Vremenske prilike u 2014-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Nikola, koja je ovo reka na cetvrtoj slici?Ribnica?
 
I kod nas je ista prica, niko ne pamti da je ikad Morava bila veca i sto je najgore jos uvek je u porastu

fotografija06041.jpg
 
@ Nikola KV Postoji li nasip?Na drugoj slici se vidi nesto malo sa leve strane, po meni morao bi da bude mnogo veci.Vi ste u dolini i muci Vas voda koja dolazi sa planine, brzo se sjuruje i pravi bujice.Da nije toga kod Vas bi mogla da pada kisa 20 dana ne bi Vam bilo nista.Da li je tu bilo poplava ranije?Na prvoj slici se vidi kuca, ciji je plac nasipan i podignut od ostalog zemljista, verovatno zbog predostroznosti od ovakvih slucajeva?
 
Velika Morava sinoc pred vece za 1h nadosla 1m,danas ves stabilno stanje,mozda cak i u opadanju....lep dan,sa malo vetrica i sunca....
 
@ Nikola KV Postoji li nasip?Na drugoj slici se vidi nesto malo sa leve strane, po meni morao bi da bude mnogo veci.Vi ste u dolini i muci Vas voda koja dolazi sa planine, brzo se sjuruje i pravi bujice.Da nije toga kod Vas bi mogla da pada kisa 20 dana ne bi Vam bilo nista.Da li je tu bilo poplava ranije?Na prvoj slici se vidi kuca, ciji je plac nasipan i podignut od ostalog zemljista, verovatno zbog predostroznosti od ovakvih slucajeva?
Taj nasip je visok oko 5m i nalazi se sa leve strane toka.Bilo je poplava,ali nikad ovako.
 
Komšije iz Kraljeva,jel se vi to šalite sa mnom ?Kakve rekordne poplave,pa Zapadna Morava kod Miločaja će tek nivo za granicu redovne odbrane od poplava dostići...

Vodostaj je 403cm,što je malo jer je bivalo i po 500cm.

Oke,na ovamo se priključi i Ibar,i celo je polje pod vodom (ubaciću sutra slike) ali nije to ništa što se već nije dešavalo...
 
Nemojte pogrešno da me shvatite komšije,ali ljudsko sećanje i te fore nikad nije bilo ovako ostavite nekom drugom.Čovek ne zna šta je jeo juče a da mi priča da u 60 i nešto godina nije video nešto slično (svi znamo te priče sa reportaža)
Podaci i papir jasno kažu:

Evo nivograma Zapadne Morave za Miločaj:

vodostaj.png


A evo vam TOPLICA,e to je poplava:

toplica.png
 
Nesto drugo se desava,promenila se kofiguracija terena.
Kod Toma piculina (Plava zvezda) Morava poplavila gornji deo,a donji nije.Isto tako i nizvodno.Napravili su sranje sa vadjenjem peska,pa sad tamo gde bi bilo normalno plavljenje tece bujica i sve redom nosi.
 
E takve stvari već mogu biti uzrok.Usled takvih stvari ovo je možda lokalno najgore izlivanje Morave,ali po zvaničnim podacima ovo nije ni blizu rekordnih vodostaja.

Samo to sam hteo da ispravim cenjene komšije,da ne bude zabuna.

A što se tiče izlivanja manjih potoka i rečica,za to je kriv najviše čovek.Zašto ?U koritima flaše,gume,kese sve živo,reka nabuja,nabaci negde pa se zaglavi i kad to probije nije ni čudo što se haos napravi.
 
Kod nas suncano jutro.Juce bilo 19 stepeni oko 2 sata popodne.Konacno sunce se vratilo ima nade za Varvarinski kraj.I kod nas morava poludela ali mi smo dosta iznad njenog nivoa tj nasip je visok a i celije je popustilo branu inace bi bilo povuci potegni.Imamo problem sa lokalinom recicom ali opet nije to toliko strasno.Inace sela nize nas ka Krusevcu imaju ogromne probleme sa Moravom posto su atari jako niski i kad je uobicajen porast Morave posle topljenja snega hoce da pokrije njive medjutim sada je sve to pod vodom
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh