O konjima

@ivanm
Sta ima kod tebe u stali kakvo je stanje :cao:
 
У штали где су биле краве сада је промаја и две приколице :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:

Имам два пара коња - Старији (пастув Фавори Ема5 стар 8 година) и кобилу од 5година. Други пар су млади коњи, презани само пар пута поршле године син тог пастува и једна кобилица.
Иначе на мом аватару је слика са старијим паром коња.
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Шта имаш ти "комшија"?
 
Ivanm voziš li fijakerijade? Ima jedan iz Gaja čini mi se da vozi pastuva i kobilu i čini mi se da se zove Lutkar :cool: a možda si i ti taj ovaj ima 50 i neku...Lepi su mu konji bili cele prošle sezone a čisti kao :cool:
 
Луткар је Миленко Веселиновић. Био нам је председник клуба "илија Фрча - Мики", али је напустио је клуб прошле године. Што се његових коња тиче, не бих ништа друго рекао сем да су дебели и лепо опрани, са моје стране немам других позитивних коментара.
Имам и фијакер и чезе, али ретко идем на смотре сем у Ковину, понекад у Баваништу (ако не пада киша) или Мраморку. Једноставно идем тамо где не морам да платим превоз, јер нема смисла да дајем по 100-тинак еврића за превоз да би на крају делили пехаре на смешан начин. Заправо у почетку ми је то било врло смешно, а сада ми је већ мука. Намештања су до те мере дошла да је све изгубило смисао. Имам права да будем врло критичан на ову тему јер сам један од В Р Л О ретких судија за запреге и врло добро знам шта причам.
 
Ja obavezno visim po fijakerijadama kao posmatrač (nemam šta da vozim),prvenstveno idem da se nagledam konja i srce da zadovoljim a kome će da dodele koju nagradu to me i ne interesuje.
Već se unapred zna ako vidiš ko dolazi koje će mesto da zauzme,volim Crepaju najveća je smotra najbolje organizuju a dodelu pehara i ne sačekam ja sam odlučim ko je po meni bio taj dan najbolji a za njih me zabole :cao: :ppozdrav:
 
Проблем парадног коњарства је што није успео да се уздигне и издигне на мало више гране. Почео је прелепо пре 15-так година широм Војводине када је велики број села почео да прави смотре запрега локалног карактера. То је била фантастична идеја да се сачува то мало лепих, добрих коња, али и да се сачувају и неки обичаји. На велику жалост предивна идеја није отишла даље од тога. Ентузијазам траје неко време па пресахне ако га ништа не тера напред.
Смотре су у почетку бивале организоване од стране малих локалних клубова љубитеља и дрзаоца коња и управо шланови клубова домаћина су били чланови жирија. Јефтино и лако, али убрзо је почело да то показује своје недостатке.Наиме, после пар година испоставило се (част изузецима) да су руководиоци једних клубова намештали другим руководиоцима пехаре, само да би за узврат добили исто. Испоставило се да пехаре добијају само једни те исти без обзира на приказан квалитет. Теби то као посматрачу не значи пуно, јер си дошао да посматраш лепе запрега, али дугорочно ће и теби засметати, јер је све мање људи заинтересовано да учествује на смотрама. Ја сам пример тога. Са друге стране зашто бих дао велике паре за доброг коња, кад неће бити добро оцењен. Ја имам фантастичног пастува, који има одличан педигре, прелепог екстеријера и фантастичне акције и на 14 смотри није добио ни једну једину награду, а истом том раније наведеном Луткару пре 2 године у Ковину пастув се саплете и направи пар скечева пред комисијом, али добије друго место у једнопрегу. Ми смо прошле године у Гају имали прелепу смотру са незапамженим бројем запрега - разлог је прост Луткар више није председник и знали су сви да ће добити поштено суђење, што се и догодило.
Онда долазимо и до кредибилитета "судија" о чему не бих дискутовао јер као што рекох ја сам лиценцирани судија, једини у општини Ковин,који нигде није позван да помогне у суђењу. Дакле, фер суђење је нешто непотребно..,.
 
Znaci isto stanje kao i svuda :ppozdrav:
Ali ostaje borba,nenasilni metodi svakako,nema ono spustanje sudije u bunar i sl. :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Ма нас огромна (али врло тиха и неприметна) већина држи коње из љубави, а не да би кроз (рекох већ како стечене награде) лечили сопствене комплексе. Мени су они одмор души, нешто чиме могу да се подичим и да пријатељима понудим нешто што могу добити само у Бечу-вожњу фијакером , а некад су и одмор новчанику :haha: :haha: :haha: :haha:
 
U Becu mogu dobiti ali za 70€ na sat :D ati objasni detetu od 5g koliko je 70€ :haha: :haha: :haha:
na pitanje
-Dali znas koliko je 70€ odgovor je
-Neznam,hocemo i sutra da dodedjemo samo malo moooooooolim te :haha: :haha: :haha:
 
Ljudi slabo nas ima zainteresovanih za konje :sta:
Juče sam bio u Debeljači na vašaru i stvarno sve manje konja imamo :nono:

Ajde pišite nešto dajte neke predloge,treba da nas je sve mlade sramota člana "Ristin" tast star čovek a još uvek se bori :bravo: a mi ?

ivanm
evo obećavam aktiviraj se i imaš moju podršku na svim fijakerijadama,bar ću glasno da navijam....
Ajde ljudi da ne zaboravimo tradiciju neka svako da svoj doprinos od nas malo a za konjarstvo mnogo.. :ppozdrav:
 
Joooj ma komplikovana ti je to prica ja mislim da je to uskopovezano sa novcem :udri: jbg ipak je mnogo losa situacija a to mu dodje kao neki luksuz definitivno mislim da nepostoji covek koji ne voli konje ali da bi imao konja mora da ga kosta a tu je i taj faktor lose organizacije zato sto ljudi pokusavaju da "ucare"nesto gde mesto nije.Kada neko drzi konja zato sto to voli i ode na neku fijakerijadu pa ga pobede nekoliko njih sa losim konjima ali dobrim vezama ili dali neku kintu onda on iz revolta digne ruke i rasproda ::lose::
To je moje misljenje :cao:
 
.Kada neko drzi konja zato sto to voli i ode na neku fijakerijadu pa ga pobede nekoliko njih sa losim konjima ali dobrim vezama ili dali neku kintu onda on iz revolta digne ruke i rasproda

To je prava istina, mada ima ALI. Ima nas koji dignu ruke, ali ne od konja nego od smotri. Voleo sam ja konje i volimih i dalje, bez obzira na "ćorave sudije". Tako da kada mi to obaveze dozvole lepo upregnem ili uzjašem konje i teraaaaaaaaaaaj.
Pegaz, hvala ti na podršci. Videćemo se,nadam se, ako ne pre, onda na smotri u Gaju 03.06.2011. !!!
 
Zna li neko program fijakerijada u Banatu za ovu godinu
U Crepaji je 25.04. ponedeljak /drugi dan Uskrsa/
 
u Crepaji se vidimo, ko god da ide. ja cu da dodjem ili sa dve kobile, ili sa kobilom i pastuvom. nisu neka klasa, ali su dobri :D :D

22.05. je fijakerijada u Dolovu, oa ko voli nek izvoli, to je inace i seoska slava u Dolovu, sv. Nikola
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Evo delimicnog spiska nekih lokalnih smotri zaprega (Fijakerijada) za 2011. koji sam uspeo da sastavim (nije hronoloski):

Sombor-druga polovina Jula
Backi Monostor(Bodrogfest)-2. nedelja u Avgustu
Odzaci-prve nedelje juna 05.06.
Golubinci-krajem Septembra
Gaj-drugi dan seoske slave Spasovdan
Pancevo(naselje Kotez II)-pocetkom Avgusta
Banatsko Novo Selo-na dan seoske slave Duhovi
Ravno Selo-pocetak Avgusta
Plocica-na dan seoske slave Petrovdan
Stapar-na Veliku Gospojinu
Opovo-trece nedelje Maja 22.05.
Djurdjevo-Spasovdan
Bavaniste-Gospojinski Dani
 
Evo mene posle nekog vremena da vas pozdravim vidim slabo smo aktivni.Bilo bi lepo da svako iz svog kraja obaveštava blagovremeno o fijakerijadama.Ako neko zna kakav je vašar u Smederevskoj Palanci što se konja tiče neka piše...
 
Zna li neko da li postoji skela za prelaz Dunava sa sremske na banatsku stranu,negde u visini Surduka,Belegisa ili Starih Banovaca,naime isao bih na Fijakerijadu u Crepaju 25.aprila,a moguci pravci odlaska tamo su mi ili most kod Beske na autoputu,ili preko Beograda,ali mi se ni jedna varijanta ne dopada?
 
Nazad
Vrh