Kazan za pečenje rakije

draganpan

Član
Učlanjen(a)
19 Mar 2009
Poruka
1.193
Lokacija
Izmedju Golije i Kopaonika
Kakav kazan za pečenje rakije je najbolji?
Šta mislite o ovom kazanu ima li neko iskustva sa ovim?
2d1tk43.jpg
 
Bakarni kazani su najbolji za pecenje rakije Odlično provode toplotu, ne rdjaju (istina ni prohrom ne rdja) ali imaju jednu vaznu osobinu koju prohrom nema a to je da u procesu pečenja rakije bakar za sebe vezuje cijanovodoničnu kiselinu iz koma i tako smanjuje njen udeo u rakiji.
Mana Bakra je što dugim stajanjem bakar se prevlači zelenom patinom baznih soli bakra ali se to da očistiti. A druga mana je što ga kradu. Kod mene u selu su za proteklih godinu dana maznuli tri- četiri kazana. Kazani su uglavnom namontirani na točkove pa ih samo izvuku uveče i ode veseli stroj. A pre neku noć su čoveku maznuli samo kazan (izvukli ga iz kazaništa, pa preko žice i ćao) koji nije baš lagan.Vezati kera za kazan- nema druge.
 
jedno pitanje za iskusnije "kazandžije" dali mora kazan da bude napunjen do vrha ? naprimer ako je kazan od 200l i sad zadnja tura koma je 120l dali se mora dodati voda do vrha ili nemora ? radi se o bakarnom kazanu , a rekli su mi da to mora zato što će bakar iznad nivoa koma da "gori" , kao ako nema koma nema šta da ga hladi , jel ima tu neke istine ili ne?
 
jhona DERU je napisao(la):
jedno pitanje za iskusnije "kazandžije" dali mora kazan da bude napunjen do vrha ? naprimer ako je kazan od 200l i sad zadnja tura koma je 120l dali se mora dodati voda do vrha ili nemora ? radi se o bakarnom kazanu , a rekli su mi da to mora zato što će bakar iznad nivoa koma da "gori" , kao ako nema koma nema šta da ga hladi , jel ima tu neke istine ili ne?
Odlicno pitanje.
Ja to neznam ali razmisljam... :sta:
Od kada rakija potece kazan pocinje da se prazni tako da do kraja istekne 25 do 35 procenata, pa znaci da je na kraju toliko i prazan, a pri prepeku se isprazni i do 55% Znaci pun je samo na pocetku kada je hladan. ::namigivanje::
 
Kazan se nikada nepuni do 100% kapaciteta.

Vezano za pitanje. Pekao sam i sa 50 % kapciteta (recimo kazan 100 l, a koma je bilo 50 l) i nisam imao nikakvih problema.
 
Kazan se nikada nepuni do 100% kapaciteta.

Da ok to, nemislim do vrha baš , normalno ga napuniš , al to što si reko 50% kapaciteta to me interesuje , da nemoram naprimer da sipam pola vode i grejem bezveze ako nemora :cao:

možda to ima veze sa prepekom ako je samo pola kazana prepeke da onda neostane prazan kazan , mada nema šanse da sve ispari mora ostati nešto ako se uzima samo rakija , teoretski postoji mogućnost da sve ispari al to više nije rakija nego destilovana voda
 
Mene zanima sta mislite o prohrom kapaku...
Da li je u redu ili je kapak, kao jedna vrsta deflagmtora, gde se lose isparljive materije kondenzuju i ponovo vracaju u kazan. Bakar je za to, kao bolji provodnik toplote, valjda bolji. :sta:
 
Kazan možeš napuniti i sa 30 posto i neće biti nikakvih problema Tebi je najveći plamen od dole a kad rakija procuri i vatra je slabija pa neaš šta da brineš. Ono što se desi kad napuniš kazan do pola je da se određeni sastojci koma prilepe za zid i osuše pa moraš da ih očistiš (čišćenje, svejedno radiš, zar ne) ali nema nikakvih posledica po rakiju jer to i ne miriše na zagorelo, a i jako je malo tih ostataka. Iskreno, imam kazan od 160l i sipao sam u njega od 50 do 160 litara nikada mi nije zagorela rakija, a do sad sam ispekao preko 10 000l što sebi što drugima.

Kad je kapak u pitanju tu ti provodljivost toplote nije važna ali je bakar bolji jer zadržava loše sastojke pa ih manje pređe u rakiju.
Post je spojen: [time]1259243747[/time]
_________________________________________________
Zaboravih ako sipaš manje koma uvek dodaj malo vode (da prekrije lanac) da bi ostao dovoljno redak. kao i kad je kom gust moraš dodati malo vode jer ako ima jačinu izgubie dosta tečnosti i onda moraš non-stop mešati da ne zagori.
 
Bitno je sta se pece,koje voce. Recimo za sljivu nije potrebno mnogo vode dovoljno je 5l dok za recimo krusku ili jabuku mora da se sipa bar dvadeset litara na kazan od 100.
To naravno ne utice na kvalitet rakije jer voda ispari ,tj. moze s da sipas i 60% vode a 40 komine pa ce rakija biti ista osim sto trosis vise energenta pre poticanja rakije.
Bitno je i u kakvom je stanju komina ,tj kako dolazi do kazana da li se zahvata ili istice u njega.

Poenta uspeha je samo u laganom prelaganju tj. kada se prelaze kazan se razlozi da ne bi zapekao i drzi se osrednja vatra sve do poticanja rakije a onda se moze pojacati vatra .
Sledece sto je bitno je da u Tabarci voda uvek bude hladna .Moze se tolerisati samo 20 cm tople vode od vrha tabarke. To skracuje vreme procesa i poboljsava kvalitet rakije.

Voda nije potrebna za siru pa se pazi da na kraju ne ostane samo gustina ili ti meso voca.

Inace malo krompira,sira i komsija ti je sve sto tije potrebno. :ppozdrav:
 
Aleksa je napisao(la):
. Recimo za sljivu nije potrebno mnogo vode dovoljno je 5l dok za recimo krusku ili jabuku mora da se sipa bar dvadeset litara na kazan od 100.
e ovo prvi put cujem da neko siopa vodu u gotov kom dok pece rakiju,moji i ne samo moji nego svi po preporuci kazandzije na jedan kazan stave kasiku masti da ne zagoti i to je to :cao:
 
NA , em je jaka , em masna , tako da ti slanina uz rakiju netreba :ppozdrav: :haha:
Post je spojen: [time]1259250834[/time]
_________________________________________________
evo kako izgledea moj kazan za rakiju , 120 l plitak( u mom kraju ga zovu TEPSIJAR) i kazandzije deda, sin i cerka
2r7lcpc.jpg
 
moji i ne samo moji nego svi po preporuci kazandzije na jedan kazan stave kasiku masti da ne zagoti i to je to
NA grešiš mislim ovako mast se stavlja al ne da ne zagori nego da neiskipi komimina

Iskreno, imam kazan od 160l i sipao sam u njega od 50 do 160 litara nikada mi nije zagorela rakija, a do sad sam ispekao preko 10 000l što sebi što drugima.

Nisam mislio na to da ako se sipa 50% kazana zagori rakija ona može da zagori i da sipaš do vrha , ako nemešaš , nego je meni reko čovek da bakar gori tj greje se i ono inad nivoa komine u kazanu a nema šta da ga hladi i tako bakar propada :sta: tako je on meni objasnio

kada se prelaze kazan se razlozi da ne bi zapekao i drzi se osrednja vatra sve do poticanja rakije a onda se moze pojacati vatra

a jel nije da kad poteče rakija onda malo smanjiš vatru da ide polako , da bude lagana vatra ?

a vodu dodam ako je baš gusta masa i teško se meša onda sipam dok neide lagano , to je obično sa dna bureta kad pokupim
 
Voda pogotovu kod prepeka se dodaje zbog inertnosti,posti mnogo sporije reaguje na promenu vatre od (gotovo cistiog) alkohola
 
Evo i mog kazana iz 70 godine.Nezna ni on koliko je ispekao dok je bio mladji.Kapacitet 250 lit,otvor za sipanje (neskida se kalpak kad se sipa kom) cev se zatvara sa navojem ,ladionica 400litara cilindar za hladjenje rakije(nije spirala)Ove godine su sinovi pekli i ostavili na 26 gradi oko50 lit,Kasnije sam je razblazio sa destilovanom na 20 gradi a nesto je ostalo i tako .Ko bi da proba neka navrati.http://poljoinfo.com/caffe/sta-ste-radili-danas-2-(drugi-deo)/390/:
 
Sećam se nekad davno... kod kazana se pila šljivovica - takozvana parna
Pa onda ljuta, prepečenica...
Mezio se krompir, sir, salata paradajz i lučana paprika...
A sada se pije pivo mezi kobasica i drugo sa roštilja...
Najnovije kod mog komšije, jagnjetina ispod sača...

Zaključio sam da su ljudi naučili da je bolje kad rakija odstoji malo u buretu... pa onda da se MERAČI...
Post je spojen: [time]1259303181[/time]
_________________________________________________
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gFK7tR6FtLE[/youtube]
 
Poslednja izmena od urednika:
kod nas a i ja sam kad nema dosta koma (za zadnji kazan) dospemo vrući kom koji je ispušten iz prethodnog kazana-tako da kazan ne gori a i brže prokuha
 
Nazad
Vrh