Analiza zemljišta

Ma evo sada,iz dva kuckanja na googl-u i forumu,nasao indentican postupak uzorkovanja koji su nam na predavanju prikazali slajdom.Kako da se ne nerviram,kada toliko drugih stvari nabijo sebi u glavu na googl-u,manje bitnih,a ovo da ne proverim,pre nego sto poslusam neciji savet.
 
Мани се **greška .. шта год фали земљи можеш додати и догодине .. ал кад ти живци зафале то нема у пољопривредној ...:off_topic:
 
Zamolio bi vas za jednu pomoc oko odabira djubreta za moj plac koji je 722 m2.
Radio sam bio analizu zemljista, bila je neka besplatna akcija, ali sa nemerom koja je meni trebala nisu za to mogli da mi urade nego su formalno napisali da je za bastu.
Ja sam prvenstveno radio analazu zbog cetinara a zatim vinove loze, vocke i na kraju ostalo bilje kao i za malu basticu.

Osnovna hemijska svojstva mog zemljista su sledeca na dubini od 0-30cm:
pH - y KCL 7,42 y H2O 8,07

CaCO3 - 3,82 %

Humus - 2,80 %

N - 0,208 %
AL-P2O5 - 24,40 mg/100g
AL-K2O - 30,00 mg/100g

Posto sam napisao da su formalno napisali da je analiza vrsena zbog baste dali su mi sledecu preporuku
Osnovno djubrenje kg/ha
30:60:90

predsetveno djubrenje kg/ha
60:20:40

prihrana I
40 azota samo

ykupno kg/ha
130:80:90

Ja sam kupio sledece 8:16:24 samootapajuce granule. To su mi preporucili u poljoprivrednoj prodavnici i da je to taj odnos koji mene treba samo umanjen. Sa ovim sam hteo da popravim kompletnu sliku zemljista a za pojedine biljke, kojima bi dao vise prioriteta, njima da posvetim vise paznje. Granule bi razbacao po placu pa ostavi vreme radi svoje i polako da ulazi u zemlju. Imam nekoliko raznih cetinara kojima definitivno ne odgovara trenutno stanje zemljista i pokusavam svake godine da nesto uradim i promenim po tom pitanju ali stalno stoje u mesto. Ili nisam dobro pristupao djubrenju, ili ih nisam dovoljno zalivao ili je nesto trece u pitanju...
Nisu mi bili jasni u prodavnici kada sam ih pitao da mi daju na osnovu moje analize zemljista idealno djubrivo koje bi bilo za cetinare i vocke kao i za vinovu lozu koja veoma sporo napreduje.

Tako da bi zamolio nekog da mi pomogne i kaze mi kako je najbolje da pristupim posto je vec mart pa da krenem sa procesom pristupanja biljakama.
 
Ma nije frka, nego ispade da mu je azot problem, a ja verujem da nije to problem. Problem možda može biti u pH vrednosti, tipu zemljišta, klimi , vodi....
 
@Dragane18 Koliko mislis u % da ce biti usvojeno od strane biljke, djubrivo Linzer 3x15 +S3%+Zn ako je zatrpano spremacem na 10-ak cm pre 7-8 dana...Pri tom,uverio se u vodotopljivost djubriva,samo se otopilo na prikolici u kojoj je bilo malo prosutog!Ja sam odusevljen tim djubrivom,ove godine ga prvi put koristim!Ja mislim da ce to biti posle ovih silnih kisurina i vlage dobro za biljku i da ce preko 70-80% moci u toku vegetacije da iskoristi!
 
Koju kolicinu kalcium karbonata smem da dodam u zemljiste koje je ph 4.5 da bih podigao vrednost ph? Nebih zeleo da preteram pa da napravm prve godine pustinju na tom zemljistu?
Imam vremena pa bih to radio postepeno. Dakle koja je najniza granica da ima efekat i da recimo iz 3-4puta mogu dovesti ph na optimum?
 
@Dragane18 Koliko mislis u % da ce biti usvojeno od strane biljke, djubrivo Linzer 3x15 +S3%+Zn ako je zatrpano spremacem na 10-ak cm pre 7-8 dana...Pri tom,uverio se u vodotopljivost djubriva,samo se otopilo na prikolici u kojoj je bilo malo prosutog!Ja sam odusevljen tim djubrivom,ove godine ga prvi put koristim!Ja mislim da ce to biti posle ovih silnih kisurina i vlage dobro za biljku i da ce preko 70-80% moci u toku vegetacije da iskoristi!
tih 10 cm na koje si ubacio djubrivo spremacem(a sumnjam da premacem moze da se ubaci na 10cm)ce u onoj vrucini biti suvo i nece moci da ga biljka iskoristi jer za to treba vlaga.
 
tih 10 cm na koje si ubacio djubrivo spremacem(a sumnjam da premacem moze da se ubaci na 10cm)ce u onoj vrucini biti suvo i nece moci da ga biljka iskoristi jer za to treba vlaga.
A jel mislis da kada zaores,sve ode na 25-30 cm dubine?! Znam da je najbolje zaorati ali kad nisam planirao ovu njivu za kukuruz...Videcu razliku,posto je 1 klasa i jedna i druga njiva,tj.jedna do druge...Na prvoj je zaoran MAP+Kalijum Taj do vrucine mora da se rastopi,ja verujem da je vec rastopljen u vlaznoj zemlji ako je na suvoj prikolici napravio tragove topljenja
 
Niko ne kaze da se on nece rastopiti,hoce ,ali taj sloj 0d 10 cm je uglavnom suv te hranljive materije ne mogu da se usvoje onda kad su najpotrebnije.
Sto se tice zaoravanja vecina djubriva je u dubljem sloju od 15 cm pa nadalje.Ako nisi zaorao onda idi samo sa azotom i cao pa od iduce godine uvati red.
I jos nesto bez obzira sta si planirao da sejes uvek zaoravaj jer se koren biljke krece ka hrani i koren se jace razvije,a kada mu je sve na izvolte onda to nije to....
 
Ima od proslih godina i dublje,tu je redovno bacano djubrivo,pocev od 3x16 Ruske,preko 3x15 Fertil i ono govno Azohem dve godine!Uz to pre 4-5 godina je bacan pileci stajnjak i tu djubriva ne fali u dubljim slojevima!U pravu si za zaoravanje,samo sto za suncokret ne bacam djubrivo,a tu je trebao on da ide!Znam da Fosform nije pokretan u zemljistu,svega 1-2cm po dubini ali sta da se radi...Mislim da ce biti dobro,tj.videcemo.Ureju ce dobiti svakako pred setvu oko 170-180 kg po k.j
 
Vidi ovako koristiće ga u nekoj početnoj fazi, nek si ga zamešao sa slojem od 10 cm nek se spusti 1 cm , to je znači na 11 cm ali ne cela količina, jedan deo...koliki, nemam pojma. Dubina setve 7 cm , dakle nešto će i da iskoristi ali vrlo malo.


Slobapatrola -prošle godine je posle one suše najvlažniji deo zemljišta bio upravo taj sloj od prvih 10 cm. Jer biljke nisu koristile vlagu u tom sloju.Zato je na tanjiranom i gruberisanom zemljištu pšenica pre nikla.
 
Ima od proslih godina i dublje,tu je redovno bacano djubrivo,pocev od 3x16 Ruske,preko 3x15 Fertil i ono govno Azohem dve godine!Uz to pre 4-5 godina je bacan pileci stajnjak i tu djubriva ne fali u dubljim slojevima!U pravu si za zaoravanje,samo sto za suncokret ne bacam djubrivo,a tu je trebao on da ide!Znam da Fosform nije pokretan u zemljistu,svega 1-2cm po dubini ali sta da se radi...Mislim da ce biti dobro,tj.videcemo.Ureju ce dobiti svakako pred setvu oko 170-180 kg po k.j
pa sta se onda sekiras

a sto se tice suncokreta ,mislimd atu gresis sto ne bacas........
 
Vidi ovako koristiće ga u nekoj početnoj fazi, nek si ga zamešao sa slojem od 10 cm nek se spusti 1 cm , to je znači na 11 cm ali ne cela količina, jedan deo...koliki, nemam pojma. Dubina setve 7 cm , dakle nešto će i da iskoristi ali vrlo malo.


Slobapatrola -prošle godine je posle one suše najvlažniji deo zemljišta bio upravo taj sloj od prvih 10 cm. Jer biljke nisu koristile vlagu u tom sloju.Zato je na tanjiranom i gruberisanom zemljištu pšenica pre nikla.
Mislim da necu dublje od 5 cm,bez obzira sto mnogi kazu da je bolje dublje.Moj kum koji radi dosta zemlje,seje godinama na 3-4 cm i njive su mu uvek odlicne,medju najboljima! Hvala u svakom slucaju za misljenje i tebi i @Slobapatroli
 
Vidim da ste napisali i neke odgovore vezanih za moje pitanje samo ne konkretno. Jel mislite da je azot najveci problem?
 
Nazad
Vrh