Ракија од шљиве

Danas sam provirio u kacu i vidim da je potonula sljiva tj komina...negde mi se cini da procitah da to nikako ne valja?
Sta mi je ciniti ljudi pomagajte.
 
Opet sam iščitao temu i ima oprečnih mišljenja... Ako ostavljam prepek jačine oko 65 stepeni na odležavanje u bure, kada treba ražblaživati rakiju ... pre bureta ili posle nekog vremena ili pre upotrebe pa makar to bilo i posle više godina...
 
Posle nekog vremena, barem mesec dva, a bolje je par meseci ako ti se ne žuri. Nema potrebe da čekaš mnogo duže. Razblaži za par meseci pa onda stavi na odležavanje u bure.
 
Ako ti se ne žuri bolje je da odležava u drvenom buretu na 65 stepeni. Kada razblažuješ ideš u tri etape,nemoj je svoditi odjednom na pitku jačinu.

Послато са GT-I9505
 
To za svođenje sam "shvatio" iz više puta po malo... nego me interesovalo kako se dobije kvalitetnija rakija ako uopšte ima razlike u tome kako odležava razblažena ili ne.
 
Nema oprecno u hrastovo bure ide prepek 65 pa na gore a razblazuje se ako ima potrebe( u buretu bude jedno 5 i vise godina ona ce pasti ispod50%) sto znaci da rakija u hrastu kako gubi kolicinu tako i alkohol se smanjuje naravno ako je bure u podrumu na priblizno istoj temp i vlaznosti oko70% podjednako se spusta oba parametra u suprotnom nesto malo drugacije. Elem kad bdes hteo da je konzumiras par meseci pre pocinje polako razblazivanje na odgovarajucu jacinu po meni 43% npr.

U bure samo preko 65% jedino tad od hrasta dobija ono sto treba
 
Preporučuje se da se radi odležavanje na punoj jačini. Meni tako odležava godinu dana a nakon toga ide razblaživanje pa u prohromske sudove.

Послато са GT-I9505
 
Hm ja sam bio ubeđen u suprotno, izvinjavam se na dezinformaciji :) Nisam znao da može i godinama tako da odleži...
 
Ko želi literaturu neka mi pošalje PP da mu pošaljem link, ne bih ovde zbog autorskih prava. Imam o rakijama ali i svašta nešto o voćarstvu.
 
Nazad
Vrh