Heljda

ssrki

Novajlija
Učlanjen(a)
3 Jul 2009
Poruka
18
Lokacija
pozarevac
Da li seje neko heljdu? Kad se seje? Kad se vrse i kako se vrse? I koliki je prinos po hektaru?
 
Ne sejem je ali znam ponesto o njoj.Heljda se smatra biljkom skromnih zahteva prema uslovima spoljasne sredine.Seje se kao jari usev najcesce,optimalna temperatura klijanja i nicanja je 20-30 stepeni dok ispod 12 stepeni ne klija ili se klijanje sporo odvija.Kao glavni usev seje se od polovine maja,a kao postrni od trece dekade juna do pocetka jula meseca.Potrebna kolicina semena iznosi 50-60 kg/ha. SEJE se na 25 cm izmedju redova a 1.5 cm u reduVrse se jednofazno i dvofazno.Jednofazno se vrse zitnim kombajnom,dok dvofazna zetva zahteva veca ulaganja ali je i prinos veci,Biljke se pokose pa se ostave da se osuse na polju i vrsidbom se odvaja zrno.U oba slucaja smanjiti broj obrtaja bubnja.Prosecan prinos iznosi 1.5-2.5 tona po hektaru.Ako te jos nesto interesuje pitaj.Pozdrav.
 
Možda bi mogla da se seje kao postrni usev,ako sam skapirao dobro sve se radi mašinski. Još kad bi znao kome to prodati i koja se cena može postići? :cao:
 
Heldino brasno bitrebalo koristiti pekari za izradu crnog hleba i peciva , dabismo njima prodavali brasno trebanam registovano poljo gazdinstvo , analiza u nekom zavodu koji moze dati i dozvolu za stavljnje u promet , mlionar koi ce nam to samleti i spakovati u odgovarajucu ambalazu i kombi sa kojim cemo obilaziti pekare jer svi koji potrazuju male kolicine. Cuosam da cene idu 100din do 200 na pijacnim tezgama(po selima). Covek koji je sejao seme je dobio iz sjenice i kaze da tamo moze dase plasira
 
Dabas sam kupio 20 kg.merkantilne heljde,interesuje me da li se moze koristiti kao sjemenska,probao bi zasijati manju povrsinu jer je niko ranije nije sijao i neznam da li ce uspjevati.
 
v33w37.jpg

n3ltgh.jpg

Danas se malo svrckao po polju i naidjoh na ovo, helda
 
lepo izgleda
moje iskustvo
1kj=500kgheljde=90din
sad racunica 10 meseci nemozes prodati sve pa kad ti dosadi daj sta das
 
Ono sto ja znam,a rekao nam profesor na fax-u je da je heljda imala cenu oko 1e i da su je Slovenci otkupljivali. Cuo sam da su redovno placali. :D
 
Ajda pa znova cveti

mityoo je napisao(la):
Sve je to OK, jedini problem je kome prodati!

Bibliotekar je kupio kilo heljdinog brašna u Loznici za 265 srpskih dinara*.
Kupio sam luksuzno pakovanje heljdinog brašna da miloj Majčici skuvam ajdove žgance.
Priznaćete: za Majku NIŠTA NIJE SKUPO.
* 1 euro = 107 srpskih dinara.
 
Moj stari nešto tupi o heljdi isto. 5 jutara stoji već 2 godine, korov raste. On bi posijo heljdu, ali mene zanima kakvo je tretiranje potrebno i dali postoji mogućnost na ovim prostorima doći do eko-sjemena? Kako je zemlja u tabli, možda bi mogli neki eko-ceritifikat dobit, pa bi ko biva neku ekološku proizvodnju pokrenuli. Ugl. pričo mi je da su prije heljdu sijali poslje žita i da je nebi ni kosili, nego bi je zaoravali i koristili kao gnjoj...
Ja bi rađe neko povrće, samo neznam ko će financirat sustav navodnjavanja i slično. Jel ima neko neki savjet šta je isplativije, s obzirom da je rječ o maloj površini?
 
hoću da zasejem heljdu za mene, jer je skoro svakodnevno jedem, ali KUVANU, celo zrno, ne kao brašno dakle... Uzeo sam seme za sejanje i iznenadio se kada sam video da seme ima neke tamne tvrde ljuske. Kada kupujem heljdu za jelo, ona je oljuštena od tih tvrdih i tamnih ljuski. ŠTa mene dakle zanima: kako se heljda kada se požnje i sve to očisti od tih ljuski?! Treba li mi neki specijalni aparat (postupak) ili....? Ne bih da na kraju završim sa džakom heljde koju ne znam kako da oljuštim, a ne melje mi se u brašno.... I da: kad se melje u brašno, skida li se ta crna ljuska ili se ostavlja?
HVALA!
 
Nazad
Vrh