Prskanje maline

2010 i 2011 godine sam imao veoma loše iskustvo sa primenom Switch-a u malinjaku, (preparat uzet u hladnjači gde sam tada predavao maline). Bilo je jedan plod u gajbicu, jedan na zemlju. Ne tvrdim da je loš, možda nije bio originalan ali Switch od tada nisam i neću ga primeniti u zasadu.
 
Malopre sam dobio poruku od stručnog saradnika izvesne Jelene Prokić, koju ovim putem pozdravljam, pa evo i sa članovima foruma da podelim plan zaštite maline.

Kada malina izlista rodna grančica 10-15cm slobodno uradite jos jedan tretman bakromom i insekticidom.
U fazi kada je zatvoren cvetni pupoljak uzimate
kontaktni fungicid +actara+vertimec
U fazi pocetak cvetanja
Quadris +Karate zeon+nesto za trulez recimo Switch mozete umesto Switcha da uzmete neki jeftiniji botricid a u sledeca dva tretnana da radite Switch


Faza puno cvetanje
Quadris + Switch


Faza 7 dana pred berbu
Switch

Znam da je ovo samo preporuka ali mnogi ce ovo uzeti zdravo za gotovo i tako raditi, posle ovakvog tretmana ja ovo ne bih jeo a jos manje drugima prodao. Pogotovo na deo oko upotrebe swich-a u toj meri i jos ga upotrebiti 7 dana pred berbu. Idi ti sestro i okaci svoju diplomu o klin i bavi se nekim drugim poslom, kontam da ce neko reci kako je swichu karenca 7 dana (zavisi od trzista) ali karenca kaze da se prvom upotrebom koncentracija ostatka aktivne materije u plodu posle isteka odredjenog perioda zadrzava u granicama tolerancije za ljudsku upotrebu a niko se nije bavio sta se desava kada upotrebom tog preparata vise puta u kratkom razdoblju utice na nagomilavanje istog u plodu? Pa nije biljka ves masina pa kad opere ispusti vodu i zavrsi ciklus. Napraviste od Botrytis-a nauku i famu bzvz, kad skidas plod na vreme a pratis vremenske prilike a zastitu si odradio na vreme kod pocetka cvetanja, onda obicna soda bikarbona s vrmena na vreme ce smanjiti pojavu i to ako je vlazno i kisovito vreme tokom berbe, sve van toga je trovanje biljke i samog ploda i na prvom mestu, zadnjeg konzumenta.
 
Znam da je ovo samo preporuka ali mnogi ce ovo uzeti zdravo za gotovo i tako raditi, posle ovakvog tretmana ja ovo ne bih jeo a jos manje drugima prodao. Pogotovo na deo oko upotrebe swich-a u toj meri i jos ga upotrebiti 7 dana pred berbu. Idi ti sestro i okaci svoju diplomu o klin i bavi se nekim drugim poslom, kontam da ce neko reci kako je swichu karenca 7 dana (zavisi od trzista) ali karenca kaze da se prvom upotrebom koncentracija ostatka aktivne materije u plodu posle isteka odredjenog perioda zadrzava u granicama tolerancije za ljudsku upotrebu a niko se nije bavio sta se desava kada upotrebom tog preparata vise puta u kratkom razdoblju utice na nagomilavanje istog u plodu? Pa nije biljka ves masina pa kad opere ispusti vodu i zavrsi ciklus. Napraviste od Botrytis-a nauku i famu bzvz, kad skidas plod na vreme a pratis vremenske prilike a zastitu si odradio na vreme kod pocetka cvetanja, onda obicna soda bikarbona s vrmena na vreme ce smanjiti pojavu i to ako je vlazno i kisovito vreme tokom berbe, sve van toga je trovanje biljke i samog ploda i na prvom mestu, zadnjeg konzumenta.
Potpuno si u pravu, danas se svela proizvodnja ne samo maline vec kompletna poljoprivreda (vocarstvo najvise) na maksimizaciju profita. To jeste osnova proizvodnje, ali ipak ovde govorimo o proizvodnji HRANE, a ne o ekserima....Povremeno pogledam na TV-u emisiju Bolja zemlja, bivsa Dobra zemlja, a do skoro sam redovno pratio nedeljom na HRT-u emisiju Plodovi zemlje, sada MTS ukinuo taj kanal...Razlika drasticna, kod nas se svodi samo na dovodjenje strucnjaka iz hemijskih kompanija i saveta oko prskanja, a oni, braca Hrvati, skoro uopste nemaju tako nesto, najvise vremena posvecuju problemima poljoprivrednika iz svih oblasti...Razumem ja da veliki proizvodjaci maline ili voca hoce da zarade i unovce svoj trud, ali....
 
Po sto puta u pravu licno mislim da u poslu oko malina najbolje zaradjuju ove kompanije koje skupo prodaju preparate " otrove" . Nekada se malina u Srbiji ili nije prskala ili imala dva do tri osnovna tretmana .... Sada je spisak preparata podugacak a rezultat da ovako prskanu malinu sigurno deci svojoj nebih dao da jedu.... Ja imam srece da mi je malinjak na mestu gde imam prirodno provetravanje a lista preparata mi je prilagodjena amerckom trzistu .... Ovakva polu-organik malina ima bolju cenu u otkupu ...dok ce za malinu "tvrdo" prskanu biti sve manje prostora na trzistu i cena ce joj biti niza....
 
Mislim da ce proizvodnja organske maline (hrane uopste) postati prioritet, jer samo tako možemo zaustaviti uništavanje zemljišta i dobiti koliko toliko zdravu hranu.
 
Moze li sada ili za dan dva prvo prskanje da ide sa plavim uljem? koliko ja kapiram to je fungocid + insekt.? i da li je Nordox slican preparat ili moram i sa njim.....
 
Moze li sada ili za dan dva prvo prskanje da ide sa plavim uljem? koliko ja kapiram to je fungocid + insekt.? i da li je Nordox slican preparat ili moram i sa njim.....
Plavoulje je insekto-akaro-fungicid,dakle ide samostalno. Alternativa je kombinacija nekog bakarnog preparata+ insekticid
http://www.fitofarmacija.rs/home/primena/programi_zastite_biljaka/zastita_maline.html
Nordox je bakarni preparat (fungicid) tako da ide sa nekim insekticidom...Ja licno koristim plavo ulje, mozda je za vece povrsine isplativije sam napraviti kombinaciju...
 
Plavoulje je insekto-akaro-fungicid,dakle ide samostalno. Alternativa je kombinacija nekog bakarnog preparata+ insekticid
http://www.fitofarmacija.rs/home/primena/programi_zastite_biljaka/zastita_maline.html
Nordox je bakarni preparat (fungicid) tako da ide sa nekim insekticidom...Ja licno koristim plavo ulje, mozda je za vece povrsine isplativije sam napraviti kombinaciju...


Znači ne moram da prskam i plavim uljem i Nordoxom dovoljno je samo ovo prvo?
 
Treba da se nekima crta, nordox je samo bakar deluje na gljivice, mineralno ulje deluje na insekte, u plavom ulju imas i bakar i min ulje, nordox moze ali da mu dodas i min ulje tipa galmin, plavo ulje je 800 litar, nordox oko 800 a galmin oko 600.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Treba da se nekima crta, nordox je samo bakar deluje na gljivice, mineralno ulje deluje na insekte, u plavom ulju imas i bakar i min ulje, nordox moze ali da mu dodas i min ulje tipa galmin, plavo ulje je 800 litar, nordox oko 800 a galmin oko 600.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока

Vidi druze, niko se nije rodio naucen i nije sramota ne znati, mada si ti ovo super pojasnio i sada mi je jasnije. hvala puno jos jednom i pozz iz Kg-a
 
Znači ne moram da prskam i plavim uljem i Nordoxom dovoljno je samo ovo prvo?
Tako je dovoljno je samo plavo ulje, s tim sto treba da znas da plavo ulje, pored toga sto je i fungicid i insekticid (protiv bolesti i insekata) je i akaricid, dakle deluje protiv grinja, zato sam rekao da je to moj izbor, a svako nek odluci za sebe, pozdrav
 
Skoro da sam ubedjen ...da botritisa neeema ako nije gust sklop... tad se neeee mora ni sa cim preventivno tretirati...ovo je moje licno misljenje...? al potrebno je da su biljke balans..uhranjene i zdrave!
 
Evo kojim preparatima se vrsila zastita pre 20 god.
c3f10838056ed2e58df572a0224d4856.jpg
34798b7c6f95f651ec8dd94bde461bc7.jpg


Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Malopre sam dobio poruku od stručnog saradnika izvesne Jelene Prokić, koju ovim putem pozdravljam, pa evo i sa članovima foruma da podelim plan zaštite maline.

Kada malina izlista rodna grančica 10-15cm slobodno uradite jos jedan tretman bakromom i insekticidom.
U fazi kada je zatvoren cvetni pupoljak uzimate
kontaktni fungicid +actara+vertimec
U fazi pocetak cvetanja
Quadris +Karate zeon+nesto za trulez recimo Switch mozete umesto Switcha da uzmete neki jeftiniji botricid a u sledeca dva tretnana da radite Switch


Faza puno cvetanje
Quadris + Switch


Faza 7 dana pred berbu
Switch

Ova gospodja preporucue switch tri puta. O da li ona zna da jedan tretman switch-om kosta 28 000 dinara po hektatu. Pa jos puta tri... Jednom cu tretirati sigurno,a za dalje ako bude kisna godina ide soda bikarbona,moze da se prska i u toku berbe...
Da dodam da se uspesno bori i protiv plamenjace.
 
Poslednja izmena:
Ova gospodja preporucue switch tri puta. O da li ona zna da jedan tretman switch-om kosta 28 000 dinara po hektatu. Pa jos puta tri... Jednom cu tretirati sigurno,a za dalje ako bude kisna godina ide soda bikarbona,moze da se prska i u toku berbe...

Napisah nesto par postova iznad... Btw, nisam koristio Switch nikada niti imam nameru, Signum upotrebim samo jednom i to na pocetku cvetanja i to je to, do kraja berbe nista vise od hemije nema kod mene. Soda bikarbona uz dotatak nekog lepila je dobra stvar kad je kisna godina i veca vlaznost za mnogo manju kintu i bez upotrebe otrova.
 
Poslednja izmena:
Pa naravno da gospodja preporucuje, kada joj je to posao i zivi od toga. Pa pogledajte sva silna predavanja o malini, ima ih dosta i na youtube... ne kazem da nema i korisnih savjeta, al vecinom su reklame i preporuke za "neka djubriva", "neke preparate" i sve ostalo sto ide uz malinu. I svi oni tvrde kako je bas njihovo djubrivo ili otrov najbolje i treba da se koristi bas 16 puta u toku jedne sezone, jer se tako postizu najbolji rezultati... I mozda je to i tacno, al niko ne kaze da je to i najisplativije i najrentabilnije!!! Ogromna se para vrti na svemu sto ide uz malinu i pojavilo se mnogo igraca u tom polju koji zaradjuju mnogo vise nego prosjecan proizvodjac maline... :(
--------------------------------
Shadowlurker
I ja sam odlucio da skroz smanjim "otrove" i radim bas slican princip kako si ti gore napisao... nego me privukla jedna tvoja stavka koju cu okusati da izbjegnem, a to je "lepila ili ti okvasivaci"
Neznam sad tacno gdje sam citao, mozda i ovde na forumu, al po najnovijim istrazivanjima upravo su ta "lepila" SMRT za pcele!!!! I vjerovatno ce u narednim sezonama, a mozda cak i ove doci na crnu listu preparata.
E sad negdje sam cuo da pivo moze da vrsi slicnu funkciju i citao razlicite komentare... od onih da je odlicno kao okvasivac... do drugih koji kazu da je puno korisnije ako se popije jedno posle zavrsenog posla... :)
Slicno tako i za mleko.... pa ako neko ima neka saznanja i iskustva bilo bi lijepo da ih podijeli ovde....
 
Da li mogu poprskati malinu iako nije vezana i orezana jel ima smisla ili ne.(galmin+cuprozin)

Sony xperia
 
Pretpostavljam da si slab sa vremenom pa se plašiš da ne bude kasno kad završiš vezanje. Naravno da bi bolje bilo posle jer bi je kvalitetnije zaštitio, kako malinu tako i rezove, a sve to sa manje preparata.
Ali ako baš ne možeš, onda bolje i tako nego nikako.
 
  • Like
Reagovanja: 558
Sme li bakar da se koristi kad pupoljci izbubre krene ona faza misjih usiju negde sam procitao da tad deluje fitotoksicno.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh