Analiza zemljišta

Slicna prica je i sa mnom,radio sam analizu pretprosle godine u decembru,kako oni i zahtevaju,medjutim dobio sam samo preporuku djubrenja za jednu godinu iako je zaoravanje tog istog djubriva vec odavno trebalo biti zaorano!Tako da od te njihove analize mogu samo da iskoristim ono malo papira za potpalu! A analiza je bila zavrsena polovinom marta!
 
U izrazito sušnoj godini rezultati analize dosta odstupaju od stvarnih vrijednosti , a i inače su analize , bar ovde sasvim "siromašne" sa svega par pokazatelja , za razliku od analiza laboratorija na zapadu gdje laički rečeno ima više desetina rubrika.
 
@Momo,

Jel imas neki primer da postavis? Da vidimo sta gledaju nasi buduci EU zemljaci. :haha:
 
Lepo reče jedan čika koga su intervjuisali i prikazali u jednoj emisiji na T.V-u."Bolje sam prolazio dok nisam njih počeo da slušam".
 
Uglavnom ima dosta podataka , pored ovih snabdjevenosti makroelementima i ph vrijednost , tu su konc. bitnih mikroelemenata , cation excange capacity (CEC) , fizičke osobine-laički rečeno kapacitet čuvanja vode , jako bitni podaci " base saturation" a to je nešto ako sam dobro shvatio matematički izračunat odnos nekih elemenata (Ca,Mg,K,H,Na,..) jednih sa drugim , tj imamo opseg u procentima u kojem bi se trebao kretati neki elemenat da taj odnos bude zadovoljen . Npr ako je Ca 65-80% , onda Mg treba biti 12-25% itd) ; topljive soli ,......

A pored toga svega redovno i uglavnom o trošku osiguranja rade analizu lista .

Evo npr jedan nepopunjen primjer analize zemlje :

Soil-Test-Report.jpg
 
LJudi sta da radim dao sam zemlju na analizu savetodavcu,on je odneo da se uradi analiza i nista od toga ne znam gde je odneo a od savetodavne sluzbe nema nista svi su dobili odkaze.Sta da radim kome da se obratim bar da znam gde je odneo :sta:
 
Mozda nije pravo mesto za moje pitanje al ne znam gde bih pitala pa...
Zanima me da li se livada ili pasnjak moze pretvoriti u oranicu?
 
Da li je analiza zemljišta i dalje besplatna za poljoprivrednike koji imaju registrovano poljoprivredno gazdinstvo ?
 
Zavisi, neznam kako je kod vas ali kod nas je za divno cudo na opstinskom nivou raspisan javni poziv da mozes izvrsiti analizu zemljista do 4 uzorka i dobiti potrebnu kolicinu kalcijum karbonata da izvrsis kalcizaciju tog zemljista od maksimalno 2ha po domacinstvu obradive zemlje.
 
U PSSS Kragujevac, gde radim, od ove godine naplacujemo analizu zemljista po ceni od 1777 din po uzorku (ta cena treba da bude koliko mi je u glavi).
Od kreca takodje ove godine nema nista. Kad samo pomislim koliko smo se brukali po terenu i molili ljude da rade analizu, i obecavali im krec ukoliko je ph ispod 5,0 na osnovu iskustva predhodnih godina....
Prosle godine je postojala mogucnost besplatne analize, kao i dobijanja kalcijum karbonata. Ove godine je drzava ukinula tu stavku finansiranja. Sada preporucujemo da oni koji zele da rade analizu, sacekaju da prodje "nova godina", jer smo u nadi da ce ponovo da se vrati ta mera za poljoprivrednike.

Bas lepa vest da je opstina Gornji Milanovac raspisala takav javni poziv.
 
Dobio sam analizu zemljsta i preporuku gde koliko i kog min djubriva treba baciti samo me zanima jel to za celu god npr hocu da sejem kukuruz na prolece sad zaorem 8 24 16 na prolece sejem i to je to!kako oni preporucuju
 
Da, to je za sledecu godinu. Sad zaores NPK koliko su ti preporucili (ne bi bilo lose da dodas 20%) i na prolece dodas azota koliko su napisali.
 
Ja jos nisam video analizu po kojoj azota ima dovoljno... Azot se spusta poprilicno u dubinu u toku godine (naravno pod uticajem padavina, u ovakvoj godini kao tekuca pitanje koliko se uspeo spustiti). Racunaj da ti za kukuruz i psenicu treba po hektaru oko 140-160kg cistog azota.

- - - - - - - - - -

Ja jos nisam video analizu po kojoj azota ima dovoljno... Azot se spusta poprilicno u dubinu u toku godine (naravno pod uticajem padavina, u ovakvoj godini kao tekuca pitanje koliko se uspeo spustiti). Racunaj da ti za kukuruz i psenicu treba po hektaru oko 140-160kg cistog azota.
 
Pa kasnje radis N-min, i vidis koliko treba azota. Ali u sustini, ovo sto Bojcetic navodi.
 
Nazad
Vrh