Pozdrav svima...prica deluje ozbiljno na prvi pogled..dobro je organizovan sajt...NIS

darko0303

Novajlija
Učlanjen(a)
17 Jan 2014
Poruka
9
Lokacija
Nis
Zovem se Darko, imam 25god, iz Nisa sam, tacnije selo pored nisa 7km od centra...ozenjen, otac malog Danila koji za neki dan puni 4 god. Student sam po zanimanju...ekonomija... ali me zanima i poljoprivreda narocito sve vise posto je to jedina trenutna alternativa u odnosu na nezaposlenost... inace moji se bave vec dugo poljoprivredom. Deda cesto kaze da je poljoprivrednik vec 70 godina( a ima 79, fala bogu jos je vitalan i radi vise od mogih mnogo mladjih od njega).

Selo je blizu Juzne Morave, imamo vodu na sisemima pobijenih cevova na dubini od 4-8metara, zemlja je uglavnom idealna za ratarstvo... vocarstvo je malo rizicno jer brzo procveta voce pa zna slana sve da odnese... kukuruz takodje zna da pravi problem jer je zemlja negde pregorljiva(peskovita).

Inace najvise se proizvodi paprika, paradajz, kupus, krompir, luk, salata...i sl..

Ova novotarija sto se sad promovise ( organska) proizvdnja...mi tako proizvodimo vec 100godina... 5grla krupne stoke, svinje..produkuju stajinjak ( djubre) koji koristimo za proizvodnju rasada..godinama se prska standardno protiv vasi i plamenjace i to je to... polu automatska motika ti dignes ona sama padne... imamo i dalje konja ( pre su bila dva)koji se koristi za lakse poslove da ne gazi traktor bastu... njime se prevozi...spara(sparta) vadi i sadi krompir, drlja...

Traktor Univerzal 445 iz 71 godine 5000i visesati nikad otvaran a i dalje funkcionalan... oko 5.5 Hektara zemlje (550ari) u parcelama od 10 do 80ari pojedinacno( oko 10 parcela 5 vece i 5 manje...mada za vojvodjanski pojam su sve manje...)ali ako se uzme u obzir da do pre 20godina dok je bila zajednica i 10radno sposobnih ljudi...radili su oko 3Hektara pod bastom...ostalo zito, kukuruz, deteline i trave, 50ara vinograd...i uzimali u zakup imovinu dugih ljudi...bio je to ozbiljan biznis koji je skolovao 3 deteta( moj otac je jedno) pravio veselja i kuce...kupio nov kombi, traktor i sve prikljucne masine, Stojadina i sve to samo od poljoprivrede...

- - - - - - - - - -

Toliko o istoriji porodice... a sada je situacija... otac je izaso iz zajednice...imamo oko 3hektara zemlje...radimo bastu samo za nas za jelo sto se kaze...ostatak je zito ( 1hektar) i kukuruz 50ari... ima nesto i pod livadama.... i jedna parcela od 50ara koja nije obradjena jer je daleko preko morave , peskovita je i tako dalje... i vinograd takodje neobradjen od 30ari kupili smo nedavno i traktor IMT 542 sa 2800radnih sati...koji je ocuvan i tu je uzet u susednom selu...

Ovde na jugu je teska situacija...
 
Nazad
Vrh