Roto- drljača

Pa gdje ce 2.5m na traktor od samo 52ks i tri klipa i manje od 3000 kubika???Ja gonim 2.5m sa Zetor 7045 pa ima posla.Nije mu tesko da ga satire ali normalno ima posla.

Poslato sa Samsung Galaxy
 
Pa ne sijete psenicu valjda u proljece?? Evo, kod nas se skida soja i kukuruz ovih dana i ide se u oranje za psenicu. U brazdu direktno ako ides s RD moras ici dublje od sjetvenog sloja da se neravnine od oranja bolje zatvore i tu traktor najvise pati. Ako je dobra godina i nema kise na vidiku, neki poslije oranja prelete tanjuracom preko oranja i onda normalno rade s RD+sijacica a i lakse je gnojivo bacati po potanjuranom zemljistu nego po oranom.

U proljece je puno lakse pripremiti zemlju za sjetvu i tu RD radi koliko god ju traktor brze moze vuci i da se ne zastopa zemljom. Naravno, ako je orenja dobro izmrzlo i ako je oranje poravnano na bilo koji nacin.
 
Kupio sam pre par dana roto drljacu sa klinovima, trazio sam sa nozevima ali nije bilo velikog izbora.
Poprilicno ocuvano izgleda, malo smo probali u krompiristu.

5b3e8c37c6971cfacd6f67dfb33531c0.jpg


11a8c83bef1a5578786a8c2d865ea5df.jpg


6ce94c9ed496d9dcc043fff00b9a4438.jpg


a6d1c1e0e99cedb03db1960148fe117d.jpg
 
Danas kupi mashio rd 2,10 i trebam joj promijeniti semeringe.Oni šarafi ispod kako ih odvrnuti?? Odvrno sam par sa kuv+ckanjem ali ne mogu svući glavu.Jednu sam uspio ali ova druga ni da mrdne.Ide na kroner koji je pri vrhu malo konusan.Nikad nije skidano pa ide teško.Cijena 800e.

- - - - - - - - - -

da li bi smio grijati ili samo na udarac??
 
Kako rade roto drljace kada su kisne jeseni? Ovde kod nas jedan kaze da ima problema sa njom kada je malo vlazno....
 
Sasvim solidno rade, logicno ne bude to tako dobro pripremljeno kao u normalnim uslovima ali sve je u granicama normale , jedini problem predstavlja valjak , ako je puni-paker valjak ljudi se zale da sabije zemlju ako je cjevasti(u mom slucaju) onda se napuni zemljom pa je muka ziva to ocistiti, ali zato podignes valjak do kraja i regulises dubine na hidraulici,jeste da je teze ali bolje nego cistiti valjak. s obzirom da te vjerovatno interesuje priprema za psenicu onda je dovoljno da klini budu 5-8 cm u zemlji i napravit ce posao kako treba
 
Odkad razmisljam da je uzmem I nikako, stalno se nesto pojavi, te druga tanjiraca, te gruber. Ali sada sa ovim kisama, ja istanjiram, pa da posejem, upadne opet kisa I sve tako. A sa Rd bih odma I posejao.
Sad mi kazite za 100ks da li moze 3m ili bolje 2,5m. I koliko vremenski treba za ha?
Koliko se brzo teraju po njivi?
 
Kod mene komsija tjera sa 98 ks 3 m rotodrljacu sa paker valjkom i nije mu bas lako, al on spusti u zemlju koliko god moze. Jest da je isti dan i uzorao i presao sa rd tamo krajem maja pa posijao kukuruz za silazu. Tako da se nije bas ni uzoralo lijepo.
Koliko je u tebe klipova taj traktor jel 6ak ili 4ak? Ako je 6 trebo bi moci 3 m, ako nije nece mu biti lako.


Ja isto planiram kupiti rd od 3 m za 110 ks. Mislio sam prvi prohod raditi drljacom obicnom pa onda sa rd jednom.
 
ako je kol'ko toliko normalna zemlja,lagano 8-9 km/h,mozda cak i malo brze, brzinu prilagodis traktoru i uvjetima na polju, ono sto je bitno da ne valja ni prebrzo ici jer ne stigne da samelje grude pa ih samo izbaci sto nije dobro ako je cjevasti valjak,paker je puno bolja opcija,3m mozes komotno goniti sa 100 ks,ja sa 80 ks tjeram 3m Lely roto drljacu, evo mene u pripremi za kukuruz:https://www.youtube.com/watch?v=f38fXmogJNQ,Nikad nisam mjerio koliko mi treba vremena za ha ali eto nekih 30-45 min u vrh glave
 
Traktor je sestak. Ali sam mislio sa sve sejalicom da radim.
Kod nas jedan radi u prolece sa cetvororednom pneumatskom, u jednom prohodu pripremi I poseje....
 
ako je kol'ko toliko normalna zemlja,lagano 8-9 km/h,mozda cak i malo brze, brzinu prilagodis traktoru i uvjetima na polju, ono sto je bitno da ne valja ni prebrzo ici jer ne stigne da samelje grude pa ih samo izbaci sto nije dobro ako je cjevasti valjak,paker je puno bolja opcija,3m mozes komotno goniti sa 100 ks,ja sa 80 ks tjeram 3m Lely roto drljacu, evo mene u pripremi za kukuruz:https://www.youtube.com/watch?v=f38fXmogJNQ,Nikad nisam mjerio koliko mi treba vremena za ha ali eto nekih 30-45 min u vrh glave
Ovo na snimku je baš sporo a visoki obrtaji
 
Ako ti ne treba dublje od 10ak cm dubine mozes je tjerati. Ako uzmes 3 m ici ces malo sporije. 100 ks je nekako na granici ni tamo ni ovamo.

Ovaj sto radi sa 98 ks i 3 m ima i Massey-a 136 ks e to je vec druga prica kad zakaci za njega tu rd onda ide bas brzo.
 
Ne treba mi nista vise od 5-6cm. A ne treba mi ni neka preterana brzina, neka brzina od 6-7km bi zadovoljavala. Da mogu da posejem dnevno 7ha, sasvim dovoljno, nista vise ne treba.
 
Evo ovde 110 ks moze tjerati 3 m ali zna da se propne nekada. Sad ne znam koliko je tvoj tezak, ovaj fiat je tezak oko 4800-5000 kg. Ako je tvoj tezi onda ne bi trebao imati problema.

 
ako je kol'ko toliko normalna zemlja,lagano 8-9 km/h,mozda cak i malo brze, brzinu prilagodis traktoru i uvjetima na polju, ono sto je bitno da ne valja ni prebrzo ici jer ne stigne da samelje grude pa ih samo izbaci sto nije dobro ako je cjevasti valjak,paker je puno bolja opcija,3m mozes komotno goniti sa 100 ks,ja sa 80 ks tjeram 3m Lely roto drljacu, evo mene u pripremi za kukuruz:https://www.youtube.com/watch?v=f38fXmogJNQ,Nikad nisam mjerio koliko mi treba vremena za ha ali eto nekih 30-45 min u vrh glave

Ja otprilike istom brzinom radim sa Falc RD od 2.5m i Zetor 7045. Nema potrebe ići dublje od 10cm za sjetvu kukuruza (čak i je i to preduboko), zadnju dasku spustim skroz nisko tako da RD malo vuče samljevenu zemlju za sobom kao grejder. Na taj način je odlično samelje i poravna pa dubina bude ujednačena a to je jako važno. Kad su jako loši usjevi onda idem sporije kao na ovom snimku gdje smo spremali tek uzoran strnjik ljetos, zemlja je bila kao beton ali RD je čak i to sredila, pri prolaz u trećoj sporoj i drugi u petoj sporoj. Jeste dugo trajalo ali uslovi su bili takvi da bi svaka druga mašina (tanjirača, spremač, drljača...) bila sasvim beskorisna.

 
Ja imam prednju hidrauliku, tako da sa propinjanjem nece biti problema, stavicu jednom 300-400kg tegova napred.
Ja bih pre uzeo 2,5m, ali onda ne mogu u prolece ici direktno sa Rd I pneumatskom. Pa cu jos razmisliti. Ali za sledecu godinu, bice u dvoristu.
Jos jedan stvar me interesuje. Da li moze da se radi sa Rd tanjirano kukuruziste, I da li mora diskosna sejalica, ili Rd samelje tu sasu od kukuruza pa onda nema zagusenja kod sejalice.
 
Za 100-120ks u ravnici moze 3m kombinacija, po brdima ni ne pomisljaj. Kolega ima JD 105ks s prednjom hidraulikom i prednjim tegom od 500-600kg pa ga 2.5m kombinacija propinje malo malo. I, da, koristi IMT sijacicu na RD jer ima mal kos i lagana je naspram kakve amazone ili slicne u koju ide duplo vise sjemena. Istu kombinaciju na ravnim njivama nosi kolega s MF 95ks i 4 cilindra motorom i kompletnim tegovima naprijed. svaki puta mora prije dizati sijacicu na liftu i tek onda RD ide iz zemlje i na mjestu ga okrena na kocnici na kakvoj vagi radi. To nije posao.

Evo, jedan iz susjednog sela je do ove godine s deutzom 120ks (ne znam oznaku, ali 6-ak) radio s kombinacijom 3m i IMT sijacicom. Takodjer je naprijed slagao sve tegove koje je imao i islo je fino. Sad je uzeo vecu sijacicu amazone i vidim da nosi kombinaciju s puno vecim JD-om koji ima PH i teg od 900kg naprijed. Sve mi se cini da je to za njegovog deutza prevelik zalogaj.

Uzmi 2.5m s paker valjokm i sijacicu IMT s tanjurima. Izvadi iz nje dva vanjska reda i dobijas 2.5m masinu koja radi u svim uslovima. Ako kad budes isao s proljece direkt u brazdu, moras ici na 10cm dubine da RD pozatvara rupe od oranja ili kako je netko prije napisao prvi trag drljacom i onda RD na normalnu dubinu.
 
Bogami tera ovog fiata samo tako, ide jedno 7-8km.
Kod mene je ravnica, ovaj fiat je otprilike snage kao moj Deutz. A za prolece bi isao sa klasicnom drljacom u zatvarenje brazde. Jos samo da se nadje 3m, sa izlazom za kardan i hidroliftom.
 
Nazad
Vrh