Malina - berba i cena 2014

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Covek ima nekoliko hladnjaca u nekoliko gradova i nigde ne placa isto... Cak u svom gradu mozda i najmanje...

Ne znam za miker.

Dali to znaci ...?? Da zavisi od ---ponuda i potraznja (trziste odlucuje) ili je u pitanju da zavisi od kvaliteta ( u razlicitim gradovima) ili je nesto trece..'''' l.. j... z........! :ppozdrav:

Proizvodjac je u svakom neuredjenom drustvu ...zbunjen.
 
Berba za ovu godinu zavrsena, "Elixir" izgleda i ne pomislja da digne imalo cenu i to ce izgleda biti za ovu godinu vilamet-155, miker-170
 
eto slavisa moze se I normalno komunicirati...
I malinari se moraju zajedno drzati ako mislimo da opstaenemo..
boyla tesko ces seljaka videti na skijanju I letovanju.
tezak je to dinar
a I mnogo bode oci kadase vidi koliko se razbcuju oni koji skidaju kajmak bez muke znoja...
svaka cast izuzuzecima...
eto srele ako si video ne dajem svoju robu na ove cene ali ne i nesto preterano skuplje i meni zavisi cena od ove sveze i to dosta,tako da sam i ja u malo boljoj poziciji ali ne bas toliko da imam extra cene i da ih ja odredjujem,jednostavno me iznervirali pre 2 go da ovo napravim i to bi predlozio svima a posebno marku 987 koji izgleda ima malo ozbiljniju proizvodnju a sve sto mogu da pomognem oko pravljenja tu sam na pp da sto jeftinije prodjete i sto bolje prodate
 
ja pisem realne cene,ajde ti sa livada i ti marko napisi cene koje bi ti odgovarale svojih proizvoda.ali realno na koliko ti se isplati da nesto prodas?a ne na koliko neko prodaje,sta mene briga sto je u osecini npr kupina 60 din,malo je,mene pokriva 0,7 i sta je tu cudno sto imam proracun na koliko mi se sta isplati da prodam?mene ne zanima sto je 150-240 znam na koliko mi se isplati sve preko je ekstra dobitak a na 1,5 je dobro.vi samo da imate najacu cenu u odnosu na komsiju to je bitno,ja imam crtu na koju mi ostaje zarada na kojoj sam na 0 i na kojoj je ekstra i ne gledam da budem jaci od komsije kao vi bas toliko,volim i ja da prodam najskuplje ali se ne dzapam,znam na koliko sam na 0 a na koliko mi ostaje realno,nego vecina ne zna sta bi mu odgovaralo koja cena

Po pisaniijiii se vidi da niste hladnjacar , al ste u nekom dilu sa njima . Imam komsija i " prijatelja" koji imaju po manji vocnjak ali on im sluzi kao hm,hm .paravan . Inace glavni im je izvor prihoda od toga sto su u dilu sa nekim od hladnjacara , za koje oni kevcu ,poltronisu,mudrosere iiii obavljaju druge nepopularne radnje,

Reda velicine.... ZARADE vise (? losa rec dilovanje ) , za jednu sezonu nego da imaju plantazu od 3 +ha. Stoga me i ne cudi njihovo silno,bezdusno ...kevtanje.

Sticem utisak da i nase drustvo ,mic po mic , pocelo da se uredjuje ....(mozda i pod pritiskom stranih faktora). I nadam se da u buducnosti nece biti sl.i ovolikih problema.

Inace bih tek odgajena 3 ha maline .....vec sutra ...TOTALISAOO...?


Po ovome sto si napiaso vidi se da momce da ili neznas mnogo toga ..... ili je da si veoma b.z.......!

Da li Vam je jasno da prozvodna cena maline sa rodom od dva puta vecim od proseka je od 105 do 120 rsd.zavisi od vise faktora.(destinacije,godine jer nije svaka ista iii jos 999 faktora)

Mozemo da lupetamo i o onima kojih skoro da i nema na ovom forumu. koji su zasadili neku tamo negde plantazu , u koju udju 2-3 puta do berbe . A kad pocne berba svejedno im je koliko i sta su nabrali. Kazu da im je dosta jer nisu isli kod drugog , a ni u sumu da skuplaju plodove. (obicno oni su samo neke ispicuture ..jeftine rakije iii blebetace)

Da berba se privodi kraju.....ali ja imam jesenje ocekujem jos 3.5 do 5 tona..? za sad je exstra kvalitet nose kvantasari i piljari po 250 .
Donosim odluku da se sam banujem na ovoj temi....kao sto su to uradili i mnogi (ranije pomenuti cestiti pravi malinari) za njih :ppozdrav:
Tako mudroserci nece imati kome vise da mudrujuuu...?
 
zasto mislis da adim za nekog?ako imas 5 tona koje ocekujes usteda ti je najvise 2500e ako skladistis u sopstvenu i prodas posle,dali ne razumete matematiku ili ne vidite da sve vise ljudi pravi mini hladnjace za svoje potrebe niste mi jasni,ja prenosim svoja iskustva jer mislim da cu vilamet da dam 230-270 a miker sam dao na 250 malo sam imao.nije dil video si da je hladnjaca mala i uz kucu,voleo bi da sam dilu i sad prodam na to preko 3e ako imas nekog posalji dobice trenutno na 250 eto realna cena od mene.moja roba nije iz kisnih dana extra je radio sam je najbolje sto sam mogao.i ti ces opet da mislis da sam u dilu a dajem ti malinu na 250 tim tvojim sto placaju 3-4-5e ja je dajem na 2,2e sa garancijom ako nadje jednu kutiju lose ne mora da mi da ni dinar ali u mom prisustvu da je klasira ili sta vec,toliko dali sam u dilu,NISAM nemam jacu cenu

- - - - - - - - - -

pole dobio si i pp tako da mislim da si razumeo,sad vidim da si iz sabca a vi ste glavni za sve u poljoprivredi

- - - - - - - - - -

a ove cene sto sam gore napisao to su srednje cene i ne na godinu vec na duze,pre 3-4 god sam dao malinu svezu na 0,9 sto nije moglo da prodje bas tako a imao sam tad dobru kolicinu
 
Pitam se kakvo li ce kukanje biti tek dogodine kad malina kako kazete bude 1e ? Mi zivimo u Srbiji zemlji gde je sve moguce pa mene nista vise ne cudi sem da nam ponestaje duha. Pljacke i lopvije je bilo i bice normalno je da probamo izbeci to koliko mozemo. Inace meni su ove godine Didimela, grinje i malinina musica ukrali vise nego hladnjacari pojeli su skijanje na Kopu ipak hvala kolegi Markonatoru na ponudi ako koji evric doceka snega mozda se i vidimo.
 
Da nebi snega i vetra ove godine bila bi 1 e a mozda i manje. pa mu ga dođe opet isto bar manje muke.
 
Ma kakva godina kisa i vetar i grad... malina i u grizu moze da se proda za dobre pare nego nikoga mi ne interesujemo... evo ga Vucic trazi pare i zaduzuje se u svetu za pomoc (najebacemo dok to vratimo) i paralelno on covek daje donacije republici srpskoj... Dobio je izbore obecavajuci da ce resiti i pitanje maline a sada nas i ne pominje... Ne zanimamo ga! Ljudi nas pokradose i to sve po zakonu, ne trazite im opravdanja vise... Ja ih nisam glasao, nikada nije gore bilo a gore ce tek biti... Kakva losa godina... Cak naprotiv moje su maline bile vrhunske kao i mnoge u Arilju.
 
Svako ZASTO ima svoje ZATO ! Zivi ljudi imaju razlicite potrebe i ambicije, i ne treba da se ljutimo jedni na druge i zameramo. Ja znam tipa koji se u mom kraju 80 tih obogatio od maline , napravio u Valjevu benzinsku pumpu , kupio tri kuce , dve prodavnice ... sada go ko pistolj. Zato kazem nadjimo meru u svemu. Licno nisam ljut na cenu maline ove godine , da hoce ovakva biti jos 10 godina, ljut sam na sebe sto nisam malinjak doveo u zdravo i biricetno stanje.
 
Ma kakva godina kisa i vetar i grad... malina i u grizu moze da se proda za dobre pare nego nikoga mi ne interesujemo... evo ga Vucic trazi pare i zaduzuje se u svetu za pomoc (najebacemo dok to vratimo) i paralelno on covek daje donacije republici srpskoj... Dobio je izbore obecavajuci da ce resiti i pitanje maline a sada nas i ne pominje... Ne zanimamo ga! Ljudi nas pokradose i to sve po zakonu, ne trazite im opravdanja vise... Ja ih nisam glasao, nikada nije gore bilo a gore ce tek biti... Kakva losa godina... Cak naprotiv moje su maline bile vrhunske kao i mnoge u Arilju.
Vucic je kod mene ispu... za glas drugi put,nikad vise.
Svaki je isti,vise ne glasam ja ni za jednog,jedino ako dodje neki austrijanac,svajcarav,nemac,pa cak i turcin da se kandiduje,za njega cu da glasam. Za Sulejmana naredni put glasam. ZIVELI TURCIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
quote_icon.png
Citiram: vilamet2012
Ja sam lično prskao Signumom sedam dana pred berbu i izdržala je sedam dana neprekidne kiše. Hoću reći dolazio sam na početak berbe sedmi dan . Kvalitet je bio dobar jedino što je mokra predavana. Dosta njih je prskalo u samoj berbi i naravno da nam to može napraviti problem oko cene ili oko same prodaje . Zadnjih dana je kvalitet odličan , krupnoća nikad bolja , čista , ali ako planiraju da prelome datum kao pre neku godinu meni lično nevredi ništa jer sam obrao već oko 85% roda.



vilamete tvoj post od 30 juna najbolje ocitava situaciju sa malinom i njenom cenom (ja sam tada pisao da ako bude kvaliteta bice i cene) tvoja recenica "Dosta njih je prskalo u samoj berbi i naravno da nam to može napraviti problem oko cene ili oko same prodaje" se pokazala kao tacna.Kupci iz sveta (koji imaju svoje firme u srbiji) svakako su videli sta se sve radilo od ivanjice preko arilja do pozege pa i sire (zna se i koliko je svica i drugih preparata uvezeno u srbiju) od nekada lako i skupo prodavane "zdrave srpske malo prskane maline"-sto je bio nas proizvod i ponos godinama u nazad.. sada imamo proizvod prskan i u periodu same berbe (sto sam kazes u svom postu-sto je posledica premenjene klime i prirodnih uslova za gajenje maline) to pravi problem oko same prodaje pa su u ovom trenutku i velike i male hladnjace pune dve vrste maline : one prskane i mokre do ubrane do 30 juna , one suve i odlicnog kvaliteta ubrane do 15 jula i ove sad sto se bere "malo mokre malo suve" ovih dana (skoro je kraj berbe) moje misljenje je da s obzirom na mrazeve , pa toplo vreme pa ogromnu kisu i poplave od pre 3 meseca pa grad i pljuskove.... dobro smo opet prosli imamo 50% odlicne maline i 50% maline koja ce se tesko prodati zbog onoga sto si vilamete vec rekao.....ove godine je bilo bolje predavati (prodavati) sveze ubranu malinu (naravno hladjacarima koji su za to davali pare a ne obecnja da ce platiti "uskoro") nego je zamrznuti kao orginal sto sam ja uradio (prosle dve godine to je bio pun pogodak)...tesko ce se ovakav kvalitet (a kolicina ima) prodavati (tu mi nemoze pomoci ni vucic ni vlada srbije vec samo trziste odnosno da nema dovoljnih kolicina maline u poljskoj i drugim zemljama proizvodjacima ) jednostavno malina je "sarenenog kvaliteta" ovakva godina sigurno ce ostaviti traga i na cene iduce godine jer ce mnogi veliki hladnjacari, mali hladnjacari i proizvodjaci maline sa mini hladnjacama, kao i proizvodjaci koji su usluzno zamrzavali, lose proci u prodaji.... a kredita i dugova je na sve strane....svako placanje maline "uskoro" cinimi se ove godine bice u nedogled.....nema kupaca, nema nigde ni para za sada......videcemo ..
ps
kao dodatak tekst profesora dr Svetislava Petrovića. / http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=07&dd=20&nav_id=878769
 
Poslednja izmena:
E ljudi ovako sto se Arilja tice doneta je odluka da se malina od prvog do zadnjeg kilograma plati po 170 na terenu i 177 pred hladnjacom.Ovo je sramota onakav kvalitet ovako malo platiti sram ih bilo !!!!!!!!!!!
 
Vladan Spas. , ; Da napomenem da ovde u Arilju niko više ne uzima u obzir izjave niti bilo kakva tumačenja Sveta Petrovića zbog više izjava u suprotnosti sa interesima proizvodjača a i zbog njegove rodbinske i pristrasne veze sa našim najvećim hladnjačarom . Uzgred niko od nas nevoli da nam drži predavanja čovek koi neradi ni pedalj zemlje . Setimo se samo izjave čuvenog i donekle cenjenog agronoma i ,,stručnjaka" Leposavića iz Čačka u aprilu mesecu da svi koima su lastari od snega polomljeni trebaju iste ukloniti jer nemogu dati rod. Kod mene je bilo polomljenih dosta i sve te grane su nastavile da se razvijaju na samoj kori i dale su krupan i odličan rod. To samo govori da mi sami stvaramo iskustvo i netreba nam tumačenje nikakvih stručnjaka ni oko obrade niti oko plasmana i cene. Dali se treba boriti ili hladno prihvatati svaku cenu? Ako bi svake godine prolazili bez bunta i otpora ceni ona bi sigurno išla naniže. Naravno da hladnjačari samom cenom testiraju same proizvodjače koliko nisko mogu da idu. Zarada im je uvek zagarantovana samo je pitanje koliko i kako su sami spremni da raspolažu bez velikih istrčavanja pred rudu kao neki pa se utope u sopstvenim kreditima jer ale za velikim zaradama. Bunt i svaki vid protesta podržavam jer to je po meni jedini način pokazivanja nezadovoljstva cenom maline. Ako se udruženja koim slučajem ućute teško nama dogodine.
 
U zadnje vreme o ceni maline govorimo kao o trzisnoj kategoriji.U nasim uslovima prilicno nejasno odredjenje i pomalo prazna formulacij bez sadrzine.Ako je cena trzisna kategorija onda je ona subjektivna ocena potrosaca i za proizvod slicnog kvaliteta i slicnih osobina na jedinstvenom trzistu moze da postoji samo jedna cena.Neke detalje blize cu pojasniti.Cinjenica da je cena subjektivna kategorija svodi znacaj cene kostanja ,proizvodjacke cene,na nivo internog podatka.Kupac kad odlucuje koliko placa porciju sladoleda sa malinom on nema pojma o vasoj ceni kostanja.On meri intezitet svoje zelje i to placa.Nije cena planska kategorija utvrdjena od strane drzave pa je potrebno izracunati cenu kostanja i na to dati proizvodjacu neku dobit.Ne treba u trzisnim uslovima objektivizirati subjektivnu kategoriju.To je nemoguce.Ovo isticem sto pojedini proizvodjaci nesvesno "idu naruku hladnjacarima"pokusavajuci da dodju do cene kostanja.Pa ako je ona 1.5 eura kazu da su zadovoljni sa 1.7 eura otkupnom cenom.Zasto to radimo.Moramo uvek traziti maksimum,polazeci od trzisne cene.Ako je ona 5 eura ,zbog cega sam ja zadovoljan sa 1.7 eura.Zasto da ne trazim 3 eura.Zbog cega proizvodjac ustupa ekstra profit nekom trecem.A to koliko mene kosta interesuje samo mene i nikog vise.Litar vode na izvoru je besplatan,ali litar vode za onog ko umire od zedji u pustinji moze vredeti i hiljadu evra.U toj situaciji litar vode prodajemo za hiljadu evra.Tako ga potrosac vrednuje u datom trenutku.Sto se tice trzisnih uslova treba biti oprezan i ne nasedati na moguca podmetanja.Trziste je objektivni sudija samo u uslovima izjednacenih snaga.Ovde postoji monopol na strani otkupa.Otkupljivaci nisu medjusobni konkurenti ,vec cenu odrede najjaci.Na strani ponude to nije situacija.Proizvodjaci ne mogu da stvore monopolsku situaciju i da nametnu cenu.Njih je veliki broj malih,a takvi su samo medjusobni konkurenti.Oni ne mogu da kazu ne beremo malinu ako je cena ispod dva evra.Mnogi ce brati i da je ispod jednog evra.U tom neujednacenom odnosu snaga normalno da proizvodjaci profitiraju.Slicno kao da smo u periodu obaveznog otkupa i drzava ti odredi cenu po kojoj moras da predas odredjenu kolicinu nekog proizvoda.I na kraju da nema monopola ,kako bi postojale dve cene za isti proizvod na jedinstvenom trzistu.
 
Komentar je odličan ali mi nije jasna zadnja rečenica ;
I na kraju da nema monopola ,kako bi postojale dve cene za isti proizvod na jedinstvenom trzistu.

Monopol je jedna cena na jedinstvenom tržištu. Ovde je slučaj da je monopol ove godine samo u Arilju i bližoj okolini. Cena u drugim krajevima je bila solidna. Kad kažem monopol samo u Arilju mislim na to što se mi proizvodjači nismo mogli organizovati u samom jeku berbe i povezati sa kupcima iz drugih krajeva a ovi naši hladnjačari su to iskoristili. Udružili se , dogovorili cenu i ćute.
 
Oko nase maline sto problema i oni nam se ponavljaju iz godine u godinu. Nista nama nece pomoci ako konstatujemo da nam zavlace ruke u dzepove, da teoretisemo o berzi , o trzistu , o monopolu itd...Hajde da probamo da uredimo ovu oblast ko pismeni ljudi. Mozemo mi da se slozimo u afektu da palimo , da bijemo ... Ne verujem da ce to doneti trajna resenja. Da se sporazumemo sa hladnjacarima malo je verovatno jer nas je velik broj i hladnjacara ima ima puno. Znaci moramo da napravimo koncept i da nateramo drzavne organe da rade i da uredimo ovu oblast u kompletu. Predlazem da se nasa malina proglasi brendom sto odmah namece niz obaveza i nama proizvodjacima i hladnjacarima tojest izvoznicima. Srpska malina da bude Srpska a ne miksovana, trgovac koji je sposoban da proda Poljsku malinu neka je proda ali ne kao nas brend. Ja tvrdim da malina mora da bude klasirana u otkupu tako cemo postici kvalitet proizvoda i cene, kako ko uspe da je proizvede tako je posteno i da naplati. Moramo da propisemo kvalitet obrade i zastite maline.....Po mom misljenju to je put da resavamo problem ane da jebemo majku kapetanu u potoku. Nema vajde. Mutivodama pase ovakva situacija a ne proizvodjacima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh