Heljda

Ostao sam bez tih 5ha. Vec sam negde pisao o tome. Vec se dogovorio sa covekom i otisao da mu odnesem novce kad mi on kaže "nešto sam razmišljao uzmi ti onu zemlju al nemoj da ores" ma kad ga nisam puko tad... tako da ove godine nista... Beli hvala ti svakako.kad sam vec tu da te pitam imas li ovaca?
 
Pokusacu ga postrno posejati na lukiste za probu pa cu gledati i da je zalijem 2-3 puta. :) hvala na informacijama.
 
Ima li neko seme heljde?
Treba jednom coveku za 4,5ha. Hoce da seje na Miroc planini. Mislim da mi je rekao da mu treba neko i za otkup te heljde. Posto covek nije u tom poslu. Kupio je tu zemlju, pa je mene zvao da mu odradim usluge, hoce prvo da posejemo neki jecam ili psenicu da bi izvukao zemlju iz korova, pa onda hoce heljdu.
Tako da ako znate nekog ko bi imao da proda seme i nekoga ko bi to otkupljivao, napisite ili mi posaljite u privatnoj poruci...
 
pozdrav drugari, novi sam u ovome sto se tice heljde,nikad je nisam sadio a i slabo se to kod nas sadi tako da mi ne moze neko bas pomoci za savjete,izorao sam jednu parcelu za maline, pa posto nisam stigao da ih posadim , mislio sam da u jedan dio parcele posadim heljdu , mala povrsina, nekih 20 ari . sad me zanima, kako se sadi, vidjoh da neki sade u neke uske redove, kako se ti kanali prave,tj sa kojom masinom, koja mi kolicina sjemena treba za to, na sta treba da obratim paznju, koliki bi mi bio prinos i kolika bi mi bila zarada na tu malu parcelu, treba li da se djubri ili sa cim prihranjuje. hvala unaprijed, svak savjet mi je dobrodosao
 
Dule evo probacu da ti malo objasnim posto je sejem vec par godina. Prvo kao predkultura za malinu je vrh jer heljda tako lepo uredi zemlju da ne poverujes a unisti korove bolje od totala a ne trujes zemlju. Znaci prvo uzores pa podrljas pa bacis seme i ako hoces djubivo 15 15 15 kilo na kilo (kilo semena kilo djubriva) s tim da ako je dobra njiva djubrivo nemora jer hoce dosta da izraste pa moze da polegne a ako je posnija njiva onda baci djubrivo, pa opet podrljaj mada ako imas frezu a nije ti mrsko najbolje isfrezati plitko. One redove sto si video to su sejali zitnom sejacicom ali kod nas ima starijih ljudi i seju rucno, jedan baca seme drugi djubrivo a treci zabija grancice u zemlju da bi ovi prvi znali dokle su stigli, jer se ona seje vrlo retko iz razloga sto se grana. Na hektar semena ide od 80 da 100 kilograma, tebi znaci treba 20 kg. Jos jedna dobra stvar je ta da ako te izda rod ili iz nekog razloga neces da je vrses onda mozes da je zaores jer od heljde nema boljeg zelenisnog djubrenja pogotovo za malinu. S tim da ako budes hteo da je zaores trebao bi pre nego sto zrno sazri mada i kasnije nije problem je i ako nikne sledeceg proleca slana je sredi za sekundu. Inace da napomenem kod nas se sad u junu jer kasni mrazevi je uniste totalno ako je zakace a ja sam na 1000mnv. Sto se tice prinosa vrlo je nezahvalno reci jer njoj treba da se pogodi godina bez suvog vetra itd, moze da rodi dobro isto tako i da nema nista, da je s njom lako ne bi bila ta cena koja jeste. 2014 bila kisna godina pa slabo, prosla bila susna malo bolje ali opet slabo a pre par godina sa 50 ari 1,5t x 1 evro u zrnu 1500e a ulog 150e pa ti vidi, uglavnom je bilo bar za seme opet. Mislim da tebi rod nije presudan vec to kako ces vrhunski srediti njivu za malinu a veruj mi da hoces ako posejes. Imam i ja malinu i kazem ti iz iskustva.
Eto druze ja pokusah da ti malo priblizim rad oko heljde a ako ti nesto nije jasno pitaj.
Jos jedna stvar heljda se ipak radi iz sedsta traktora i nije veliki ulog a sa malinom videces pa ce ti se ciniti da je lakse 2 hektara heljde nego 20 ari maline, salim se i pozdrav.
 
Hunter99, reci mi druže jel prodaješ očišćenu heljdu ili u ljusci? Kako se rešavaš ljuske?
 
Vidi druze, kada se prodaje u zrnu ide cela a kada se prodaje u brasnu onda se to celo zrno samelje na mlinu ali ima caka, mlin se steluje narodski receno "na ljusku". To znaci bukvalno na debljinu ljuske, znaci mora da se vide ljuspice kada se samelje. I kada se samelje bukvalno sva ljuska je u brasnu i samo posle treba prosejati na sito (redje ili cesce po volji) i sva ljuska ostane u situ a brasno bude extra cisto. Kada se samelje veca kolicina onda je dobro da ljuska stoji tako u brasnu jer ne valja da brasno prosejano dugo stoji. Ja za sebe vrlo malo ili cak ni malo ne izdvajam ljusku iz brasna jer je vrlo zdravo jesti npr. palacinke tako sa ljuskom a ta ljuska prodje skroz napolje (ne vari se) kada odete u wc ali kuda prodje cisti kao brusilica npr. debelo crevo i sve kuda prodje. Inace ona nije bas ni sitna bude par milimetara u precniku.
Od ljuske se prave jastuci a nije ih greska ni pojesti. Nadam se da sam ti jasno objasnio a ako nisam slobodno pitaj sta nije jasno.
 
Jasno i izuzetno slikovito :haha:
Mi je koristimo u ishrani jako dugo, uvek smo je kupovali već oljuštenu, probao bih malo da posejem, vidim da su neki već pokušavali. Mada, za moj ukus, ova iz ravnice nema onaj šmek kao planinska. Dok sam čekao tvoj odgovor malo sam po netu gledao kako ljudi ljušte ili kao ti, ne ljušte nego melju sve zajedno.
U svakom slučaju hvala ti na odgovoru!
:ppozdrav:
 
Nema na cemu, nego jedna stvar jos. Znam da se ljusti pa onda melje ali i kada se samelje ovako kako ja to radim a mlin se nasteluje kako treba ljuspa se uopste ne samelje nego ostane u brasnu pa se sejanjem odvoji sva. U ovom slucaju i brasno sa ljuspama duze moze da stoji a kada je brasno "cisto" vrlo brzo ogorca.
Sto se tice smeka ja jedino mogu ako rodi posto vise nemem da ti malo posaljem na jesen, drugo ti ne mogu pomoci. Ipak je heljda planinska biljka. Kod mene je 1150 mnv.
Pozz!
 
Heljda ovrsena i mogu reci da je extra. Zrno krupno i puno. Oko 3t na 2h. E sad kome je do smeka heljde sa 1150 metara nadmorske visine ili treba seme nek se javi dok ima. Mada je jos nisam uredio (trijerisao) ali i to za nekoliko dana.
 
Nazad
Vrh