Pravljenje gredica i postavljanje folije

nebojsa

Moderator
Učlanjen(a)
11 Dec 2008
Poruka
2.693
Lokacija
Kula
Ko vam pravi gredice i postavlja foliju? Kako ste zadovoljni kvalitetom i cenom?
Otvorio sam ovu temu jer nisam baš zadovoljan kako moje gredice izgledaju. Trebale bi da budu što višlje (>25 cm) i što je meni dosta važno da su lepo oblikovane t.j. da imaju dobro "upakovane" ivice. Ono što mi kod mojih smeta je što je na ivice nabačena zemlja. Zbog toga moram da stavljam slamu da mi se jagode ne prljaju što znači više posla. Kod mene na gredicama nije povrće ali pošto ih najviše koriste povrtari neka tema bude ovde.
Evo slike kako to izgleda kod mene
2prwi08.jpg

i kako bi trebalo da izgleda
2m841lg.jpg

Ako neko zna ko ima mašinu koja bi to mogla da napravi neka javi :cao:
 
nebojsa, nebojsa isti problem muci i mene :sta:
nesto se razmisljam da za sledecu godinu platim ljudima da mi po kalupu rucno prave gredice pa ako hoce da uzimaju 2 din/m gredice sa posatavlejnom folijom i crevom mogu da zarade do 7000 din/kj za jedno 50 radnih sati max
 
Kako misliš ručno, ono kuka i motika a bogami i lopata ili imaš nešto drugo u planu?
Mislim da je 50 sati malo za taj posao a pitanje je i kako će se to ručno zategnuti. U svakom slučaju valja probati pa ako ide ok, ako neide onda opet mašina pa kako bude. Ako nađeš takvu ekipu i za te pare ja dolazim po njih i imaju i klopu i smeštaj ::super:: Mene će postavljanje po jutru i tako izaći 100e plus verovatno 40-50e traktor, freziranje da ne računam. Platio bi triput dovoljno da rešim ovaj problem.
Da ja imam mašinu pokušao bi malo da je prepravim, da dodam neke limove koji bi bolje oblikovali gredicu, ovako... Ima u Vrbasu jedna nova mašina kupljena ove godine pa ću otići da vidim kako izgleda.
Italijani imaju takvih mašina koliko hoćeš. Pogledaj šta rade ove mašine, nisam našao neke koje odmah postavljaju i foliju ali i ovo bi bilo odlično
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=T8xAmVL9JVc&feature=channel[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZG8i_Upr3BY&feature=related[/youtube]

Ima još pa pogledaj
 
Nije baš neophodno što se tiče neke "osnovne" agrotehnike. I na gredicama od 15 cm jagoda će biti sasvim Ok. Međutim, ovakve gredice bi mi uštedele neke pare a i dosta vremena. Sa ovakvim gredicama izbegao bi malčovanje slamom između gredica (sa ciljem da mi plodovi budu čisti). Ušteda: slama+dnevnice za postavljanje+dnevnice za sakupljanje+nema miševa ispod slame. Sa ovakvim gredicama bilo bi lakše i brže rešavanje korova totalom jer nebi bilo lišća i stolona koji leže na zemlji između redova, pa nebi morao paziti da i njih ne poprskam. Lakša i brža bi bila i sadnja i berba, mada ovo i nije presudno.
Kao što vidiš, za mene bi ovakve gredice imale dosta prednosti i isplatilo bi se dati i više novca za postavljanje samo da ima neko da to radi. Za vas povrtare ovakve gredice bi možda i iskomplikovale radove.
 
Pa bile bi i meni sasvim sigurno dobre, al i ovako sam zadovoljan.
Znam da kod nas ljudi sade jagodu na ovakve gredice ko što su moje. Mislim da ima negdje u temi paprika kak izgledaju. Već dvije godine prijatelju postavljam foliju za jagodu i više je nego zadovoljan. Nema problema sa prljavim jagodama. Ne malčira slamom već ostavlja travu i kosi ju. To mi se baš i ne sviđa, al on kaže da njemu odgovara.
Da vidim jel imam gdje u kompu slike gradica što ja radim :sta:
Post je spojen: [time]1258732497[/time]
_________________________________________________
Imam kak pravim gredice za papriku, za jagodu nemam. Valjda je izbrisano dok sam mijenjao kompjutor.
Evo.
slika014d.jpg

slika020o.jpg

slika023d.jpg

slika028u.jpg

slika033o.jpg

slika030e.jpg


Ovako. Ova gredica je gore široka 70 cm kad je ovako gotova i spremna za sadnju. Za jagodu znam da sam mu pravio da su bile gore široke 80 cm. Visina bočne strane na gredici je nekih 10 cm od zemlje do vrha i gredica je blago povišena u sredini zbog otjecanja vode. To sam tak pravio valjak baš zbog jagode jer se s vremenom sredina znala slijegati nakon godinu ili dvije i onda je bilo problema s vodom u toj sredini. Znam da svi ljudi kod nas tak prave za jagodu i nitko se ne žali. Davati neku ogromnu lovu za ovakve freze koje prave gredice u ova krizna vremena :sta: :sta: A i mislim da bi jedan proizvođać trebao imati par rali jagode da ju otplati za vrijeme amortizacijskog perioda.
 
Pozdrav za cabage podravske sesvete ovaj set masina je bas dobar.Mi u prigrevici smo imali neku masinu koja je od jednom polagala foliju i crevo kpk ali nismo koristili gredicar pre polagaca io nije imao valjak tako da je zemljiste bilo mekano ispod folije i problem je bila sadnja.Tako sam i napustio sadnju paprike na foliji jer mi je isto taklo problem bio i pokupit na kraju sezone.sada radimo bez folije i nije tako ni lose.Malo korov raste al motika je zakon...

Post je spojen: [time]1258737776[/time]
_________________________________________________
cabage Gledao sam slike od tvoje proizvodnje paprike na foliji i mogu samo da konstatujem da si strava proizvodjac jer se retko ko moze pofalit sa prinosom babure 85 t po ha -velicanstveno!!!!!!
svaka cast....
 
@ cabage
Nisam ja ni mislio davati lovu za kupovinu mašine nego kažem da bi platio i više nego što sada plaćam da mi neko napravi gredice onako kako sam zamislio. Nemam prestavu koliko bi onaka mašina mogla koštati u Italiji. Javljam kad saznam.
 
U svakom slučaju ću nastojati svake godine rušiti rekorde, pitanje je koliko je to moguće uraditi :haha:

Vidio sam tih freza što prave gredicu odmah i kod nas na sajmu u Bjelovaru. Ne rade toliko veliku gredicu, već širu, ali čini mi se da se to dade regulirati. Bila su dva tipa i jeftinija je bila nekih 10 soma eura a skuplja oko 15 tisuća
 
Jel te mašine u jednom prohodu postavljaju i foliju ili samo prave gredcu? Dosta je to para. Još ako ne postavljaju foliju i KPK šta ja posle da radim sa tim :sta: , moglo bi se i ručno ali nije to posao.
 
Samo gredicu. Znam da je puno. Teško ćeš naći da u jednom prohodu praviš sve i da ti je gredica toliko visoka. Ovi moji strojevi su rađeni prema jednom koji je radio sve od jednom, ali gredica nije bila dovoljno visoka, pa smo napravili dva, samo da se dobije što bolja gredica.
 
moj matori pravi i prodaje masine za postavljanje donje folija i kaze da je izvodljivo da se naprav
masina koja ce da ta dva posla odjednom samo se ispred valjka ubaci deo koji ce da obradi tj oblikuje gredicu
 
Kazi mi koliko kosta ta masina ako sme da se stavi cena na forumu i gde se nalazi idvor prvi put cujem za to mesto,a sto se tice te masine za nadogradnju o kojoj govoris video sam masinu koja je imala vec namontirane lopate za podizanje bankova(gredica).
 
@ sasa j
Ima mašina kod nas, nije to problem. Problem je što ja nisam naišao na nešto što se meni sviđa.

@ DaVinci
Stavi neku sliku te mašine ili još bolje sliku gredica ako imaš, ili pošalji na e-mail. Može i cena na pp.
 
@nebojsa
slika uskoro, ali masine za donju foliju a kombinovana masina bi bila samo duza za 60-70cm od ove gore masine za cenu se lako dogovori to je najmanji problem :D (nebi radio sa 2 masine vec sa jednom) :D

@sasa j
idvor ti se nalazi izmedju panceva i zrenjanina 38km od PA :osmeh:

pravicu tu masinu 100% posto ce i meni trebati, na prolece se i ja bacam u proizvodnju jagoda na otvorenom
 
DaVinci je napisao(la):
na prolece se i ja bacam u proizvodnju jagoda na otvorenom
Još jedan član kluba :ppozdrav:
Slike obavezno stavi. Voleo bi da je vidim pa možda mogu da ti dam neku sugestiju. Jel kopirate neku mašinu ili je to vaša ideja i nacrt? Jeste li računali koliko bi koštala mašina? Bićemo u kontaktu.
 
Ja ipak glasam za mašinsko pravljenje gredica uz postavljanje malč folije i traka za navodnjavanje,
valjak je tu svakako obavezan, a sigurno može da se i napravi neka kombinacija sa kultivatorom.
Evo nekih ideja, siguran sam da bi svaki mašinac umeo i bolje od ovog da napravi.
Pozdrav

Mulch_layer_rear_web.JPG


Raisedbedmulchlayer_lrg.JPG


90NEWCLE.JPG


90A.JPG


new%20farm%20equipment_clip_image001.jpg


Mul%20345-4.jpg
 
@ dipl.ing
Pozdrav za novog člana.
Imam ja pun komp ovakvih slika ali dok ne vidim u praksi kako izgleda gredica ništa mi ne znači. Ono sa kultivatorom je zanimljivo, ali samo za varijantu gde ti nije bitna visina gredice već samo to da imaš malč foliju.
Evo slike jedne mašine koja samo pravi gredice. Nema valjak ali ima limove koji oblikuju profil. Slična je onoj što ima Cabage ali pravi višlje gredice

o6cjr9.jpg


Mašina koja polaže foliju na formirane gredice

1695krt.jpg


I jedna kombinovana t.j. "dva u jedan"

2ilzlht.jpg


P.S. Gde si završio fakultet? Reci mi iskreno koliko se pažnje pridavalo jagodastom voću, konkretno jagodi? Jeste li imali kontakta sa literaturom a da nije starija od 20 godina :haha: Kako stojiš sa sa novijom literaturom koja se tiče konkretnih stvari iz tehnologije proizvodnje i na otvorenom i u zatvorenom?
 
ako neko ima skice za izradu gredicara molio bih ga da postavi, jer imam nameru da ga sam pravim pa mi treba ideja.
 
Pozdrav svima, ja sam pravio jednu masinu za manji traktor. Do skica je tesko doci, vec tokom rada otklanjao sam nedostatke. I dan danas ima po nesto da se doradi. Ako je od pomoci evo jedne slike koja ce ti makar sto se ideje pomoci. U pitanju je italijanska masina na kojoj sirina gredice moze da se podesava.
Post je spojen: [time]1266452835[/time]
_________________________________________________
Pozdrav svima, ja sam pravio jednu masinu za manji traktor. Do skica je tesko doci, vec tokom rada otklanjao sam nedostatke. I dan danas ima po nesto da se doradi. Ako je od pomoci evo jedne slike koja ce ti makar sto se ideje pomoci. U pitanju je italijanska masina na kojoj sirina gredice moze da se podesava.
34861yg.jpg
 
Nazad
Vrh