Analiza zemljišta

I ja isto treba da posejem na nekih 70 ari bez stajnjaka, samo da se vidi koliko ce kise da padne u narednim danima :kisa:...
 
Zvao sam Institut Tamis da pitam za analizu zemljista i zena koja se javila na telefon mi je rekla da nazovem sutra. Danas taj deo, laboratorija ili sta vec, ima neku kontrolu pa da sutra nazovem. Samo da sutra ne bude isto...zovi sutra! :)
 
Evo i analiza jedne moje njive a i ostale su mi slične. Treba mi savet i od vas jer sa njima ne mogu da se dogovorim, odmah me prekinu i insistiraju na kalcifikaciji i stajnjaku. Stajnjaka nemam, već sam izvukao na druge njive, a i za saturacioni mulj su mi šanse nikakve. A treba na tu njivu da posejem lucerku. Ima li šanse da nikne?
A zasto nemas sanse za saturacioni? Pecinci ti nisu daleko? Jesi li ih zvao? A skoro sam gledao neku emisiju, gde se savetodavna sluzba iz Sapca hvali kako su obezbedili besplatni saturacioni mulj za sve koji se jave, ali moraju da plate prevoz. :haha:
Uz dobru pripremu i uz kisu ce da nikne svakako. Ali je cinjenica da joj nizi pH smeta, mada pH~5 i nije bas katastrofa.
 
Jesu imali za petu i šestu klasu zemlje a kod mene je četvrta. Imam 558 stari spori tip i za njega su Pećinci predaleko.Morao bih da platim kamion a nemam para a plaća se i u Pećincima utovar 1000 din tona. I kažu da je i od toga slaba vajda bez stajnjaka a ja ga već završavam u druge njive i nemam. Radnim danom (i subotom) 9 sati sam u vulkanizerskoj za neto 10000 din i zdravstveno i penziono. Nema slobodnog dana ni godišnjeg, ni bolovanja. Slobodan sam samo nedeljom i tad radim poslove za koje mi treba više vremena u cugu, sečem drva, vučem stajnjak, seno, kukuruzi, spremam hrane stoci i sl. Ne znam ni da li Pećinci daju nedeljom i kad bih čoveku oslobodio kamion. Saturacioni je u prahu pa ne može rasturivačem već lopatom što je sporo a i da li bi on hteo da ide u njivu i pusta po brdu, strnjika klizava. Jako je brdo i tu nizbrdo nemogu da spustam tereta u prikolici već samo po 2-3 tone mogu da izvlačim. A dogodine ću biti jako kratak sa senom a lakše mi je na brdo lucerku i da nemam tu obrade zemlje par godina. A i ostale njive su mi skoro iste po analizi. Tako da je tu rešeno za lucerku. Iako je jesenas sejana sa trunkom zobi i zob retka i dobra a travke nema ni divlje, tek poneka ambrozija. Inače je tu i ranije bila lucerka i bila je osrednja pa je preovladala obična trava i nikakvi prinosi. Tako je kako je, imate li neki savet kako da iskombinujem đubrivo sa malo para. Fosfora skoro da nema u zemlji a kažu da se u kiselom MAP vezuje za druge elemente pa možda i ne pomogne i čak pogorša zemlju? Da ga uzmem 25kg i 150-200kg NPK i kojeg? Nadam se da nađem nađem 8-16-24 po analizi i preporuci? Ili kako drugačije? 3x15 i koji odnos sa MAP-om ili? Totalno sam sluđen a finansije na rezervi. Nemam dovoljno ni drva (nemam gde više da sečem) a nemam za uglja, računi stižu... Pucam polako na svim poljima.
 
Uz to brdo kako kazes, sleper ti nece izaci. Za rasturanje ti treba ili prikolica za rasturanje, ili ciklon, ali bolje prikolica zbog traktora. Koliko vidim kod tebe je to malo nezgodno uraditi. Takodje ti treba u ult da ti to tovari u prikolicu cak i kad bi rucno razbacivao iz nje.
Lucerka trazi, ali i vraca.
U kiselom zemljistu uvek jedan deo djubriva bacas dzabe, i za pH~5, iskoristivost ne bi bila veca od 50%.
Odredi prioritete i glavu gore.
 
da u institutu, besplatna do 15-tog u ovom mesecu

Danas sam opet zvao telefonom i rekli su da se analiza plodnosti zemljista placa 2000dinara po uzorku. Covek mi je preporucio da se obratim PKB-u za analizu jer su i ovako pretrpani sa poslom. Tako su mi rekli, pitanje je da li je to tako ili nece da rade jos ova adva dana dzabe.

Jel stvarno nista nisi platio ili zezas?
 
Ako si napisao da si iz Bg ili ako ti je zemlja u potesu PKB-a skroz do Opova i Čente onda pripadaš PKB Agroekonomiku. Prosto je tako. Cena od 2000 din po uzorku je niska, ako ti je tako rečeno, po cenama đubriva, to je oko 50 kg đubriva i manje (prošle godine je NPK bio oko 45 din/kg). Ako planiraš 200-250 kg/kj ili 350- oko 450 kg/ha (sa navedenom cenom je to 15750-20250 dinara/ha) onda je to mali trošak. Veći je trošak nekontrolisana kupovina đubriva "po navici" ili "tako svi" i sl. Iskreno kasno si se setio, jer je sigurno smanjen budžet za pokrivanje ovih analiza kako bi za VAS bile besplatne.
Gariša, PSS Institut TAMIŠ, Pančevo.
 
Danas sam opet zvao telefonom i rekli su da se analiza plodnosti zemljista placa 2000dinara po uzorku. Covek mi je preporucio da se obratim PKB-u za analizu jer su i ovako pretrpani sa poslom. Tako su mi rekli, pitanje je da li je to tako ili nece da rade jos ova adva dana dzabe.

Jel stvarno nista nisi platio ili zezas?

bilo je dzabe vec godinama u nazad, a mi smo se setili u 5 do 12 da radimo analize, ja sam uhvatio zadnji voz jer imam dobrog prijatelja u PSS tamis i obavestio me na vreme, ali ja imam jos mnogo da radim parcela dogodine, tako da cu morati da vadim ::novac::
 
Imam i ovakvih parcela.
Samo Azot u narednim godinama.
2qnsdx4.jpg
 
Ja sam danas zvao Poljoprivredni fakultet u Zemunu, kosta 4000 din "osnovna" analiza, a ako se radi na mikroelemente i jos nesto bla,bla,bla.... je 10000 din. Uz izvrstaj daju i preporuke kako i sta dalje
 
Interesuje me razlika izmedu kalcijum karbonata CaCO3 i kalcijum hidroksida Ca(OH)2 (hidratni krec sto se koristi u gradjevini) u svrsi smanjenja kiselosti zemljista. Naime receno mi je da se za to koristi kalcijum karbonat jer kalcijum hidroksid ima brzu reakciju u zemljistu a da se kalcijum karbonat teze razlaze i ima ulogu u rastresitosti zemljista.
Dali moze da se koristi kalcijum hidroksid za smanjenje kiselosti (hidratni krec za gradjevinu) i u kom procentu vise ili manje od kalcijum karbonata?
Recimo ako je propisano 1000kg/ha kalcijum karbonata koliko u tom slucaju ide kalcijum hidroksida/ha ?


 
Poslednja izmena:
P~300. Mnogo je to, nesto tu ne stima.
Na istoj parceli je rađena analiza pre četiri godine.P2O5 je i tada bio preko 250mg.Ja sam mislio da je greška i dalje đubrio sa formulacijama koje imaju P.I evo gde sam stigao.Rečeno mi je da naredne četiri godine idem samo azot pa potom ponovo odradim analizu.Ovaj put ću ih poslušati.
 
Pa kazu po teoriji da je to cak i toksicno. Jel si primetio uopste neke posledice na usevima?
 
Samo da javim posto sam jurio za sebe da je trenutno.
Maloprodajna cena kalcijum karbonata CaCO3(filer ga zovu u fabrici) 880din/t rinfuzno ili 3088din/t dzakiran po 50kg u Fabrici kreca i gipsa Jelendol tel031590599 kome je blize i treba mu dosta, isplati se.
 
Pa kazu po teoriji da je to cak i toksicno. Jel si primetio uopste neke posledice na usevima?
Ma ništa lošiji mi nisu prinosi nego na drugim njivama.Jedino što sam primetio je da pšenica mnogo ranije izgubi zelenu boju i požuti.Mada i tako nemam manje prinose.Najbolje mi tu uspeva suncokret.Uvek sam preko 2t/kj.
 
Jesu imali za petu i šestu klasu zemlje a kod mene je četvrta. Imam 558 stari spori tip i za njega su Pećinci predaleko.Morao bih da platim kamion a nemam para a plaća se i u Pećincima utovar 1000 din tona. I kažu da je i od toga slaba vajda bez stajnjaka a ja ga već završavam u druge njive i nemam. Radnim danom (i subotom) 9 sati sam u vulkanizerskoj za neto 10000 din i zdravstveno i penziono. Nema slobodnog dana ni godišnjeg, ni bolovanja. Slobodan sam samo nedeljom i tad radim poslove za koje mi treba više vremena u cugu, sečem drva, vučem stajnjak, seno, kukuruzi, spremam hrane stoci i sl. Ne znam ni da li Pećinci daju nedeljom i kad bih čoveku oslobodio kamion. Saturacioni je u prahu pa ne može rasturivačem već lopatom što je sporo a i da li bi on hteo da ide u njivu i pusta po brdu, strnjika klizava. Jako je brdo i tu nizbrdo nemogu da spustam tereta u prikolici već samo po 2-3 tone mogu da izvlačim. A dogodine ću biti jako kratak sa senom a lakše mi je na brdo lucerku i da nemam tu obrade zemlje par godina. A i ostale njive su mi skoro iste po analizi. Tako da je tu rešeno za lucerku. Iako je jesenas sejana sa trunkom zobi i zob retka i dobra a travke nema ni divlje, tek poneka ambrozija. Inače je tu i ranije bila lucerka i bila je osrednja pa je preovladala obična trava i nikakvi prinosi. Tako je kako je, imate li neki savet kako da iskombinujem đubrivo sa malo para. Fosfora skoro da nema u zemlji a kažu da se u kiselom MAP vezuje za druge elemente pa možda i ne pomogne i čak pogorša zemlju? Da ga uzmem 25kg i 150-200kg NPK i kojeg? Nadam se da nađem nađem 8-16-24 po analizi i preporuci? Ili kako drugačije? 3x15 i koji odnos sa MAP-om ili? Totalno sam sluđen a finansije na rezervi. Nemam dovoljno ni drva (nemam gde više da sečem) a nemam za uglja, računi stižu... Pucam polako na svim poljima.
utovar se placa 150 din po toni,uopste ne treba stajnjak jer je saturacioni mulj mnogo bolji,ja sam placao prevoz do sapca 120 eura za sleper......ako te nesto vise interesuje pitaj na pp..............
 
u nekoj drugoj temi sam napisao da je kod nas tj. u mom kraju analiza bespotrebna....
a zašto,zato što nije tačna a samim tim ni merodavna preporuka
ranije sam pričao sa komšijama a danas sa nekoliko njih iz mog sela koji su slali zemlju na analizu i svi do jednog su dobili iste rezultate...
i kod onog što se zemlja đubri svake druge godine stajnjakom + veštak u full dozi i kod onog što mu zemlja nije videla stajnjaka 100god.
 
Nazad
Vrh