Racunica u ishrani bikova

Ako cemo realno svi postovi u posl.par dana su na mestu.svako ima svoja iskustva a opet i svoje razloge zbog kojih radi ili ne radi ovaj posao.Licno ja pokusavam da obnovim stocarsku proizvodnju u nasem dvoristu kupovinom teladi.Tesko je,i morao sam podici kredit kd banke,za subvencionisani nisam ispunjava uslove a i ovaj sam jedva dobio.sad opet problemi oko nabavke teladi.ali ono sto me vuce da ponovo pokrenem ovu proizvodnju je sto trenutno ne radimo nista,jedino sam ja zaposlen,i dosada je veliki problem,drugi razlog je sto kod tova bikova posle svake ture imam priliku da se presaberem,vidim kakva je situacija i da li mogu da se upustim u sledecu turu.jos jedan razlog je sto ovo mogu da radim uz svakodnevni posao i sto je to posao koji ce me najmanje odvajati od porodice u odnosu na neke moje alternative.videcemo kako ce sve ovo ici posle nekog vremena kako ce ova moja zamisao ispasti...
 
Poslednja izmena:
Komsa MONTOYA potpuno u pravu sa konstatacijom da je isto u svim granama poljoprivrede, zavisno od godine do godine.
Na proslogodisnjoj turi moja zarada po biku je bila oko 200e ,jeftinije kupljena telad ,krajnja cena 2.35e i tok tova gez vecih problema.
Na ovogodisnjim teladima sam vec u debelom minusu....
Opet ja moram da dodam koji argument na ovo tvoje pisanje kolega.... realno cena teladi je bila konstantna predhodnih godina isto kao i cena bikova,tesko se manjala zadnjih 5god sigurno,a onda je doslo do toga da je jedna tura prosla bolje,kupljena telad po staroj ceni,a na gotove bikove skocila u tom momentu od 2,3do2,5e za kg i sta se onda desilo,zbog cene bikova skocila i cena teladi,onda je cena bikova pala na 2,1-2,2e po kg,a cena teladi ostala takva kao kad su bikovi bili 2,5e....

A jos jedna stvar koliko sam ja zapazio za proteklih 10god sigurno,kad skace cena gotovih bikova bude tako da cena zive vage skoci za maltene pola evra po kg naa mesec-dva-tri i onda padne za 20-30 evro centi i opet to poskupljenje dodje na 20 eurocenti,...ako se secate tako je bilo i prosli put,bikovi su sa 1,8 otisli na 2,1-2,3 i onda pali na 1,95-2e po kg,a telad skocila od 450-500e na 550-600e,sad su bikovi skocili na 2,1-2,2 a telad otisla na 600-650e.... jedina stvar koja pojeftinjuje je zitarica i to iz godine u godine u godinu,a i inflacija je sve veca pa stoga i zarada od da kazemo 200e mizarna.... jer se sa tih 200e svake godine sve manje i manje moze kupiti nafta,platiti struja,porezi,dazbine i kupiti hleba za prehranjivanje porodice....
 
Isto pricamo a ne razumemo se.
Prosla godina 200e , predprosla 120e ,ova u minusu zbnog bakterijske pneumonije koju su nam dovukli sverceri svojim nedezinfikovanim kamionima.
Ali ja u Jazaki ,Juru itd. za 30000 ne mogu.
Ove godine posrnu i vocarstvo jabuka 6din ,sljive sam mogao da kupim po 10din koliko hocu ,malinu niko nece......
 
Jabuka na kraju 4din. Mi nismo hteli po 6din kada smo videli da cena ne mrda dogovorom jedan sleper kad ono 4din. E onda nisam ni kupio. Kada pucam pucam sa stilom.
 
Petre tako je u svim granama poljoprivrede, ne samo u tovu bikova
Donekle je tako,a sa druge strane jeste mozda cena zitarica 14-15din,al bude godina se 6-8-13t po ha prinosa,voca takodje(varira i prinos i cena) pa nekad mozda i budes u plusu,pa cak i kod tovljenika varira cena prasadi i tovljenika,jedino je kod bikova svaki skok cene zive vage propracen i skokom cene teladi....

Opet ponavljam na adekvatnoj farmi gde je posao sveden na minimum i gde je veliki broj grla sigurno da se ispalti drzati bikove...moje misljenje je konkretno vezano za manji broj grla i drzanja u tradicionalnim uslovima....

Generalno sagledano je... nas u svim granama kako kazes i to je nasa realnost na zalost.....:ppozdrav:
 
Imamo uvek odlicne bikove od 150 kila tele za 10-11meseci 650 kila ali kuda ovo vodi tele 600e cena 1.9 tu nema matematike drzavlne zemlje nema makar blizu kuda ovo vodi kako da imam racuna da li silazu da pravim vredi li povecati?
 
Imamo uvek odlicne bikove od 150 kila tele za 10-11meseci 650 kila ali kuda ovo vodi tele 600e cena 1.9 tu nema matematike drzavlne zemlje nema makar blizu kuda ovo vodi kako da imam racuna da li silazu da pravim vredi li povecati?
Cim hranis kad je prirast 1.5kg dnevno?

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 
Moji prodali Braci po 2.10 pre 15 dana.
I time smo zavrsili sa tovom goveda.
Tovili 30 godina dosta je bilo.
Nekad za 1 bika kupovaolo se 3 teleta
Trenutno 1 bik jedva 2 teleta.
Sve je to lepo al za kukuruz preko 150 evra po toni i ovom cenom teladi ne biva.
A juce prodao 20 tona po 200€ sta reci.
Prst u uvo i nakrivim sesir, znam i ja ici u Grcku a ne daj detelinu daj slamu daj silazu... za koga pa imam i ja dusu.
Svim kolegama po ularu zelim bumbare po 6 meteri i cenu od 300 din i da me zovu na utovar...
Treba znati kada stati ( ovo se doduse odnosi na kockanje ali u ovoj drzavi je svaki posao kockanje )

Nekada je bila prica kako je proizvodnja hrane jedina rentabilna opcija u kriznim vremenima

i evo dodjose ta krizna vremena i sta bi ?

Majcina familija se bavi slicnim poslom i vise od 10 god. u nazad kukaju kako su na 0 ili

u minusu . Svaki porodicni skup odzvanja njihovim recima kako se utepase radeci cele god.

da bi na kraju saldo bio minus ! ( uzgred svake god. povecavaju broj grla )

Po meni tu su moguca 2 scenarija :

1) Posluju sa zaradom ali moraju da lazu iz straha da im neko ( iz familije ) ne trazi novac na zajam

2) Posluju sa gubitcima , bolesno-svesni da idu u propast i teraju tako ni sami ne znaju zasto i dokle
 
Poslednja izmena:
Ide se na to da se radi za subvenciju,i mora se povecavati broj grla ili gasiti proizvodnju i prelaziti na nesto drugo.

Послато са SM-J810F помоћу Тапатока
 
Ide se na to da se radi za subvenciju,i mora se povecavati broj grla ili gasiti proizvodnju i prelaziti na nesto drugo.

Послато са SM-J810F помоћу Тапатока
Ovo je moja racunica ne mora biti tacna.
Kg 600×2€ =1200€
Tele 600€
Koncentrat 2 t= 400€ kad je kukuruz 18din sad izadje i 500 €
Detelina + silaza + seno = 200€ minimum.
Dodjosmo do 0
Ostali troskovi
Struja,voda 1500 minimum
Papiri ,pasosi ,TBC oko 1000
Kolege dokrori vakcina lecenje oko 2500
Izvlacenje stajnjaka oko 500 samo za naftu
Amortizacija objekta, i masina min 1000
To je 6500
I dobismo 15000- 6500 = 8500 cisto
Veca je socijalna pomoc nego zarada za bika.
Racunao sam ja i ovako i onako i nema tu leba bez 2.2- 2.4
Svi hvale nas bebi bif ali nece niko to da plati.
Malo Zabari uzmu Milaneza i to je to.
Za pricu o Kini nemamo kolicine dalek put.
Rusi imaju jeftinije pred kucom.
Turci veliki trgovci
Uzimali od nas dok nisu nasli jeftinije od Slovaka i Čeha sarole i limuzin i odmah nas odj..ali.
Tako da teska srca napustamo tov goveda.
Iz mog sela od 10 tovljaca sad ima 2.
Jos nesto cena za 15 dana sa 2.1 pala na 1.9.
Da sam moje bumbare prodo po 1.9
Izgubio bi 120 € po biku
Pa puta 25 izadje 2900€
To je solidan auto za pokloniti nekom a ja da poklanjam onima koji vec imaju avione ne mogu i NECU.
Sve je ovo moj licni stav koji ne mora biti tacan.
Ko misli drugacije slobodni nek tovi ja cu mu savetim uvek pomoci.
 
Ovo je moja racunica ne mora biti tacna.
Kg 600×2€ =1200€
Tele 600€
Koncentrat 2 t= 400€ kad je kukuruz 18din sad izadje i 500 €
Detelina + silaza + seno = 200€ minimum.
Dodjosmo do 0
Ostali troskovi
Struja,voda 1500 minimum
Papiri ,pasosi ,TBC oko 1000
Kolege dokrori vakcina lecenje oko 2500
Izvlacenje stajnjaka oko 500 samo za naftu
Amortizacija objekta, i masina min 1000
To je 6500
I dobismo 15000- 6500 = 8500 cisto
Veca je socijalna pomoc nego zarada za bika.
Racunao sam ja i ovako i onako i nema tu leba bez 2.2- 2.4
Svi hvale nas bebi bif ali nece niko to da plati.
Malo Zabari uzmu Milaneza i to je to.
Za pricu o Kini nemamo kolicine dalek put.
Rusi imaju jeftinije pred kucom.
Turci veliki trgovci
Uzimali od nas dok nisu nasli jeftinije od Slovaka i Čeha sarole i limuzin i odmah nas odj..ali.
Tako da teska srca napustamo tov goveda.
Iz mog sela od 10 tovljaca sad ima 2.
Jos nesto cena za 15 dana sa 2.1 pala na 1.9.
Da sam moje bumbare prodo po 1.9
Izgubio bi 120 € po biku
Pa puta 25 izadje 2900€
To je solidan auto za pokloniti nekom a ja da poklanjam onima koji vec imaju avione ne mogu i NECU.
Sve je ovo moj licni stav koji ne mora biti tacan.
Ko misli drugacije slobodni nek tovi ja cu mu savetim uvek pomoci.
Gde nađe zaradu u ovoj računici.
 
Moji su pojeli po 1350 kg kocentrata od 100 110do 592 kg.silaze oko 20 tona koja je kostala 400 e(zakup,seme hemija,usluga siliranja i najlon).sena i deteline njih 10 oko 1000 bala,nisam siguran koliko cega tacno ali deteline nisu preko 500 bala pojeli.telad placena po 460 e.
E sad moja racunica bolje zvuci ali krvavi rad i obaveza su ono sto je zagarantovano.
 
Mislim da detelina odnese i subvencije.Mnogo su telad plaćena.Kod nas ispod 300 ne možeš naći detelinu..A i kukuruz je sada za 30% skuplji nego na početku tova i koncentrat je skuplji od kukuruza ( ne može se računati po ceni kukuruza)
Savo-tvoja računica bolje zvuči jer nisi sve naveo.
Ranije se pričalo-2t kukuruza i jutro deteline za jedno grlo.I dodaješ ostale stavke.Moliš Boga da nemaš bolesti i uginuća.Koliko sam upoznat kod vašarskih teladi veterinar u startu ima posla.
Zarada na ovim cenama hrane je diskutabilna,Sve se svodi na tome što Sava reče-po kojoj ceni se nabave telad.Sve će to ići sve teže i teže jer se smanjuje broj krava a izgleda će da ukinu subvencije za krave (uzgoj teladi),tako da ne vidim veliku perspektivu u govedarstvu,pa i u svinjarstvu-vidite koje su cene.Ne znam za ovčarstvo i kozarstvo-time se nisam nikada bavio.
 
Moji su pojeli po 1350 kg kocentrata od 100 110do 592 kg.silaze oko 20 tona koja je kostala 400 e(zakup,seme hemija,usluga siliranja i najlon).sena i deteline njih 10 oko 1000 bala,nisam siguran koliko cega tacno ali deteline nisu preko 500 bala pojeli.telad placena po 460 e.
E sad moja racunica bolje zvuci ali krvavi rad i obaveza su ono sto je zagarantovano.
Sa koje povrsine ja ta silaza?
 
1 jutro.mozda sam omasio u kilazi.bilo je 9 prikolica dobrava bas dobro punih.navodno je to preko 2 tone u jednoj.zakup sam prosle godine placao 150e.
 
Drugari ako niko ne drži goveda, kome onda prodati balu deteline za 300 dinara.
Ne košta nas proizvodjače bala 300 dinara, kada imate svoju hranu tu je onda malo računica na strani onog ko ima svoju hranu. To ne znači da je 2 evra dovoljno.
 
Nazad
Vrh