Ракија од шљиве

Pa rakiju iz prve destilacije prepecemo opet samo sto u kazan dodamo kominu da bi imali pun kazan i onda se tada uzima za pice rakija,iz druge destilacije
 
Pa upravo je suprotno, zbog cega se i radi prepek. Da se ostrane strani ukusi i mirisi, koji nisu potrebni da se nalaze u rakiji.

Jeste li merili pre stavljanja u kom, koliko sljiva ima secera?

Jel ova racunica ok u tvom slucaju? Stavio sam da sljiva ima 12% secera. I to je kolicina rakije u prvoj destilaciji. Ne znam samo jel i za sljivu koeficijent 0,56.

300 X 0,9 X 12 X 0,56 =1814.4 /19.5 = ~93l

Da bude jasno ja ne tvrdim da sam ispravno(školski) radio nego da sam na taj način dobio jako lepu i pitku rakiju.Dali bi moglo bolje i više pa verovatno,pa destilacija alkohola je nauka a mi smo ili ja sam samo seljak.Nego u tvojoj računici šta je 93l jel moguće da bi mogao iz 300kg šljive da dobijem 93l rakije?
 
Ma ne mozes ni iz 300 litara vode da destilises 93 litara iste te vode, a kamoli da iz 300 kg sljiva dibijes 93 litara rakije. Staro pravilo je da se od jednog kazana ( uvek uzimana mera od 100kg) dobije 10 litara prepeka. Od toga mozes vrlo malo da odsupas i tu je kraj, mani se formula. Ako pecesa dunju onda to slobodno prepolovi.A ako dodajes secera onda povecaj za 20 ili 30 posto.
 
Nismo radili prepek,negde sam čitao da se prepekom gubi na mirisu ,ukusu...

Prepekom se koncetriše aroma, a izdvaja patoka, metel alkohol i druga štetna jedinjenja. Prvom destilacijom se samo izdvaja alkohol i ostale komponete od čevrstog dijela tj koma.

Svaki plod ima svoju opnu,celijsku opnu,koja mora da pocne da se razgradjuje,samim rastvaranjem ili razgradjivanjem otpusta se aromaticna komponenta i fermentabilni secer karakteristican za vocnu vrstu koju si stavio u fermentacioni sud.Tokom fermentacije oslobadja se Ugljen dioksid ,i on mora negde da izadje kako bi fermentacija pocela,a kada pocne fermentacija,stvara se takozvani klobuk,on se sastoji od onih cvrstih delova voca,kada nemesas kominu ,stvaras uslove za eventualni pocetak delovanja AEROBNIH mikroorganizama,samim mesanjem,sprecavas rad takvih mikroorganizama i ubrzavas postupak otpustanja ili ako hoces strucno ubrzavas MACERACIJU a samim tim i ekstrakciju ili otpustanje pozeljnih sastojaka iz ubacene vocne mase.Kada mesanje vocne mase nesprovodis to sve se neodvija kako treba a ako i budes imao srece da neupropastis, kominu neces izvuci maksimum iz koma posto je nemoguce da nemesanjem svako zrno,voca odradi posao koji sam ti gore opisao.

To se radi kod proizvodnje crnih vina, dok je kod proizvodnje voćnih rakija totalno pogrešno, čak šta više štetno. Kad već spominješ aerobne erganizme oni nemaju šta da traže u fermentaciji voćnog koma. Samo ovom medotom možeš da razviješ dosta sirćetnih bakerija i drugih štetnih mikro organizama koji koriste kisonik za razmnožavanje i time inficiraš kom, koji vodi onda fermentaciju u pogrešnom pravcu. Zato fermentacija isključivo mora bit Anaerobna (bez prisustva kisonika). Druga štetna posljedica mješanja je gubitak arome i alkohola. Pročitaj malo prethodne postve dosta se diskutovalo o tome.

Prvu destilaciju vrsimo dok ne bude 29,30 stepeni u prihvatnom sudu,zatim svu to kolicinu rakije iz prihvatnog suda vratimo u kazan i sipamo ostatak kominu dok se ne napuni kazan i onda pecemo i izdvajamo frakcije

Toliko si se mučio da izdvojiš rakiju iz koma, pa ga onda ponovo pomješaš sa komom. Prepek se isključivo radi od čiste patoke uz prethodno detaljno čišćenje i pranje kazna.
 
Svaki plod ima svoju opnu,celijsku opnu,koja mora da pocne da se razgradjuje,samim rastvaranjem ili razgradjivanjem otpusta se aromaticna komponenta i fermentabilni secer karakteristican za vocnu vrstu koju si stavio u fermentacioni sud.

@Sljivar, @reggacci
Da li se ovo izbegava tako što se šljiva pasira u mašinama, pa se koštica i kožica odvajaju?
Ili kao što kaže sljivar, to nije ni bitno. Odnosno da skratim priču, da li je to odvajanje kožice sa pasirkom išta korisno ili je gubljenje vremena?



U vezi one 93 litre to je količina meke rakije od 19,5 gradi, po onoj formuli koja se teoretski može dobiti iz 300kg šljive sa 12% šećera :)
Nisam ja izmislio formulu, a možda sam je pogrešno primenio u ovom slučaju. Ko zna bolje neka kaže :)
 
@Sljivar, @reggacci
Da li se ovo izbegava tako što se šljiva pasira u mašinama, pa se koštica i kožica odvajaju?
Ili kao što kaže sljivar, to nije ni bitno. Odnosno da skratim priču, da li je to odvajanje kožice sa pasirkom išta korisno ili je gubljenje vremena?

Kožicu kod šljive ne treba odvajati jer u njoj se takođe nalaze aromatcke komponente, košpu da. Ako se ne može odvojiti košpa. šljivu pognječiti do pasiranja, ali bez loma košpe.

U vezi one 93 litre to je količina meke rakije od 19,5 gradi, po onoj formuli koja se teoretski može dobiti iz 300kg šljive sa 12% šećera :)
Nisam ja izmislio formulu, a možda sam je pogrešno primenio u ovom slučaju. Ko zna bolje neka kaže :)

Račun je dobar ako si mislio na 19,5 stepni što je oko 8 gradi.

*8 gradi je prenisko za meku rakiju.

A što se tiče nekog okvirnog računa e ovako.
Imamo 300 kg šljiva sa sadžajem šežera 12%

Račun ćemo svesti na 100 kg šljva sa 12% šećera, radi lakšeg računanja.

koeficijent 0,56 x ovih 12 %, dobijamo 6,72 l apsolutnog alkohola (na 100 kg šljiva).

Ako uzmemo da je meka rakija (prva destilacija) oko 25-30 stepeni, uzimamo za primjer jačinu 25 stepeni.

Formula za razblazivanje alkohola je

H2O = V x (A – B) / B

Gdje su:
H2O – Koliko vode treba usuti
V - Količina rakije
A - Jačina Rakije (trenutna)
B - Jačina Rakije (željena)

Da bi dobili jačinu od 25 stepeni od 6,72 l apsulutnog alkohola trebamo usuti 19 l vode, što je ukupno količina meke rakije 6,72 + 19 = 25,8 l od 100 kg. ovih 25,8 ponožimo sa 3x jer je bilo 300 kg i dobijamo rezultat ukupan 77.4 l meke rakije od 25 stepeni.
 
@Sljivar, @reggacci
Da li se ovo izbegava tako što se šljiva pasira u mašinama, pa se koštica i kožica odvajaju?
Ili kao što kaže sljivar, to nije ni bitno. Odnosno da skratim priču, da li je to odvajanje kožice sa pasirkom išta korisno ili je gubljenje vremena?



U vezi one 93 litre to je količina meke rakije od 19,5 gradi, po onoj formuli koja se teoretski može dobiti iz 300kg šljive sa 12% šećera :)
Nisam ja izmislio formulu, a možda sam je pogrešno primenio u ovom slučaju. Ko zna bolje neka kaže :)

Nije gubljenje vremena,odvajanje kostice je obavezno ,posto ona otpusta cijanovodonicnu kiselinu eventualno je dozvoljeno ostaviti do 30% kostica ali dobijas opet rakiju loseg kvaliteta,sama ljuska ,nece u tom pravcu pokvariti rakiju ali ce svakako dati neodredjene mirise i ukuse ako zelis vrhunsku rakiju odvaja se i ljuska i kostica i dobijes EXSELENCIJU tako zvanu.

A za druga SLJIVARA koji necita tekstove, ja sam upravo u mom tekstu napisao,da eventualnim nemesanjem stvaras uslove za delovanje AEROBNIH mikroorganizama,a da sa mesanjem sprecavas rad takvih mikroorganizama i ubrzavas postupak MACERACIJE,
Nadalje moguce je kominu nemesati,ali ja dajem savete ljudima,koji rade rakiju u kucnim uslovima,bez dodavanja bilo kakvih hemijskij skih komponenti,i koji kominu uglavnom pripremaju u obicnim plasticnim buradima.Postupak koji ti opisujes za uslove koji vecina imaju,nevodi ka kvalitetu vec ka jako dugom procesu i ka losoj rakiji bar u kucnoj radinosti.
I jos nesto za NIKARAGVU neizbegava se samim pasiranjem sljive u masini mozes sve to napraviti bez masine
 
A za druga SLJIVARA koji necita tekstove, ja sam upravo u mom tekstu napisao,da eventualnim nemesanjem stvaras uslove za delovanje AEROBNIH mikroorganizama,a da sa mesanjem sprecavas rad takvih mikroorganizama i ubrzavas postupak MACERACIJE,

Ni blizu toga što opisuješ se ne dešava u postupku fermentacije.
 
Ni blizu toga što opisuješ se ne dešava u postupku fermentacije.


Jedina prednost zatvorene fermentacije,je ta da se gubi,manje ETANOLA,u otvorenoj fermentaciji se stvara,ugljen dioksid,koji gustu masu podize ,nagore i stvara se klobuk,e u tom klobuku ko je lenj pa nemesa kom, se alkohol oksidira u sircetnu kiselinu.Dakle nedozvoljavas da se klobuk stvara mesajuci ga ,ja sam rekao otvorena fermentacija ,naravno neotvori se bure skroz,a to sto ti navodis ja netvrdim da nisi upravu ali ko jos ima vrenjace ,i kontrolisano ucesce kiseonika u komu dakle ljudima objasnis u nasim uslovima kako je to najbolje
 
Ja ne verujem o čemu mi ponovo pričamo nakon ovako kvalitetne teme i tekstova koje je napisao prvenstveno Geber a onda i ostali članovi kao što je Šljivar.
 
Ja ne verujem o čemu mi ponovo pričamo nakon ovako kvalitetne teme i tekstova koje je napisao prvenstveno Geber a onda i ostali članovi kao što je Šljivar.

Jedno su tekstovi drugo je stvarnost,u startu gledano veca je prednost vodjenja previranja komine u kontrolisanim ucescem kiseonika,ali ako sve sagledamo i prednosti i mane onda mu dodje na isto,naveo sam da se u aerobnom vrenju izgubi vise etanola,dakle prednost je tu na strani ,anaerobnog vrenja,ali niko nije naveo mane anaerobnog vrenja da se temperatura optimalna mora menjati ka znatno vecoj posto se desi da komina hoce da udje u kasnu jesen i u zimu zbog sporog vrenja na optimalnioj temperaturi, tako kada sve saberes i oduzmes isto je, naravno i ja bih ako bih imao sve uslove a to znaci kontrolisano ucesce kiseonika a ne zatvaranje buradi i proturanje creva uronjena u vodu,radio tako .
 
Drugari,potrebna mi je pomoć....prošle godine sam ispekao 2000 litara rakije od šljive...koriščena zdrava i rukom brana šljiva bez grama šećera...fermentacija obavljena u buradima od 200 litara (stavljen celofan preko buradi ali bez creva i flaše),bez kvasaca i enzima.....Pečeno po završetku fermentacije...ogromna većina koštice nije išla u kazan,odvojena na dnu bureta...pečenje obavljeno na kazanu tipa prevrtač od 120 litara...dobijena meka rakija od 25 stepeni...prepek vršen odmah....odvojen prvenac i bez izdvajanja patoke dobijena prepečenica jačine 50 stepeni(bistra kao planinski potok).Kod nas u kraju je to jačina koju ljudi konzumiraju....problem je nastao kada sam dobio porudžbinu za prodaju 1000 litara rakije jačine 40 stepeni...razblaživao sam je demi vodom kupljenom u Maxiju...do 45-44 stepena je sve bilo u redu , a onda bi se rakija naglo zamutila...tako da nije ličila ninašta....e sad treba mi vaš savet šta da radim? da li možete da mi preporučite neku dobru demineralizovanu vodu i kako da izbistrim rakiju?
 
Trebaće 1-2 meseca da se izbistri sama rakija,ako ti se žuri onda kupiš filter papir. Sa filtriranjem rakije gubiš i deo arome.

Послато са GT-I9505
 
To samo-bistrenje je u stvari taloženje? Da li to znači da ako se promuća, da će se opet zamutiti?

Brzo si razblaživao, i ja sam uradio sličnu stvar, ali sa mnogo manjom količinom :)
 
Ma naravno da nisam razblazio svih 1000 litara...tek 20-ak...ali su se kupci zgrozili kad su videli našta liči(kao i ja ,na kraju krajeva)...koji filter da koristim....gde da ga kupim? a da , da napomenem da sam prvo spustio na 45 stepeni i bilo je ok...kada sam posle par dana krenuo ka 40 nastala je katastrofa...a i ja nemam sreće, od svih meni da zapadnu ovi što piju tako slabu rakiju...ja sve mislim da je mozda problem u vodi...ima li neko preporuku gde kupiti kvalitetnu vodu za razblazivanje rakije?
 
Bilo je dosta priče ovde na temi i temi rakije od kajsija o razblaživanju, ispod 45 je jako kritično jer se lako zamuti, do 45 možeš maltene samo da istočiš vodu u rakiju.

Osnovne smernice su da voda i rakija budu iste temperature, da se sipa uz mešanje, da se sipa niz sud u kom je rakija, znači ne samo navrneš flašu da se istoči, razblažuje se u nekoliko etapa, potrebno je vreme itd...
 
Ma naravno da nisam razblazio svih 1000 litara...tek 20-ak...ali su se kupci zgrozili kad su videli našta liči(kao i ja ,na kraju krajeva)...koji filter da koristim....gde da ga kupim? a da , da napomenem da sam prvo spustio na 45 stepeni i bilo je ok...kada sam posle par dana krenuo ka 40 nastala je katastrofa...a i ja nemam sreće, od svih meni da zapadnu ovi što piju tako slabu rakiju...ja sve mislim da je mozda problem u vodi...ima li neko preporuku gde kupiti kvalitetnu vodu za razblazivanje rakije?
Ukoliko ti je za utehu izmedju 1.000 L rakije od npr 45 stepeni i 40 stepeni razlika je 125L , tako da si ipak finansijksi bolje prosao.:ppozdrav:
Kod mene se takodje pije uglavnom sljiva od 50ak stepeni tako da bi bio u slicnom problemu kada bih dobio takvu ponudu. Ono sto je kljucno po meni kada se spusta rakija jeste POSTEPENO RAZBLAZIVANJE tj sukcesivno dodavanje vode u etapama. Kajsiju sam skoro 3 meseca spustao na zeljenu jacinu, postovao sam i druge preporuke od kolega sa foruma, voda je zajedno sa rakijom stajala u podrumu zbog temperature itd, i rakija se nije ni u jednom trenutku zamutila niti izgubila na aromi sto je kljucno. Moj ti je savet ukoliko im ne treba sva kolicina odmah (ukoliko je ne preprodaju) da predlozis da im rakiju isporucis iz nekoliko puta, a ti uzmi neki avans kao sigurnost da nece da odustanu a ti spustio rakiju na tu jacinu.
 
Nije problem u jednokratnoj isporuci.....potrebno im je oko 100 litara mesecno...mozda i vise u buducnosti...imaju neki lanac kafana po beogradu i novom sadu...pored posla sa sljivom verovatno bi krenuo i posao sa jabukom i kajsijom...a cena koju nude je odlicna...ali traze iskljucivo belu rakiju...i insistiraju na jacini od 40 stepeni...valjda covek moze da popije i 10 takvih,a vec sa 3-4 od 50 stepeni bi bio gotov, jer koliko sam razumeo njihova klijentela su uglavnom klinci....e sad temperatura destilovane i rakije je bila ista....koriscena je demi voda kupljena u maxiju....njihova robna marka...imate li preporuku za neku bas cistu vodu sa nekog instituta ili apotekarske ustanove? i sta mislite o nekom bistrilu? ako naravno ne urodi plodom ovo sa drugom demineralizovanom vodom? ili u krajnjem slucaju da li se moze prepeci rakija i dobiti relativno bistra prepecenica od 40 stepeni?Ako neko ima neki savet....unapred hvala....
 
Nazad
Vrh