Superkoncentrati

Ja sam sa Gebijem imao odlicne rezultate kako u pogledu prasica, tako i u tovu svinja. Meni je za 5,5 meseci od prasenja, tovljenik bio 115kg, a kad sam ga prikalao imao je 6kg slanine. Ja mislim da ovi rezultati nisu za pocenjavanje. A sorta je melez landrasa i pijatrena, ali ne original.
 
@Juzna pruga
5,5meseci od prašenja do 115kg :sta:
6kg slanine(kako se to meri?)
landras(koji)×"pijatren"(nije original)
Liči mi na podatke neke novokomponovane klanice koja tek kreće u osvajanje ogromnog tržišta naše domovine. :ppozdrav:
 
:cao: svima!!
ipak sam misljenja da dokle sam ne napravis smesu, nema velikog pomaka
Fabrike koje su na glasu se bore za sebe a(tesko me je uveriti u suprotno) ne za odgajivaca a to znaci jedna tura extra pa druga onako nije bas bas, pa promena cena sirovina na trzistu a oni nude istu cenu, kako je to moguce, moraju negde da se nadju u svemu tome... elem, ne traba gledati(smatram) samo na cenu komponente vec i na kvalitet naime, ukoliko se kupuje kukuruz mislim da treba dati prednost vestacki susenim jer je manja verovatnoca da ima plesni u odnosu na prirodno suseni i premiks kao mozda i najvazniji faktor, cuo sam(koristio jos nisam) za Schaumann-ove premikse da su mnogo dobri... videcu u sledecoj turi.
Ipak dajem prednost na komponente pojedinacno u odnosu na supere jer u tom slucaju nema lazi-nema prevare, sami merite-sami mesate.
 
Podrska tovu, ako za 6 meseci ne postigne 120 kg, nema racunice i nema zarade ni za 5 meseci. Robert je rekao da se ranije hranilo 11-12 meseci ali nisi rekao koja rasa svinja, sada landras-joksir sa pietrenom mora preci 120 kg za 6 meseci uz hranu adekvatnu. Ja sam sa 2 meseca imao preko 30 kg prasice i plus 3 meseca 90 dana po 700-800 grama dnevno to je preslo ovu kilazu. Nije uvek ta metamatika ali moze da napreduje i vise.
 
Zoran Kostović je napisao(la):
@Juzna pruga
5,5meseci od prašenja do 115kg :sta:
6kg slanine(kako se to meri?)
landras(koji)×"pijatren"(nije original)
Liči mi na podatke neke novokomponovane klanice koja tek kreće u osvajanje ogromnog tržišta naše domovine. :ppozdrav:

@ZoranKostovic
Zoki, imao sam jednu, ali samo jednu turu prasadi koja su oprasena u klasican betonski obor, 8 rodjenih, 8 zalucenih, 8 siparaca prodato.
prva 2 koja sam prodao na 100 dana zivota su imali:musko 67 kg a zensko 65 kg. Tad i vise nikad za 4 godine
 
Zoran Kostović je napisao(la):
@Juzna pruga
5,5meseci od prašenja do 115kg :sta:
6kg slanine(kako se to meri?)
landras(koji)×"pijatren"(nije original)
Liči mi na podatke neke novokomponovane klanice koja tek kreće u osvajanje ogromnog tržišta naše domovine. :ppozdrav:
pa znate kako kaže poslovica "U Vranje nema laganje 100 kila svinjče 200 kila masti plus čvarci" :D
 
sta mislite o gotovom koncentratu gebi ako je neko koristio zanima me prirast koliko kila koncentrata za kilogram prirasta
 
mislim da je sauman najbolji ali je najskuplji bar kod nas u bosni,sa saumanom nema problema sa proljevom po odbijanju,dobro napreduju jedu ga ko ludi
 
Pozdrav postovanim clanovima.
Posto vidim da ima dosta clanova sa velikim iskustvom i znanjem, zamolio bih za savet i preporuku. Rec je o tome da sam na neki nacin pocetnik u ovim vodama, a imao sam tu cast da mi se prvi put oprasila krmaca (landras) 11 prasica. Sada bih hteo da na najkvalitetniji nacin odgajim to leglo, pa me interesuje na koji nacin, kada i sa kojim koncentratom (firmirani) zapoceti prihranjivanje? Plasi me da ranim ubacivanjem koncetrata u ishranu ne izazovem proliv, a opet sa druge strane nebih da kasnim sa prihranom da nebi zaostali u razvoju. Prasici trenutno imaju 5 dana starosti.
Veliki pozdrav.
 
Dobro došao u ove vode i dugo ostao u njima! :ppozdrav:
Prihranu prasadi treba početi od 7 dana, prasad su relativno mala u ovom periodu ali će polako početi da se interesuju za hranu, tako da već od 15 dana početi da konzumiraju hranu! Za proizvođače predstartera jedino znam da je gebijev peletiran predstarter kvalitetan, nije baš jeftin ali je dobar! Možda neko ima više iskustva, jer ja pravim sam koncntrate! Pozdrav!
 
Hvala na brzom odgovoru. U osnovi sam shvatio da treba poceti sa predstarterima, ali problem je u tome sto gde god sam pitao za predstarter, nebitno kog proizvodjaca, svi me cudno gledaju i nude mi starter za prasad od 15kg sa 20% proteina. Sa obrazlozenjem "to svi uzimaju" Cena nije bitna, Vazno mi je da prasad budu sto kvalitetnije krenu sa razvojem. Sa pravljenjem koncetrata nebih eksperimentisao bar u prvim mesecima, a kasnije cu preci sigurno na domacu izradu s obzirom da imam nesto svojih komponenti (kukuruz, jecam)
 
magnavita[proteinka] pred starter PS od treceg dana 1kg po prasetu zatim piglet s isto 1kg po prasetu po odbicu ides sa starterom rezultati su vise nego dobri za sada jedan od najboljih koncetrata
 
I tu su u pravu, mali broj fabrika radi predstartere sa 22%Sp, već tu varijantu sa 20% SP ali nadoknadjuju taj deficit sa sintetičkim aminokiselinama, tako da nemaš nekog izbora! Al taj gebijev peletiran starter radi posao, ali ne bih da ih reklamiram, nego njega sam koristio i to je to, sad pravim sam!
 
Profesore kako ih ocuvati kad su mnogo mali a ima ih vise nego sisa prekobrojni krmaca ima 14 mlecnih i nije joj prvi put da odgaji 14 ali sad je vise. Evo slike
r8uqyv.jpg
 
Nek su korisni, lepi su iako ima dosta!Imate dve opcije, prva je da posisaju kolostrum da tom višku obezbedite sise i da ih posmatrate da posisaju deo kolostruma, potom odvojite onoliki broj koliko nema sisa i potrudite se ako ne najkrupnije, onda bar srednju prasad, jer sitna imaju znatno manju šansu da prežive, i krećete sa napajanjem pomoću cucle. Za napajanje koristite kravlje mleko 1l +1 do 2 zumanceta razbijena u njemu. Poželjno je i belance al ako se loše umlati žačepi sisu i mleko ne ide. Takođe postoji i zamena za mleko krmače, mislim da je firma proizvođač Bankom, preko puta hotela Jugoslavije na NBG, što je bolja varijanta! Ume da bude muke iz početka dok ne shvate ali se isplati, imaćete posle kućne ljubimce, ima da budu maze! Druga varijanta jeste da ih odvojite u dve grupe,u poseban boks sa optimalnom temperaturom i naizmenično na svaka 2-3 sata da ih smenjujete pod krmačom. I u prvom slučaju morate ih odvojiti i obezbediti ima optimalne uslove! Javite kako je prošlo i sa srećom!
 
Za napajanje koristite kravlje mleko 1l +1 do 2 zumanceta razbijena u njemu. ja sam koristio istu ovu mesavinu ali posto kravlje mleko nema toliko masti kao krmacino treba dodati i masti u tu mesavinu! Prilikom sisanja iz cucle nemoj te njim puno davati :nono: jel mogu da se prejedu i da dodje do proliva, a kod tako malih prasica to moze da bude fatalno! Jel sisajuci mleko u zelucu treba da se zgrusa i onda ide u creva na varenje, a ako prase napuni zeludac ne zgrusalo mleko ide direkno u tanka creva i dolazi do promene Ph sredine i posledicno do proliva! Zelim vam puno uspeha ::000::
 
Ali pazite vrlo bitno je kako i koja mast zato nisam hteo da je pominjem da ne komplikujem situaciju. Mast mora biti emulgovana u vidu sitnih malih kapljica koje nisu vidljive golim okom, što znači ako imamo žute fleke koje plutaju po površini imamo proliv u najavi! Takođe treba izbegavati masti životinjskog porekla (svinjsku, loj) već biljne masti ( suncokretovo ulje) pa zbog tačke topljenja i prelaska u stabilnu emulziju! Tako da je manje zlo ne dodati jer žumance samo po sebi ima dosta lipida u sebi, nego sebi dodatno da komplikujemo život. Za prejedanje si u pravu, to sam propustio da kažem, tu smo da se dopunjuje :ppozdrav:mo!
 
Hvala na savetima i pomoci danas im je prvi dan jaka je krmaca i ima mleka cetvrto je prasenje i ima 14 sisa sve aktivne jer je vec odgajila 12 13 i 15 prasica uz nasu pomoc.
 
Nazad
Vrh