Roto- drljača

Treba mi pomoc oko ove lely 2,5m. Zapravo, propao mi je jedan navoj od 4 navoja/kljuca sa donje strane. U pitanju su te 4 inbus navrtke velicine 10. I posto ne mogu jednu tu navrtku da stegnem, brzo se i ove tri odviju i pravi problem tj razlabavi se celo telo i curi ulje. Moram tu napraviti nov navoj, ali je problem sto nije lako prici celoj ovoj prici.
Nakrenuli smo rd skroz napred, odvili prvo sraf 36, skinuli zatim dve podloske i celo telo sa klinovima, pa zatim jos jednu podlosku, pa veliku cauru i skinuli i taj veliki krug sto se odvija. Vidimo navoje ali pored ovih vidljivih navoja, unutra ima jos jedan pokretljiv navoj i njemu ne moze da se pridje. Jedino da stegnemo tri srafa pa da narezemo cetvrti navoj.

Da li bih dobio nesto ako sa gornje strane odvijem poklopac? Sta dobijem izbijanjem osovine? I kako se to radi tj da li je komplikovano?
















how to screenshot on windows 7
 
Ako je sad m10 sraf, stegni ta tri srafa i ako ima prostora izbusi i urezi navij za m12 za cetvrti sraf i rijesen problem..
 
Sada kada si to skinuo možeš osovinu da istjeraš prema gore , zajedno sa gornjim ležajem . Prema dole ne pokušavaj da izbijaš osovinu , jer ispod gornjeg ležaja imaš polumjesečne osigurače . Prema gore može , ali nevrijedi ti ni to da radiš , neće ti ništa pomoći jer opet ostaje veliki pogonski zupčanik kojeg možeš izvaditi samo ako komplet rastaviš drljaču . Taj "pokretni navoj " kako si ga ti nazvao je jedan od 4 navoja na ogrlici u obliku slova "O" koja se nalazi unutra , a ispod tog velikog zupčanika . Jedino ti preostaje bez rasturanja komplet da uradiš kako kolega reče , urezivanje većeg navoja i razbušivanje prije toga rupe na tom kućištu ispod , samo ako se to može uraditi i u tom "pokretnom "dijelu , nije baš lako ali može .
 
Tako cu i probati da uradim. Spremio sam sa starcem koji je strugar, nareznice, ureznice, srsfove 10 i 12 pa cemo na licu mesta to resavati kako bi resili problem na najlaksi nacin.
Bilo je zgodno da osovina ode na gore, ali se bas namestilo to da je ovo telo iznad piramide, pa bih morao nju da skinem da isteram osovinu na gore.
 
Bolje spreciti, nego leciti. A i nisi verovatno ukapirao problem. Ovde nema sta da se vari. Nije to osovina sa propalim nutovima pa da zavaris za nosac klinova. Ovde je sraf oblajznuo, a tri nisu uspesno mogli da drze ovaj veliki debeli prsten.
Napravili smo jednu vecu lozu tj sa M10 na M12 gde je posle toga sve proradilo kako treba, i dotezali smo jedan po jedan sraf malo po malo i sada je ssve to stegnuto na mrtvo ime.

Inace pregledana i druga tela i iznenadjujuce je da recimo na tri glave mrda nosac klinova na nekim mestima samo zbog pojedenih podloski koji ih drze, pa sraf ne moze da stegne taj nosac klinova. Danas se prave te nove podloske koje ce biti za nekih 2-3-4mm duze, i nema posle sanse da mrdne neko telo. Tako da nemam sumnje da su ove obicne male glupe podloske krivac sto vremenom propadaju nutovi koji drze nosac klinova stablinim.





 
Iako sam prosli put, kao sto se vidi na slikama gore, sve uradio kako treba, i zategao ova 4 srafa na mrtvo ime, gde ni jedan nema tragova da je labav ili bilo sta, cim sam jedan vocnjak odradio juce, video sam da su se ponovo odvila i olabavila sva 4 srafa na ovom problematicnom radnom telu.

Sta moze da bude razlog da se bas ovo telo, od ukupno 10, tek tako lako odvija, iako je jako bilo stegnuto?
 
Razlog je sto ti si sad samo zatego srafove , a nisi kompletno renovirao ceo sklop na toj glavi . Srafovi nikad se ne olabave , ako se ne javi neki problem , a ovde ocigledno postoji problem.
 
Po mojem iskustvu najpre da je luft po visini u donjem lezaju, ali mislim da se tako moze jedno vreme raditi kad se zategne velika marica, veci problem je luft po sirini ako sam se dobro izrazio.
 
Znaci treba da ponovo ovo rasturim, i da izbijem osovinu i proverim nju i lezajeve da ustanovim da li negde ima lufta ili da li je osovina kriva negde mozda? Ili da rasturam sve i otvaram je kako bih prisao tim nekim ostalim delovima?
 
Upravo tako. Zamenis oba lezaja , proveris osovinu i zamenis semering. Lezaj mora da bude kvalitetan. SKF , FAG itd.
 
Bravo Cici ti si mi bio jedan od prvih mušterija za RD. Samo vozi šta god da se desi tu smo . Imamo sve delove u pola dana u pola noći , a i generalni remont radimo .
 
Nazad
Vrh