Prskanje maline

Ja prekosutra prskam Blauvit + Decis.
 
У четвртак 2.4.2015 сам попрскао са Cuprablau-Z(250г на 100Л-концетрација наведена у упуству) + Nitropol S (1.33Л на 100Л) + Cythrin 250 EC (15мЛ на 100Л) на малини су се тада понегде појавили 1. листићи,на 95% је било само фаза пупка. Јуче ми је хладњачар од кога узимам препарате препоручио да поновим исто прскање за најмање 14 дана зато што ми се малињак налази на 800м надморске висине окренут ка Северу(јападна страна),зима је била оштра уз много снега који се одржао до данас(вероватно ће се данас истопити на овом ) . Мало сам гуглао и нашао на нету чланак о прсканју малине са ова 3 препарата где се Cythrin 250 EC користи у 3.5 пута већој концетрацији него што је у упуству и Cuprablau-Z у 2 пута већој концетрацији него што је написано на упуству на амбалажи. Шта ви мислите о томе.
Чланак сам преузео са http://issuu.com/agmsa/docs/agrosvet_50_web/56
malina.png
 
Poslednja izmena:
Ne uzimati preparate od hladnjaca kao prvo,a kao drugo sad je kasno za ulje samo bakar i insekticid.Ovo prskanje se izvodi kada je malina u fazi misje usi odnosno jasno olistala,predhodno zimsko prskanje u fazi pucanja pupoljaka je moglo sa uljem a sada ne.Sledece prskanje posle misih usiju je kada su rodne grancice oko 10 cm porasta.
 
meni je agronom rekao da nije kasno za bakar, a ako je malo vise olistalo, moze da radi sa necim na bazi mankozega + insekticid.
 
Nevidim svrhu prskanja ridomilom sada .....? Al pred kisu 3-6 kg /ha Ridomila sistemom kpk. bi bilo dobro gde je zemljiste zarazeno plamenjacooooom. Opet konsultovati kompetentne strucnjake....?
 
ljudi bre malo se edukujte kad vec imate pristup savremenim tehnologijama , ridomil je sistemicni fungicid i koristi se samo kad je najgore tj cuvati ga kad zatreba , a ako su nirmalni vremenski uslovi koristiti kontaktne fungicide i menjati ih zbog rezistentnosti gajenih biljaka
ista stavar je i sa inseckticidima ima ih i kontaktnih i sistemika i insectoakaricida i akaricida te ih primenjivati kad stvarno zatreba a ne tretirati preventivno iako se nisu ispunili uslovi za zarazu ili napad neke stetocine, zbog toga je potreban redovan monitoring gajene kulture u ovom slucaju maline ito vas spasava nepotrebnih ulaganja te jeftinije proizvodnje, npr prskati maline protiv plamenjace na temperaturama preko 30 stepeni nema potrebe jer istu ubija temperatura na nekih 29 stepeni ,ili prskanje protiv grinja kada je kisna godina to je bespotrebno bacanje novaca jer cesta kisa i vetrovi obaraju grinje sa lista te one same uginjavaju i tad i tad
 
Mankozeb je jedan od sastojaka Ridomila, a Ridomil nije predviđen za prskanje maline nego za zalijevanje protiv plamenjače korjena. Mankozeb samostalno korišten prskanjem suzbija didimelu.

Što se tiče Ridomila, on je kombinirani fungicid. Mankozeb djeluje preventivno i površinski, dok je Metalaksil-M sistemik uzlaznog djelovanja, zbog toga se mora aplicirati u tlo da bi suzbio fitoftoru.
 
tako je, ali kod nas se ridomil koristi i za standardno prskanje preko lista, mada ne znam koliko je za to namenjen, ovde je dao dobre rezultate....u svakom slucaju ja bih sad isao cistim mankozebom (mankogal, prevent ili nesto trece), a posle bih mozda ubacio ridomil sa kvadrisom.....naravno insekticid se podrazumeva
 
jos samo da napomenem da fungicide sa malom karencom oko 3 dana cuvate za vreme pred berbu i ako zatreba u vreme berbe ,mada sto se mog iskustva tice ako je malinjak dobro osuncen i provetren teredovi izdignuti na bankove mala je verovatnoca da ce i plamenjaca i didimela naciniti ozbiljnu stetu i bez nekakvih ozbiljnijih preparata, ali je zato podlozan napadu grinje u susnim godinama
 
Kod mene se tek pojavili listici,odnosno 5% pupoljaka se jos nije ni otvorilo,samo nabubrili.Danas oprskano Blauvit + Decis,bacena Yara Complex i ufrezerirano sa ranije rasturenim stajnjakom i krecom.Ostalo jos 70 ari da bacim Yaru i ufrezeriram prekosutra.
 
HRISTOS VOSKRESE!
da li moze u sredu,posto su sad praznici,da isprskam fobos ili cipkord,ali bih i to pomesao sa tkzv bakarnim krecom?
inace malina kod mene kada sam juce gledao tek pocela da lista tj.faza misje usi.
 
Cuprozin -У малини за сузбијање проузроковача сушења ластара-белих ластара (Didymella applanata) уконцентрацији0,35% (35 g у10 l воде) превентивним третирањем, током интензивног пораста избојака до почетка цветања.

Zna li neko zasto su na vujketovim malinama ovi prvi listici po obodu braonkaste boje,tako je i kod mene na nekim mestima,pa ako neko zna o cemu se radi nek baci upis:osmeh:
 
Vala ja sam se bio baš zabrinuo, oko ove boje, jer je ovde kod nas naglo udario sneg i zahladnilo baš kad su listići poceli sa rastom.
 
Nazad
Vrh