Prskanje maline

Da, neko od ratara je prskao ovih dana tu u blizini i vetar je naneo čestice na list... Tako je i kod mene i dosta kolega ovih dana...
 
Koliko vidim kod svih se pojavljuju, a niko ne zna sta su i odakle su. Kod mene su bas jedva primetne, osim u jednom redu nekih par metara gde su kao mrlje. Kod mene u blizini ratara nema pa od njih nije moglo da mi nanese nista. Doso sam do zakljucka da je ili zbog ovog nikakvog vremena ili da pumpa nije dobro isprana pa zbog toga mozda.
 
A najnoviji update vezano za to je da ti žuti krugovi posle par dana su počeli da 'pucaju' i odatle se list cepa dalje...
 
Kod mene srecom nema nikakvih ostecenja, mada kazem da su jedva primetni. Ima vec neko vreme kako sam zapazio to i tako stoje, nista se ne desava.
 
Na par mesta sam video to gde su veće fleke... Tamo gde su male stoje tako isto već neko vreme...
 
Ma bre nije ni od kakvog prskanja. Ja nisam prskao ni sa čim, oko mene nema nikoga... A ima ovakvih žutih, bilo i prosle godine...I biće ih...I nista
Da je tako kako kazete, list bi ceo požuteo... i ne samo list
 
Pitanje jedno...

Da li postoji neko pravilo, makar i moralno, o prskanju kukuruza (ili bilo cega) u naseljenom mestu? Pogotovo ako se njiva nalazi izmedju kuca ili manje od 100m od kuca, a pri tome udari vetra dostizu vise od 10-15m/s?!

Danas je neki inzenjer nauka prskao toliko da sam u kupatilu (da ne kazem u celoj kuci) imao osecaj kao da mi prska pod prozor... A da ne spominjem tonu voca iza kuce na koje je sletelo to njesra od hemije :/
 
Pitanje jedno...

Da li postoji neko pravilo, makar i moralno, o prskanju kukuruza (ili bilo cega) u naseljenom mestu? Pogotovo ako se njiva nalazi izmedju kuca ili manje od 100m od kuca, a pri tome udari vetra dostizu vise od 10-15m/s?!

Danas je neki inzenjer nauka prskao toliko da sam u kupatilu (da ne kazem u celoj kuci) imao osecaj kao da mi prska pod prozor... A da ne spominjem tonu voca iza kuce na koje je sletelo to njesra od hemije :/
Sve i da postoji, ali ne verujem, malo ko bi poštovao jer kod nas je moral na toliko niskom nivou da je pitanje da li uopšte i postoji... Nažalost

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Da vas pitam da li sada ovih dana posle obilne kiše treba prskati kvadrisom i svičom (cvetanje zavrseno berba za 7 dana)?
 
Poslednja izmena:
Molim za pomoć.
Miker mi je pred fazu punog cvetanja, biće za odprilike 2-3 dana. Rekli su mi da ih sada trebam prskati borom, magnezijumom, kalcijumom i kalijumom.
Pitanje se odnosi na to kada, i kojim redom trebam ovo uraditi i dali se ovo sme mešati?
 
Kada bilo minimum 20% otvorenih cvetova mogao si signum i kalcijum bor. Kada otvori odprilike 80% cvetova moze luna senzacija i kalcijum bor opet. Pred cvetanje si mogao sistemom kpk fosfor da pustis, a sa vodotopivim kalijumom kroz kpk mozes odmah da krenes. Mozes da bacis i yara unika kali vestacko djubrivo kada se pojave plodovi. 154din kg kosta ovde.
 
Da vas pitam da li sada ovih dana posle obilne kiše treba prskati kvadrisom i svičom (cvetanje zavrseno berba za 7 dana)?

Idi signum ili lunu.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
Prema toj logici, posle svake kise bi trebalo prskati... I niste vi jedini koji tako razmisljate, nego i u poljo apoteci kazu tako... Pa valjda je biljka usvojila preparat pa je zasticena, zasto prskati non stop otrovima... I posle se pitajte zasto vracaju maline sa granice...
 
Prema toj logici, posle svake kise bi trebalo prskati... I niste vi jedini koji tako razmisljate, nego i u poljo apoteci kazu tako... Pa valjda je biljka usvojila preparat pa je zasticena, zasto prskati non stop otrovima... I posle se pitajte zasto vracaju maline sa granice...
Slazem se da treba voditi racuna sa primenom preparata posebno kad ih preporucuju razni"strucnjaci" iz poljo apoteka koji bi da uvale sve i svasta ali nije bas svaki preparat otrov.Recimo za botritis-sivu trulez koja moze napraviti dosta problema kod ovakvog kisovitog vremena mozete slobodno koristiti fungicid Timorex Gold,on nema karencu i dozvoljen je u organskoj proizvodnji.Kad malina zametne plod mozete koristiti rastvor sode bikarbone koja menja PH vrednost na povrsini ploda pa ubija bakterije i gljivice...
Po meni veliki problem predstavlja to sto ljudi ne prate PROGRAM ZASTITE nego koriste preparate stihijski i u vecini slucajeva bez ikakvog razloga cesto mesajuci program zastite letnjih i jesenjih sorti koji su potpuno razliciti.
 
Da... Polana i polka odnosno dvorodne sorte se ne prskaju od ,otrilike, kraja juna pa sve dok se beru, znaci moze da bude i 5-6 meseci... Pa opstaju bez problema...
 
Ljudi pitao sam za savet. Inace svičom se preporučuje prskanje 7 dana pred berbu.

Pa savet si i dobio,umesto Switcha koji ima karencu probaj Timorex Gold koji je bioloski fungicid i nema karence..inace prskanje svicom se NE PREPORUCUJE 7 dana pred berbu nego je zbog karence ZADNJI ROK za prskanje 7 dana pre berbe.
 
Ajde i jedno pitanje da postavim,nisam prskao malinu protiv sive trulezi(totalno sam i zaboravio za to prskanje) ona je sada puna ploda ali do prvih zrelih plodova sacekacemo sigurno jedno desetak dana e sad pitanje, dali sada smem je oprskat nekom zastitom protiv botritisa i cime preporucujete sobzirom da taj Timoreks gold kod nas nema i imali efekta uopste prskati u ovoj fazi ploda? HVALA unapred.
 
Nazad
Vrh