Sterilizacija zemljišta u plastenicima

DaVinci

Član
Učlanjen(a)
10 Nov 2009
Poruka
115
Lokacija
Idvor
treba mi pomoc oko sterilizacije zemljista

ima puno preparata pa kako se odluciti :sreca:
 
Odg: sterilizacija zemljista u plastenicima

Hemijski je to najlakše uraditi basamid granulatom (a.m. dazomet). Razbacaš po površini, izfreziraš, zaliješ i zatvoriš plastenik. Preparat se u dodiru sa vodom pretvara u gas i uništava gljivice, insekte, seme korova čini mi se i nematode. Nebi bilo loše ni pokriti zemljište folijom. Posle samo ponovo isfreziraš o ostaviš da se izluftira (neznam tačno koje vreme) i to je to.
 
Odg: sterilizacija zemljista u plastenicima

Basamid Granulat
Basamid je fumigant za dezinfekciju zemljišta na otvorenom i u zatvorenom prostoru (plastenici i staklenici).
AKTIVNA MATERIJA
Dazomet, 97%
Grupa: tiadiazindioni
FORMULACIJA
MG (mikrogranule)
PRIMENA
a) intezivnoj proizvodnji jagoda, povrća, cveća i ukrasnog bilja.
b) lejama za proizvodnju rasada povrća, duvana, cveća i ukrasnog bilja.
c) rasadnicima voća i ukrasnog bilja.
d) šumskim rasadnicima.
f) za dezinfekciju supstrata u proizvodnji pečuraka
g) zasnivanju i održavanju travnjaka za suzbijanje:
- cistolikih i slobodnoživućih korenovih nematoda u količini 30-60 g/m2, odnosno za dezinfekciju komposta u količini 250-300 g/m3.
Za suzbijanje:
- zapadnog cvetnog tripsa,
- baštenskog pauka,
- truleži (Aphanomyces spp., Botrytis spp., Pythium spp., Rhyzoctonia spp.),
- plamenjače (Bremia spp., Phythopthora spp.),
- zelenog uvenuća (Fusarium spp),
- uvenuća (Verticillium spp), u količini 30-60 g/m2
PRIPREMA PREPARATA ZA PRIMENU
Pre tretiranja pripremiti zemljište kao za setvu, ako je suvo, ovlažiti zemljište do 60 - 70% vodnog kapaciteta, rasturiti granule preparata uniformno mašinski ili ručno (Basamid GR se aktivira za oko 2 sata od dolaska u kontakt sa vlagom), prekriti zemljište plastičnom folijom, držati folije 7 - 35 dana u zavisnosti od temperatura, posle ovog vremena, ukloniti plastičnu foliju, sačekti 2 - 3 dana i i obraditi zemljište na dubini na kojoj je vršena inkorporacija preparata, provetravanje zemljšta u trajanju od 3-30 dana u zavisnosti od temperature zemljišta, uraditi biotest klijavosti sa semenom salate (Uzme se čačkalica koja na vrhu ima malo vlažne vate, na vatu se stavi malo semena i zabode u teglu u kojoj je uzet uzorak zemlje posle tretmana sa Basamid GR. Biotest se radi uporedo sa zemljom koja nije tretirana sa Basamid GR. Ukoliko seme klija u obe tegle, gas je oslobođen i zemljište je spremno za novi usev).
Ako se dezinfekcija radi u staklari ili plastencima, oni moraju biti prazini jer je gas fitotoksičan za sve što se nalazi u zatvorenom prostoru.
 
Odg: sterilizacija zemljista u plastenicima

Ima li ko spoznaju koliko se moze upotrebljavat udaljeno od naselja ili stambenog objekta.Ipak je taj dazomet otrovcina kad bere sve te zivotinjice i ostalu gamad.
 
Odg: sterilizacija zemljista u plastenicima

Samo nemoj razbacivati po spavaćoj sobi i ne beri brigu :haha:
 
Odg: sterilizacija zemljista u plastenicima

sterilizacija ili dezinfekcija zemljista u plastenicima ili staklenicima moze da se izvrsi i vodenom parom iz parnih kotlova-paromobila. danf-masina.
 
Odg: sterilizacija zemljista u plastenicima

Naravno da može vodenom parom, to je i ekološki najprihvatljivije. Samo ko ima opremu za tako nešto?
 
Odg: sterilizacija zemljista u plastenicima

Basamid Granulatom necu stici da odradim plastenike ocigledno da mi vremenski uslovi :cool:nece dopustiti a i rasad krastavca i paprike ce za 15-20 dana da se rasadjuje
pa sam pronasao nesto novo TRIFENDER ,nije otrovan kao Basamid Granulat
PRIMENA:prska se po povrsini,inkorporira u zemlji pre setve ili kroz "kap po kap", moze da se koristi sa herbicidima .
Nesme u kombinaciji sa fungicidima .
Deluje u roku od 5-10 dana .

pitane je dali je stvarno toliko dobar kao sto pise u prospektu i dali je neko imao iskustva sa njim :D
 
Odg: sterilizacija zemljista u plastenicima

Ja sam sa njima razgovarao u vezi Bactofila. Hteo sam da uzmem za kompost ali je bilo dosta skupo pa sam odustao. Videćemo šta će biti sa ovim preparatom. Ovako na prvu loptu deluje obećavajuće.
 
Čuo sam od nekoliko povrtara da Hidratni kreč (oko 25 kg po aru) ima solidan dezifenkcioni učinak (posebno na nematode) kao i da povećava količinu kalcijima u zemljištu. Nisam do sada probao pa me interesuje šta mislite o tome?
 
Hoćeš da kažeš jako kiselo.
Nije mi jasno zašto tako radite ljudi, pobijete sve živo pa malo i sebe sa tim otrovčinama, kakva je mrtvaja zemlja posle toga?? Hajde ako imaš neku gadnu napast od prošle godine ali preventivno je po meni nebulozno jer si samo ostavio zemlju štetočinama na milost i nemilost bez konkurencije koja bi ih suzbila.
 
Greška u kucanju .Šta ćeš kad ti se žene motaju oko kompa kad im vreme nije.
Postoje više načina da se tlo zaštiti, bez otrova.E sad, nije svako vičan tome, pa se poseže za onim što savetuju
oni što te iste otrove i proizvode i prodaju.
Objašnjavati ,bilo bi i nadugačko i naširoko i još to i iskucati,au brale ode dan.A skotro sve to ima i u nekim starim i retkim knjigama.
 
Kako se rešiti mrava u plasteniku ? Neznam dali je neko imao taj problem al ja imam , pre neki dan sam prefrezovao plastenik i danas gledam postoje jedno 3-4 mravinjaka , a krastavce sam rasadio pre jedno 3 dana i mravi tamane ko ludi jedu stablo ?? Šta da radim ako zna neko ? Prošle godine sam tako imao probleme sa mravima na krompiru i onda sam posipao onaj beli prašak protiv mrava po biljkama koje su napali i reši problem , al me interesuje dali ima još neko rešenje ?
 
nema vaši nego glodju stablo , i polako ga samo preseku i zdravo , a u krompiru su bušili stablo pravili tunele i uvlačili se unutra u biljku :udri:
 
Nazad
Vrh