Roto- drljača

Moze li neka rd da se upari sa Poljostroj ili IMT 23 diska?
Ili se mora uzeti 2,5m pa zatvoriti po jedan sa strane sa sejalici.
Dajte neki savet.

Kolega iz treceg sela, najuredniji poljoprivrednik koji valjda na svijetu postoji (bez ikakvog pretjerivanja) je godisnje sijao s kombinacijom RD 3m i IMT sijacica 2.75 oko 120kj razno-raznih kultura. NIKAD problema jednog nije imao. Mjenjao je IMT sijacicu za amazonku samo zato sto mu je dojadilo sto zbog malog kosa na IMT sijacici mora cesto sipati sjeme u nju. Da se redovi sastave treba 12cm preklopa sto nije uopce strasno. Kad psenica krene nicati, uopce se ne pozna da je sijacica bila uza od RD.

Drugi rade s 2.5m i skinu zadnja dva reda i zablindiraju kucista, takodjer bez ikakvih problema.
 
Ja sam prošle godine ručno sijao ječam (mala i nezgodna parcela), prvo sam pripremio sa RD (jedan prolaz) a zatim ponovo prešao sa RD, brzo i plitko. Zaprepastio sam se kada je nikao jer je bio nevjerovatno pravilno rasporedjen uzmem li u obzir da je posijan ručno a sjeme je bio idealno sakriveno. Nedavno sam posijao pola hektara pšenice, opet ručno jer niko nije bio slobodan da mi to posije mašinom i isto sam uradio. Na osnovu tog iskustva slažem se sa Bobom da ništa neće smetati ako je RD šira od sijačice, hoće "pokvariti" pokoji red ali sjeme opet bude veoma lijepo rasporedjeno i nema nikakvih problema sa nicanjem.

Meni bi idealno bio da imam traktor koji bi mogao da nosi moje RD i mehaničku OLT sijačicu za kukuruz. Jest da nemam hidrolift na njoj ali to nije nikakv problem da se napravio. Koja bi to ušteda u vremenu i gorivu bila...
 
Zombie, jedna baka iz komsiluka je prosle godine u lose potanjuranu zemlju rucno posijala jecam i to su joj ponovno zatanjurali. grbavo, grude... Katastrofa. I kaze ona meni da ja to njoj predjem s RD, ne moze ona gledati u njivu tako neurednu i grbavu, makar ne imala jecma... I predjem ja to i jecam nikao nesto fantasticno. RD je zrno pomjesala sa zemljom a paker valjak odmah povaljao. Dobitna kombinacija je bila. jecma kao u prici.
 
image ru
Nasao sam ovako nesto, ali mislim da je skupo.
Nemam predstavu kako se krece, posto ih nema po oglasima.
Tako da ako neko ima neka iskustva sa cenama ovakve masine, neka napise.
Da li bi ovo mogli da radi u potanjiranom kukuruzistu?
 
Zombie, jedna baka iz komsiluka je prosle godine u lose potanjuranu zemlju rucno posijala jecam i to su joj ponovno zatanjurali. grbavo, grude... Katastrofa. I kaze ona meni da ja to njoj predjem s RD, ne moze ona gledati u njivu tako neurednu i grbavu, makar ne imala jecma... I predjem ja to i jecam nikao nesto fantasticno. RD je zrno pomjesala sa zemljom a paker valjak odmah povaljao. Dobitna kombinacija je bila. jecma kao u prici.
Da li bi mogla kobinacija da zemljište pređe jednom frezom pa baci ječam, pa drugi put plitko opt pofrezati. Freza ima valjak iza sebe. Da li bi niklo?
 
Takvu je imao Dragan,Manjeviću radiže svuda ali u kukuruzu ne bih rekao.Ni jedna RD neće uraditi posao u kukuruzu ,previše ostataka
 
Da li bi mogla kobinacija da zemljište pređe jednom frezom pa baci ječam, pa drugi put plitko opt pofrezati. Freza ima valjak iza sebe. Da li bi niklo?

Freza gura zemlju pod sebe i nije isto sto i rotodrljaca... Probaj pa nam javi kako je ispalo. Ja sam probao s RD i ispadne odlicno. Dvaput frezati nema smisla, lakse ti je jednom pofrezati, baciti sjeme i podrljati drljacom. Drugi prolaz frezom apsolutno nema smisla.


RD u tanjurano kukuriste moze ici, nekih 5-6 metara ;)
 
image url
Evo jos jedne kombinacije.
Ali kod ove je sejalica nize postavljena, pa ima turbina koja duva seme na cevi.
A kod one prethodne je sejalica vise postavljena pa seme samo pada, sto je jednostavnije.
Ali se pitam koja kombinacije je novija? Po roto drljaci bi se reklo da je sa sve slike novija, a po sejalici bi se reklo da je sa ove slike novija?
Dosta sam se zagrejao, u ponedeljak idem da vidim ovu sa prethodne slike sto sam postavljao.
 
Malo ljudi nosi na RD sijacicu za kukuruz. Ova sijacica s manjeviceve slike ima svoje noge i vrlo lako se skida s rotodrljace (Na prvoj slici se vide nogari od crnih cetvrtastih cjevi). Naravno ako i nogari dolaze u kompletu sa strojem a ako ne morat ce praviti sam sto i nije neki problem. Jedini je stos sto ovu sijacicu ne mozes kopcati direktno na traktor al jbg, valjda ima neku sto je do sad sijao i nece ju prodavati jer nekad bude previse blatno da se ide s RD a moze se sijat sa sijacicom.
 
Manjevicu ja imam istu ovakvu kao sa druge slike sa turbinom, razlika je samo u valjku. U tanjirano kukuruziste ne moze, cim ima mnogo biljne mase ona se skuplja izmedju raonika a kod mene i izmedju valjka i raonika. Ja sam iz okoline Negotina pa mozes da dodjes da vidis
 
Znaci roto freza ili drljaca ne moze u kukuruz jel to orovereno za obe?Razmisljam da prodjem gruberom jednom duboko da preturim zemlju a posle roto freza ili drljaca pa setva psenice e sad da li bi to bilo izvodljivo vi koji ih imate da li ste probali u lukuruz.Jos kad bi se na nju zakacila sejalica pa sve u dva prohoda..ovako se ne isplati pokrljao se danas.
 
Majstore, ovo nije "direkt" u kukuruziste, ima razrivac ispred RD a i nije neka masa u pitanju + sto je dosta suha. Ajde ako bas uhvatim vremena iz dosade cu otici s RD i utjerati ju direkt u kukuruziste iza SIP beraca pa da vidis sta RD radi...

Sve u svemu, ako ovako radi, svaka cast ali znam da u vecini slucajeva ne ide.

Ista prica se potezala s gruberom u kukuruzovini, nekome radi a velikoj vecini ne moze. Vjerujem da je ista prica i ovdje.
 
Nazad
Vrh