Roto- drljača

82 ks i 3 metra se nikako ne slazu. to ako ne tusi traktor je 5 do 7cm radne dubine najvise. a ko sto kolega prnjavor kaze cim dublje radis zortovi su pofini. a za mene priprema nije ako sigurnih 10cm nije pripremljeno. ne zelim prepirku samo iznosim svoje misljenje. ako radi, onda jos bolje. svi mi tezimo sa sto manjim traktorom(potrosnjom) vozit sto veci prikljucak(ucinak). :ppozdrav:

U frisku brazdu direktno ide 10cm dubine da se zatvore zracni dzepovi koji ostaju izmedju brazdi. U proljetnoj pripremi jesenjeg oranja nemas sto traziti na toj dubini...

U normalnom radu 80 ks nosi 3m bez brige. Dublje pripreme za sjetvu maline se ne rade svake godine i tu traktor ima pravo da malo zadimi ali u normalnom ratarenju ide bez brige 80ks s 3m rotodrljacom.

Ako se nosi sijacica na RD i jos ako imas paker valjak, tu ide traktor 6 cilindara i minimalno 120ks za 3m kombinaciju (bar na mom terenu gdje ima i brda).

Rotodrljaca je univerzalan stroj i dok ju nisam kupio kunuo sam se sjetvospremacem kao kraljem predsjetvene pripreme. Nisam ga dvije godine kopcao, posudjujem ga po selu, jednostavno mi je postao visak. Jos kad nadjem sijacicu 2.5m pa radim u jednom prohodu, sjetvospremac je proslost...
 
slazem se da je dobra stvar i nebitno za koju kulturu se spremalo. kod mene je zemlja poteska, jeste da ne zna za susnu godinu ali je za pripremu smrt. masey 3065 radi sa 3 metra i u takvoj zemlji mu je tesko sve preko 6-7cm dubine. drljaca je sa nozevima koje marke to vam ne bih znao rec. ima mjenjac na sebi. ja sam htjeo za 560 kupit od 1.8 do 2 metra. kod mene standrad kardan. bio sam fino zagrijan za taj prikljucan i nacin rada. nema drndanja i skakanja po njivi. polako jedan prohod i zavrsim pricu. ali sam vidio nekoliko kombinacija koji ne rade radnju a traktor se pofino znoji. poslije poplava pogotovo. svi koji imaju RD su pozajmljivali FREZE od komsija kumova poznanika da pripreme njive za sjetvu. zetor 7045 sa frezom od 2.2 metra je fantasticno radio u tim uslovima. i TAFE 42DI sa gramipovom od 1.6metara. ne bas bez znoja ali podnosljivo.
 
Bobo stavi neki video 80 ks i 3 metra to bih baš voleo videti,ja sa 130 ks i 3 m pa da se use**m nekada.Proletos sam morao razbijati vodoleže sa spremačem bez rotora pa tek onda sa RD spremati zemlju i to 3 km brzinom a nemoj misliti da sam išao na više od 8-10 cm.
Prnjavor kakav ti kolega ima valjak?Paker ili rešetkast? Kod mene nije pravila nikada problem u vlažnijem terenu čak štaviše naj gore radi kada se u pripremi pšenice jesenje oranje ostavi dva tri dana na suncu i vetru to je muka raditi, ako se neposredno posle oranja najduže jedna noć radi ide ko pesma.
Ove jeseni sam praktikovao tanjirača-RD-sejačica a neke parcele tanjiranje 2x i pre neki dan kada sam razbacivao veštak primetna je razlika u korist RD.
 
Gorane radio sam ja sa 82. i RD 3 m pripremu za psenicu 2x tanjiranu zemlju. Dubina rada sa RD je bila nekih 5-6 cm i vukao sam je u 4 kornjaci bez ikakvih problema. Sa Claasom sam radio nepripremljeno sojiste na slicnu dubinu, mozda malo dublje i brzina je bila otprilike ista, mozda malo manja. Tako da dosta zavisi kakav teren se radi. Radio sam i sa NH i RD i u oranju mogu da vucem u kojoj god hocu brzini a u nepripremljenoj zemlji dok se ne polomi krstak na kardanu ili osigurac na RD. :osmeh:
 
U frisku brazdu direktno ide 10cm dubine da se zatvore zracni dzepovi koji ostaju izmedju brazdi. U proljetnoj pripremi jesenjeg oranja nemas sto traziti na toj dubini...

U normalnom radu 80 ks nosi 3m bez brige. Dublje pripreme za sjetvu maline se ne rade svake godine i tu traktor ima pravo da malo zadimi ali u normalnom ratarenju ide bez brige 80ks s 3m rotodrljacom.

Ako se nosi sijacica na RD i jos ako imas paker valjak, tu ide traktor 6 cilindara i minimalno 120ks za 3m kombinaciju (bar na mom terenu gdje ima i brda).

Rotodrljaca je univerzalan stroj i dok ju nisam kupio kunuo sam se sjetvospremacem kao kraljem predsjetvene pripreme. Nisam ga dvije godine kopcao, posudjujem ga po selu, jednostavno mi je postao visak. Jos kad nadjem sijacicu 2.5m pa radim u jednom prohodu, sjetvospremac je proslost...

Bobo,svašta sam čuo od tebe ali ovo ti je slabo napisano..
80ks i 3m,ma daj,mozda da odradi 2ha na sezonu več može igrat,ali da mora odradir 30ha i više traktor bi dušu ostavio prve sezone..
Priprema manja od 10cm sa roto meni ne igra ulogu..Zemlja nije ravna ko staklo,i ako ideš pliče od 10cm,ima djelove gdje če noževi samo postrugnut zemlju odozgo i neče napravit fini sloj pripreme..I traktorski kotači propadnu malo u zemlju,i iza njih neče bit dubina koju spominješ..A i sama roto,ako ide plitko nemože napravit neki posao..Previše sam prošao sa tim strojem da bi mogao vjerovat u ovo kaj pišeš..U mom kraju je to glavni stroj večini za pripremu,pošto ima dosta krumpiraša pa trebaju finiju pripremu.
Tebi je Roto super stroj,meni baš i nije,dobar je za jesensku pripremu,u prolječe od kako imamo Laku drljaču,roto odradi samo teže zemlje,i manje komadiče koji su usput kad je več zakopčano za traktor..
Naravno,moguče je radit svakako,i sa svačim,samo koliko je isplativo je druga pjesma..
 
Bobo,svašta sam čuo od tebe ali ovo ti je slabo napisano..
80ks i 3m,ma daj,mozda da odradi 2ha na sezonu več može igrat,ali da mora odradir 30ha i više traktor bi dušu ostavio prve sezone..
Priprema manja od 10cm sa roto meni ne igra ulogu..Zemlja nije ravna ko staklo,i ako ideš pliče od 10cm,ima djelove gdje če noževi samo postrugnut zemlju odozgo i neče napravit fini sloj pripreme..I traktorski kotači propadnu malo u zemlju,i iza njih neče bit dubina koju spominješ..A i sama roto,ako ide plitko nemože napravit neki posao..Previše sam prošao sa tim strojem da bi mogao vjerovat u ovo kaj pišeš..U mom kraju je to glavni stroj večini za pripremu,pošto ima dosta krumpiraša pa trebaju finiju pripremu.
Tebi je Roto super stroj,meni baš i nije,dobar je za jesensku pripremu,u prolječe od kako imamo Laku drljaču,roto odradi samo teže zemlje,i manje komadiče koji su usput kad je več zakopčano za traktor..
Naravno,moguče je radit svakako,i sa svačim,samo koliko je isplativo je druga pjesma..

Ja ti kazem sta se i kako se radi. Evo jedan 577 je radio s 3m rotodrljacom al morali su potanjurat oranje prije RD. Nisam rekao kako ali se radi. Nitko ne kaze da taj traktor ide 6km/h s 3m RD, jasno da ide sporije al pisem ti o kvaliteti pripreme. Opet se spominje priprema za krumpir i ne znam ti ja sta. Ja pricam o ratarstvu: psenici, soji, kukuruzu i tvrdim da 80ks ide s 3m. Priprema bude bolja nego iza sjetvospremaca i to je bit cjele price. Dal tanjurati pa ici dva puta sjetvospremacem ili ici jedan trag RD pa ti vidi sta je isplativije. Pricam o svojoj zemlji gdje se za pripremu za kukuruz MORA potanjurati zemljiste prije prolaza sjetvospremacem, ljudi koji rade s puno ozbiljnijim trojevima nego ja tanjuraju u proljece za kukuruz i tek onda sjetvospremac u 2 traga odradi pripremu. onda je kud i kamo isplativije podrljat oranje s proljeca cim prije se moze da mozes bacati gnojivo ko covjek. Pred sjetvu bacim gnojivo prodjem s RD i sjetva. Jos da imam sijacicu 2.5m gdje bi mi kraj bio.

RD sam kupio bas zbog proljetne pripreme a u jesen sam ju koristio samo 2015.g. jer je 549 morao ici dalje na drugi posao pa je isla RD. Vise na sjetvospremac ni ne pomisljam.
 
Gorane radio sam ja sa 82. i RD 3 m pripremu za psenicu 2x tanjiranu zemlju. Dubina rada sa RD je bila nekih 5-6 cm i vukao sam je u 4 kornjaci bez ikakvih problema. Sa Claasom sam radio nepripremljeno sojiste na slicnu dubinu, mozda malo dublje i brzina je bila otprilike ista, mozda malo manja. Tako da dosta zavisi kakav teren se radi. Radio sam i sa NH i RD i u oranju mogu da vucem u kojoj god hocu brzini a u nepripremljenoj zemlji dok se ne polomi krstak na kardanu ili osigurac na RD. :osmeh:
Onda neću više kmentarisati,meni je kada uporedim moji prosto neverovatno da je tera traktor od 80 ks,nažalost kod nas nisu zastupljene pa da bih mogao realno da uporedim.Verovatno ima razlike i u samoj konstrukciji RD. Zadruga kod nas radi sa amazonkom 4 m i sejačicom ne idu brže od 6-7 km a traktor ako se ne varam 280 ks.
 
Kod nas ima jedna jedina roto drljaca od 3m i znam da je nova kupljena covek je vuce sa IMT5136 zadnja serija sa perkins motorom i ono sto sam ja video kako to radi i koliko opterecuje traktor na nekih 15cm dubine prosto mi neverovatno deluje ovo sto kolege pisu da 80ks i 3m idu bez dima i muke!On je tera 4 sporom i to traktor urla i dimi posteno,a traktor mu je ko apoteka i uvek zategnut kao sto je iz fabrike izasao i jedino zasta mu sluzi rotodrljaca je da zatvara brazde sa njom!
 
ja i dalje cvrsto tvdim da traktor sa 80ks moze raditi u bilo kakvim uslovima sa 3m rd,nije mi jasno kako izvlacite te neke zakljucke,kod vas jedino ako su motori poderani i traktori otisli u 3 lepe onda mi je jasno,kad sam prve godine radio pripremu za psenicu sa rd,tj kad sam je kupio a to je bilo prije nekih 8 godina,valjak sam podigao do kraja,klini nisu potroseni,i tako sam odradio pripremu u 2 prohoda,mogao sam i u jednom ali eto,sa 2x sam ljepse pripremio,da imam paker valjak 1predjem i bilo bi perfektno,dosao je covjek sa fiat-om 50-60ks,i cim su zadnji tockovi navirili na podrljano zemljiste traktor propada i slajfuje ,te ga ja moram kaciti i izvlaciti i tako vise puta tokom sjetve,kasnije naravno nikada nisam radio pripremu tako duboko jer nema potrebe,ali da moze raditi moze.Jos jednom kazem ko ne vjeruje nek dodje i pogleda,ja nisam lovac(ne mislim nista lose o ljudima koji se bave ovim vidom sporta) pa da pricam neke legende
 
Kod nas ima jedna jedina roto drljaca od 3m i znam da je nova kupljena covek je vuce sa IMT5136 zadnja serija sa perkins motorom i ono sto sam ja video kako to radi i koliko opterecuje traktor na nekih 15cm dubine prosto mi neverovatno deluje ovo sto kolege pisu da 80ks i 3m idu bez dima i muke!On je tera 4 sporom i to traktor urla i dimi posteno,a traktor mu je ko apoteka i uvek zategnut kao sto je iz fabrike izasao i jedino zasta mu sluzi rotodrljaca je da zatvara brazde sa njom!

Koji vam je bog?!? Kakvih 15cm u pripremi za sjetvu?!? Ja s 5106 radim bez ikakvih problema s 2.5m RD i 3m bi mi bilo taman...

Ovih 15cm pripreme necu ni komentirati previse jer narod nije normalan...

Za nositi kombinaciju 3m mora biti traktor 6 cilindara i to s dobrim tegovima naprijed. Rabewerk RD s paker valjkom i na hidroliftu IMT sijacica 2.5m. Kolega ju nosi s traktorom 105ks 6 cilindara i naprijed ima prednju hidrauliku i na njoj teg od 150kg "reda radi". Istu tu kombinaciju posudjuje svom kumu koji ima MF4255 koji je 4 cilindra kratak traktor 95ks. S tom kombinacijom godinama radi ALI tu mora biti smirena glava pri okretanju kad je sijacica puna jer je traktor doslovce na vagi. Kad ide cestom, prednji trap mu "klepece" koliko je rasterecen a ima 450kg tegova naprijed. Kad tu RD nosi samu radi s njom u 4. radnoj a u 3. radnoj ore... Naravno, nije debil da ju za sjetvu kukuruza ili psenice spusta na 15cm dubine nego radi normalno i bez brige.

Da traktor 6 cilindara i 130 ks ne moze tereti RD 3m pricajte nekom drugom. Pa moju RD je nosio godinama 577 i rade ljudi 65 jutara zemlje i jos ju je posudjivao covjek takodjer s 577 da si priprema 6-7 jutara za sadnju duhana. Takodjer godinama islo bez greske. Kupili su novu Vogel&noot 2.5m a meni ovu prodali jer je bila "zrela za remont".

Moju RD je dosao posuditi kolega iz sela sa starim tipom 560 bas za probu da vidimo kako ce to ici. Zakopcali smo ju, digne ju bez problema ali kardan bi se morao skratiti za pola tako da je odustao od tog sporta.

Ista stvar kad netko kupi gruber pa ga tera 30 cm u zemlju u prvom prohodu i kaze da je to sranje od prikljucka. Kazes mu da ide na 15cm u prvom tragu onda se s tobom sprda da nisi normalan. Tako se ovdje prica i za pripremu zemlje, sjetvospremaci idu na 15cm, RD ide na 15cm.

U ovakvim slucajevima da je traktor 200ks mora biti slab dok god vol sjedi za volanom...
 
Ma ko ide 15 cm realno,malo se preteruje.Bobo daleko od toga da je 130 ks malo za 3 m ali ti kažem da je proletos bila muka živa, čisto sumnjam da bi 80 ks teralo 3 m.
Nema ih na terenu da bi uporedio,nemam razloga da vam ne verujem ali mi prosto neverovatno.
 
Tesko je tu ograniciti snagu traktora i radni zahvat rd. Gornja granica ne postoji tj, jedini uslov je da sirina traktora ne predje sirinu rd. Donja granica za 3m je 60ks. Dubina na kojoj moze raditi je do nekih 10cm u zavisnosti od tipa zemljista. Postoji dosta snimaka na internetu gde traktori od 45 ks rade sa 2.5m a 60-70ks sa 3m. To sam se licno uverio radeci sa dve rotodrljace zahvata 3m, Lely i Frandent koju sada imam. Minimalna snaga traktora za pogon rotodrljace zavisi od zemljista(da li je zemljiste orano, tanjirano, gruberisano, ili direktno ide rd, koji je tip zemlje u pitanju, vlaznost zemljista, da li je zemljiste izmrzlo ili je odmah nakon osnovne obrade usla rd, koji je pred usev jer nije isto raditi kukuruziste ili zemlju gde je bila soja, itd.), i konstrukcije rotodrljace(da li su radna tela nozevi, klinovi ili kombinacija klin/noz, duzina radnih tela, da li je rd usporena na reduktoru, dubina pripreme kao jedan od glavnih faktora, da li poseduje zadnju dasku za ravnjanje, koliki je broj glava na 3m jer sam nalazio na 12 i na 14, itd.).
Rd kod mene je zaduzena naj pre za pripremu zemljista posle oranja za setvu psenice, jecma, ovsa, gde je potrebna radna dubina do nekih 6cm. Takodje ce sluziti za uredjivanje zemlje za setvu kukuruza gde se ne moze raditi sa drljacom i setvospremacem, zbog njiva koje su na stranama (jer se ne moze postici velika radna brzina ) i za izuzetno tesko zemljiste koje je nedovoljno izmrzlo i sl.
Za neku radnu dubinu od 15-20cm koliko vi pisete malo je i 120ks. Za ratarstvo ne vidim potrebu za time, jedino ko se bavi povrtarstvom, krompir i sl.
Ovo je moje misljenje.
 
@vladj Nisi u pravu da samo RD moze raditi u svim uslovima. Moze raditi i teska drljaca. Koja je mozda bolja od RD.
 
Ja priznajem pojma nemam o RD i tu jednu sto sam video je jedina kod nas u gradu.Prvi moj utisak je bio covece sta je to kad tako opterecuje traktor znaci covek je sa njom peglao razore na njivi i jednom je pored moje kuce radio neku njivu(20ari) koja nije orana vec potanjirana i dva puta isao sa RD-om da je sredi za setvu 5136 je urlao samo sto se ne razleti,a dimio je ko parnjaca!Eto to je ono sto sam ja vide i prvi utisak mi je takav ostao!Pa mi je sve to nepoznanica vi koji ih imate i koji ste radili sa njima najbolje znate ja samo kazem sta sam svojim ocima video.
 
u svemu ovome ulogu igra zemljiste, izlazno vreteno, prenos u samoj rotodrljaci i njena orudja. garantovano tvrdim da na 10cm dubine u mom kraju je potrebno dobrih 100ks za 3 metara.
razlog tih 10cm radne dubine je jer se rotodrljaca upusta direkt u oranje. ako se radi na 6cm negdje ona negdje i ne dotakne oranja.
ako vec ugonim tanjiracu, spremac ili drljacu zasto onda radim sa rotodrljacom. to bi isto bilo da potanjiram oranje jedno 2-3 puta pa tek onda ulazim sa frezom.
za mene je rotodrljaca predobar prikljucak i mislim da se upusta direkt u oranje a ne u vec pripremljenu zemlju. nazalost zasad nemam veci traktor, nemam potreba za vecim traktorom i samim tim ne bih kupovo jedan prikljucak koji bi me natjero na zamjenu traktora i pola prikljucaka. mjesto rotodrljace doce dobra uvozna freza od 2 metra i milina. radi sve redom.
 
Stigle fotografije sa Zlatibora.Roto Tiler u radu.


o0sdif.jpg
2nlspzd.jpg
10r0kf8.jpg
6qcobc.jpg


- - - - - - - - - -





20a4go4.jpg
728ttw.jpg
 
Rakovica 65 i RD 2.3m



[video]https://www.youtube.com/results?search_query=rakovica+65+i+roto+drljaca+2. 3m[/video]

- - - - - - - - - -

Klateca Drljaca 3m i JD 2130


 
Nazad
Vrh