O konjima

Lepo objašnjeno Pegaz013...:ppozdrav:
Dodao bih par rečenica, nemojte zameriti...::sramota::
S tim da napomenem da, pošto sam Dejanov Post pročitao dvaput, neka gleda da kupi kakvo "hladnokrvno" konjče-kobilu, nemoj lipicanera ili kakvoga usluženog kasača ili galopera, za njegove mu potrebe neće valjati, plus, što živinče u tipu bosanskog-brdskog ili Posavskog Hladnokrvnjaka bolje podnosi promenu gazde i lakše se privikne na novo okruženje...
I nema ama baš nikakve prohteve u pogledu hrane, jako je i izdržljivo, podnosi svakakve (ne)uslove držanja...
I jako su jeftini, idu na kile, a trenutna je oko 100 dinara za kilogram, računica je i više nego jasna, stvorenje od, recimo, mlatim, 500 kg, koštalo bi, na kile, 50.000 dinara, po današnjem kursu evrića, iznosi malo jače od 400 eura, daleko ispod cene kakvog (i najjeftinijeg) "rasnog" konja...
 
dobrodol u potpunosti se slazem sa tobom.Nego nisam hteo coveka da odgovaram od lipicanera mozda mu se bas to svidja.U svakom slucaju hocu da pomognem i znam gde ima i cepanih konja i paradnih starijih mirnih tako neka covek sam odluci.:ppozdrav:
 
@dobrodol....нема замерања,зато сам и питао да добијем стручан савет...
А нисам ни рекао ја у првом посту ништа одређено што се тиче расе...што се тиче простора колико треба места за те хладнокрвњаке,јер они су мало габаритнији од рецимо липицанера....и шта му то дође ''цепани'' коњи...
 
@dobrodol....нема замерања,зато сам и питао да добијем стручан савет...
А нисам ни рекао ја у првом посту ништа одређено што се тиче расе...што се тиче простора колико треба места за те хладнокрвњаке,јер они су мало габаритнији од рецимо липицанера....и шта му то дође ''цепани'' коњи...
Ne mora da znači da su gabaritniji od Lipicanera, samo su MNOGO mirniji po naravi ALI i tvrdoglaviji, a pošto tebi treba samo za zabavu, neki konj u tipu Bosanskog-Brdskog bi bio najidealniji, takvi se konji inače koriste u šumi za izvlačenje drva, tzv. "samarice", natovare 5-6 cepanica na samar, jedan konj je predvodnik, puste ih niz put, ovi ostali prate prvoga do mesta istovara, obično na nekom proplanku uz put...
I ne jedu oni više nego ostali konji, ali ne moraš razmišljati o kvalitetu hrane, samo da nije buđavo i plesnivo, za razliku od "rasnih" konja s kojima stalno neki problemi, uglavnom greše gazde u ishrani zbog prenaglašene želje za postizanjem odličnih rezultata u njihovom iskorišćavanju, dal' u galopskom, kasačkom, dresurnom, ili zaprežnom sportu...
Zovu ih "cepani" zato što imaju izrazitu karakterističnu "crtu" od vrata do repa, tj. svojevrno udubljenje duž cele kičme, pa kao što reče Vlada odkude Leskovac, sipaš im vodu na vrat, aona umesto da sklizne niz vrat, ode pravo do repa tim kanalom kičme...
Ne umem slikovitije objasniti...
Evo ti slike...
Ova kobila upregnuta levo je klasičan primer gore pomenute rase, a u trenutku fotografisanja je imala 5 godina, sa desna je upregnut moj (u tom trenutku) Omak, pa vidiš da su skoro iste visine , ali u kilama je ogromna razlika...
Inače, to je bio dan kada sam po prvi put upregao Omaka, da ga učim uz nečije mirno konjče, a šta ćeš mirnije od ovoga...
Samo što se jadna brzo umorila, aovaj moj je na kraju vukao i nju i špediter do kuće...
Ma čini mi se da sam o tome već pisao, da se ne ponavljam...

02_06_13_1007.jpg
 
Dejan Amerić ja se ispisah u PP ali mi se čini da nije uspešno poslata desila se greška prilikom slanja......I tralalalalalal
Sada bi pojeo monitor sa sve tastaturom...
Evo ti moj broj pa slobodno pozovi za šta god ti zatreba 065/533 16 36
 
Poslednja izmena:
Dejan_amerić juče sam bio na Vašaru u Debeljači i svratio sam usput na par mesta (zvali me ljudi da pogledam konje) naleteo sam na jednu extra lepu kobilu zelja stara 8 godina jedna bolesna devojčica je jaše i otac je ponekad preže.Traže 1000 eura sa sve amom i oglavom...Ali stvarno je lepo nešto da imam viška para ja bi je uzeo,mislim čak da im izbrojiš i 900 eura da bi ti dali.Opet ima jedna lipicanerka sa muškim ždrebetom zadnja cena 700 eura ali kobila ima mali problem sa nogama nije strašno.To mislim da je džabe ždrebe vredi 300-350 eura onda ti kobila ostaje za toliko para isto se jaše,preže pod garanciju.I našao sam ti kod jednog drugara trgovca radnu cepanu kobilu doratu za 800 eura...Eto ti malo informacija pa razmišljaj :ppozdrav:
 
Tako nešto sam i ja čuo. Ali mi to nekako delovalo nelogično, da je bitnija veličina moje guzice u odnosu na veličinu konja... I kako se uzima mera da znam koja mi veličina odgovara ili to samo da sednem i probam pa vidim šta mi paše? Je realno u radnji sve to deluje udobno, ali tek dok jašem mogu da osetim šta mi zaista odgovara.
 
Tako nešto sam i ja čuo. Ali mi to nekako delovalo nelogično, da je bitnija veličina moje guzice u odnosu na veličinu konja... I kako se uzima mera da znam koja mi veličina odgovara ili to samo da sednem i probam pa vidim šta mi paše? Je realno u radnji sve to deluje udobno, ali tek dok jašem mogu da osetim šta mi zaista odgovara.
http://www.western-saddle-guide.com/saddle-seat-size.html
http://www.horse.com/content/english-tack/guide-to-english-saddles/
http://www.horse.com/content/western-tack/measuring-and-fitting-a-western-saddle/
http://www.wikihow.com/Measure-a-Saddle
...
ево неколико ''можда'' корисних линкова...
 
Nazad
Vrh