Vogel&noot soil solutions

Kakva su vam iskustva sa Vogel plugom i tvrdom zemljom. Da li bi klinovi na raonicima trebali da su malo duži?

Kupio sam polovan Vogel plug i odmah sam na raonicima okrenuo nekorišćeni kraj špica. Sami raonici nisu potrošeni iako su malo deblji (koliko vidim to je sad kod svih raonika modernih plugova, teško se sreću oštri raonici kao posle pokivanja), radili su samo toliko dok se jedan kraj špica potrošio (i to ne potpuno, ali sam ga ja ipak okrenuo). I plug ima problema sa tvrdom zemljom, tj teško ide u tvrdo. Npr. kod otvaranja oranja na slog u razbacivanju je bukvalno jedva malo grebao zemlju, slično je i kod izoravanja uvratina - bliže leniji na neprooranom se samo tocilja, kod ulaska u brazdu potone tek kad uđe u mekše pa budu široke uvratine...

Sreo sam jednog poznanika koji je na špiceve navario još dodatno parče tako da su sad špicevi duži. Kaže da u normalnoj godini originalni špicevi zadovoljavaju, dok u ovakvoj moraju biti duži...

Ja sam navikao na IMT plug koji odmah potone tamo gde ga pustiš, ovo je novo za mene i prilično me nervira...
 
Orem sa L950 vec 14 godina. Nisam nikad imao problem da nece u zemlju. Cak sam ponekad pustao poprecnu brazdu kod ljudi kad nisu mogli da zapnu. E, sad, ove godine nisam probao da orem, a uslovi su stvarno katastrofa!
 
Takodje isto orem dugo sa vogelom i nikad nisam imao problem cak nikad nisam pustao preko da bi ulazio u zemlju.Prizme od repe bez problema takodje
 
(Pre)dugacki spicevi prilicno povecavaju opterecenje na plug , i cesce kida srafove, posebno u ovakvoj situaciji.
Bolje udariti koju brazdu popreko da se pre zabode plug
 
Kakva su vam iskustva sa Vogel plugom i tvrdom zemljom. Da li bi klinovi na raonicima trebali da su malo duži?

Kupio sam polovan Vogel plug i odmah sam na raonicima okrenuo nekorišćeni kraj špica. Sami raonici nisu potrošeni iako su malo deblji (koliko vidim to je sad kod svih raonika modernih plugova, teško se sreću oštri raonici kao posle pokivanja), radili su samo toliko dok se jedan kraj špica potrošio (i to ne potpuno, ali sam ga ja ipak okrenuo). I plug ima problema sa tvrdom zemljom, tj teško ide u tvrdo. Npr. kod otvaranja oranja na slog u razbacivanju je bukvalno jedva malo grebao zemlju, slično je i kod izoravanja uvratina - bliže leniji na neprooranom se samo tocilja, kod ulaska u brazdu potone tek kad uđe u mekše pa budu široke uvratine...

Sreo sam jednog poznanika koji je na špiceve navario još dodatno parče tako da su sad špicevi duži. Kaže da u normalnoj godini originalni špicevi zadovoljavaju, dok u ovakvoj moraju biti duži...

Ja sam navikao na IMT plug koji odmah potone tamo gde ga pustiš, ovo je novo za mene i prilično me nervira...
Zakači sad imt pa idi probaj pa će ti odma biti jasno jel do pluga ili nije... I kod mene na uvratinama nege neće odma u zemlju a imam vogela XMS VARIO 4 brazde obrtač...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Sa IMT-om sam počeo oranje pa tek onda nastavio sa Vogelom. Sa njim tih problema nije bilo. Izgleda da mi ne gine kupovina novih raonika za Vogela pa ću odmah znati na čemu sam. Samo, to će pričekati narednu sezonu jer sam skoro završio oranje.
 
Orao sam sa Vogelom L950 u uslovima kao ovogodisnjim i isto je bilo problema sa ulazenjem pluga u zemlju iako su bili dobri raonici. Isto to se desava i kod Leopard pluga i mislim da je sve do ugla raonika. Pre neki dan sam orao i sa Kuhnom i sa 757 oba su ulazila u zemlju bez poprecne brazde.
 
Isti problem imao sa leopardom,malo budzekerisao i islo je poprilicno bolje.Armaturu 6mm podvukao pod raonik sa gornje strane srafova-do daske.
Otkad vucem 757 nema tih problema,ide i u asvalt.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Probajte sa klasičnim raonicima, mislim da oni bolje zaranjaju (zapinju) u zemlju od raonika sa izmenljivim vrhovima.
 
To sa podbacivanjem tanje armature pod raonik sam ja radio i na Leopardu i na IMT 756 plugu. Kod Leoparda iznad šrafova da raonik bude više podboden da lakše ulazi u zemlju. A kod 756 kontra, ispod šrafova da bude manje podboden i da bolje klizi (seče) kroz zemlju a ne da je kida...

Šta mislite, da li bi valjalo da se ispod Vogelovog raonika (iznad šrafova) podbaci npr. dva stara lista testere za gvožđe? To nije jako debelo i samo malo bi podbilo raonike. Al' to malo može da znači dosta...
 
Pitanje je hipotetičko :osmeh: jer sam završio oranje. Ostalo mi je još oko 1.5kj gde će ići stajnjak a to ću uzorati sa Rakovicom i 756. Odavno se ne koristi taj plug pa da ga malo oribam. :osmeh:
 
Reno Senik plavi svirao sam i mahao iz njega stojao je covek na njivi dok si taman izlazio na kraj i okretao!Onako pogledali ste u fazonu kao ko je ova budala!:osmeh:
 
Ma nisam! :osmeh:

To mi je drugar bio da vidi kako ide, i ja sam mislio da se neko njemu javlja.
 
Nazad
Vrh