Analiza zemljišta

Pa logika bi bila da ako je kalcijum na 0, to bi onda trebalo da bude extremno kiselo zemljiste, ali vidis da ne mora da bude tako.
 
Prema mišljenju SSS pH u KCl treba da bude preko 7 da bi sve hranljive materije u zemljištu bile lako dostupne.
Međutim u jednoj stvari mi nisu jasni. Naime rekli su da u prvoj godini ne treba da bacam P i da naredne 3-4 godine ne bacam K, a dali u tabeli sve količine mešanih djubriva da se rasture pre oranja. I naravno prihrana sa UREA i KAN, u zavisnosti od kulture. Šta sad uraditi?


P.S.:Nisam dao odgovor prošli put - parcela je bliže Kolubari nego Savi.
 
Бесплатна хемијска анализа земљишта произвођачима Општине Кањижа


07.09.2016.


Локална самоуправа Општине Кањижа обавештава регистроване пољопривреднике, да од07. септембра 2016. г. почиње прикупљање пријава за БЕСПЛАТНУ ХЕМИЈСКУ АНАЛИЗУ ЗЕМЉИШТА!

Један пољопривредник има право на бесплатну хемијску анализу максимално за 10 узорака, искључиво на сопственим или закупљеним парцелама, а које се налазе на територији општине Кањижа, сем за закупљена државна земљишта.

Пољопривредници, који имају дуговање по основу пореза на имовину немају право на коришћење бесплатне анализе, а коју финансира општина, све док своја дуговања не измире.

Укупан предвиђени број узорака у општини Кањижа је 500. Пријава траје до истека овог броја узорака, а најкасније до 10. децембра 2016. године.



Потребна документација приликом пријаве:


  • тачан катастарски број парцела на којима се тражи анализа тла,

  • унапред припремљен план сетве (плодоред) за наредне четири године.


Прикупљање пријава, попуњавање захтевног формулара, узимање узорака на терену и лабораторијску анализу врши Пољопривредна стручна служба из Сенте.


Информисање и пријава се врши на следећим телефонским бројевима службе: 024/811-846 или 062/785-511.


Резултате испитивања служба доставља произвођачима поштанским путем.


http://www.kanjiza.rs/ujlap/site/index-sr.html?id=1036
 
Imam jedno pitanje za članove foruma.
Kako je moguće da sa 4 različita mesta dobijem isto toliko mišljenja koje i u kojoj količini đubrivo da koristim a sve na osnovu date trenutne analize zemljišta?
Svi stručnjaci u agronomiji i proizvodnji i/ili prometu đubriva.
Sad sam toliko zbunjen da ne znam šta da radim i koga da poslušam.
Molim vas kako je ovo moguće?
 
Kolega niste prilozili ni rezutete analize,ni tip zemljista,ni preporuke.
Na takvo pitanje mogu da kazem slsusajte koga hocete i nista vise.
 
MIRBAN,za kukuruz,psenicu...savet 300-400kg NPK 15-ce i 300-400kg KAN i zaboravi na analize ako si iz Obrenovca jer tu nije vrhunska zemlja.
 
Evo mojih rezultata u poslednjih 4 godine. Slozio sam sve lepo u tabelu kako bih lakse pratio sta se desava sa odredjenim elementima.
Posto imam drugaricu u pss Pozarevac, poslednjih put sam ove 2016 godine istu zemlju (iz iste kese) sam podelio na dva uzorka i poslao u psss Pozarevac kako bih mogao da poredim rezultate. Te Pozarevacke rezultate sam obelezio crvenom bojom.
Kao sto se vidi, obzirom da sam imao visok sadrzaj kalijuma, nisam ni trunku tog djubriva ovih godina bacio, vec iskljucivo koristio MAP kao osnovno djubrivo, i KAN kao prihranu. Godine su dovele do toga da se konstantno smanjivao lakopristupacan kalijum sto je i ocekivano, gde je dosao na granicu da treba da krenem da djubrim njive i sa njim.
Zetvene ostatke nikada nisam izvukao iz njive, pa se primecuje blago povecavanje humusa na istim parcelama. Obzirom da sam gajio na ovim parcelama soju, doslo je i do povecanja azota u parcelama.
Sto se tice MAP-a, iako ga svake godine bacam na njive, rezultati su i dalje losi. Sa jedne strane, biljka je koristila tu kolicinu za svoje potrebe, a sa druge je to da kisela sredina remeti razlaganje i iskoriscenje istog.

Evo rezultata, i sve sam blizi da ponovo idem iskljucivo na MAP u kolicini oko 1,5kg/ha.
Znaci predusev soja, u planu za 2017 isto soja.
Ako imate bolji predlog, znacila bi mi pomoc. Glavno pitanje bi bilo da li da idem na 3x16 u kolicini od 1,5-2kg ili da idem na 1,5kg MAP?
Razlog zasto bih isao na 3x16 je taj jer sam vec isrpeo zemlju sa kalijumom, a MAP bi "morao" biti tu negde jer ga bacam svake godine a azota isto ima + da mu malo dam da soja krene lepo na prolece.

Ovo je jedna njiva




A ovo druga njiva



.
 
Evo ovo su rezultati analize:
Ph u vodi 7,91
pH u KCl 6,00
CaCO3 0,00
Humus 4,59
Azot 0,229
P2O5 29,39
K2O > 40,00
Nije navedeno kakav je tip zemlje. Takođe sam svima napomenuo da će biti razbacano 100kg/ha UREA i zaorani žetveni ostaci.
Preporuka Yare: i za pšenicu i za kukuruz zaoravanje 250kg/ha 16:27:7, zatim za prihranu pšenice 250+200kg/ha YaraBela Sulfan, a za kukuruz 250kg/ha istog.
Preporuka iz Instituta ZP: samo prihrana 150-200kg/ha UREA ili 300 kg/ha AN ili 400 kg/ha KAN.
Preporuka Elixir: i za jedno i za drugo da se zaore 260-280 kg/ha 3x16 NPK, a prihrana u zavisnosti od projektovanog prinosa.
Preporuka PSS koja je i radila analizu: pšenica 3x15 NPK u količini od 350kg/ha a u prihranu 200 kg/ha UREA, a kukuruz 8:24:16 u količini 400 kg/ha i prihrana 250 kg/ha UREA. Ali zbog dobrog sadržaja P i K u prvoj godini da se ne ide sa NPK đubrivima već samo sa prihranom, a K da ne koristim naredne 3-4 godine.

Ne bih se slozio sa g-dinom Lacin jer mislim da je analiza zemlje dobra stvar. jer navešću samo jedan primer: moj otac je po već ustaljenom receptu uvek u sejanje išao sa 300 kg/ha NPK 3x15 i posle 10-15 godina kada sam uradio prvi put analizi dobio sam da imam >50 P i >60 K. Toliko o analizi.


 
NA trazio si rezultate analize i ja sam napisao. Zasto nema odgovora? Mada mogu i drugi iskusniji da se ukljuce. Potrebno mi je vase misljenje da bih znao sta da radim. Svaki savet dobrodosao. Hvala
 
Zašto dodavati 3x15, pa time još povećavati kalijum i fosfor???- to je pitanje za njih. Neverovatno kako su alavi.

A pitanje za tebe, kako to da je CaCO3 0,00?

Samo prihrana azotom za sada a ostalo kao što ti je rekreativac reko'.

Sad ponovo čitam...najbizarnija je preporuka PSS, dati 3x15, ali ne u prvoj godini a naredne 4 ne ići sa kalijumom. A kako ne ići sa kalijumom ako daješ 3x15!!!!!!!!!!!!???????
E to je Srbija danas i u budućnosti. Nemaš veze sa mozgom, ali imaš papir da si ti ekspert. I daj mi platu, ja imam diplomu!
Ne smem da pišem sve što bih voleo reći na ovu temu.
 
Preporuke u pss koje se nalaze na papiru treba ignorisati. To racunar sam preracuna, i cesto nije tacno. Treba posmatrati samo rezultate i na osnovu njih izvuci zakljucak.
 
Nije mi receno zašto je zemlja beskarbonatna odnosno CaCO3 0,00. Ni meni nisu jasni ovi iz PSS. Ja sam najbliži rešenju da dve godine idem samo N pa dve godine N i P i posle toga ponovna analiza pa da vidim gde sam. Mada su mi neki rekli da razmišljam i o tome da idem sa rasturanjem kreča kako bih popravio kiselost, a možda pokušam i sa situracionim muljem. Hvala kolegama koji su mi do sad odgovorili.
 
Kako me prati sreca pedjubrenih njiva cudo jedno.

1zl5gf4.jpg
 
Uh, lose, al opet sve je dobro i sve se da srediti kada je PH odgovarajuca. U praksi, cak i na parcele gde je baceno par tona kreca zbog kiselog zemljista, vrlo slabo skoci PH.
 
pre dve godine sam uradio analizu zemljista prvi put-njiva koja se stalno obradjiva i svake godine se baca vestacko djubrivo.i pored njiva koja je 35 godina bila sirak i korov, nije bacano ni djubrivo..
Rezultat analize -skoro identican, znaci na obe njive treba bacati isti iznos vestaka????
 
Nazad
Vrh