Malina - berba i cena 2014

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Upravo saznajem da nam ove godine opet spremaju porez na malinu. Izgleda da ćemo opet mi Ariljci i okolina da n......mo . Koliko mi je poznato u drugim krajevima se malina odmah plaća i to po cenama koje su svugde bile veće nego kod nas . Ko je naplatio njemu se retroaktivno nemože uzimati porez. Mi smo još uvek u neizvesnosti . Danas kažu ,, nevredi vam one potvrde da posedujete zemlju na sebi morate imati registrovano gazdinstvo da bi imali povraćaj PDVa. I tako puno nas uđe nespremno u berbu , preda samo potvrdu koju su nam tražili a onda ko vas j... ajmo ispočetka. Da naglasim da više nije u pitanju (za one koi znaju) onaj porez novi po kome se naplaćuje porez po svakoj vrsti voća pa za malinu je to bilo određeno recimo oko 2% , već kažu u hladnjači kojoj predajem radi se o staroj uredbi zakona o one tri kategorije oporezivanja , penzioneri , zaposleni , ....... koga interesuje može naći i stari i novi vid oporezivanja maline na sajtu vlade. Idu dani videćemo .

Inače cena u Arilju se još nezna kod većine hladnjačara . Jedino znam da je Des Kur izašao sa cenom od 177 direktno u hladnjači ali neznamo koliko će nam ostati kad nam odbiju porez.

Uostalom sve mi ovo liči na revolt Ariljskih hladnjačara na proizvodjače jer koliko čujem da su ta naša udruženja na neki način apelovala na pretstavnike vlasti u Beogradu da treba poslati inspekciju pojedinim hladnjačarima. Imamo priliku da vidimo ovih dana pojačanu aktivnost tih službi i već pljušte prve kazne.
 
Poslednja izmena:
znam da citam..... (slabije pisem-jer mnogi "pismeni" moju pisanje neznaju da citaju)ali ono sto sam veceras shvatio je ....da cemo od sutra i u par buducih nedelja.... imati o cemu da razmisljamo a pogotovu o ceni maline, kupine, visnje.... (i ostalog voca i povrca) za ovu i narednu sezonu... vise tu nije ni ponuda ni potraznja u pitanju ni kvalitet (svi parametri slobodnog trzista u kome funkcionisemo vec vise od desetak godina) stavovi i principi koje sam u svim mojim tekstovima do sada naglasavao...... vec se u pricu umesala ne domaca politika..... vec svetska.....cene svezeg voca i povrca u EU drasticno padaju...spanci neznaju sta ca sa spremnih 30000 tona svezeg paradajza koje su u ovo vreme izvozili u Rusiju, Grci neznaju kome ce da prodaju breskve, limun... italijani grozdje.... poljaci su u cudu sa jabukom kruskom.....nesto se kuva..na trzistu EU .....a sve ovo vise ne zavisi od nase zelje i volje ....a pogotovu ne vise od trzisnih principa.....
 
Poslednja izmena:
Vlado sve se slazem oko EU, Poljske, Rusije....Zanima me kakva je pozicija Macvanskih hladnjacara u svemu ovome sa placenom malinom 240 dinara, znaju li oni svoj posao ili ih je neko navukao na tanak led ili negde neko laze uglavnom nesto se tu ne uklapa.
Da ne poverujes , jel moguce da niko mema komentar ! Nemoguce da je tema toliko vruca ?
 
nisam dugo gledao ovo,drago mi je da je vilamet2012 potvrdio moju cenu.posto sam u kontaktu I sa dosta krajeva,cudim se kada mi ko prica posto je dao malinu I u kom je kraju bila kolika cena I kakav je bio otkup.
a I krstim se da su proizvodjaci toliko ,,blesavi" neko moze da plati 240 I da ima dobru racunicu a neko 157 I da kuka kako nema racun I jos nije ni isplatio
a I pozivam administrator da mi obrise profil jer nem opciju za brisanje.zalosnoi je sta se danas sve radi,a I oni koji misle da srbija ce da vajdi od sakncija rusiji,zivi bili pa videli naredna desavanja...
 
poljska je izvozila i veliki deo maline u srbiju zadnjih godina,za rusiju ee te se informacije tesko dobijaju ( mislim tacne i objektivne informacije ) ali po meni ono sto ja znam da su rusi uznapredovali u sortimenu maline najvise , cak je njihova proizvodnja maline dostigla nivo od 200 000 tona na godisnjem nivou, a to je srazmerno proizvodnji poljske, cilea i srbije zajedno e sad dal ima uvoza ili nema , ili nece biti uvoza poljske, ili bice uvoza srpske ili nece ostaje da vidimo ali da ce biti guzvanja to stoji
 
Dok se veliki i jaki nadvlace ruke da pokazu snagu bit ce prava mudrost da se mi provucemo a da nama ne polupaju nos. Cesto sam analizirao naseg seljaka svastara sto je takav kakav je i zakljucih da on mora takav biti da da bi u ovakvim uslovima, stalnih previranja , potresanja i promena sistema u svetu ,mogao uopste opstati.Kroz sve ove ratove nas seljak je preziveo jer je imao svega po malo i nicega dosta, ali zato u normalnim uslovima smo sitni i nekonkurentni .
 
Danas saznajem da će se porez pojedincima sigurno uzimati. Lično sam deo maline predao kod jednog hladnjačara koi ovih dana završava sa isplatom poslednjih 40 %. Kaže porez se neće uzimati registrovanim domaćinstvima a uzima se u tri grupe od koih su u najgorem položaju oni koi nemaju svoju zemlju ili je imaju malo i nezaposleni . Dakle ispašta samo sirotinja. Vlasnici malih parcela oko 20- 30 ari zemlje a uzgred su nezaposleni , nemogu registrovati domaćinstvo što zbog limita površine zemlje , što zbog uplate penzionog i socijalnog , plaćaju najveći porez od preko 5% . Koliko tačno neznam ali ću proveriti. Gde je tu pravda.
 
Gazdinstvo mozes registrovati i ako imas ugovor o zakupu zemljista,a cak ni to ne moras dovoljno je da imas ugovor o zakupu objekta u kom tovis stoku i mozes da se registrujes.Tako je bilo,ne znam da li su skorije sta menjali.Neregistrovanim proizvodjacima ne moze da se izvrsi povrat PDV-a,ali kod nas su svi takvi ili oni kojima gazdinstvo nije u aktivnom statusu zbog dugova predavali na tudje aktivno gazdinstvo
 
Da gazdinstvo možeš registrovati i ako imaš manje zemlje ispod 50ari , ali pitanje je dali se isplati . Naime lično sam nezaposlen , imam 38 ari zemlje i sve pod malinom .Ako bih prijavio domaćinstvo plaćao bih državi oko 750 eur godišnje doprinosa. Ovako sam predao oko 4500 kg firmi Des kur koja mi je na početku berbe tražila samo potvrdu da posedujem zemlju . Sad kažu to nevaži i skidaju mi od ukupne količine novca oko 35 000 dinara. Ostalu malinu sam deo prodao po 190 din neoporezovano , a ostatak firmi Nektar koja nas je na početku berbe obavestila da moramo dostaviti potvrde o registrovanom domaćinstvu. U toj hladnjači sam preko komšije predavao tako da sam taj deo maline sačuvao od oporezivanja kao što reče xsale.

xsale;
Neregistrovanim proizvodjacima ne moze da se izvrsi povrat PDV-a

Nije u pitanju povrat PDVa već porez na malinu koi glasi 2% , 3,5% i nešto preko 5% u zavisnosti kojoj kategoriji pripadaš. Prethodnih godina sam predavao samo potvrdu da posedujem zemlju i to je bilo dovoljno. Uzgred ovde kod nas ima puno ljudi koi imaju reg. dom. ali godinama ne plaćaju doprinose te oni iznose po par stotina hiljada dinara , ali ti isti imaju pravo na povrat PDVa i njima se ne oduzima porez dakle 0 din. Npr; moj komšija ima 7 hektara zemlje , reg. dom. , neplaća i duguje državi (taj dug mu država nikad nemože ili neće naplatiti) a njemu se ne uzima porez. Nemora nikad ni platiti dug . To mu može prestavljati problem jedino ukoliko bi se trebao zaposliti u neku firmu , tad bi dug morao izmiriti u suprotnom nemože biti prijavljen. Ko poseduje 7 hektara zemlje verovatno ne razmišlja da se zapošljava a verovatno će mu država u odredjenom momentu izaći u susret te otpisati dug kao što je to već radjeno mislim 2003 god ili 2002. Mlad čovek nesme registrovati domaćinstvo posebno ako ima malo zemlje . Dali će moći plaćati doprinose , dali će sutra moći da se zaposli sa tim dugom ako ga ima , dali će poljoprivreda na tako maloj površini uopšte biti rentabilna na duži niz godina ......Kako pogledaš d..... pozadi. Gde je tu pravda?
 
Mozes da registrujes gazdinstvo,a ako imas ispod 50 ari zemlje ne podlezes placanju penzionog,vec samo socijalnog,sto moras placati ako imas bilo koliko zemlje na svoje ime.I ako ti se vodi u gazdinstvu da radis u zakup i 10 hektara ,ali samo svoje zemlje da imas ispod 50 ari ne zaduzuje te niko za penziono.Tako je kod nas,kod mene je taj slucaj pa mogu da ti tvrdim da je tako.
 
Gadno vreme Sojicu. Narod je toliko sludlen da vise nezna ni kome treba u **greška da se zavuce. Mene bas cudi da nema nikakvog komentara ni o ceni ni o stanju u zasadima malina. Kod mene je recimo bio haos podici lastare da ih istretiram. Korova nema kakvog nema kao da nisam ulazio u nju od proleca a jednom kopao i freziro , i tri puta trimeriso.
 
zalosno je mnogo,skoro sam obisao zasade koji su dnemno brali 2000-2500kg.odusevljen sam kako su sve to organizovali...
zalosno je I sto ne mogu da objavim fotografije koje sam tad napravio
mada je dobro sto smo ceo dan pricali lepo a I popili a I obisli ceo kraj :)
da I zalosno moram da dodam ,sto se ariljci ne zapitaju sto je zimonjic prodao sve a koliko znam taj je vedrio I oblacio tamo.
skoro mi jedan njegoiv priljatelj svasta prica al to ni je za ovo...
ipak dozivljalj mi je da svratim kod pola,pricamo o svemu I odemo kod super likova tj xsala I jelene na kavu I pice :)
 
Poslednja izmena:
najnovije iformacija saveza srpska malina gde je doneta odluka protesti blokade 21.09.2014 u pozezi.Tada ce mo videti ko je zadovoljan a ko nije.

Kopirano sa komentara na glasu zapadne srbije
 
koliko znam mare tad je vaser u pozegi I ne verujem da ce bilo sta biti.
mnogo sam razocaran koliko mnogo proizvodjaca a niko nista da ne pise
http://srbin.info/2014/07/06/pismo-srpskog-seljaka-premijeru-vucicu-samo-vas-gledamo-sta-radite/
napomeno sam xsala,jelenu,pola a I tebe...
pisete normalno I tu ste.zao mi sto vise nikog nema,zar su ljudi toliko zaplaseni?
a I ja dolazim u situaciju da se ovde svadjam sa ljudima a svakog znam u dusu sto ovde pise I ogroman pozdrav za duvaniste tj pola,xsala a I jelenu koji su tu uvek I realno pricaju :)
 
ja ih znam dosta koji su davno malinske pare potrosili i vec sad pozaimaju i tako stalno, pa da je kilo i 500 din opet bi bilo pojedinim malo,sistem je kako se ko snađe i zavisi gde se trenutno nađe:osmeh:.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh