Receptura za spremanje kocentrata za tov junadi

Petar 90

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
4.439
Lokacija
Jagodina
Primetio sam da ove teme nema u ovoj oblasti,pa sam zato odlucio da otvorim ovu temu....


zamolio bih sve tovljace bikova koji za ishranu svojih grla koriste koncentrat da postavite neke recepture koje su koristili i za koje mislie da su dobre!

Naravno u obzir dolaze i recepture za spremenje koncentrata za telad....
:ppozdrav:
 
Zaista kratko tovim junad,ali mislim da je receptura koju je Branko postavio na prvim stranicama teme tov junadi prilicno kvalitetna i ekonomicna.Ide otprilike ovako
Kukuruzna prekrupa 70%
Suncokretova sacma 16%
Mekinje 8%
Premix 3 ili 4 % zavisi od premixa
i Stocna so 1%
 
po mojoj proceni to je negde oko 12-13% proteina,mada ima tu i drugih stvari....

Ja licno do sada nisam pravio koncentrat i koristio ga za tov junadi,ali od ove ture planiram da krenem sa koncentratom,za telad pravim i ranim ih do odprilike 200kg ovim kocentratom:

kukuruz................ 52%
sojina pogaca........ 20%
suncokretova s...... 5%
jecam.................. 10%
mekinje................ 10%
Premix................. 3%

i to mu odprilke dodje nekih 17% proteina

Stim sto cu sad pokusati bez soje samo suncokretovom sacmom jer je dosta jeftinija,a samim ti vise ::novac:: ustedim na hrani
 
Slazem se da je bolje sa sojom,ali s obzirom da nemam svoju,bilo bi jako tesko i na granici isplativosti da kupujem jos i to.
Petre kako si izracunao da ima 12% proteina?pa,za sam kukuruz se uzima prosecna vrednost 10% proteina.
 
Slazem se da je bolje sa sojom,ali s obzirom da nemam svoju,bilo bi jako tesko i na granici isplativosti da kupujem jos i to.
Petre kako si izracunao da ima 12% proteina?pa,za sam kukuruz se uzima prosecna vrednost 10% proteina.
ja sam dobio informaciju da kukuruz u zavisnosti od kvaliteta ima od 7-10% proteina,a da se za izracunavanje koristi vrednost od 8,5%...
 
Kukuruz se uzima oko 8.5%, pravio sam za jednog tovljača koji ima oko 20-tak bikova u tovu ove dve recepture, nije to mnogo soje za bikove a igra ulogu:

Receptura bikovi 16% protein

Kukuruz 59%
Mekinje 15%
Sojina sačma 5%
Suncokretova sačma 13%
Stočni kvasac 5%
Premix 3%

Receptura bikovi 14% protein

Kukuruz 67%
Mekinje 15%
Sojina sačma 4%
Suncokretova sačma 6%
Stočni kvasac 5%
Premix 3%

- - - - - - - - - -

U knjizi DR Milana Belica iz 1985 kaze ovako
kukuruzna prekrupa 58 %
suvi repini rezanci 29%
urea 12%
kreda 1%
s tim da se odnos prva tri hraniva moze korigovati.

- - - - - - - - - -

u redu,moja greska.



Nesto ne valja sa 12% ureje bi pocrkali brzo, možda 1.2%

- - - - - - - - - -

Jos jedna stvar proveravajte cenu suncokretove sacme dosta skace dok soja miruje.
 
60kg kukuruz, 10kg sojina sacma. 10 suncokretova sacma, 10kg jecam, 10kg tritikal, premix KALF saplament 3 posto od GEBIja. Sadrzaj proteina izmedju 15 i 16 posto. Posle 300kg tezine junadi izbacujem soju, a povecavam zitarice i smanjujem premix na 2,5 posto.
 
60kg kukuruz, 10kg sojina sacma. 10 suncokretova sacma, 10kg jecam, 10kg tritikal, premix KALF saplament 3 posto od GEBIja. Sadrzaj proteina izmedju 15 i 16 posto. Posle 300kg tezine junadi izbacujem soju, a povecavam zitarice i smanjujem premix na 2,5 posto.

Nisam racunao ali mislim da imas viska proteina, ako kupujes jecam i tritikale mislim da moze i bez njih, ako su tvoje onda ok, ne bi trebalo da skidas soju jer je super izvor proteina ja bi samo smanjio makar na 3kg.
 
Jesi samo ne znam koliko su isplativi u tovu bikova, jer moze i mekinje da ubaci koje su mnogo jeftinije.
 
Nikola VUK,ubedio si me da ubacim soju,dodacu nekih 6% tako mi je jednostavno zbog pakovanja.Bar do 300 kg da ih naguram.
Jel se moze koristiti pogaca ili je ipak bolja sacma?i koji kvasac ubaciti,ovaj obican ili sad ima nekih boljih?
A,u knjizi zaista pise 12 % uree,e sad jel to realno,ja zaista nemam pojma.
 
sojina sacma bi trebalo a ima oko 44% proteina,a pogaca oko 40%...pogaca je kod nas jeftinija za ekih 10din po kilogramu,pa vidi sad sta ti je i kako isplativije,moje misljenje je da za bikove kko vec ubacuje soju,moze bez problema koristiti pogacu....:ppozdrav:
 
U jednom kg ureje imas oko 470gr azota koji proizvodi 6,25 puta proteina ili ti po toj recepturi 35kg proteina, malo mnogo ispalo bi da je smesa sa nekih 45% proteina. Sto se tice kvasca ja sam uvozio ovaj ruski sa 45% proteina, posle sam saznao da i u njemu ima dosta ureje pa i sa njime ne treba preterivati oko 5% to je ruski neki alkoholni. Moze i pogaca ali obavezno izracunaj koliko te protein kosta iz pogace a koliko iz sacme da ne bi platio skupo pogacu jer ne znam da li je isti pdv na soju i na sacmu.
 
Nisam racunao ali mislim da imas viska proteina, ako kupujes jecam i tritikale mislim da moze i bez njih, ako su tvoje onda ok, ne bi trebalo da skidas soju jer je super izvor proteina ja bi samo smanjio makar na 3kg.
Tritikal i soja su moji. Odlicni su za svu stoku. Mislim da 3 posto soje ne bi puno znacilo. Bitno je da u startu kao mali imaju dobro izbalansiranu proteinsku i vitaminsko mineralnu smesu.
 
Nazad
Vrh