Mokrenje!

HHacker

Novajlija
Učlanjen(a)
24 Nov 2009
Poruka
1
Pozz svima,ja sam novi na forumu i ime mi je Esad..I iz BiH sam
....imam jedan veliki problem kod ovna,a problem je tas sto mi ovan nemoze mokriti.Stalno se napinje skripi zubima,ali samo koju kap izmokri! Do ovog je doslo nakon tuce(pretpostavljam) i to vjerovatno je primio udarac sa strane koji je doveo do ovog problema.Molim sve da mi pomognu,da li se moze ovo izlijeciti ili ga mogu samo zaklat??sta da radim! Hvala Unaprijed!!!
 
Cao drugar!Welika je je werowatnoca da mu je mokracnu cew zapušio kamen(urolit),to je cesta pojawa u ownowa,ja sam to wideo kod prijatelja,imao je iste simptome kao twoj,i kad smo ga zaklali u uretri je imao kamencice!Pozowi weterinara da widi,pogledaj ti da ga nije nesto ujelo pa ima otok ma penisu pa ne moze da mokri,ako je swe to ok,onda je kamenje i moraš ga zaklati,da mu ne pukne besika!
 
da se vratimo malu unazad. kada jagnjad dopunski hranimo koncentratima bitno je odvojiti mušku jagnjad od ženskih zato što kod njih može doći do formiranja kamena u mokraćnom kanalu koji dovodi do zakrečenja istog.to se dešava ako jagnjad nemaju dovoljnu količinu vode i ako konzumiraju odjednom veću količinu kocentrata.ako ipak dođe do zakrčenja prinudno klanje je najbolje rešenje
 
Kamenje je posledica disbalansa Ca i P u obroku,tu je caka,s'tim sto su muska jedinke prijemčivljije od ženskih od zenskih!
 
Prijatelju je potreban savet i molim clanove ako je neko imao sl iskustva da odgovori jer on ne zna sta da radi...
Imam musko jagnje staro oko mesec dana, ludo ko struja, ali danas nesto zakutelo, nece nista da jede, naduo mu se stomak i svo oteklo, imalo temperaturu, veterinar ga spricao i kaze da sumnja da ne moze da mokri. Kaze ako je to, da mu nema spasa. Pitaj na forumu da li je neko imao slicna iskustva i kako je to resavao.
Zao mi ga da onako tesko dise i da brekce
Post je spojen: [time]1269469569[/time]
_________________________________________________
P.S. jagnje nema ni mesec dana i nije ni za klanje...
 
Il ka ostavi da krepa, il ga zakolji i skrati mu muke, jer ce za koji dan doci do peritonitisa (puknice mu mokracni mjehur) i krepat ce u mukama.
Imao sam veliki broj slucajeva mokracnih kamenaca u muske jagnjadi i odraslih ovnova.
Moze mu se malo olaksati davanjem prekvilana i kateteriziranjem, ali samo se kamenci pomaknu i omoguci mu se mokrenje. Poslje opet moze doci do zacepljenja i istih problema.
Kako sam vec napisa u jednom postu, stavi ga u sjedeci polozaj i otvorenim dlanovima ga pritisni lagano iznad testisa i osjetices pun mokracni mjehur. Nakon par dana ce mu oteci donji dio trbuha u predjelu penisa a i sam penis ce oteci do velicine manje jabuke.
Ne jede stoji povuceno s prednjim nogama ispruzenim prema naprijed, a straznjim prema straga, pogrbljen, napinje se, skripi zubime, stenje.
North ARMY je napisao(la):
Prijatelju je potreban savet i molim clanove ako je neko imao sl iskustva da odgovori jer on ne zna sta da radi...
Imam musko jagnje staro oko mesec dana, ludo ko struja, ali danas nesto zakutelo, nece nista da jede, naduo mu se stomak i svo oteklo, imalo temperaturu, veterinar ga spricao i kaze da sumnja da ne moze da mokri. Kaze ako je to, da mu nema spasa. Pitaj na forumu da li je neko imao slicna iskustva i kako je to resavao.
Zao mi ga da onako tesko dise i da brekce
Post je spojen: [time]1269440769[/time]
_________________________________________________
P.S. jagnje nema ni mesec dana i nije ni za klanje...
 
veceras preklao ovnica oko 60kg i to onog sto sam kupio za priplod...
u petak uvece primetim da skripi zubima i da se napinje nesto slicno kao kad se ovca jagnji, vec sam citao ovaj deo o mokrenju i simptomima, skripanje zubima i ostalo, u subotu ujutru pozovem veterinara i objasnim sve, kazem da je verovatno stalo mokrenje i zamolim za savet jer mi je bilo stalo do toga da ne ode pod noz ali isto mu rekao da ako nema leka da je bolje da ga prekoljem odmah...
izmerio mu temperaturu, kaze nije strasno i udario neke inekcije, uzeo 650din i rekao bice u redu, popodne pocelo da otice, pomalo je kapljala mokraca, mucio se do veceras i meni prekipi da ga gledam onako, prekoljem... meso nije za upotrebu tako da cu hraniti pse prvoklasnom jagnjetinom...
 
North ARMY je napisao(la):
Prijatelju je potreban savet i molim clanove ako je neko imao sl iskustva da odgovori jer on ne zna sta da radi...
Imam musko jagnje staro oko mesec dana, ludo ko struja, ali danas nesto zakutelo, nece nista da jede, naduo mu se stomak i svo oteklo, imalo temperaturu, veterinar ga spricao i kaze da sumnja da ne moze da mokri. Kaze ako je to, da mu nema spasa. Pitaj na forumu da li je neko imao slicna iskustva i kako je to resavao.
Zao mi ga da onako tesko dise i da brekce
Post je spojen: [time]1269437169[/time]
_________________________________________________
P.S. jagnje nema ni mesec dana i nije ni za klanje...
Meni je juce uginulo jagnje staro 4 meseca. Imao je isti problem-nije mogao da mokri pa je poceo po malo da mokri krv uz stenjanje. Veterinar je intervenisao tri puta ,davao mu je antibiotike,bilo mu je naizgled bolje ali je ubrzo prestao da jede ,oslabio i u mukama uginuo.. Nikako nismo zeleli da da prekoljemo jer je bio mazan da ne moze vise biti. Nadalili smo se izlecenju ali.. Upala besike je zeznuta stvar . (Moje jagnje nije posisalo kolostrum jer je ostalo siroce pa verovatno nije imalo potreban imunitet ..) Veterinar je sumnjao i na kamen u mokracnim kanalima sto je jos gore .. Zato kao preventivu povremeno treba davati selen,ca ,vitamine..
 
if39di.jpg

tu je imao oko dva meseca...
2vtxueh.jpg


293kq45.jpg
 
pozdrav svima

imam poroblem sa ovnom nemoze da mokri lecili su ga dva lekara i kazu da je kamen najgore je to sto nemoze da ga snime da utvrde tacno sta je davali su mu sve i svasta kad mu naidzu bolovi rice ko bik ustane i proteze se prednje noge izbaci napred a zadnje kolko god moze pozadi smrso je jede i preziva ali kad mokri samo kap po kap veterinar kaze dok god kaplje da je dobro cim sane da kaplje crcice dao sam mnogo para na lecenje najgore je to sto ni sami veterinari neznaju tacno staje ali kolko vidim po vasim pisanju da mimam isti slucaj ko vi da mu noz ne gine i rupa
dali neko zna dali moze da se operise u bg dali to neko radi?
hvala unapred
 
kolega ILE DE FRANCE,ako je kamen od lekova treba dati neki spazmolitik i infuziju,i to obicno bude praceno i povisenom temperaturum,ukoliko je starije grlo u pitanju 5-6 god nemora da znaci da je kamen u pitanju moguci su i problemi zapaljena besike,mokracnih kanala isl.uglavnom kamen nastaje kao posledica lose izbalansiranog CA i P u koncentratu.prinudno klanje uvek predlaze dobar veterinar kad sagleda klinicku sliku i proceni da je to najbolje,u ovakvim situacijama zao mi je sto to moram reci ali to je najbolje resenje,jer starost grla(ovan)ne obecava povoljnu prognozu,naravno zbog vrednosti grla treba sve pokusati,pa i neke narodne metode(masiranje)ja bih tretirao gore navedenim lekovima i naravno odgovarajuci antibiotik(npr.GENTAMICIN na12 h,ili BORGAL)terapiju sprovoditi 3-4 dana najmanje
 
Imao sam sličnu situaciju sa janjetom od 3 mjeseca, nije mogao da morkri, i to sam primjetio tako što nije trčao na kopanj kada sam donosio hranu.
Oteklina na mokračnoj cjevi je bila veličine manje jabuke, a kada sam je stisnuo iscurilo je par kapi gustog bijelog gnoja.
Par dana antibiotika Simivet retard i bilo je sve u redu.
 
strile je napisao(la):
Imao sam sličnu situaciju sa janjetom od 3 mjeseca, nije mogao da morkri, i to sam primjetio tako što nije trčao na kopanj kada sam donosio hranu.
Oteklina na mokračnoj cjevi je bila veličine manje jabuke, a kada sam je stisnuo iscurilo je par kapi gustog bijelog gnoja.
Par dana antibiotika Simivet retard i bilo je sve u redu.
Kod tvog slucaja se radi o gnojnom apscesu, najvjerovatnije pocelo na podrucju pupka, i kod tih slucajeva nema problema. Kad je tako velik apsces, uzmes skalpel i napravis rez na dnu, ocistis s vatom natopljenom jodi i zaprasis dobro antibiotskim praskom. Das jednu dozu antibiotika retarda i nema problema. Nema sivanja, ostavljas otvoreno da samo zaraste. To radis kod svih gnojnih apscesa.
U gornjim slucajevima se radi o kamencu ili pjesku u mokracnim kanalima, i tu zbog anatomske gradje muskog spolovila nema pomoci. Moze se ici kateterom da se oslobodi prolaz mokrace uz prethodno sediranje ovna (prequilanom). To je trenutacno olaksanje, ali ce opet doci do problema. Do uginuca dolazi radi puknuca mokracnog mjehura. U jednom od mojih prethodnih postova sam i objasnio kako se moze dijagnosticirat.
Uzrok je najcesce koncentrat.
Cesto se javlja kod janjadi u starosti tri do cetri mjeseca (jer jedu vece kolicine koncentrata), ali se moze javit i kod starijih grla. Rjetko se srece iz razloga sta se mala kolicina muzjaka drzi na uzgoju. U uzgojima u kojima se radi selekcija i ostavlja se velika kolicina muzjaka, cest je slucaj.
Pozdrav.
 
Hvala na pojašnjenju Spensi, dali pod koncentratom misliš na žitarice i njihove smjese (čitao sam da posije mogu uzrokovati pojavu kamenca kod mladih ovnova) ili na razne mineralne dodatke.
 
strile je napisao(la):
Hvala na pojašnjenju Spensi, dali pod koncentratom misliš na žitarice i njihove smjese (čitao sam da posije mogu uzrokovati pojavu kamenca kod mladih ovnova) ili na razne mineralne dodatke.
To sta si procitao je u redu. Ali problem je i u kolicini. Obicno se janjcima ostavlja na volju koncentrat.
Zato je dobro odvojit musku od zenske janjadi i davat im odredjenu kolicinu i to dva puta dnevno. Ne pretjerivat.
Mineralni dodaci obicno su u koncentratima izbalansirani i u odredjenim omjerima.
 
I kod mene problem jagnje ne moze da mokri,dal da zovem veterinara ili noz, dali meso moze da se koristi za jelo ,jagnje nije primilo nikaku terapiju
 
Ako si siguran da je mokrenje kolji sto pre jer nema mu pomoci u to sam siguran, opet kazem ako je mokrenje u pitanju!
Koje simptone ispoljava?
 
To mi je vec drugo jagnje 30-40 kg.Prvo vec ima oteklinu donjeg dela stomaka njemu nema spasa samo klanje i rupa,a ovo drugo jutros sam primetio proteze se i nije veselo nece da jede ,kopa prednjim nogama i izdvaje se od ostalih jagnjica ima iste simptome kao i ovo prvo.Dali meso moze da se jede?
 
Nazad
Vrh