Roto- drljača

uvek ide : podrivac , gruber ili teska tanjiraca ispred RD. Ja nevidim zasto treba siliti RD u neorano . Nas clan ganga vec godinama radi gruber , pa RD u kukuruziste , a on zivi u Elemir kod Zrenjanina. Sigurno da ima veliku gustinu kukuruza , nije kao na podruciju Srbije gde je biljna masa slaba.
 
Ovaj podrivač odradi posao,bez toga nema ništa od posla. Dobar gruber isto odradi ali tanjirača slabo samo ako je mala masa.
Ja sam ove godine direktno u sojište uradio parcelu ,čak mi se više sviđa nego one gde sam prošao tanjiračom.
Ne znam šta je u pitanju ali ove godine RD ide sama od sebe koliko se lepo radi.
 
Samo za one koji nemaju iskustva ! Snimano ovih dana u selo Bobovo opstina Svilajnac. https://www.youtube.com/watch?v=5131nn3fbfw

- - - - - - - - - -
Ovo je snimano kod mene u selu. Čovek radi profi poljoprivredu svaka mu cast. Kod nas je zemlja izrazito teska za obradu i mnogi se spustaju u resavski atar. Gledao sam ga kako radi u smolnici i ide bas lepo. A i ova azdaja sto vuce masineriju ima lepi broj zdrebaca...
 
Kako sam i rekao, cim budem kopcao RD ici cu probati direkt u kukuruzovinu s njom da vidimo sta ce biti. Trgovacke price kod mene nisu nikad palile pa ni sad.

Pola njive je obrano SIP tornado 40 beracem prije 10-ak dana i to je stiglo i nakisnuti bas fino. Drugi dio njive je ovrsen s geringhoff PC hederom i to je jednom pokislo prije par dana.

Iza beraca:

64la35.jpg


Iza kombajna:

rmjihd.jpg


Nakon predjenih 6-7m na RD se nakupilo za pune tacke kukuruzovine:

2v2i261.jpg


10x7u54.jpg


fyq0dh.jpg


2m6rj0g.jpg


w9bndx.jpg


Zemlja iz bliza izgleda ovako:

imv3wk.jpg


A ispod kukuruzovine ovako:

2aaf0w1.jpg




Ako imate volju i zelju sakih 20m stajati i odstopavati RD u PRAVOJ masi, radite. Ako zelite u ovako "uredjenu" zemlju sijati psenicu, samo izvolite ali se to tako NE RADI. Manite se vise trgovackih prica...
 
Nije mi jasno zasto mislite da sa rd moze u kukuruzovini da ide direktno. Lepo ima na internetu snimaka da u 99 posto slucajeva ide za plugom a samo 1 posto posle podrivaca.
 
Dobro je sto je nisam uzeo.
Na vreme me je Talianu opomenuo.
Doduse, ja sam hteo na tanjirano da idem, ali ni tu je bi bilo bog zna sta.
 
Danas smo sejali zito sa roto drljacom i sejalicom na hidroliftu u tanjirano i u oranje. Kad ona prodje to je milina gledati njivu. Nema busencica veceg od 2cm bukvalno skaseno
Ako vam rotodrljaca nema dasku nazad onda nije da ne kazem nizasta! Daska neda busenju da prolazi ispod nje i drobi ih. Ako daske nema busenje prolazi.
Drljacu je terao masey 6612 na 1000 obrtaja kardana.
Masina zlata vredi.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Čudi me Bobo da ti tako iskusan paor pomisliš da će RD pripremiti lepo za setvu njivu na kojoj se nalazi kukuruzovina debljine 30 cm posle berača.RD je "zajebala vek" za već uzorano ili tanjirano,pa da lepo usitni da bude prašina.Ovako,kao što je na slici,samo oranje ili šibica,pa tek onda RD.
 
Čudi me Bobo da ti tako iskusan paor pomisliš da će RD pripremiti lepo za setvu njivu na kojoj se nalazi kukuruzovina debljine 30 cm posle berača.RD je "zajebala vek" za već uzorano ili tanjirano,pa da lepo usitni da bude prašina.Ovako,kao što je na slici,samo oranje ili šibica,pa tek onda RD.

Jel vi ne pratite temu il koji vrag? Par strana ranije je netko pitao, cini mi se Manjevic, dali RD moze u tanjurano kukuruziste pripremiti na sto sam ja odgovorio da RD moze u takvoj zemlji ici 6-7m i nista vise. Dragan 82 je postavio snimak i naglasio "Samo za neiskusne da se vidi da RD moze direkt u kukuruziste" i tu se jos malo pricalo o tome i obecao sam da cu zakopcati RD i probati u pravoj masi da se vidi da ne moze ali on je trgovac i on bolje zna od nas koji taj stroj zapravo i koristimo na nasoj zemlji.

Ove slike i proba su iskljucivo da demantiram Dragana i da dokazem da rotodrljaca NE MOZE ici direkt u sjetvu...

Evo je kod mene RD u kukuruzistu. Radim ISKLJUCIVO pripremu rotodrljacom i nista vise. Kod mene se sve njive OBAVEZNO oru nikakvo tanjuranje ne dolazi u obzir...

xlbb0o.jpg
 
Nisam odmah razumeo šta si hteo pokazati ali sa ovim pojašnjenjem,sve je jasno.a ja već pomislio da si ti malo"pobrkao lončiće" kad ono,ipak je sve u redu sa tobom.ova druga slika je prava stvar.
 
Tesko u svim uvjetima... Ako je podesna godina moci ce ali i brena ju nekad osjeti a da nece 560.

Ako je poorano u jesen i na proljece podrljano da se poravna i zatvori vlaga vjerujem da ce ici ali ako je proljetno oranje koje se speklo, nema tu posla s 560.
 
U kakvoj "masi"?? Mi toliko mase imamo u kukuruzima koji nisu vidjeli gnojiva ni zrna. Vidi se na mojim slikama kako izgleda normalno kukuruziste i da je isao tanjuracom, gruberom i onda s tim podrivacem ispred RD ne bi napravio NISTA. Zna se kako se i cime radi direktna sjetva ili sjetva iz jenog prolaza. Ameri su to davnih dana usavrsili i ni jedan ne koristi RD. Ako koriste ista za usitnjavanje zemlje a da se pogoni kardanom to je onda rototiler.
 
Znaci ipak mu je mnogo.
Konkretno planiram da kupim traktor oko 100 ks, da bi mogao da nosi rotodrljacu i sejalicu zajedno.
E sad posto traktor trenutno ne mogu da uzmem, bar ono sto sam zamislio. Mislio sam bar da uzmem RD pa da radim sa 560 i Rakovicom.

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2
 
Rakovica 60 ne moze da radi sa RD jer nije joj odvojena hidraulika od kardana. Dok Rakovica 65 bez problema i 560 . Ja imam u ponudi RD od 2m i od 2.3m .

Bobo prijatelju , ja i ti se nismo dobro razumeli . U svakom slucaju casticu te pice za ovaj trud koji si ti ulozio da svima nama pokazes kako to funkcionise.

Manjevicu lako je Talijanu da daje komentare kakve on zeli. Ali on poseduje jednu fenomenalnu RD vec duzi niz godina i vidim da je svake godine pomalo koristi. Tebi nije lako sto jos nisi imao prilike da probas tu masinu u tvom zemljistu. Ali sredicemo i to.
 
Nazad
Vrh