So u ishrani ovaca

dejan26

Banned
Učlanjen(a)
7 Avg 2009
Poruka
1.363
Lokacija
Barič-Obrenovac
Wec mesec dana owce mi jedu iskljuciwo lucerku kao kabasti deo obroka,i primetio sam da uwece kad im dam koncentrat u kome ima soli po recepturi one posto pojedu nastawe da lizu i grizu dasku korita.Jel' se nekom jawljao taj problem?Znam da kod ishrane hrane bogate proteinima,powecana je potreba za soli,ali ne znam kolíko da im dajem,posto su wisoko sjagnjenje?

Post je spojen: [time]1258404806[/time]
_________________________________________________
Nisam se susretao sa owom pojawom,jer sam do sada uwek hranio liwadskim senom,a lucerku sam koristio samo malo kad doje!Piju bas dosta wode,sto nije bio slucaj kad su jele samo seno!
 
Kupi im kalup mineralne soli ili kamenu so(po meni je bolja varijanta jer ne mogu da je grizu kao kalup i dugotrajnija je od kalupa).Ima u svakoj poljo apoteci.Ali nemoj odmah da im ostavis da lizu koliko hoce.Nego 15-20 minuta i skloni.Pa posle par sati opet stavi pred njih,i sve tako dok ne naviknu da uzimaju po potrebi.To privikavanje traje 3-4 dana.I uvek neka imaju takav kalup da mogu da ga lizu po volji.Jer kolicina soli u koncentratu nije dovoljna da podmiri potebe ovaca za Na.A Na je glavni sastojak soli NaCl.
Uvek nek im je dostupna sveza voda.
:ppozdrav:
 
Hwala na sawetu.Sutra cu da stawim,imam ja 4 grumena,ali kad pocnem da dajem konc.ja ih izbacim...swe je bilo ok,dok sad nisam presao na lucerku,pa su postale deficitarne u Na,ocigledno.
 
Raspitej se kod veterinara da li grizu dasku zbog soli ( presovana so u svakom slucaju mora da se daje i da im stoji svaki dan na raspolaganju bas kako je opisao kolega sosara) ali moze biti da je tvoj problem u nedostatku selena. Ja mojima dajem selen bar jednom godisnje uglavnom pred parenje pa su i jagnjad bolja a i njima dajem selen nekolko dana po jagnjenju.
 
So je jedan od najbitnijih minerala koji je ovcama potreban ali su takodje i drugi minerali kao sto je Kalzium, Selen, Mangan, dalje Jod, Vitamini ... potrebni a cega obicno u kamenoj soli nema u dovoljnim kolicinama.Mi koristimo mineralnu smesu za ovce koju uzimaju po zelji a kamena so stoji takodje na raspolaganju, tako da ovce mogu same da odluce sta im je potrebno jer obicno sastav kabaste i mineralne hrane ne moze do te mere da se uskladi da sve stima. Na ovaj nacin se donekle moze smanjiti rizik da zivotinje zbog potrebe za jednim sastojkom moraju da uzimaju previse od nekog drugog jer ne mogu da selektuju a to organizam dodatno opterecuje.
A ovo sto je Sostara rekao za privikavanje je posebno bitno kod sjagnjanih ovaca koje piju hladnu vodu,moze doci do pobacaja u suprotnom.
Pozdrav :cao:
 
Kod mene je u pitanju samo so,i to zbog lucerke,malo imaju wise proteina,pa su potrebe u Na wece,jer se wise gubi!Wit i min ja pokrijem preko obroka,widim po jagnjicima kad se ojagnje i kako napreduju!
Miljko to me i plasi,zato ja uwek i izbacujem zimi kamen,da ne piju mnogo wode,a sad cu morati oprezno i postepeno to da wratim...Pozz
 
Со дође овцама и као превентива од разних болести, као нама ц витамин..Тако ми је рекао ветеринар.
 
So /NaCl/ je ovcama potrebna za povoljan tok procesa varenja u buragu, što je veoma važno u pašnom periodu, kada uz dodavanje soli ovce bolje pasu i iskorišćavaju hranu.Ovce imaju veće potrebe za solju nego goveda.Dnevno ovci je potrebno 11-12 g soli dnevno, ili ako se daje so ovcama po volji, potrošiće oko 200-300 g soli mesečno.U koncentrovanim smesama, so se dodaje u količini do 1%.
Ukoliko ovce koriste so u prevelikim količinama, ona može biti toksična.Ako je davanje soli bilo izostavljeno za izvesno vreme, u početku ovcama treba davati manje količine ,pa ih vremenom postepeno povećavati, dok se ne dođe do ishrane po volji.
Posebno smanjiti količinu soli kod ovaca pred jagnjenje, zbog moguće pojave upale vimena-mastitisa, kao i u periodu odmah nakon jagnjenja, kao i u periodu zasušivanja potpuno ukinuti davanje soli.
 
Jos nesto da dodam a vezano za konzumiranje soli u preteranim kolicinama kada ovce nisu priviknute,tj da se nadovezem na konstataciju kolege Miljka.
Preterana konzumacija soli automatski povlaci i preterano pijenje vode.A preteranao unosenje vode izaziva proliv.
 
zdravo

Posebno smanjiti količinu soli kod ovaca pred jagnjenje, zbog moguće pojave upale vimena-mastitisa, kao i u periodu odmah nakon jagnjenja, kao i u periodu zasušivanja potpuno ukinuti davanje soli.

ocete ovo bolje da objasnite sto pred jagnjenje da nebi dobile upalu vimena..kao i u periodu zasusivanja?
dali sme ovca da da lize so dok doje jagnjici?

kod nas ovce imaju stalno kamenu so da lizu kad god hoce ali nazalost ima svakake soli po apotekama cak i one kamene ima koja se kruni u rukama
ima na jednim mestu uzimamo dobru koju ni cekicom nemozes da razbijes

pozdrav drustvu :ppozdrav:
 
Мене је ветеринар удавио са причом о соли, да мора стално бити доступна овцама и лети и зими због превентиве, разних болести и ... Не сећам се тачно свега шта је напричао, кад га сретнем питаћу га па ћу вам написати
 
МИЛАН je napisao(la):
Мене је ветеринар удавио са причом о соли, да мора стално бити доступна овцама и лети и зими
Ovaj deo je u podpunosti tacan u protivnom dolazi do poremecaja metabolizma
(razmene materija unutar organizma),organizam oslabi i tada biva tacan i 2. deo tvrdnje
МИЛАН je napisao(la):
због превентиве, разних болести и ... Не сећам се тачно свега шта је напричао, кад га сретнем питаћу га па ћу вам написати
 
lle de france je napisao(la):
kod nas ovce imaju stalno kamenu so da lizu kad god hoce ali nazalost ima svakake soli po apotekama cak i one kamene ima koja se kruni u rukama
ima na jednim mestu uzimamo dobru koju ni cekicom nemozes da razbijes

Та со што после неког времена покупи влагу и распадне се је пресована и мислим да је боља од те друге која не може да се разбије јер се она прави топљењем и због тога је боље везана.А на високим температурама се уништава део витамина и минерала.Тако ми је бар рекао један познаник.
поздрав
 
Ta sto ne moze da se razbije cekicem je prava kamena so koja se uvozi iz Rumunije iz rudnika soli.
Kalup mineralne soli je kalup a kamena so je kamena so. :cao:
 
Нисам на њу мислио, она је без додатака минерала и витамина.Може се наћи у лаворима изливена ова на коју ја мислим и у четвртастом облику а пресована је обично округла и са рупом у средини.Нисам сигуран за ту тврдњу да је пресована боља од топљење али ми делује логично,
живео
 
mi koristimo pravu kamenu so

dali moze neko da navede sto sam pito zasto netreba ovcama davati so pred jagnjenje kad zasusuju objasnite mnogi ljudi neznaju

:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Naziv teme promenjen.
Ubuduće teme sa četerskim načinom pisanja brišemo.
 
Nazad
Vrh