Plasman Jabuke

Slav

Član
Učlanjen(a)
28 Dec 2011
Poruka
230
Lokacija
Bgd
Plasman jabuke je dosta komplikovan.

Pretpostavljam iz više razloga:

1. Rodilo je. I oni koji su imali jako malo prethodnih godina sada imaju za prodaju, a oni koji su imali do sada imaju još više. U proseku mislim da je rod za 30-40 % veći.

2. Pošto su se proizvođači mnogo hvalili količinom roda trgovci su odreagovali na, za njih, pravi način i spustili cene. Na početku sezone su se npr ZD i GS prodavali za oko 45 di i nakon toga umesto da cene rastu one su konstantno padale zbog velike ponude. U temi plasman kruške navedeno se da su poslednje količine izvezene po 60 eurocenti što ja verujem da je tačno.

3. Naša roba dosta puta ne izgleda dobro. Nismo navikli da dovršimo posao kako treba. Pakovanje nije dobro, pakovanja su obično po 15 kg umesto da su manja. Veće pakovanje manja cena i obrnuto.

4. Poslednjih dana potražnja za robom je porasla ali se cene ne pomeraju ili su pomeranja jako mala.

Trenutno porodica zove. Nastaviću pisanje za dan dva.
 
Jeste, ja sam dobio tu informaciju da su zadnje količine iz hladnjače u okolini otišle za Rusiju po ceni od 60 eurocenti. Takođe sam saznao da Rusi obožavaju našu jabuku. Kao što Slav kaže, treba obratiti pažnju na pakovanje i kvalitet i biće prođe na Ruskom tržištu. Normalno i količina robe je bitna, male količine nisu interesantne za veliko tržište kao što je njihovo. Tu opet dolazimo do potrebe da manji proizvođači zajednički nastupaju kroz neki vid udruživanja.
 
@Slav: Slozicu se sa tobom za vecinu stvari. Samo da dodam, mislim da nije problem sa jabukom samo ove godine i da ce problema biti i u buduce jer samo u Srbiji dolazi na rod dosta novih povrsina a neki trenutno mladi zasadi ce uci u pun rod. S tim sto to ne mora da bude problem, ukoliko se proizvodnja dovede na nivo da troskovi budu dovoljno niski.

Naša roba dosta puta ne izgleda dobro. Nismo navikli da dovršimo posao kako treba. Pakovanje nije dobro, pakovanja su obično po 15 kg umesto da su manja. Veće pakovanje manja cena i obrnuto.

Tacno je da nasa roba cesto ne izgleda dobro, i to pre svega jer mnogi nasi ljudi nemaju potpuno profesionalan odnos prema trgovini vocem i povrcem i misle da su oni ti koji odredjuju uslove i kvalitet a ustvari je suprotno. Sto se tice pakovanja, mi nemamo kulturu pakovanja svezeg voca i povrca. Doduse i pakovanja diktiraju kupci.

Sto se tice cena, cene najverovatnije nece rasti u narednom periodu jer se ocekuje da Poljaci krenu sa otvaranjem svojih hladanjaca sto ce smanjivati cenu prema Rusima a samim tim ce i cene kod nas morati da prate taj trend ukoliko zelimo da ostanemo prisutni.

Takođe sam saznao da Rusi obožavaju našu jabuku.

Ovo je jedna od najvecih zabluda koje se mogu cuti u nasoj poljoprivredi a nije iskljucivo vezna za jabuku. Svaki kupac ce gledati razlicite stvari ali su mu najbitnije cena, kvalitet (ne mislim pri tome na neke imaginarne predstave o kvalitetu nasih proizvoda nego na postovanje kvalitativnih zahteva kupca) i profesionalnost u poslu. Po sva tri parametra mi cesto znamo da uprskamo upravo zbog nekih zabluda koje su prisutne na ovim prostorima. Prosto, Rusi kao ni svi drugi kupci ne obozavaju nasu robu i kupice samo onu koja im odgovara cenovno od kupca koji je spreman da ispostuje njihove zahteve. Sve ostalo su zablude.

Sto se tice udruzivanja, svakom ko pokusa da se upusti u tako nesto zelim svu srecu, ali sa ovakvim karakterom naseg naroda tesko da ce neko moci da napravi ozbiljnu pricu od toga. Pre svega jer ce se uvek na kraju naci neko ko ce misliti da moze bolje i pametnije i ko ce urusiti celu pricu.
 
Ја преносим оно што сам чуо од људи који откупљују нашу јабуку и извозе је Русима, што не мора да буде тачно. Али када су Пољаци у питању, мислим да ће се сви сложити да наши пољопривредни производи имају предност географског подручја над њиховим. Ако се испоштују сви услови производње и складиштења, нема разлога да рецимо наша јабука не буде укуснија од њихове.
 
@Predrag.l: Ta prica o jabuci i Rusima je prica koju mnogi potpuno neargumentovano pricaju (ne znam doduse iz kog razloga se prica ali ajde). Da nije tako ne bi u sezoni 2012/2013 oni kupovali poljsku jabuku dok su kod nas dolazili u mnogo manjem obimu. Moguce i da ruski trgovci pricaju tu pricu kako bi navukli nekog da im da bolju cenu, hvatajuci na patetiku i price o velikoj saradnji. Inace, takodje poznajem i radim sa dosta ljudi koji izvoze jabuku u Rusiju i znam da je najbitnije da se uklopis u cenu i das im ono sto traze (kvalitet, ambalaza...). U biznisu nema mnogo mesta za emocije. Sto se tice podneblja, jeste ono dobro za najveci deo kontinentalnog voca, ali razlike nisu tolike u odnosu na npr. Poljsku da bi se opravdala bilo kakva visa cena. Cak sta vise, kod nas postaje sve toplije sto nije dobro. Takodje i kod Poljaka, samo sto su oni severnije pa njihovo podneblje postaje jos povoljnije za kontinentalno voce. Da ne pominjemo da postoje podneblja koja su povoljnija za voce koje i mi gajimo (primer Italije koja ima odlicne uslove za jabuku, breskvu i krusku). Ne treba ziveti u zabludama da ce nama neko da plati vise zato sto mi smatramo da je nase voce kvalitetnije (iako je pitanje koliko je stvarno kvalitetnije), kao ni da postoje drasticne razlike izmedju nasih npr. jabuka i jabuka na zapadu. Sto pre se resimo te zablude i pocnemo da radimo na unapredjenju nase proizvodnje, pre ce nam biti bolje.

@Talianu: Zovu se Podloske, neki ih zovu i sace ali to je redji naziv.
 
Neznam da li je istina, to sam napomenuo u prethodnom postu. Ne kažem da naša jabuka treba da bude skuplja od poljske, ali ako skuplji prevoz nadoknadimo jeftinijom radnom snagom i recimo onim direktnim vozovima koje su spominjali iz vlade možemo da budemo konkurentni Poljacima. Sa Italijanima se ne možemo porediti ni po geografskom položaju, ni po tehnologiji, oni su bojim se u ovom trenutku nedostižni za nas.

@Talijanu mislim da u Rumi ima jedan proizvođač tih podloga za voće, možda mogu da ti nabavim neki kontakt telefon ako si zainteresovan.
 
Znam da si npreneo sta si cuo, nego samo kazem da taj stav dominira kod nas a izuzetno je stetan. Sto se tice radne snage ona jeste jeftina ali to je trenutno zbog velikog broja nezaposlenih, ali dugorocno se ne treba oslanjati na to. Treba podizati intenzitet proizvodnje (naravno ako pricamo o konvencionalnoj poljoprivredi za trziste) i teziti sto vecim prinosima. Od tih direktnih vozova koje pominjes najverovatnije nema nista. Da bi se takav transport isplatio potrebne su ogromne kolicine odjednom, potrebno je obezbediti dovoljno hladjenih kontejnera. U ovom trenutku mislim da je to logisticki potpuno neizvodljivo za nas jer smo neorganizovani i neprofesionalni. A nemoj zaboraviti da je dosta trgovaca koji rade izvoz za Rusiju na ko zna koji nacin i ne bi im bas odgovaralo da postoji uredjen sistem. Tako da mislim da je sve samo jos jedna jeftina demagoska prica, iako bi to bilo sjajno za nas.

Sto se italijana tice, nismo mi u nekom velikom zaostatku barem po pitanju uslova za gajenje jabuke a i vec se uveliko podizu zasadi upravo po ugledu na njihovu tehnologiju gajenja. Nije to nista komplikovano ali zahteva odredjeni nivo znanja, spremnost na promene i postovanje tehnologije gajenja. Ono sto znam je da italijani imaju isposcenije zemljiste u odnosu na nas pa opet postizu prinose od 80-100 t/ha jabuke uz ucesce I klase od 80 % i vise. I to je ono sto im je prednost. Doveli su proizvodnju gotovo do savrsenstva i cenu kostaja jabuke u vocnjaku sveli na minimum. Istovremeno, oni su poznati po umecu da osmisle odlicnu ambalazu sto im dodaje vrednost i svoju jabuku prodaju skuplje nego mi, ali u slucaju nuzde mogu da prihvate i nizu cenu sto mi nismo u mogucnosti zbog manjih prinosa. Takodje, njihova jabuka se moze duze cuvati upravo zato sto su proizvodnju, berbu i cuvanje podigli na visi nivo. Mi u ovom trenutku nemamo cak ni dovoljne kapacitete hladnjaca u Srbiji a da ne pricamo o nekoj tehnologiji. Cak je i broj ljudi koji imaju iskustva sa radom u modernim hladnjacama i cuvanju jabuka mali.

Ti kod nas imas ljude koji jos uvek ostvaruju jedva 30-50 t/ha ili manje uz ucesce II klase i industrije od 30-50 %. I onda naravno da nece biti konkurentni i tu ne treba traziti krivca u drugima, nego prvo treba poci od sebe. Npr. ako gledas visegodisnji prosek, Rusi Ajdared placaju 0.25-0.30 evra. U pojedinim godinama ako su primorani platice ga vise, ali u normalnim godinama nece. I njih ne interesuje da li je Ajdared iz Srbije, Poljske ili iz neke trece zemlje dokle god mogu da ga dobiju po dobroj ceni. Ako smo mi preskupi otici ce drugde.
 
...možemo da budemo konkurentni Poljacima. Sa Italijanima se ne možemo porediti...
Isto tako su i poljaci više nedostižni talijanima. Ne treba robovati zabludama i propagandi misleći da je Poljska nekakva prćija. Baš suprotno, treba ih uzeti kao nekog ko je uzor i od koga se može mnogo naučiti, kako o organizaciji, proizvodnji i izvozu tako i o kvalitetu. U pitanju je svjetska velesila u izvozu i proizvodnji jabuke. Perfektnom organizacijom i angažmanom u iskorištenju europskih pristupnih fondova u zadnjih 10 godina su udvostručili brojke, a prije toga su bili na 2,5 miliona tona godišnje. Samo su kinezi iznad, a čak su i ameri ispod. Za upoređenje, Srbija iako regionalno kotira ipak je na 160 hiljada.
 
Upravo tako, Poljaci su primer kako od siromasne zemlje istocnog bloka moze da se napravi ozbiljna drzava. I nisu ulagali samo u jabuku, takodje su nas odavno prestigli u malini. Generalno oni su jako ozbiljan igrac na evropskom ako ne i na svetskom trzistu voca a polozaj im omogucava da snabdevaju kako istok tako i samo Evropu. Jedino sto ih u perspektivi moze kostati je cinjenica da im u sortimentu dominira Ajdared, sto je odlicno za rusko trziste, ali ga trziste EU ne zeli. U slucaju da iz nekog razloga dodje do pada izvoza u Rusiju oni mogu biti u ozbiljnom problemu. Doduse i kod nas je slicna situacija jer je sporazum o bescarinskom izvozu cisto politicka prica koja uvek moze da bude prekinuta a mi nismo uspeli da izadjemo na druga trzista a i sa ovakvom proizvodnjom nismo konkurentni.
 
I jos jedna sitnica da je zatvorena najveca kvantaska pijaca u Moskvi gde je zavrsavalo mnogo srpskog voca
 
Zanimljiva informacija. Mada ne mora puno da znaci, rusko trziste je toliko veliko da mogu da progutaju celokupnu Srpsku proizvodnju za par dana. Pojedini njihovi trgovacki lanci trose vise jabuke godisnje nego sto Srbija izveze u Rusiju za godinu dana.
 
Талијану, пробаћу да нађем број па ти шаљем на пп.
Што се Пољске тиче, нисам хтео да омаловажавам њихову производњу већ да напоменем да ми имамо много бољи географски положај од њих. И то је карта на коју ми треба да играмо, када подигнемо ниво производње на светски ниво. Док то не урадимо, џаба нам и географије и руских ''симпатија'' и све остало.
 
Gornji postovi su vrlo zanimljivi pa bih samo malo dopunio činjenicama rečeno.

1. Troškovi naše proizvodnje su viši nego u zemljama koje su nam konkurenti za izvoz. Apsolutno tačno, ali to nije samo posledica lošeg rada naših proizvođača. Tu dolazimo do poslovnog okruženja u kojima mi ovde proizvodimo. Subvencije kod nas se ne mogu porediti sa onim subvencijama u zemljama o kojima pričamo. Činjenica je takođe i da informacije nisu transparentne (lako dostupne) svim proizvođačima. Za mnoge saznamo tek kada su svi rokovi već prošli. Nešto je malo bolje stanje u Vojvodini ali je u ostalom delu zemlje jako loše. Voleo bih da grešim. Takmičiti se s nekim u trčanju a da su ti vezane noge nije baš jednostavno. Poljaci, mislim, imaju i subvenciju za svaki kilogram izvezene jabuke.

2 Nemamo profesionalan odnos u trgovini. Tačno. To zavisi samo od nas. Ne trebaju nam "novci" već samo moramo sebi da uvedemo standarde koji su iznad standarda koji traže trgovci. To će nam se na duži rok samo isplatiti a ne obrnuto.

3. Rusi obožavaju našu jabuku? Pitanje je ali mi bi smo morali da im "pomognemo" u tome da je obožavaju. Kako? Jednostavno. Nije dovoljno da naše jabuke imaju samo bolji ukus i miris nego neke druge. Da počnemo sa onim što sam već napisao pod 2. Da li ste videli spotove za Hr primorje na našim televizijama, ili za Rumunski turizam na Eurosportu ? E, kada Rusi vide takav neki spot koje će naše ministarstvo trgovine platiti da se emituje na Ruskim Tv onda će Rusi biti spremni da plate malo više za našu jabuku. Naša prednost je ukus i miris, što je malo čudno, zbog manje navodnjavanja ili zato što navodnjavanja uopšte nemamo. Možda se neko neće složiti sa mnom ali probajte plodove pa sami zaključite. U tom spotu moramo da istaknemo naše prednosti.

4. Udruživaje ? Dva čoveka tri mišljenja je poznata domaća izreka. Da li je tačna ? Mi ovde smo kao neki napredni voćari. proizvođači, simpatizeri ... Ako mi ne vidimo mogućnost za tako nešto onda smo u potpunom ćorsokaku. U Južnom Tirolu hektar zemlje se prodaje i za 500.000 eur ali jako malo ljudi prodaje. Udruženje funkcioniše odlično, proizvođač ima zadatak da robu proizvede najbolje što može a sve ostalo je posao udruženja: čuvanje u hladnjačama, pakovanje, plasman. Niko nam neće napraviti udruženje. Ni Poljaci, ni Rusi, Ni južni Tirolci... Ako ga sami ne napravimo neće ga biti. Bivša ministarka Ivana je na jednom skupu proizvođača na njihovu molbu da im pomogne da naprave udruženje odgovorila : "Nisam luda pa da onda vi od mene tražite što šta". Hvala joj na iskrenosti ali se mora priznati da je potpuno u pravu. Udruženja ne uspevaju jer nemaju precizne statute. ako se uđe u udruženje ali moraju da postoje i odredbe koje su kaznene za članove, tj moraju biti predviđeni slučajevi kada se u najmanju ruku zbog prekršaja u najmanju ruku bude izbačen iz udruženja.

Još samo mali moj dodatak svemu ovome. Šta mi znamo šta je bitno Rusima kod naše jabuke. Da li je neko nekada pitao nekog Rusa, trgovca, kupca naših jabuka šta je njemu bitno? Da ne bi smo samo pričali i pisali nego da nešto i konkretno uradimo. Mislim da se mogu u bližoj budućnosti videti s nekim takvim trgovcem pa ću ga pitati a ako i vi mislite da imate neko zanimljivo pitanje dajte ga ovde pa ću pokušati da to i upitam. Ali hajde da svako predloži samo po jedno pitanje da ih ne bude previše.


Preterah ...
 
Poslednja izmena:
Ne moze se na toj temi preterati. Doduse ja nemam jabuku nego krusku ali ne pravim razliku tako da vas sve podrzavam u svakoj zdravorazumskoj i interesnoj ideji!
 
I ja kao i Bane imam krušku a ne jabuku, ali sve to dotiče i nas kruškare.
@ Slav sve si dobro rekao, naročito za udruživanje. Dok to ne prevaziđemo u našim glavama, nema nama malim voćarima boljitka i napretka.
 
Nije dovoljno da naše jabuke imaju samo bolji ukus i miris nego neke druge. Da počnemo sa onim što sam već napisao pod 2. Da li ste videli spotove za Hr primorje na našim televizijama, ili za Rumunski turizam na Eurosportu ? E, kada Rusi vide takav neki spot koje će naše ministarstvo trgovine platiti da se emituje na Ruskim Tv onda će Rusi biti spremni da plate malo više za našu jabuku. Naša prednost je ukus i miris, što je malo čudno, zbog manje navodnjavanja ili zato što navodnjavanja uopšte nemamo. Možda se neko neće složiti sa mnom ali probajte plodove pa sami zaključite. U tom spotu moramo da istaknemo naše prednosti.

@Slav slozicu se za vecinu stvari koje si naveo u svom poslednjem postu mada bih na ovo sto sam citirao imao par komentara. Pre svega, u konzumnom vocu i povrcu podneblje, ukus i miris nece imati neki posebni uticaj na prodaju i cenu. Naprosto, prosecnom kupcu, koji se jabukom snabdeva u svom marketu, to ne znaci nista jer on moze da kupi samo ono sto nadje na rafu. Sto znaci da ce on danas moci da kupi jabuku od Pere a sutra od Mike a prekosutra od Zike, i svaka od tih jabuka ce biti dovoljno slicna da on nece primetiti te neke male razlike koje su prozivod podneblja. A koliko god to ne zeleli da priznamo, te razlike uopste nisu velike. Nije da ce jedan npr. Ajdared biti toliko razlicitog ukusa da bi on bio bas toliko bio upecatljiv. Ovo je samo jos jedna od zabluda nasih ljudi, sto misle da je samo Srbija bogom dana za proizvodnju necega i da su nasi proizvodi toliko superiorni u odnosu na druge. Nazalost nisu. Na kraju, dolazimo do zakljucka da je obicnom kupcu, jabuka samo jabuka i bice mu bitna cena i kvalitet vezano za izgled plodova i odsustvo raznih ostecenja.

Sto se tice ovih reklamnih spotova samo jednu stvar imam da kazem. Ne ocekujte od drzave da radi nesto sto je vas posao. A posao svakog proizvodjaca ili trgovca je da predstavi svoj proizvod potencijalnim kupcima, pa i da se bavi marketingom. Nije posao drzave da reklamira bilo ciju jabuku ili paradajz ili sta god. To je posao onih koji zele da ih prodaju. Drzava treba da se bavi postavljanjem sistema koji ce omoguciti svima da rade i zarade od svog rada a ne da trosi novce poreskih obveznika na kojekakve promotivne kampanje ciji ce efekti biti, u najmanju ruku, sumnjivi. Narocito kada je drzava siromasna kao nasa. Ja mislim da drzava ima mnogo propusta ali ne ocekujem da radi moj posao. Niti zelim da trosi novac koji uzima od mene na ime poreza na neke besmislene marketinske kampanje dok su nam putevi, skole, bolnice itd. u raspadu.

P.S. I Rusi nece biti spremni da plate malo vise nego sto moraju zbog nekog reklamnog spota. Eventualno ce platiti vise zbog bolje ambalaze i sl. ali zbog reklamnje kampanje nece. Kao i svi trgovci oni pre svega gledaju zaradu. Ukoliko ne mogu da opravdaju tu razliku u ceni zaradom nece vam je platiti.
 
Verovatno si u pravu što se tiče ove reklamne kampanje. Ja stvarno ne bih voleo da se od zdravstva, školstva ili od čega već troši novac. To bi ipak pre bio posao za udruženje proizvođača ili udruženje izvoznika.

- - - - - - - - - -

Postoji ovde na forumu tema "Nikad ovako" a ovo što ću napisati bi moglo i u tu temu da se stavi.

Bio sam ovih dana u firmi koja izvozi jabuke za Rusiju, ne bih da napišem ime ali firma u Rusiji koja uvozi je LLC RUSTOP, MOSCOW. Doneo je proizvođač upakovanu jabuku ajdared u 2. klasi (ispod 70 mm) u gajbicama i sa papirom. Na oko solidno je sve to izgledalo. Kada se pogledalo malo bolje zaključilo se da se ipak mora ponovo pregledati jer je bilo plodova koji nisu smeli biti tu. Na kraju je odbačeno oko 30% plodova !!! Nije bilo preterano strogog odbacivanja. Nakon toga je urađena jabuka drugog proizvođača koja je doneta onako kako je ubrana. Nije bila pakovana i dogovoreno je da se spakuje kod izvoznika. Odbačeno je oko 20-25 % plodova. Kriterijumi su bili isti za odbacivanje plodova. Radi se o robi koja je bila u običnim skladištima u oba slučaja, ali je pristup kod proizvođača bio različit. Radi se i o istoj sorti: Ajdaredu.

Predložio bih, radi boljeg plasmana, sada i u buduće da ako se već pakuje roba za izvoz, i ne samo za izvoz, da to bude dobro urađeno. I ovako loše stanje će biti još lošije ako bude drugačije. Tek tada možemo da tražimo veće cene, veće poštovanje, bolji odnos izvoznika ...


Kao što sam ranije napisao biću u prilici da Ruskog trgovca pitam šta je njemu važno kod naše robe: cena, kvalitet, količina, sve to, ili neštio sasvim različito od nabrojanog. Video sam se s njim ali tek sledećom prilikom ću mu postaviti ova pitanja
 
Slav, upravo ovo o cemu pricas je nas najveci problem. Mi imamo kvalitet, ali ga upropastimo time sto konstantno pokusavamo da prevarimo kupce. Ovo o cemu pricas nije usamljen slucaj. Desava se stalno i na svim robama, a narocito u vreme kada rastu cene (kao sto je trenutno situacija sa Ajdaredom) kada jedan broj ljudi pokusava da uvali sve i svasta. I ja sam imao prilike da vidim svasta upakovano u donje redove gajbi ili sto je jos gore, palete na kojima su samo gornjih nekoliko redova ok, a sve ispod je puno lose robe. Sto odmah dovodi do toga da cu takvog dobavljaca ili eliminisati ili cu mu u buduce prevrtati kompletnu isporuku.

Sve u svemu, princip kojim bi morali da se vodimo je pre svega profesionalizam, tj. da ako vec prihvatimo da nesto uradimo onda to ispostujemo do kraja. Nasi proizvodjaci, cesto imaju taj nadmeni stav prema svima koji to nisu a bave se poljoprivredom. A ne shvataju da neko ko se iole ozbiljnije bavi trgovinom nekom robom (u ovom slucaju jabukom) poznaje tu robu i njen kvalitet isto kao oni ako ne i bolje. To sto on mozda ne zna npr. cime treba da prska i kad, nije vazno, jer to i ne mora da zna. I onda cesto daju sebi za pravo da misle kako ce uspeti da prevare svog kupca. A u sustini se sve svodi na to, da kupca mozete da prevarite jednom zbog njegove nepaznje, a svaki sledeci put samo ako vam on to dozvoli. Po pravilu takvi ljudi, posle budu najbucniji kada se trgovci okrenu drugim trzistima ili kada domaci trgovci pocnu uvoz jer na njih ne mogu da se oslone. Kako god okrenes, dobrim delom sami sebi pravimo probleme.

Ako neko bude imao prilike da ode na sajam Fruit logistica koji pocinje naredne nedelje, moci ce da vidi na kom nivou se nalaze pakovanja voca i povrca u svetu danas, a gde smo mi. Da se razumemo, nije tudja roba toliko bolja, oni samo dobro odrade klasiranje i pakovanje i ucine da ista izgleda mnogo bolje od nase istog kvaliteta.

Jel zna neko koja je cena Ajdareda u zemljama u okruzenju?

Koliko znam, kod nas je cena pocela polako da raste ali mislim da ne treba ocekivati veliki porast jer Poljska tek krece sa velikim kolicinama za Ruse pa cemo mi biti primorani da pratimo njihovu cenu.
 
Nazad
Vrh