Racunica u ishrani bikova

Tele....1000 maraka
Kukuruza oko 150 kila mjesecno.....60 marak....na deset mjeseci je 600 marak
Premiksa i stocnog kvasca oko 25 marak mjesecno..na deset mjeseci je 250 marki
Dnevno pola bale sijena prosjek....150 bala po 2 marke....300 marak
Skoro sam prodo bika u trinestom mjesecu od 550 kila a cijena je bila 3,8 marak (cini mi se da je ta cijena bila)
...................
Da bilo sta kupujem sem premiksa bio bi totalno u gubitku
 
ja hranim suvi tov koncetrat i suvo seno lucerke jedu po slobodnoj volji uvek ima obrok ispred njih, koncetrata oko 4 kile za kilo prirasta a cistog kukuruza mogu da pojedu i 7 kila goveda mogu da kompezuju ako je hrana losijeg kvaliteta da opet solidno napreduju i da lepo izgledaju samo ako imaju stalno pred njima da jedu da su sita
 
Moje misljenje je da bez silaze,senaze i mix prikolice tov je ravan nuli...

E sad ako razmisljamo na sledeci nacin,da na svojim njivama posejemo jecam,kukuruz,suncokret i soju,da radimo senazu od lucerke,graska i ovsa,da uz to posedujemo ekstuder i sami proizvodimo sojn griz,e onda bi bilo neke zarade...Ali za svu tu mehanizaciju i opremu treba para koje ko zna kada mozemo da povratimo sa malim kolicinama grla u godisnjem turnusu....a s druge strane ko je dugo u tom poslu i ima bar 30+bikova godisnje isplati se uloziti malo zarad bolje zarade...
Trece i sve je manje kvalitetne teladi za tov,...
Zaboravih da dodam da stajsko djubrivo moze da zameni odredjenu kolicinu osnovnog djubriva i poboljsa kvalitet zemlje,a i to nesto vredi:osmeh:
 
Ja racunam da je sad tele 550 e 130 kg. Koncentrat 1700 ×25 100bala deteline i 100 kukuruzovine ili livadsko.sad koliko postizu sto pojedu .do 570-80kg otprilike.nisu neka
 
50 bala lucerke, od 1500 do 1700 kg koncerata (100 kg za teladi ostalo za tov koncentrat) treba ti 50 bala slame po biku za prostirku to su troškovi za 400 kila prirasta, ako uzmes tele od 150 kg kad to sve pojede imace na kraju 550 kg. Subvencije ti pokriju troškove pasosa, papirologije goriva struje vode itd itd
Ово говорите на нивоу целог това,који траје нпрм 300 дана,по једном грлу?....и кад кажете 50 бала луцерке на колико кг сена мислите,колико рачунате да има једна бала пошто не праве сви исте.
 
Ово говорите на нивоу целог това,који траје нпрм 300 дана,по једном грлу?....и кад кажете 50 бала луцерке на колико кг сена мислите,колико рачунате да има једна бала пошто не праве сви исте.
da to su potrebe za ceo tov po jednom grlu ,bala suvog sena lucerke tezine oko 20 kg
 
da to su potrebe za ceo tov po jednom grlu ,bala suvog sena lucerke tezine oko 20 kg
Ja pojma nemam oko bikova samo znam da u dvorište govedo može samo da zaluta ,ako je kome ,samo i samo,ispao iz kamiona pošto smo na glavnom regionalnom putu,a u selu su samo 3 govečeta (krava ,eventualno junica i bičić) tako da nema u selu kome da pobegne.
Elem ,pročitah bala od 20 kg suva,to kad se presuje ima cirka 23 kg,pa se ja sada pitam ko diže toliku balu jer bala od 20 kg sa njive mi je poznata stvar,tu je kesa do kolena,ili ste mnogo snažni što je za svaku pohvalu.
 
Covek nije hteo da komentarise prethodnog za 50 bala vec povecao kilazu bale ...to znaci da za to vreme treba oko tone lucerke plus neka slama livadsko ili kukuruzovina itd.
 
Ja pojma nemam oko bikova samo znam da u dvorište govedo može samo da zaluta ,ako je kome ,samo i samo,ispao iz kamiona pošto smo na glavnom regionalnom putu,a u selu su samo 3 govečeta (krava ,eventualno junica i bičić) tako da nema u selu kome da pobegne.
Elem ,pročitah bala od 20 kg suva,to kad se presuje ima cirka 23 kg,pa se ja sada pitam ko diže toliku balu jer bala od 20 kg sa njive mi je poznata stvar,tu je kesa do kolena,ili ste mnogo snažni što je za svaku pohvalu.
napustili me radnici morao sam da uzmem rolo presu.

- - - - - - - - - -

ja sam imao welger 52 malo veci kalup veca bala radio sam dosta usluga imao sam slucajeva da je covek poneo kantar na njivu i merio balu slame ,15 kila minimu dok nisam narikatao presu nema baliranja
 
Savopunck ne znaš ti kolika je Marko ljudina zato i ta kilaza bala.ne znam koliko pojedu čiste silaze ali kod nas računaju prikolica sveže silaze od 3 tone po biku a zmajevka po kravi.
 
Koliko me secanje sluzi sa studija cini mi se da se racuna 1 vagon silaze za uslovno grlo [znaci krava plus junica ] za godinu dana ,ali ako neko zna sigurno neka napise
 
Covek nije hteo da komentarise prethodnog za 50 bala vec povecao kilazu bale ...to znaci da za to vreme treba oko tone lucerke plus neka slama livadsko ili kukuruzovina itd.

Уколико на мене мислите баш то ме занимало колико кг луцерке би требало припремити по грлу...то за 300 дана сам навео само апроксимативно као трајање това...испада да дневно једе око 5.5 кг концентрата и око 3.5кг сена...и ако се не варам то дође на неки дневни прираст око 1.3-1.4кг?
 
Kod mene bik od drugog meseca zivota do 550kg pojede 100bala lucerke od 14-15kg. Sto se tezine bala tice imam drugara cije bale su teske i preko 25kg pri baliranju. Ne mozes ga ubediti da je smanji. Lakse mi danas da bacim 300 normalnih nego njegovih 50.
 
Jel koristi netko Gebi Energokalf 14% koncentrat i kako je se pokazao? Planiram odraditi iduću turu sa njim da probam...
 
Nazad
Vrh