Ракија од шљиве

I kod nas gotovo imam neke stare sljive koje pokojni cale jos sadio oko kuce.Posto ja nisam tu komsilulk to skuplja pa posle delimo.Bilo 5 kazana od 120l i jedan prepreka.

Posto komsija skupljao a cica je star i zadrt, a ja se nesto i ne interesujem previse radio je po njegovom skupljao sve i svasta i naravno stavljao sever 5kg na bure od 120 kg.

Nekako ga prevario njegov sin pa bacili prvi litar od prepreka ostalo skupljali i na kraju ja dobio 60l :osmeh:

21 grad i ostavljeno u staklenim balonima kad uhvatim vremena razblazicu je demi vodom na 19 i to joj je to, rakiju ne pijem tako da ce da ostari dobro vec imam od pre 6 godina jos je u buretu nekih 70l, i pored kazana bilo slabo degustatora a ovi moji pa i ja vise smo za spricer nego za rakiju :osmeh:

Al eto kao imam "domacu" :osmeh:
 
Moj ti je savet da je ne razblažuješ.
Ja prepek rakiju pečem bez 'patočenja', tj. dok 'gori ispod lule', a to ti je oko 57-63 stepeni(zavisno od vrste sljive).
Razblazujem izvorskom vodom sa našeg Šargana, ali prošle godine je većina mojih prijatelja radije pila nerazblaženu. Nismo imali utisak prejake rakije.
Valda zato što je 'šljiva', tj od požeške šljive..
 
Na 15 na je krenula kisela tako da su tu prekinuli.

Radili su sve suprotno od onog sto ovde savetuju mesam je stenlej,madzarka neka belo šljiva i sve je to skupljano mesec dana i jace kako je koja stizala dakle burad su otvarana skoro svaki dan, cak je komsija ubacio i 2 kofe od polu disperzije smokve :osmeh:

Komsija ima 80 godina i tako radi ima i svoj kazan pa se nisam ni mesao sam pitao da skuplja da ne propadne ja rekoh kako hoces sve sto treba da se plati ja sam tu i delimo na ravne casti ima i on neki mali vocnjak pa je i sebi radio isto onako kako je on nauci na pesteru odakle je rodom, a ko sam ja da mu solim pamet.

Probao sma samo i savim ok rakija, klasika nista da poludi s ali sta se sve prodaje ova je odlicna vec dobio ponudu da prodam za 400din/l Al neka je kao sto rekoh slabo mi pijemo rakiju samo BB kleku tako da u buretu ima i stare 7 godina sa kojom ko zna sta je nisam godinu i po otvarao to bure.

Ali bas je jaka sa ovih 22 ima lepu aromicu i ne gori u ustima ali kad udari u stomak bas se oseti ljutina mora to na 19 da se spusti i ima da bude sasvim ok za pred goste.

Sad si mi ubacio crva idem sutra poslom u Brvenik mogao bih u Usce da svratim da natocim Odmenjsku direktno na izvoru :osmeh:
 
Po meni je logicno da se podesi na 19 gradi I stavi
u bure da odlezi I da se ukrtoli kako kazu kod mene u selu.
Sto duze stoji u buretu drvenom bice pitkija.
 
Uvek se ostavlja rakija u "punoj" jačini da odležava i stari pa tek onda polako razblažuje i koristi. Ako se rakija nestavlja u drveno bure nego se odmah koristi razblaživanje treba početi tek posle tri-četiri nedelje dok se malo stabilizuje tako da na svake dve nedelje spuštamo po 5% a kada dođemo do jačine od 50% alk. onda spuštamo po 2-3% na dve nedelje... ako rakija odležava u drvenom buretu onda je bitno da bude jačina 65+%, jer se tek na toj koncentraciji alkohola iz drveta razgrađuju tanini, lignini, vanilini... odležavanjem pitke rakije u buretu dobijamo od bureta samo boju i ništa više.
 
.. ako rakija odležava u drvenom buretu onda je bitno da bude jačina 65+%, jer se tek na toj koncentraciji alkohola iz drveta razgrađuju tanini, lignini, vanilini... odležavanjem pitke rakije u buretu dobijamo od bureta samo boju i ništa više.

Za ovo nisam znao. Mislio sam da bez obzira na jacinu reda 20 tak gradi da se tanini tazgradjuju.
 
Da, da bi iz drveta izvukao one poželjne stvari potrebna je veća koncetracija alkohola.

- - - - - - - - - -

Ustvari odležavanjem pitke rakije ne činiš puno loše, ali ni ne koristiš drvo u punom smislu da bi dobijo nešto baš dobro.
 
Preporuka struke je da celo vreme odležavanja i sazrevanja destilata bude u punoj jačini. Ali sam se isto tako lično uverio da neke nagrađivane rakije i destilerije sa izgrađenim imenom ne rade tako.
 
Ovo je izuzetan prilog profesor je stvarno ekspert za ovu oblast fantastican prilog vrlo poucan i vidi se da covek zeli najbolje za nas domaci brend da se to prizna i etiketira i zastiti na medjunarodnoj sceni i negde na sredini video zapisa kada prica sta je sve potrebno da bi se krenulo ozbiljnije u celu ovu prezentaciju i izlaska na svetsku scenu on savetuje proizvodjace DA SE PRIJAVE TJ REGISTRUJU ZVANICNO i da ne rade vise na crno nego da to krene nekim normalnim i KONTROLISANIM TOKOM i da krenu da placaju drzavi POREZ I OBAVEZE [covek je video u razvijenim drzavama da to ide tako pa je pomislio da se skenira ovakav ritual i kod nas ] ali to nece ici bas tako jer je nas narod dobio mnogo puta u istoriji KORBACEM PO LEDJIMA I TO PO ZIVIM RANAMA sve su popisali ovi SECIKESE I NISTACI sve torove i obore i ambare pa jos da mu se plati sto sam pekao rakiju e sad meni nije jasno A STA DA IM SE PLATI narod je u bunaru zesce pa jos krimosima da se prijavim sto pecem rakiju pa posle jedino da dodjem ISPRED SUPA DA IM VRATIM KAZAN DA ME OSLOBODE GLOBE e to se moj dobri gospodine profesore registruje u normalnim drzavama a mi smo jos uvek NENORMALNA I RAZVALJENA BANANA DRZAVICA KOJA NECE SKORO U MODERNE TOKOVE jer mi smo krenuli unazad ka 19 veku a kako ovi vode mozda bude i 18 ti
 
Korisno I potvrdio par stvari.
Kvalitet madzarka, ranka pa lepotica.
Sporije pecenje je bitno.
Odlazevanje.
Za mene bitno da kaze da je sljivova ljuta u rangu
konjaka I malt viskija.
Hvala za link ...
 
Sta bi trebalo navesti na etiketi za rakiju od sljive.

Imam stare rakije iz razlicitih godina I sada hocu da odstampam etiketu I da flasiram, kada nekome poklonim da znaju sta je a vazno mi je da ih to podseca da je od mene.

Pada mi na pamet

Naziv da bude Ljuta
Rod te I te godine
Sorta sljiva ranka
Podneblje selo to I to
Jacina 19,5 gradi

Da li bi jos sta trenalo ili nesto drugacije receno.

- - - - - - - - - -

Sta bi trebalo navesti na etiketi za rakiju od sljive.

Imam stare rakije iz razlicitih godina I sada hocu da odstampam etiketu I da flasiram, kada nekome poklonim da znaju sta je a vazno mi je da ih to podseca da je od mene.

Pada mi na pamet

Naziv da bude Ljuta
Rod te I te godine
Sorta sljiva ranka
Podneblje selo to I to
Jacina 19,5 gradi

Da li bi jos sta trenalo ili nesto drugacije receno.
 
Najbitniji ti je dobar naziv velikim slovima tj logo.

Ovo sto si napisao to je to manjim slovima. Mozda je i bolje napisati recenicu dve i opisati, tipa "sa obronaka fruske gore itd" nego taksativno
 
Znas sta sam u dilemi,
Kada se kaze Ljuta kod nas se podrazumeva da je od sljive a vidim da na etiketama pise rakija od sljive.

I pre bih pisao jacinu u gradima nego u % jer bi onda pisalo alkohol

Inace hvala za ovo da treba I opisati nesto recima.

- - - - - - - - - -

Kojim redosledom bi trebalo da pise
Podneblje
Jacina
Rod

Ili Podneblje
Rod
Jacina
 
Nazad
Vrh