Ракија од шљиве

Moze jedino da se "pokvari" ako ne zatvoris dobro, pa alkohol izlapi.
 
Tesko da ces naci rakiju staru 40godina. Pricamo o realnoj starosti rakije a ne rekla kazala. Ja imam staru rakiju koja ima oko 25godina i kvalitet je neopisiv, bar po meni. Sto bi rekli klizi kao ulje niz grlo.... Odlezala u hrastovom buretu nekih 15ak godina (propisno) i sad je u staklenim balonima od 50ak l i opet u podrumu.
Mislim da nema ni svrhe cuvati rakiju toliko dugo da predje taj period od 40godina. Stizu novi zasadi a ima i ko da popije hvala bogu :ppozdrav: .....

Ja imam pitanje za iskusne dali je bolje koristiti staklo ili prokron za cuvanje rakije nakon sto odlezi u buretu?
 
po definiciji staklo je najzdravija ambalaza,npr ne menjajoj boju miris ukus,npr sipaj vodu u plastičnu flašu od piva,voda poprimi miris piva dok u flašu od sok plastična nema
 
Ovo je sad cisto teoretisanje, bez velike prakticne koristi:


Da li postoji neka ocena koliko brzo se degradira kvalitet rakije stajanjem posle 40 godina?
Ne znam kako drugacije da pitam. Da li je to linearno, odnosno ako 100 godina stara rakija nije nizasta, da li je to islo od 40 do 100 linearno, polagano, ili je tek na 80-90 pocela naglo da propada :)
Uvek sam mislio da rakija ne moze da se pokvari makar stajala 1000 godina.

Pretpostavljam da ima veze sa cuvanjem rakije, odnosno pakovanjem rakije. Imam dva balona od po pet litara, koja su zapusena plutom i zalivena voskom, tako da mislim da je dopiranje vazduha i bakterija maksimalno spreceno.

Neide linearno ,jednostavno posle 40 godina blago degradira i to je to sa daljim protekom godina ako se dobro usidri nedegradira vise, dakle najbolje rakije su od 20 -30 godina i u tom periodu su najskuplje i treba ih plasirati
 
Ih, ko ce cekati 20 godina da bi prodavao rakiju :)

Ovde kod mene se prodaje bukvalno sa kazana :) Cim se ispece, ako se ne proda do sledeceg pecenja, odmah kukaju.



Nije mi niko odgovorio, a ja nisam uspeo da nadjem, koje voce zahteva mesanje komine?

Uglavnom se nalazi mesati mozda u pocetku, dan dva, kada je kiseonik potreban za razmnozavanje bakterija, posle zatvaranje i ne diraj. Nigde ne pise nista konkretno o nekom vocu da se na poseban nacim pravi kom, odnosno da se mesa.
 
Ih, ko ce cekati 20 godina da bi prodavao rakiju :)

Ovde kod mene se prodaje bukvalno sa kazana :) Cim se ispece, ako se ne proda do sledeceg pecenja, odmah kukaju.



Nije mi niko odgovorio, a ja nisam uspeo da nadjem, koje voce zahteva mesanje komine?

Uglavnom se nalazi mesati mozda u pocetku, dan dva, kada je kiseonik potreban za razmnozavanje bakterija, posle zatvaranje i ne diraj. Nigde ne pise nista konkretno o nekom vocu da se na poseban nacim pravi kom, odnosno da se mesa.

mesa se do samog kraja, svaki dan po nekoliko puta
 
Zašto je bolje da se meša? Šta se dobija time što svako malo otvaramo bure pa još i mešamo kominu?
 
Ove godine smo prvi put pekli rakiju po "novom receptu" 300kg šljive povadili koštice(sizifov posao,nas petoro dobar deo dana) stavili u burad BEZ GRAMA ŠEĆERA i koristio sam kvasac za voćne rakije.Bilo mi je žao da isecam rupu na poklopcu za crevo koje ide u vodu...pa smo radili bez toga .Stim da je kom toliko burno "radio" i penio da sam se bojao da bure ne pukne pa sam u tom periodu otvarao i mešao ,možda greška ili ne...Epilog-27 litara rakije na 19.5 gradi koja extra miriše a ukus mmm...Od svakog kazana prvenac od oko 0.5l odvajao i bacao.
Razlika od rakije koju smo ranije pekli sa košicom i "malo " šećera je jako velika.
 
Pa upravo je suprotno, zbog cega se i radi prepek. Da se ostrane strani ukusi i mirisi, koji nisu potrebni da se nalaze u rakiji.

Jeste li merili pre stavljanja u kom, koliko sljiva ima secera?

Jel ova racunica ok u tvom slucaju? Stavio sam da sljiva ima 12% secera. I to je kolicina rakije u prvoj destilaciji. Ne znam samo jel i za sljivu koeficijent 0,56.

300 X 0,9 X 12 X 0,56 =1814.4 /19.5 = ~93l

 
Zašto je bolje da se meša? Šta se dobija time što svako malo otvaramo bure pa još i mešamo kominu?

Svaki plod ima svoju opnu,celijsku opnu,koja mora da pocne da se razgradjuje,samim rastvaranjem ili razgradjivanjem otpusta se aromaticna komponenta i fermentabilni secer karakteristican za vocnu vrstu koju si stavio u fermentacioni sud.Tokom fermentacije oslobadja se Ugljen dioksid ,i on mora negde da izadje kako bi fermentacija pocela,a kada pocne fermentacija,stvara se takozvani klobuk,on se sastoji od onih cvrstih delova voca,kada nemesas kominu ,stvaras uslove za eventualni pocetak delovanja AEROBNIH mikroorganizama,samim mesanjem,sprecavas rad takvih mikroorganizama i ubrzavas postupak otpustanja ili ako hoces strucno ubrzavas MACERACIJU a samim tim i ekstrakciju ili otpustanje pozeljnih sastojaka iz ubacene vocne mase.Kada mesanje vocne mase nesprovodis to sve se neodvija kako treba a ako i budes imao srece da neupropastis, kominu neces izvuci maksimum iz koma posto je nemoguce da nemesanjem svako zrno,voca odradi posao koji sam ti gore opisao.
 
Mi smo pekli sljivu i mesali svaki dan po dva tri puta dnevno tako od stavljanja sljiva u burad do dana kada smo ispekli,rezultat ekstra,na 100l kazan 10l rakije 48 stepena prosek,ali radili smo takozvani poluprepek
 
Ako ja dobro koristim one poluhemijske formule, imali ste teorijski gubitak od 3-4 litre po kazanu. Da li je to zbog mesanja mozda?

Sta znaci poluprepek?
 
Prvu destilaciju vrsimo dok ne bude 29,30 stepeni u prihvatnom sudu,zatim svu to kolicinu rakije iz prihvatnog suda vratimo u kazan i sipamo ostatak kominu dok se ne napuni kazan i onda pecemo i izdvajamo frakcije
 
Zbog cega se to tacno radi?

U prvom kazanu ste se trudili da izdvojite alkohol iz kljuka, a da onda u drugom kazanu tu rakiju prosuli opet u kljuk i opet sve iz pocetka :sta:
 
Nazad
Vrh