Heljda

ima neka masina sto skida ljusku.za brasno ide bez ljuske
 
za brasno ide sa ljuskom koja se naknadno odvaja prosejavanjem.znje se sa konbajem kao i sve drugo, netreba da se prska od korova jer izuzetno brzo razvije siroke listove i pokrije zemlju.e sad dali ce da uspe u ravnicarskim krajevima to neznam,a mislim da nece.
 
Danas sam jeo sarmu od heljde koja je rasla u Vojvodini, jedem tu sarmu svako badnje veče od kada znam za sebe, uvek je heljda bila iz BiH ili iz Ukrajine i mogu vam reći da ova koju sam danas jeo nema ni ukus ni miris a ni boju kao heljda koja je rasla na većim nadmorskim visinama. Voleo bi još da probam heljdu iz južne Srbije.
 
Stric ove godine prvi put sijao heljdu ali nije znao kada je vrsi!Kod nas u Brodu niko je i sije a i kad je posije ne zna kad se vrsi. Tako da je heljdu prorasla neka trava. E sad, mene zanima kada bi se to pokosilo moze li se to davati za prehranu zivotinja (krave, bikovi, ovce)?
 
Ako ima seme tretiraj Reglonom sacekaj nekoliko dana da se osusi i onda ovrsi.
Zavisi od toga kakva je trava dali ce stoka jesti.
 
Opisi nam malo agrotehniku..kako si je sejao,koja sorta,zastita,vrsenje?Dali skidas ljuspice i kako?
 
Imam ja semena koliko hoces a da ugovoris proizvodnju to vec teze treba ti neki mlin ili veca pekara.
 
Nazad
Vrh