Racunica u ishrani bikova

U mom selu je bilo mnogo manje gubitaka samo jedno, i za to jedno je placena i kazna kod sudije za prekrsaje,pouzdane informacije jer samo moje gazdinstvo se bavilo tovom junadi od novembra ni ono toliko o perspektivi tova junadi.
Kolika je bila kazna?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Kolika je bila kazna?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока

Nije velika, 7000. zato sto nije navreme odjavljeno ,to je kap koja je prevrsila casu, i da napomenem dok smo bili utom poslu nikad nismo razmisljali da odustanemo i koliko tu ima zarade,a sad kad analiziram nemogu da svatim samog sebe,i da je zarada 200e po biku; a sumnjam; kad se podeli na 300 dano to je 0,69e po danu to jestvarno malo.Sad ce neko reci na jednog nema nista ali na 10 ima i ja kazem ima 6,90e, dnevnicu.
 
I jako bitna stavka da li se racuna samo zarada po tovljeniku ili zarada i na onom hektaru po pravu preceg ko ostvari to pravo.

Kod nas nema sanse da ostvaris to pravo jer je skoro sva drzavna zemlja pod zalivnim sistemom pa po pravu preceg zakupljuje bivsi PIK

- - - - - - - - - -

Tesko je izvesti racunicu u ovom poslu jer prilikom racunjanja hrane je bitna stavka da li se racuna prodajna cena hrane ili proizvodna. Ali mi je nekako sigurnije hraniti 10 bikova nego uzeti jos 10 jutara zemlje u arendu.
Pa neznam da li je sigurnije, ali sigurno da je lakse izvodljivo. Kod nas arende nemoz naci ni za lek!
 
Ja racunam prodajnu cenu hrane i samo tako racunanje je po meni tacno. Fora je sto ljudi se odmah uhvate za cenu deteline, a kod mene bikovi dobijaju i balirano seno, ovas+grasak i smanji se potrosnja lucerke. Ko placa telad 650e tu znam da je manja zarada.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока

A sto bi racunao prodajnu kad je ne prodajes?

Stoka je oduvek bila kredit.
 
Ja uvek racunam cenu po kojoj bih prodao stocnu hranu, jer da nemam stoke onda bih toliko dobio za nju, i to je realan trosak koji treba uracunati.
 
Кажу цена бикова скочила јбт како скочила кад је евро пао тј просек није исто 118 и 122....и цена 1,90е и 2,2е....Која рачуница кад ти даш за теле 500е а за бика добијеш 1100е....ајд сад горе доле.И молим вас да ми нико не прича да храни бикове из разоноде и љубави него сви од вас који их гајите имате дебеле књиге и рачунате добро јер кад кукуруз скочи на 18 дин волели би да продате који вагон и узмете који динар.....Ја сам држао по 10 комада и крава јунади све скупа 25-30комада и све сам распатио и остао на једној крави због млека мада ћу и њу да удомим...........Док не буде бик за два телета то је све пресипање из шупљег у празно.Иначе на сам власт СТОЧАРИМА би дао бенефицирани радни стаж али правим сточарима не мафијашима и олошу....:ppozdrav:
 
Slazem se sa kolegom mityoo,ako imas 50 tona kukuruza,a cijena je 130e tona, ako tom kukuruzom ishranis bikove,onda racunas tu cijenu...ako gotovu hranu ne kupujes,nema smisla to uracunati u to...
Da pojednostavnimo,ulozio sam toliko i toliko para u toliko i toliko bikova,racunam koliko sam cega kupio,koja je vrijednost hrane koju imam doma a da je po toj cijeni mogu prodati i kada prodam bikove imam rezultat..naravno ako se dobiju subvencije onda se uracuna i to..barem ja to tako racunam..
 
Po toj ceni sam je proizveo, ovoliko bi ne kostalo da sma sve kupio, ta razlika je zarada ili usteda na hrani.Ako racunas za ovoliko bih je prodao, onda ipslativosti nema jer bi racunica bila da ih nisam imao ovoliko struje i vode bih ustedeo i tako u krug.

Znaci cena teleta, hrane,vode,struje,lecenje i rad ko placa radnika ko i onako sedi kuci nema smisla racunati rad.

Racunice ima, samo zavisi od nacina rada.
 
кажу цена бикова скочила јбт како скочила кад је евро пао тј просек није исто 118 и 122....и цена 1,90е и 2,2е....која рачуница кад ти даш за теле 500е а за бика добијеш 1100е....ајд сад горе доле.и молим вас да ми нико не прича да храни бикове из разоноде и љубави него сви од вас који их гајите имате дебеле књиге и рачунате добро јер кад кукуруз скочи на 18 дин волели би да продате који вагон и узмете који динар.....ја сам држао по 10 комада и крава јунади све скупа 25-30комада и све сам распатио и остао на једној крави због млека мада ћу и њу да удомим...........док не буде бик за два телета то је све пресипање из шупљег у празно.иначе на сам власт сточарима би дао бенефицирани радни стаж али правим сточарима не мафијашима и олошу....:ppozdrav:
надовезујем се на то што кажеш бик=2 телета......колико се сећам, некад кад се прода један јунца 550-600кг, купи се три лепа телета за следећи тов.....е док до тог недође, нема ту неке поштене зараде, не велике али поштене и рачунице да се тови даље.

послато са iq1019n уз помоћ плуга
 
Ajde nesto grubo da izvedem;

Tele 650e
Kukuruz 2000kg x 15din = 30000/260e
Silaza oko 80e
Seno oko 80e (racunam i ovas,livadu,lucerku)
Prostirka,struja,voda,amortizacija i daleko bilo lecenje,uverenje kod veterinara 50e

Da racunamo da je ulaz 150kg teleta i dnevni prirast 1,2kg,dobijemo 365x1,2=438kg+150=588kg bik x 2,15=1265e+85e subvencija =1350e - 1120e =230e po grlu zarade:ppozdrav:

Sve je ovo ali i ako,a tesko da je ulaz 150kg i prirast 1,2,al' ajde necemo da gledamo u dlaku:osmeh:
 
Ako treba da kupim i tele, i to od nakupaca a ne od proizvodjaca,
ako treba da kupim svu koncentrovanu hranu, i to iz poljoprivredne apoteke, na malo, a ne od proizvodjaca stocne hrane,
( npr. Gebi, Sto Posto, Patent co, De Heus...itd ) gde se stedi maloprodajna marza, a svi oni ( doduse preko distributera), vec tonu hrane, pa i manju kolicinu voze poljoprivrednim gazdinstvima,
pa ne daj boze, kupovinu lucerke, kabaste hrane... onda sto dalje od tova glavom bez obzira.

Ja svoje tele racunam po ceni za koju mogu da ga prodam. Koliko sam na njemu zaradio cuvajuci kravu i njega do odredjene tezine- zaradio sam i tu je kraj, to je za drugu temu. U prednosti sam jos, kod svog teleta sto izbegavam stres transporta, probleme sa navikavanjem na hranu itd...
Kad kupujem tele , gledam da to bude od proizvodjaca i u nekim realnim okvirima, recimo 10 -20 eura vise nego sto bi mu dao nakupac. Pretesku i preskupu telad izbegavam, em veci rizik, em manje prostora za zaradu.

Svoju kabastu i zrnastu hranu (koliko je ima ) racunam po ceni za koju mogu da je prodam. Ako sam na njoj zaradio, i koliko sam zaradio tu je kraj. Zrno kukuruza moze da me kosta i 10 i, ne daj boze 20 dinara, ali i to je za drugu pricu.

Koncentrovanu hranu kupujem preko distributera, na kucnu adresu, po nesto povoljnijoj ceni i sa odlozenim rokom placanja.

Zadnjih godina racunao sam i do 400 e zarade, a bogami , bilo je i ispod 100. Prosek 250 do 300.
 
Ajde nesto grubo da izvedem;

Tele 650e
Kukuruz 2000kg x 15din = 30000/260e
Silaza oko 80e
Seno oko 80e (racunam i ovas,livadu,lucerku)
Prostirka,struja,voda,amortizacija i daleko bilo lecenje,uverenje kod veterinara 50e

Da racunamo da je ulaz 150kg teleta i dnevni prirast 1,2kg,dobijemo 365x1,2=438kg+150=588kg bik x 2,15=1265e+85e subvencija =1350e - 1120e =230e po grlu zarade:ppozdrav:

Sve je ovo ali i ako,a tesko da je ulaz 150kg i prirast 1,2,al' ajde necemo da gledamo u dlaku:osmeh:
Sa tom ulaznom tezinom i tom kolicinom hrane postize se bolji prirast od 1.2. Sa koje je povrsina ta silaza koja kosta 80E po grlu?
 
Aj mi izracunajte sta da kupim ili kako da sacuvam pare od bikova kad ih prodam a ne kupim teladi pa kad probam godinu dana bez njih da mogu opet da kupim telad
 
Petre,nešto si mi malo stavio za detelinu-dođe oko 40 bala za ceo tov-to mi je malo malo.
Gorane,ako ima 400E zarade,Ja od sutra počinjem da ih tovim (opet),nakon 10ak godina i imaću svoju telad,ne moram kupovati.
To je jedna dobra banka,gde ti novac stiže na gomilu sa nekom minimalnom zaradom.Vratite se mao u nazad i vidite cene bikova,kao što sam i ranije napisao da neće biti dugo 2,40E što se i ostvarilo.Ja sam na vašoj strani jer smo u sličnim govnima ali budimo realni.Ja kukuruz od kuće ladno prodam po 18 din tako da se Petre i ta stavka malo pomera.Ali ima i jedna narodna-ako brojiš koliko gibanica ima listova,nećeš je jesti.Zato digitron u kantu ko misli da se bavi ovim poslom.:ppozdrav:
 
Nemaš veliku zaradu jer ne uzimaš hranu od Hrana Produkt Salaš Noćajski.Mani se tih drugih fabrika.
 
Budimo ozbiljni. Mi dok smo tovili nije bilo Gebija (bio je ali nije bio ovako dobar) ni Patent Co. Radili smo Agroholland, bafi (ne znam da li to postoji i dalje), mel gast takodje. Ja da se definitivno odlucim na tov treba da tele-bik bude 2.5:1. Na 2:1 nema ladne vode. Jedan kiks i onda 10 bikova treba samo da nadomesti jednog bika.
 
Nazad
Vrh