Analiza zemljišta

Komplikovana je to nacija :osmeh: Evo i naše tabele, ali samo za azot.


25kli1f.jpg
 
Poslednja izmena:
Bila je nasa nauka nekad daleko bolja,nego sto mozemo da zamislimo sad da npr uz svaki katalog za odredjenu sortu-hibrid dobijemo i podatak za optimalne kolicine hraniva.
Iz ovog kao i mnogo drugih tekstova se vidi da su 70-ih i 80-ih godina proslog veka ljudi u institutima daleko bolje vladali materijom i imali bolje rezultate.
ieph78.jpg
 
Tada se ishrana biljaka vrsila po principu "minimuma" tj "optimuma" danas je to prepoznato od strane proizvodjaca hraniva i komercijalista na terenu kao pravilo maksimuma, licno video u Sremu u plastenicima - genocid. U prevodu, - slobodno vi dodajte vise hraniva a mi cemo ga proizvesti dovoljno za vas :cool:.

Ima kod nas itekako dobre nauke, samo se poslodavac promenio. Nekada je bila drzava a danas su to korporacije sa tzv. narucenim istrazivanjima. Kada se pojave sa nekom ponudom za saradnju i pomenes im da nije bas dobro sto forsiraju toliki unos hraniva, odmagle brzinom...:haha:
 
Stigli rezultati analize.

Zanimljiv mi je rezultat za lucerište staro 4 godine.

Ukupan azot 0,08%, slabo obezbeđeno.

A lucerka, po narodnoj legendi, obogaćuje zemljište azotom.

A sećam se da sam poodavno čitao rezultate nekih testova koji ukazuju da je ipak legenda, izuzev na lucerištima čije seme je tretirano mikroflorom.
 
A lucerka, po narodnoj legendi, obogaćuje zemljište azotom.

Nije legenda nego naučna činjenica, ali koliko zaista ima rizobnih bakterija koje izdvajaju azot iz vazduha zavisi pre svega od kiselosti zemljišta. Na kiselom se teško razmnožavaju.
 
Ma da, ajmeeee.......:) tu biljke željezo neće baš papati, jer im je nedstupno, jednostavno ga ne mogu dobro usvojiti.
Dodatak Fe u helatnom obliku je tu rješenje, stabilan je u zemljištu, ali ima jednu veliku manu - to je najskuplji oblik željeza i iziskuje povećani trošak, a preporučuje se tom obliku dodati huminske kiseline za bolju učinkovitost, što po drugi puta povećava trošak.
 
Stigao i moj rezultat analize zemljista
d1813252999f3c083f71896d4b5ddae2.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Forumasi, moze li mala pomoc za jednog voćara, posto vidim da se dobro razumete u spustanje pH vrednosti, jer kod mojih malinara uglavnom kiselo yemljiste, dok kod mene obrnuto...

Sme li se pri pH=6.40 koristiti YaraLivaNitraBor u prihrani...

Ona u sebi sadrži granulisani kalcijum nitrat, da li i kako on uopste utice na kiselost???
 
Pomoć prijatelja! Imam jednu parcelu gde je CaCO3 15,7 pa vas pitam da li je to dobro (mada pretpostavljam da nije) čemu škodi ta povećana vrednost i kako da se (ako je potrebno) dovede u red?
Inače ostali parametri su:
pH u H2O 8.28
pH u 1M KCL 7.58
Sadržaj humusa 2.82
N-0.16
P2O5-17.09
K2O-19.05
Hvala!
 
To ti druze znaci da je jako karbonantno,ne bi trebalo preko 10 da bude.I kod mene je oko 13 a nosio sam zemlju na analizu zbog novog zasad voca.Zavisi sta sejes-sadis.Ne valja naprimer da sadis od voca krusku,dunju.Ako je neka sorta sa sljivom dzanarikom kao podloga onda ne smeta.Mozes se na primer na takvom zemljistu saditi badem koji podnosi krecnjak.Unosom stajnjaka mozes to malo smanjiti.Humus od stajnjaka ce sigurno popraviti stanje.Ja sam se zezao proslih godina i sve zetvene ostatke davao ljudima da baliraju za grejanje.Sada se to odrazilo na sastav zemljista.Kada das nekom da izbalira jutro soje naprimer i to odnese sa njive,izgubis oko 50 kg azota...
 
Pele,sejem kukuruz i pšenicu (ječam) ne sadim voće. Da je jako karbonatno to znam,piše na samom kraju izvestaja-analize zemljišta. Nego nzm da li možda negativno utiče i na pomenute kulture,tj da li utiče na prinos?
 
ZA ratarske kulture kalcijum karbonat ti je tako reći neznačajan, veči problem ja ph, jako je velika to bi trebao da pokušaš da skineš, koristeći recimo ureu, u velikim količinama. Inače i kod mene je karbonatni černozem, a njegova prednost je što je lagan za obradi.
 
Pa imam drugara koji je koristio ureu u dosta velikim kličinama i zakiselio je zemljište, tj. ph mu je oko 6 6,5, dok ja nemam ispod 7,5 a ista zemlja, jedina razlika je što je on koristio ureu duplo više od mene... Naravno nemože to da se reši za godinu dana, ali za 3,4 ili 5 godina je moguće spustiti ph, samim tim i kalcijum karbonat, tj. kreč.
 
Skup i riskantan sport, toliki kalc.karb kao sto rece Shale ne skodi, a ako bi poduplao ureju u okolini Subotice imas vece sanse da ti izgori usev nego da nesto popravis.
Nista tu ne bih dirao.
 
Nazad
Vrh