Plasman Jabuke

Juce sam dao nesto Grenija iz obicnog skladista 75+ 35 din pakovano u dvoredne gajbe , 65+ 25din pakovano u troredne.
I pregovaram da GReni iz hladnjace ode na 45 din.
Posle ove teske nepodaje ovo i nisu lose cene, ali sve jedno ili cupam ili prekalemljujem 50% Grenija.
 
Au Marko druže::lose:: .Kod mene Greni sada malo bolje krenuo,Jonagold otišao sav,zlatni još par stotina kg i grenija još oko 3 tone. Cena zlatni 3 kg 100 dinara ,GS 40 din.
Veruj i ja se kajem što sam posadio oko 60 % GS
 
Veruj mi i ja se kajem posebno sto je moj greni chalenger, a imam i 100 stabala starog zasada koji je standard, ma ovaj novi je ruzna, brate, jabuka u odnosu na standard.
Kruska i klonovi Crvenog delisesa, to se uvek moze prodati.
Italijanski Red chief 75 din na kvantasu u Nisu!!!
 
Ljudi, ne zalecite se sa krcenjem Greni smita! Greni smit kod nas trenutno ne ide sjajno, ali to i dalje ne znaci da on ne predstavlja atraktivnu sortu koja ima svoje mesto na trzistu i postize dobru cenu. Takodje, najveca je greska da u vocarstvu donosite takve odluke na osnovu jedne ili dve godine. Potrebno je posmatrati period od najmanje 5 godina kako bi znali na cemu ste. Inace, ne mozete ocekivati visoke cene u jako rodnoj godini. A tu opet dolazi do izrazaja rentabilnost proizvodnje i kontrola troskova.

Inace, evo interesantno intervjua, coveka koji je direktor konzorcijuma severnotirolskih kooperacija u proizvodnji jabuke. Cak i on kaze da ova godina nije sjajna ali se moze smatrati prosecnom, uz uzimanje u obzir da je njihova sezona pocela sa desetak dana zakasnjenja. Takodje, videcete da on navodi 2011. kao odlicnu godinu a 2012. kao jako slabu godinu. Videcete i da oni beleze rast u prodaji Greni smita.
http://www.freshplaza.com/article/117511/Current-state-of-this-seasons-South-Tyrol-apple-campaign

Zakljucak je da ne treba ocekivati neki poseban rast cena jer je ocigledno da Evropa ima vece zalihe jabuke nego prosle godine u ovo vreme. Takodje, Covek pominje da su i kod njih prisutne vece kolicine jabuke sitnije kalibraze koja ce uticati na cenu.
 
Imam ponudu za kupovinu ok 1000 kg Zlatnog Delišesa za rakiju (industrija) po 7,5 din/kg. Jel ima još negde industrijske jabuke i koja je cena?
 
To je otprilike ta cena u ovom trenutku. Mozda bi se mogla trgovati i za 6-7 din/kg ali je 7.5 din/kg ok cena.
 
Zemlja čuda !

Juče smo određenu količinu plodova jabuke Ajdared odneli jednom poznatom otkupno distributivnom centru. Sve je bilo lepo, kulturno i ljubazno. Dogovor je brzo napravljen. Oni će robu razvrstati na kvalitativne kategorije i svaka će imati svoju cenu. Sigurni u kvalitet svoje robe smo bili jako zadovoljni.

Problem je nastao kada je deo robe razvrstan. Veliki procenat plodova je bio u klasi ispod 70 mm što je bilo nemoguće jer posao berbe se obavlja jako pedantno i precizno. Tačno znamo šta imamo u gajbicama.

Nakon primedbi objašnjeno nam je da je u kalibrator MOŽDA stavljeno previše robe pa je grešio a proverom je utvrđeno da u plodovima 70+ ima i sitnijih od 70 i u plodovima ispod 70 da ima krupnijih plodova od 70 mm. Komedija! Nakon našeg insistiranja na ispravci obećanje je da će u preostali deo robe dodati određenu količinu robe klase preko 70 mm jer je greška više nego očigledna, dodatno objašnjenje je da je prethodnog dana rađena jako loša jabuka i da su senzori zbog toga zaprljani i netačni.

U temi smo pričali o propustima proizvođača ali propusti svih oko proizvođača su mnogo veći i vrlo razočaravajući ( ovo su najblaži izrazi koje mogu da koristim ).
 
Svi ovakvi slucajevi ali i svi drugi slucajevi propusta sa svih strana, posledica su velike neuredjenosti trzista ali i naseg mentaliteta. Svasta se desava na trzistu voca i povrca pa otud i ta "rastegljivost" standarda i kvaliteta.
 
Nista nije garantovano, a najamanje cena. Ko moze garantovati na trzistu agrara 15 godina bilo sta?
 
Ne verujem da ću napisati nešto što je van teme. Vrlo je bitno za plasman jabuke. Radi se o plaćanju predate robe.


Imamo jako velikih problema sa naplatom robe od firme Čarus doo.


Ovo je napisano u najboljoj nameri da svako ko može izbegne slične probleme. Ima li ko slične probleme i sa kojim firmama? Jako je važno za svakoga ko potroši godinu ili više vremena da nešto proizvede to i naplati.
 
Ajd, predlog je sasvim na mestu.

Seyona je suprotna od prošlogodišnje.

- Manje je rodilo
- Lako se prodaje
- Cene su bolje

Ali nije sve tako sjajno kao što bi se posle ovih par konstatacija moglo zaključiti.
Stanje koje je trenutno se može dosta brzo promeniti u zavisnosti od dešavanja koja ne zavise od nas i u zavisnosti od dešavanja koja zavise od nas.

- Od nas ne zavise dešavanja, u izvesnoj meri, oko uvoza našeg voća (jabuka) u Rusiju. Ovde mislim na administrativne razloge.

- Od nas zavisi dalji izvoz u Rusiju. Ovde mislim na kvalitet i kvantitet onoga što možemo da izvezemo. Odgovornost je i na proizvođačima i na trgovcima koji izvoze. Pre svega mislim na korektnost pakovanja robe. Jako je lepo zaraditi ali ako hoćemo i sledeće i sledećih godina da prodajemo istim kupcima posao oko kvalitetnog i korektnog pakovanja je neophodno dobro uraditi. Ima mnogo robe koja nije za izvoz. osnovni razlog su vremenske prilike i vremenske nepogode. Jako je loše kada se dese nepogode ali moramo imati meru u tome šta se može a šta ne izvesti.

Trgovci su takođe posebna priča. I oni sami dosta puta pakuju paletu tako da je ono što se vidi dosta dobro izgleda i ispod vidljivih gajbi bude i onih koje nisu baš dobre.

Stanje je takvo da sebi možemo najviše mi sami da pomognemo ali takođe i da mi sami sebi možemo najviše da odmognemo. Uz ovih par detalja i uz ono što ne zavisi od nas stanje baš i nije tako idealno kako na prvi pogled izgleda.
U svakom slučaju je bolje nego prošle godine, bar kod proizvođača koji nisu imali nevreme.

Problem je i u tome što ogromna većina izvoza je na jedno tržište pa ako tu imamo problem stanje sa izvozom će biti jako komplikovano.
 
Sve će biti dobro ako ne krene da se masovno uvozi jabuka iz EU, npr. Poljske, da se ovde prepakuje i izvozi u Rusiju.
Tako mogu cenu da svale da bude malo bolja nego prošle godine.
 
Mi ne bi bili mi, kad ne bi zeznuli kupce. Da li cemo se ikada opametiti i poceti da radimo kao sav normalan poslovan svet? I ja sam cuo za prepakivanje Poljske jabuke i po meni treba kazniti takve mahinacije sa oduzimanjem robe i krivicnom prijavom! Ova drzava mora da jednom uvede red, ako planira da pocestane ozbiljna drzava.
 
TOGA nema kod mene u kraju trenutno bilo je predhodnih godina sa makedonskom ali trenutno nema otkupa za Rusiju
 
Sto se tice prepakivanja. Mislim da ce svakako biti pokusaja, ali to je nesto na sta obicni ljudi bas i ne mogu da uticu. Ipak, treba se bojati uvoza radi prodaje kod nas, jer bi to moglo da napravi dosta problema sa cenama sto bi najvise mogli osetiti mali proizvodjaci. A sto bi se lako moglo desiti ako nasi ljudi pocnu da naduvavaju cene pravdajuci to izvozom u Rusiju.
Sto se tice izvoza u Rusiju, cini se da stvari ne idu bas kako su ovde mnogi ocekivali vezano za cene i to sta se sve moze izvesti. Jeste bolje nego obicno ali ne bas onoliko koliko su mnogi ocekivali.
A sto se tice same godine. Ako izuzmemo one koji su imali direktne stete od nepogoda, godina nije cak ni toliko losa za jabuku. Uslovi za postizanje boje i krupnoce su bili zadovoljavajuci.
 
Da li neko radi sa Ideom (agrokorom) i kakva je dinamika isplate, kao i cena za 1. klasu ajdareda i zlatnog?
 
Nazad
Vrh