Plugovi-dodaci

Kod nas se vadi sledece godine u oranju. Ne sve, ali ima.
Stajnjak nije bacan preko 20 godina.
 
Šanana dušo moja, pa ja ne orem da bih sakrio zetvene ostatke, sto se mene tice nek ostanu svi na povrsinu. Tocak sam stavio da bih svakoj biljci koju posadim tj korenu dao iste sanse za nicanje, mislim na laku dostupnost vazduha, hranljivih elemenata (mislim prvenstveno fosfor) itd . Pa sta rade kolege sa gruberima, podrivacima i ostalim stvarcicama. Gde su njihovi zetveni ostaci. Mozda gresim ali ja tako...
 
Ja ću se držati teme :osmeh:

Zanimljiv dodatak plugu, dal je valjak, rotor ili paker ne znam mu naziv ali su ljudi počeli kupovati kod nas i mogu reći da sasvim lepo radi tj; ima velike razlike sa i bez tog "valjka" !

fotografija0683.jpg
[/IMG]
fotografija0682.jpg
[/IMG]

I kako izgleda posle njega....
Sviđa mi se konstrukcijski, nije težak, ne koristi hidrauliku traktora, može se "iskljičiti" a da se ne skida sa pluga.....
E sad cena !!!! To je ono što mi se ne sviđa ali o tom po tom....... Prave ih neki momci iz Subotice (ili okoline).
 
:off_topic:
Ni ja ne bacam ureu prije zaoravanja kukuruzišta pa ne odoravam ostatka sledeće godine van. Sve je do održavanja zemljišta sa sideratima i stajskim gnojem i nema problema.
Nije stvar u tome, nego azot koji se nalazi u zemlji bude iskorišćen za raspadanje žetvenih ostataka, pa u proleće dolazi do azotne depresije (nedostatka azota)
 
Ovo je Kameni baš lepo oranje i odmah zatvorena brazda,sačuvana vlaga,dopola usitnjeno...Tu na proleće ko baca đubrivo samo lagano pređe drljačom i seje,a ko ne baca đubrivo može odmah sejati.Traži para ali i pojači traktor.
 
Ja ću se držati teme :osmeh:

Zanimljiv dodatak plugu, dal je valjak, rotor ili paker ne znam mu naziv ali su ljudi počeli kupovati kod nas i mogu reći da sasvim lepo radi tj; ima velike razlike sa i bez tog "valjka" !




I kako izgleda posle njega....
Sviđa mi se konstrukcijski, nije težak, ne koristi hidrauliku traktora, može se "iskljičiti" a da se ne skida sa pluga.....
E sad cena !!!! To je ono što mi se ne sviđa ali o tom po tom....... Prave ih neki momci iz Subotice (ili okoline).
Mogao si i snimak napraviti kako to izgleda u radu.Onako,usput...kad si već zavrsio sa svojim oranjem...
 
Spajki druže, to kad sam slikao usput smo se zaustavili samo da bi video jer smo se vraćali sa oranja, ali za tebe napraviću i jedan video zapis pod uslovom da nisu završili i oni sa oranjem.
Siguran sam da sam ti zagolicao maštu sa ovim valjkom kao pre par godina sa slikom onog tabanala...:osmeh:
U suštini kad čovek pogleda malo bolje sliku, najveća stavka su 2 hidro cilindra i jedino mi je "škakljivo" od kog materijala su te "žice" što čine valjak. Pretpostavljam da je svetlo vučeni čelik prečnika oko 14mm ali i to se da lako proveriti :ppozdrav:


ACA RAIC Zato sam i okačio slike ovde jer verujem da će se mnogima svideti a taj valjak je inače univerzalan pa se može montirati i na plugove ravnjake stim što je onda jeftiniji jer se hidro cilindri izbacuju.......

Mana mu je što hoće da guši u veoma vlažnim uslovima........bar tako kažu ovi momci što ga poseduju .
 
Nevidim potrebu za hidraulicnim klipovima pogotovo na obrtacu tu komotno moze na klik-klak sistem ko i tocak da se napravi i samo tezi materijal i slobodnom silom da vrsi pritisak na zemlju inace dobro osmisljeno!
 
Tomo, ovde hidraulični cilindri imaju ulogu "amortizera" a protk ulja iz jednog cilindra u drugi se reguliše ventilom koji je montiran na crevima (vidi sliku).

Valjak i vrši silu slobodnim padom ali "osetljivost" (protok ulja iz jednog u drugi cilindar) se podešava sa tim ventilom koji ujedno služi kada se okreće plug da "uspori" protok iz jednog u drugi. Ustvari da nema ventila, kada bi okrenuo plug valjak bi smo tresnuo u donji položaj i verovatno bi nešto puklo posle par okretanja.......
 
Tocak sluzi da plug ne tone, zbog toga sam ga i uzeo i resio probleme stalnog drzanja rucice za hidrauliku na 756 plugu, ali kako resiti da plug kad mu je tesko, ispliva na plice?? Imam negde gde ide lepo 25cm a negde mi ode na 15cm u teskoj zemlji...staviti tegove na plug ili...?
 
Jel ima neko rešenje za čišćenje paker valjka kad je vlažna zemlja?

Sa time imam velikih problema.
 
moras ga razigrat po njivi da od centrifugalne sile sva zemlja pospada. :osmeh:

evo kako je ovdje covjek rijesio.

pred kraj snimka imas gotov rezultat cistaca.
 
Nazad
Vrh