Kazan za pečenje rakije

miki53 kolega i jasam u fazi traženja i kupovine kazana,uglavnom ću peći pasiranu ili sitnije sečenu kominu i tražim kazan sa mešalicom. E sad novi su skupi a polovni makar ono što sam do sada video krš,dok prevrtača ima ekstra polovnih a i novi se mogu naći po pristojnoj ceni??? kakva su tvoja iskustva i kakvu kominu misliš peći sa tim prevrtačom što si naručio
 
Marceta.b.pecem kominu od sljive,vilijamovke,kajsije dunje visnje i nemam problema sa kazanom prevrtacem od 100l istog proizvodjaca kao i ovaj veci sto treba da narucim.Radim sa resetkom u kazanu.Jedino mi je malo dunja hvatala i to sam skidao sa jednim prolaskom dzaka od krompira.Poverenje u mesalicu nemam jer je bakar izuzetno mek na povisenoj temperaturi i dno se mnogo brze haba.Bitno je debljina dna od 5-6mm(deblje bolje)i pri razlaganju nikako hladnu vodu vec iz kace za hladjenje.
 
marceta.b. kako su se kretale cene polovnoih tih sto si gledao ?
Ma priča se svašta kao možeš naći za 400-500 do 700e,rezultat moga traganja je-sa mešalicom (tražim od 120l) polovan minimalno 800e(krš)...1000e...1200e...,nov naravno kvalitetan od 1800e...2400e...a npr prevrtač nov u Vranju dance 6mm...1150e polovni dobri 700e...,e sad hm...

- - - - - - - - - -

Marceta.b.pecem kominu od sljive,vilijamovke,kajsije dunje visnje i nemam problema sa kazanom prevrtacem od 100l istog proizvodjaca kao i ovaj veci sto treba da narucim.Radim sa resetkom u kazanu.Jedino mi je malo dunja hvatala i to sam skidao sa jednim prolaskom dzaka od krompira.Poverenje u mesalicu nemam jer je bakar izuzetno mek na povisenoj temperaturi i dno se mnogo brze haba.Bitno je debljina dna od 5-6mm(deblje bolje)i pri razlaganju nikako hladnu vodu vec iz kace za hladjenje.
Ma nisam pametan do sada smo pekli samo od šljive pa je moglo kako hoćeš a sad sam posadio malo dunje i kajsije pa me to brine,koliko će te izaći taj što si poručio i ko će ti praviti ?može i pp
 
@marceta.b,može se naći i za te novce koje si pominjao,ali ne po tvojoj želji...Kažeš da je taj od 800e krš,ima takav Subotički nov i za te novce,ako se opredeliš za njega,tek onda ćeš da vidiš šta je krš.Ja sam isto u potrazi za nekim kazanom,solidno stanje i razumne cene.Naćiće se i takav,ja nežurim i čekam priliku.Bolje je uzeti,kako ti reče i krš iz vremena dok se još pošteno pravio kazan,nego ove mlađe naoko lepe,a ustvari :zli::zli: Sada i renomirani majstori prave falšiće,zbog uštede materijala,bukvalno kazani se prave od 1-1,5 milimetar i Kineskog bakra.Tako da često u oglasu na slici vidiš neravno dno,onda znaj šta je,tanak lim.Želim ti srećnu i dobru kupovinu,a ja ću čekati priliku po mojoj meri :ppozdrav:
 
Što više tražim sve više gubim nadu da ću naći polovan kakav želim, a za novi trenutno se nema ::novac::. Danas zovem čoveka u NS-u pravi kazane zanatski ručno kuje ... kazan od 120l mu je 3900e uf... a polovni tu je tek haos sve je više subotičkih kojih se posle par godina upotrebe gazde rešavaju pa u oglasima nakite kao "Bosanac" ili "neki slovenački"... kad dođeš a ono katastrofa.
 
Znaci potvrdio sam iscitavanjem moj zakljucak ,ti Suboticki su nula za Valjevske kazandzije(a i ostale koji rade drvenim cekicem..)..i ja bi kupio stari prevrtac da samo ima sve bakarne delove a ostalo loziste i tabarka mogu i u losem stanju!!
 
Nema šta druže ,subotički su čista industrija nema ni "z" od zanatstva, Koliko para toliko muzike,baš ovih dana sam naručio 2 iz Subotice (des je u pitanju) šta da se radi mora se ispeći oko 15 tona komine ove godine nisam imao izbora (čitaj novaca ) za nešto ozbiljnije.
 
Za te pare si mogao da uzmeš nov od kazandžije.
Zanatski peče minimum duplo brže od subotičkih, manje drva će otići, manje posla... Vranjanci prave 120l prevrtač za 1200e. Koja je debljina lima to niko ne zna sem njih (oni pričaju da je 5 mm), ali su kazani dobri. U mom kraju su za 200-400e skuplji i ista je priča o debljini lima.
Proverio sam debljine lima na netu i ne postoji da se kupi lim deblji od 5mm u Srbiji, tako da ko nudi deblji lim, taj provereno laže. Otprilike da je 4mm zadovoljavajuća debljina.
Kod polovnjaka, koji valjaju, cene su kao da su novi, tako da tu ne vredi gubiti vreme.
 
Da li moze neki savet, kakav kazan kupiti za prepek?

Ne treba da bude velik, moze oko 50ak litara.

Ne treba mesac, svejedno da li je prevrtac ili ne ...

Koliko tako nesto moze da kosta da se napravi kod kazandzije, jer kazete da su bolji od industrije ... Ako i neki evro kosta vise nije problem, posto ce se koristiti samo za prepek, trajace prakticno vecno.
 
Da li moze neki savet, kakav kazan kupiti za prepek?

Ne treba da bude velik, moze oko 50ak litara.

Ne treba mesac, svejedno da li je prevrtac ili ne ...

Koliko tako nesto moze da kosta da se napravi kod kazandzije, jer kazete da su bolji od industrije ... Ako i neki evro kosta vise nije problem, posto ce se koristiti samo za prepek, trajace prakticno vecno.

Kolega sve zavisi koliko godisnje peces rakije. Sto se tice proizvodnje, industrija takodje radi ozbiljnije kazane samo treba da se naruci, naravno i cena je dosta veca. Sto se tice proizvodjaca koji si naveo, prosle nedelje sam bio da vidim jedan kazan pravljen po narudzbi, znaci siri, sa debljim bakrom, 200 litara, cena je veca za cca Rsd 70.000.
 
Da li je nekom poznat (imao prilike da radi na njemu) stari dev kazan iz sredine 90-ih?
Zapremine 120 lit sa mešačem.
Navodno mu je debljina 4mm?
 
d.dan,pozdrav svima,treba mi jedna pomoc,mi smo do sad imali kazan cucavac,i sad smo kupili polumasinski iz razloga sto cucavac nije imao mjesac pa je zagorijevao kad se pece jabuka i dunja,e sad ovaj polumasinski kazan ima lulu koja je otprilike f 30 i dugacka je jedno 1m,i posuda za vodu u nju ima samo 2 kruga bakarne cijevi,a moja stara posuda ima f 40 i 5,6 krugova,sad mene interesuje smijem li ja da koristim ovu posudu od starog kazana ,i smije li se lula produziti za jos 1m,jer sm procitao da je bolje,ovo pitam jer je ovo fabricki kazan pa da nebude sto smetalo sto prepravljam
 
Naleteo na ovu ludu masinu i naravno pazario...malo skuplje nego na kile.
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


Kaze gazda da je jos predratni al ga nisam pitao od kojeg rata...
Odmah isproban kvalitet bakra vrhunski, 200l komotno stane, i naravno ladna rakija na luli :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Gle moj post zadnji, ovde niko nista ne pise!!!

Jel oce da pukne kiler ako se ne ispusti voda iz tabarke?
Prav godina kako sam ''kazandzija'' :haha: pa nemam naviku da tu ima vode i da treba ispustiti, kazan sam oprao sredi i skinuo lulu a ni na kraj pameti da pustim vodu :sjasi:
 
Nazad
Vrh