Roto- drljača

Kolega MONTOYA zeli malo da se nasali u vezi franka. Sto se tice mene i mojih masina nece biti poskupljenja .

Ujedno bi hteo da odgovorim i kolegi Manjevicu. Klatece drljace su mnogo jeftinije i kao nove od RD , a da nepricamo za stare. Tako da to sto neko u Srbiju ceni klatecu drljacu oko 2000e to neznaci da je ona stvarno trazena i skupa . To po meni vise znaci da taj trgovac ne zna sta prodaje , on misli da je to RD. Tacno je da traze manju snagu traktora. Ali koliko su se dobro pokazale u smonicama i teskom zemljistu , o tome ne bi mogo da kazem jer nisam do sada pricao sa ljudima koji su je koristili u Srbiji.

Ova Lely sa prikolice je 3m .
 
Pitanje za sve koji su koristili RD. Kako se ponaša kad ima dosta nezaoranih ostataka kukuruzovine ? Inače je netarupirano , kombajn nije koristio sječku a plug bez deflektora ne zaorava baš dobro .
 
Nemoj ni probati,ide direktno u suncokret ako nema korova u soju ako se zemlja te godine lako radi i bude suva , na mišiće može i u strnjište(probao sam ali mnogo slame na površini) kukuruze sve složi na površinu::lose:: .Direktno ne radim više nigde,videću kada stavim nove noževe.
 
Pitanje za sve koji su koristili RD. Kako se ponaša kad ima dosta nezaoranih ostataka kukuruzovine ? Inače je netarupirano , kombajn nije koristio sječku a plug bez deflektora ne zaorava baš dobro .

RD u kombinaciji sa sejalicom (par postova unazad) znaci radila je i na mojoj parceli gde je kosila 142ka i gde je samo jednom istanjirano teskom tanjiracom. Znaci zetveni ostaci su u vecoj meri raskidani ali su na povrsini ostajali, seme je moglo biti malo bolje sakriveno, ali mislim da nije tu problem sa RD vec sto sejalica ima samo jedan disk na svakoj luli. Da je u nekom slucaju iza RD bila sejalica koja ima dva diska sve bi bilo kao pesma. Jedino treba snage traktoru da ide u oranju sa RD. Barem na nasem zemljistu.
Nemam slike od par godina unazad kada su drugari radilli usluzno jednom dobrom domacinu. Na oko katastrofa, masa kukuruzovine sva gore. Ali psenice je taj gazda naredne godine imao 40m po kj na toj parceli. Prosto sakrije se i proovuce psenica ispod te kukuruzovine.
 
Mislim da me talianu nije razumio , nisam mislio direktno sa RD , nego je orano ali plug nije idealno zaoravao pa viri dosta kukuruzovine . Dal ću ići tu direkt u oranje ili prvo prohod drljačom ili tanjiračom vidjećemo . Ne brine me mnogo da ostanu ostaci na površini bolje i to nego da su plitko ispod zemlje u zoni sijanja . Najviše me zanima dali će ti ostaci da se zamotavaju za klinove i dali će ometati usitnjavanje zemlje , otežavati rad rd i sl.
 
To ide sve bez problema,tebi se cini da "vire" puno žetveni ostaci ali procentualno je to jako malo.Imaš slike što sam postavljao direktno u soju,suncokret i strnjište a ovo što tebe zanima pod garancijom nemoj da brineš.
 
cici ja mislim da bi trebalo da je ista kao i tvoja . Samo sto je ova nekoliko godina mladja.
 
Poštovanje, kupio sam RD preko oglasa. Kada sam zvao lika sto prodaje, rekao je da ima noževe, ali se izgleda ne razumije toliko dobro u to, jer kada je dosla kuci, došla je sa klinima. Moje pitanje je, da li se ti klini mogu zamjeniti sa nozevima na bilo koji način? Nisam je gledao uzivo, jer je bila preko 500km udaljena, ali sam iskombinovao prevoz. Inače Rd je marke Rotobrana 2,5m, pjeskarena i ofarbana sa paker-valjkom. Posjeduje kardan sa lamelom i štiftom. Nigdje se ne klima niti ima lufta u glavama, nigdje ne curi ulje, testirana i generalno sam zadovoljan. Dogradicu srednju dasku za nivelisanje i vraćanje vecih busa nazad, tj izmedju nozeva i valjka. Pogonice je Zetor 6211. Hvala na svakoj pomoci.
 
Hvala, i ja se nadam da ce posluziti svrsi, samo da prekombinujem nekako šiljke u nozeve. Domaća šljiva iz Bijeljine, na djedov nacin :D:ppozdrav:
 
Jesenas za vrijeme sjetvene pripreme sam komentarisao u vezi toga, čak sam i snimio poredjenje izmedju tanjirace i rd. na uzasnom zemljistu posle poplava. Rd sa noževima je efikasnija i efektivnija u odnosu na kline. Ne kazem da nisu loši, ali je bolje sa nozevima. Ako postoji neka opcija da se zamjene, nozevi su oko 20km komad, što mu dodje oko 400km. Klinovi su svakako poprilicno potroseni, trebaju se mijenjati, pa zasto ne probati... A ako ne moze, Bože moj, ide kako mora :)
 
Nozevi su ti za tjelo spojeni šarafima kod mene sa 2 a klin se nabada u rupu i gore ide matica tako da moras nac od necega nozeve i prilagodit svom nosacu naravno izbusit rupe, nije ne moguce al ne vidim svrhu ja sam radio i sa jednom i drugom ova od 3m ima klinove a od 2,30 nozeve kada su solidni i jedni i drugi dobro rade
 
Nazad
Vrh