Prskanje maline

Prije 5 dana sam ja htjeo napraviti ovu temu! I svaka cast!
Ja po forumima ne mogu da se snadjem za prskanje maline!
Mene interesuje za malinu Polku!
Meni su rekli da ovako ide za sortu malinaVilamet. Da li ovo isto vazi i za POLKU
Neophodno je !
-Crveno ulje - zimsko prskanje pred kretanje vegetacije
-Insekticid( cipkord) + neki fungicid na bazi bakra(cuproxat) - u vreme pojave prvih listova
-Insekticid (perfektion)+ fungicid (antrakol)- pred cvijetanje cvijetovi zatvoreni
-Insekticid (nurell d)+ fungicid (quadris)+ ako ima grinja (ortus)- u vreme otvaranja prvih cvijetova
-neki preparat protiv truljenja cvijetova i plodova (switch) - u cvijetanju ukoliko je kisa ponoviti i paziti na karencu
-Insekticid (nurell d)+ fungicid (quadris)+ ortus (grinje) - posle berbe i uklanjanja starih izdanaka
-Nesto na bazi bakra (cuproxat)- polovinom desetog mjeseca
 
Procitao sam da se malina Polana prska 3 puta kao prevencija,kad poraste 30cm,90 cm i u cvetanju,ali ne pise sa cim.Ja sam Polanu prosle godine prskao samo u cvetanju,i posle davao prihranu i to je to.
 
Procitao sam da se Polana prska 3 puta kao prevencija,kad poraste 30cm,90 cm i u cvetanju,ali ne pise sa cim.Ja sam Polanu prosle godine prskao samo u cvetanju,i posle davao prihranu i to je to.
"Fungicid" Quadris i neki "insekticid", do cvetanja Proci triput i pred pocetak berbe proci sa svicom ili teldor.
 
Prije 5 dana sam ja htjeo napraviti ovu temu! I svaka cast!
Ja po forumima ne mogu da se snadjem za prskanje maline!
Mene interesuje za Polku!
Meni su rekli da ovako ide za Vilamet. Da li ovo isto vazi i za POLKU
Neophodno je !
-Crveno ulje - zimsko prskanje pred kretanje vegetacije
-Insekticid( cipkord) + neki fungicid na bazi bakra(cuproxat) - u vreme pojave prvih listova
-Insekticid (perfektion)+ fungicid (antrakol)- pred cvijetanje cvijetovi zatvoreni
-Insekticid (nurell d)+ fungicid (quadris)+ ako ima grinja (ortus)- u vreme otvaranja prvih cvijetova
-neki preparat protiv truljenja cvijetova i plodova (switch) - u cvijetanju ukoliko je kisa ponoviti i paziti na karencu
-Insekticid (nurell d)+ fungicid (quadris)+ ortus (grinje) - posle berbe i uklanjanja starih izdanaka
-Nesto na bazi bakra (cuproxat)- polovinom desetog mjeseca

Moje iskustvo je evo treca god. ne prskam je ni sa cim sem po nekad prehrana folijarna....Al ubedjena sam da je treba prskati samo 2-3 puta pred cvetanje 1-2 put i u toku cvetanja Signum,qvadrix ili slicno...
 
Ako sutra ne bude kise i ako bude zadovoljavajuca temperatura,bez vetra,sledi prskanje maline
cuprablau Z +
Galmin
 
prska li neko travu u redu maline i sa čim? Do sada sam čupao, ovo je 3 godina malini pa bih probao sa nečim da suzbijam tu travu prskanjem. Na nekim mestima imam dosta sirka bilo je i ambrozije u jednom ćošku prošle godine. Šta da radim sa tim? Međuredni prostor planiram da kosim i dalje.
 
joj poponac nocna mora


Prskanje medjuredno i u redu obavljati Gramoksonom , Agramom , Galopom svi su na istoj bazi samo je razlika proizvodjač. Ja isključivo prskam ledjnom prskalicom u razmeri 50g na 10l vode oko podne na temperaturi preko 20 stepeni , sa utroškom vode oko 15 litara na deset ari (celo polje prskam normalnim hodom). Ovim tretmanom se u potpunosti sagoreva nadzemni deo trave sa veoma malim utroškom preparata i minimalnim trovanjem zemljišta.

Ima preparata za poponac ali je takodje štetan za malinu . Lično sam u jednom malinjaku imao poponac po celoj površini i uspeo da ga suzbijem zasad oko 80% isključivo ručno zakidanjem . Više puta u toku vegetacije , tri godine za redom , čak i u toku berbe , potrebno je ne dozvoliti mu da cveta i on će se sam polako uništiti. Smatram da je NERADNIK onaj ko dozvoli da mu poponac u toku berbe izadje na vrh reda i cveta. Kad se sagnete da spustite gajbu u isto vreme pogledati struk maline i ako je poponac počeo da se penje zakinuti ga .
 
Između velikog izbora kontaktnih herbicida, za suzbijanje korova u redu koristim Agram, a međuredni prostor frezerujem i kosim.
 
poprskao sam Galopom i stvarno je spalio sve. Ako se ne varam to je takozvano hemijsko košenje. Koji neselektivni herbicid preko lista ide i u koren? Kojim herbicidom prskati divlji sirak i ambroziju? Sirak je u redu maline, ambrozija nije.
 
Ja cu cypati u redove maline dok ne dosadi! A izmedju redova maline cu frezovati i posijati djetalinu tako da mi izmedju redova ostaje samo pokositi i baciti pokosenu djetalinu u redove maline! Cuo sam da djetalina daje zemlji dosta azota!
 
Ja sam malinu prskao a inace drugo ovogodisnje prskanje

Mankogal + Fastac 10 +20:20:20

fastac do sada nisam koristio ali mislim da je ista aktivna materija kao kod cipkorda . prva zapazanja su odlicna prskao sam kasno uvece zbog pcela,ujutru otiso da proverim i bilo je rezultata bar sto se tice paukova a i primetio sam par gusenica naravno uspesno desetkovanih :osmeh:
 
ja sam posadio jesenas 5 redova po 10 metara duzine ,pola Vilamet,pola Miker,na 700 m n.visine,i maline su se primile i krenule sa rastom, pre nekih 15 - 20 dana,kada danas vidim da su po neki listovi i listici kao pojedeni sa strane i izbuseni tj imaju ,,rupe,,i sada potrebna pomoc:

sa cim prskati?

koji odnos tj jacina preparata,jer su maline mlade,ili to nema veze?
da li sto vasi ili grinje?
pomoc:sta:
 
Isto i kod mene, izbuseni listovi, primetio sam da ima dosta bubamare i gusenica (. u poljoprivrednoj apoteci su mi rekli da isprskam http://www.hemoslavija.co.rs/zastita-bilja/insekticidi/240-perfektion.html
nije skup 150din
ja sam danas ispriskao i predvece sam obilazio malinjak i nisam bas zadovoljan, i dalje ima gusenica ispod litova. sacekacu jos 2-3 dana da vidim kako ce da reaguje, pa da vidim sta cu dalje:sta::sta::sta:
evo i slicicice
http://s22.postimg.org/sdnkq2dlt/996.jpg

- - - - - - - - - -

Ako nekom zatreba
hemija.jpg
 
Poslednja izmena:
Jel se moze poprskati sa ridomil goldom? Uvija mi se list na malini ja mislim da imam plemenjacu??? Inace sam poprskao tako mi rekose u Poljoapoteci!
 
Moze,naravno.Dobar preparat i za zalivanje korena maline i sprecavanja bolesti korena.Za plamenjacu -Quadris zakon.
 
Nazad
Vrh