Ракија од шљиве

Ja sam iz te Zapadne Srbije i pečem rakiju na 57-60 stepeni, jer prekidam sa pečenjem čim prestane 'goreti ispod lule'.
To radim iz razloga jer ne želim patokom doteravati rakiju na obično traženih 50 stepeni.
Razblažujem (jako polako)vodom sa izvora Šargan. Mada u zadnje vreme mnogi mi rado piju bez razblaživanja..
 
Pa ako pravis za celu zapadnu Srbiju onda si parametar.Svuda u starom vlahu piju blagu rakiju do 19 gradi i tacno se zna kad si izasao iz te granice, kad ti sipaju onu od 22 zalutao si severno, a kad ti spijau belu onda juzno :osmeh:
 
Podji od sebe kad uzmeš da piješ rakiju, prvo pitaš od čega ti je, onda pokusavas da je gradiraš dok piješ, pa se onda povedu priče gde su čiji voćnjaci... Bar kod mene je tako...:ppozdrav:
 
Ako moze od kolega koji prave rakiju od oraha da mi posalju recept u privatnoj poruci da ne gusimo temu. Cuo sam da je dosta dobra za zeludac,a ja imam dosta problema sa njim.
 
Pozdrav svima,moze li neko da mi objasni postupak spremanja sljive za ukomljavanje ,koji kvasci idu i ceo taj postupak.Hvala

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока
 
Tu ti je opisano za kajsiju ali je isti djavo komina, postupak pecenja isto manje vise...i sve sto je bilo pametno ovde po temama je upisano i tamo, ali pre 2 godine, ne znam sta je od tad bilo novo po temama i da li je bitno toliko...
 
Čika Lazo nek gušimo temu.
Ja pravim ovako:
Orahe veličine lešnika operem i presečem na pola, 40 komada na litar loze spuštene na 40%. Strpam u veliku teglu i dodam pola kila meda, ako ga imam, ako ne, kao prošle i ove godine, onda 1/2 kila šećera. Recept je celo kilo, ali ženi preslatko, a ja to ni ne probam pa mi sve jedno, a njoj se ovako sviđa i ostale gospođe su zadovoljene te se držim te razmere.
Mućkam teglu kad se setim dok se med ili šećer ne rastvori, nekad i to traje i nedelju dana i posle 40 dana procedim kroz krupno sito i uspem u flaše.
 
Drugar je dobio 20-ak litara šljivovice, stare 25 do 30, godina, al postoji jedsn problem, oseti se na bure.
Da li postoji nekakv proces da se taj miris ukloni?
 
Ja sam imao povod pa sam posle 29 godina cuvanu ranku naceo I gostima sluzio. Malom broju sam I poklonio flasu.

Ranka koja je lezala 5 ili 6 godina u starom buretu je prebacena u stakleni balon.
Kao mleko je .....
 
Ušravo je to pitanje, kakav se miris oseća, da li Vam miriše na hrast previše (u tom slučaju je pomešajte sa rakijom starom par godina u određenom odnosu kako se Vama sviđa), ili na buđavo bure, što je velika mana
 
Прегршт мудрости, сто кола лудости.

Невоља је код нас да су већином људи свепаметни па се и још "памет" просипа колико је има.

Свако буре било ново или коришћено мора да се припреми за спремање течности коју домаћин има намеру да чува и сачува краће или дуже време.
Није све једно ни од каквог дрвета су дуге бурета.Посебно је важан простор у коме се бурад чувају и он заслужује посебну пажњу и третман и неодвојив је упоступању с оним што је у бурету.
И плесниви подруми као и плеснива бурад могу да се,уз пуно труда, доведу у употребно стање.Догађа се да се и поред свег уложеног труда посао изјалови ако то раде особе недовољно стручне .

Постоје поступци којима се плеснива ракија и плесниво вино могу довести у стање да се без проблема могу користити.Наравно,за тако нешто су потребни знање,искуство у томе и сретства којима се то постиже,и могућност да се таква сретства набаве.Наћи добре пинтере,квалификоване и поштене подрумаре-винаре,и наравно све оне шпеције потребне за лечење ракије или вина а посебно буради и подрума је у данашње време често Сизифов посао.

И време .
 
Nazad
Vrh