Ракија од шљиве

Misa D_fiskal...Svaki sledeci odgovor je
neozbiljan....
Ovo mi nije bas najjasnije:sta:
Silomer i spektrometar nisu jedno te isto ustvari nemaju veze jedno sa drugim silomer je slican grdu za gradiranje rakije i potapanjem u tecnost/vocni most/ocitavate Ekslove stepene t.j. relativnu gustinu tecnosti a spektrometar je laboratorijski merni instrumenat koji se koristi za svasta mozda moze da izmeri i secer u vocnom mostu ali mu svakako nije primarna namena.
Znaci nije isto u svakom slucaju :ppozdrav:
Sta znaci ovo rezultati treba da budu veci od 15-18,6 da bi moglo da se izmeri ili sta?
@
Srdjan Zorz
U zadnje vreme se za merenje secera najcesce koristi refraktometar ili gore pomenuti silomer to ce vam reci i ako pozovete bilo koju firmu koja je specijalizovana za promet opremom za vinarstvo i destilaciju Refraktometar je dobra stvar i ja ga preporucujem kosta oko 5000 RSD i mozete ga naruciti kod Enovitisa,Vinarsko Vinogradarski Magazin,Agromarket
Kolicina secera u sljivi se krece od 7-15,3% tako da mislim da je eventualno dodavanje pozeljno do 15% mada ako zelite kolicinu na ustrb kvaliteta "nebo je granica"
 
X-Supreme8000 - LABORATORIJSKI STONI EDXRF SPEKTROMETAR

Spektrometar zasnovan na metodi energetski disperzivne rendgensko-fluorescentne (EDXRF) analize namenjen kontroli kvaliteta u širokom opsegu industrijskih grana.

Prilagođeni aplikacioni paketi u oblasti:

Rudarstva
Naftne industrije, industije maziva
Obrade drveta
Industrije cementa
Hrane i kozmetike
Industrije plastike i polimera
Obrazovanja
Ovako to otprilike izgleda:
1.Siromer 2.Spektrometar 3.Refraktometar
 
E sada jedno pitanje za @kiccu, da li je to što košta 5000 RSD ovo sa treće slike, i da li se sa njim može meriti i % šećera zrelog voća i % šećera u kljuku, da znamo kada treba da se peče rakija ?
 
To je refraktometar i kosta okvirno oko 5.000 i koristi se upravo za te namene mada mu preciznost zanemarljivo opada kada je prevreli kljuk u pitanju zbog alkohola koji se tu nalazi dolazi do manjih odstupanja u prelamanju svetlosti ali je to za kucne uslove zanemarljivo e sad ovo je iskustveno kada ga kupite u uputstvu pise upravo da sluzi za merenje secera kako u mostu tako i prevrelom komu imam nesto slicno koristim ga samo za merenje secera u grozdju jer u voce ne dodajem secer pa mi je svejedno:ppozdrav:
 
Kupio sam kvasac marke"Biosal", proizveden u Italiji, pakovanje se satoji od dve kesice od po 20 gr. razlicitog sastava, . Upustvo kaze da sadrzaj obe kesice sipam u malo tople vode,sasacekam 15-20 minuta i dodam kljuku. Ono sto me bunu jeste da je to doza za 1-3 hektolitra.
Kicco radi o domacoj sorti sljive Moravci, kao i o C.lepotici i Stenleju. C.lepotica se odavno savila do zemlje od roda i nelomi se dok se veliki deo moravke lomi. Do sada su mu ubedjivali da se Moravka domaca sorta ne orezuje, a iako sam je ja malo orezivao sada se lomi, te cu sjeseni udariti stroziju rezidbu ako bi je spasio, jer me sada dusa boli kada vidim polomljene grane, a da ih podupirem sve motkama neide.
Zanima me jos nesto, od Vas iskusnijih i starijih vocara. Sta cu dobiti ako u kazan rakije od sljive spremne za prepeksipam ispasirane dunje(kantu dve) ili dodam ekstrat dunje.
 
Druze ajde da ovo malo uozbiljimo i dovedemo do fine rakjie kako treba.Koliko imas sljive mislim kolicinski? to je okvirno znaci za 300 kg voca u vodu gde ces ga "startovati"dodaj malo secera.
Nemoj da se gresis molim te da koristis rakiju od sljive kao podlogu,za tu namenu mozes da nabavis za DZ jabuku padalicu najesen ili sitnu.

Za pocetak ti je najbitnije da sakupis zdrave plodove zrele u sud za previranje i ako je moguce da takav sud sto bolje odnosno hermeticki zatvoris ali da ima ili crevo koje ce biti izvod za CO2 koje je potopljeno u vodu tako da se kroz njega ne vraca kiseonik ili vranj za previranje koji se kupuje u poljo apoteci ako su kace u pitanju onda najlon i guma :ppozdrav:
 
IMACU SLIJVE OKO 10.000 kg., VIDECU DA JEDAN DEO PRODAM A OD OSTALOG RAKIJA. STAVICU KCASAC KAKO SMO SE DOGOVORILI U 300kg ZA PROBU OVE GODINE. NEGO ZANIMA ME OVO ZA ZATVARANJE KACA NAJLONOM I GUMOM, KOJI JE EFEKAT TOGA.RANIJE KADA SMO PEKLI DEDA NIJE NISTA STAVLJAO PA JE PRVO PENA ISLA PREKO KACA, A ZATIM SE NA VRHU KACE STAVARALA TVRDA KORA , TZV.POGACA, KOJU NEKO BACA PRE PECENJA A NEKO NE. INACE OD SUDOVA IMAM DRVENE BACVE I KACE, KAO I PVC BURICE SA POKLOPCIMA I KACE BEZ POKLOPCA.
MOZDA SAM MALO DOSADAN ALI ZELEIM DA IMAM STO BOLJU RAKIJU I DA PRATIM NOVE TEHNOLIGIJE, A DEDA MI JE PRENEO TRADIOCINALNI PECENJE RAKIJE, KOJE JE DAVALO REZULATA, ALI TREBA ICI NAPRED.
ZAHVALJUJUCI VAMA SA FORUMA KOJI NESEBICNO DELITE SVOJE ZNAJE SA NAMA POCETNICIMA PODIGAO SAM PRINOS VOCA, PA BI TREBALO I KVALITET I KOLICINU RAKIJE.JOS JEDNOM HVALAAAAA.
 
Neznam gde je taj vocnjak ali se Lepotica uveliko bere po Srbiji vidi prodaj je jer ima dobru cenu da li je ta Moravka isto sto i Crvena Ranka ili je neka od domacih trnosljiva.
Kvasci koji prevode secer u alkohol rade u aerobnim i anaerobnim uslovima znaci mogu u prisustvu vazduha a mogu i bez dok sircetne bakterije samo u prisustvu vazduha mogu da rade i tako ukisele kom.
Kada kacu prekrijes najlonom duplo presavijen i napravis mu obruc od unutrasnje gume nekog vozila CO2 ce praviti pritisak tako da ce "probijati"pored gume i izlaziti van dok ce ulaziti zanemarljiva kolicina vazduha isto ce znaci u toku vrenja najlon biti napet od pritiska na gore kako se vrenje zavrsava on pada to je i signal za pecenje kada se najlon "polabavi" nema vrenja sacekas 2,3 dana i peces.
Bacve koliko se secam hermeticki zatvaraju kada su zaduvene tu uzmes i nadjes komad silikonskog creva promera 8 ili 10 mm onda probusis rupu burgijom za 1mm manjom od creva kroz vranj kroz tu rupu provuces jedan kraj creva samo da prodje kroz vranj a drugi kraj zavuces u plasticnu flasu koju napunis vodom u toku vrenja CO2 ce zuboriti u flasi u pocetku burno i obilno kako vrenje odmice sve manje i slabiji mehurici kada mehurici prestanu da se pojavljuju u flasi znaci da je vrenje zavrseno :ppozdrav:
 
Vocnjak se nalazi na jugu Srbije, na obroncima planine Radan na 800metara n.v., te stoga jedno dve nedelje kasni vegetacija, to sam video sada kada sam poceo da prskam voce. Stavicu najlon i obruc od gume na kace, ima smisla, a plasticne burice koji imajupoklopac sa navojem samo cu prisloniti i postici efekat. Moravka je domaca sorta koja je daleko od zrenja, malopre sam probao( poslali mi iz sela), lepptica takodje nece jos, a za neki dan stici ce c.rana, sada je jedem i joj je nakisela
 
Sad stize Rana jbt koja fora iz ostatka Srbije Rusi je vec pojeli i podrignuli :haha:
Te plasticne ako ce neko biti kod kuce mozes da zatvoris pa u prvih dana dvaput a posle jednom dnevno popusti se malo da izadje CO2 a mozes i njih da zatvoris najlonom da se ne zezas bacve su najbolje definitivno
Sljiva od 500-800 m to zlata vredi:ppozdrav:
 
Dali postoji način sazrevanja poluzrele šljive(Stenley), naime imam dosta plodova koji nisu još sasvim prezreli, naravno njihova namena je za rakiju.
 
Ovo mi nije bas najjasnije:sta:
Silomer i spektrometar nisu jedno te isto ustvari nemaju veze jedno sa drugim silomer je slican grdu za gradiranje rakije i potapanjem u tecnost/vocni most/ocitavate Ekslove stepene t.j. relativnu gustinu tecnosti a spektrometar je laboratorijski merni instrumenat koji se koristi za svasta mozda moze da izmeri i secer u vocnom mostu ali mu svakako nije primarna namena.
Znaci nije isto u svakom slucaju :ppozdrav:
Sta znaci ovo rezultati treba da budu veci od 15-18,6 da bi moglo da se izmeri ili sta?
@
Srdjan Zorz
U zadnje vreme se za merenje secera najcesce koristi refraktometar ili gore pomenuti silomer to ce vam reci i ako pozovete bilo koju firmu koja je specijalizovana za promet opremom za vinarstvo i destilaciju Refraktometar je dobra stvar i ja ga preporucujem kosta oko 5000 RSD i mozete ga naruciti kod Enovitisa,Vinarsko Vinogradarski Magazin,Agromarket
Kolicina secera u sljivi se krece od 7-15,3% tako da mislim da je eventualno dodavanje pozeljno do 15% mada ako zelite kolicinu na ustrb kvaliteta "nebo je granica"

Postovani,
Tu nema nekog mudrovanja,i siromer,i spektromer (napredna tehnologija ) i reflektomer,mere sadrzaj % secere (i % suve materije itd) ..Tu se naravno slazemo?( a mozda i ne).E sada,kako da ovaj moj uredjaj,koji ti nazivas, reflektomer,sto je i pravilan naziv,napravljen 1952.g (dobijes sliku) , i siromer iz 1926.god.(slika sledi) moze da izmeri % secera kljuku ??

Posto ,reflektomer "zna da izmeri",maksimalne velicene % secera u svezem vocu,sigorno "zna" da izmeri i minimalne kolicine % secera u kljuku.(sto se naravno i pokazalo).Posto su gljivice sel.kvasca,odradile posao % secera u kljuku tezi 0%,vrlo logicno.Naime,ja na taj nacin i "pratim" tok vrenja,znaci pocinjemo vrenje sa npr. 18.6%,posle 3-5 dana bude 12%,pa posle 11dana 7%..itako do 3-4%(gde staje i ostaje na tom %).Napomena je da svaki uzorak izbistrim sa malo vinobrana,kao sto je neko i napisao.e sada sta se radi sa ova 2-3-4 % ,sta je to ...e pa i za to ima leka...u tabali koju dobijete uz "reflektometar" postoji i tabela za suvu materiju..tako da po toj tabeli ovih 2-3-4 %, ne ume da "rastumaci",odnosno "nije citljivo"..Koristeci "tradicinalnu" , tehnologiju,upaljac,ovo,ono, proba na jezik itd...zaista sam 100% siguran da doslo vreme za destilaciju...I tako..mozda nekom ovo moze da koristi...Jbg...nasledis uredjaj koji je 1 u 1. po definiciji ,a ti ga "prepravis" u 2 u 1 ili 3 u 1, (iz 1926.g i 1952.g) ako znas da ga iskoristis..itd..slike slede...

P.S.U svakom slucaju hvala na primedbi,jer ,zaista ,nisam lepo objasnio kako koristim siromer i "reflektomer", a mogu da Vam objasnim kako mozete da prevarite,alkotestre kada vasa policija zaustavi i traze da duvate u balon...probano,radi..

Pss: setih se recenice Pastera :"fermentacija je zivot bez kiseonika:" tvoj citat Pastera...moj citat tvog posta glasi: "Kvasci koji prevode secer u alkohol rade u aerobnim i anaerobnim uslovima znaci mogu u prisustvu vazduha a mogu i bez dok sircetne bakterije samo u prisustvu vazduha mogu da rade i tako ukisele kom.i",razmisli o tome,ja koristim sel.kvasac koji deluje u aerobnim uslovima i vrlo cesto "provetravam" kljuk i odmah,po zavrsetku vrenja, radim destilaciju da ne bih dobio kvaltetno sirce .. ... Pisem ,malo ,ali opsirno...jbg...nemoguca misija...em malo em opsirno,em ,mozda,glupo...itd

E sada jedno pitanje za @kiccu, da li je to što košta 5000 RSD ovo sa treće slike, i da li se sa njim može meriti i % šećera zrelog voća i % šećera u kljuku, da znamo kada treba da se peče rakija ?

Postovani,
Izvinjenje za kiccu,njemu je upuceno pitanje,naravno da moze,ja nesto slicno koristim,mada je ovaj moj iz 1952.godine..Citaj ovaj predhodni post...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja stvarno vise besplatno nemogu da te poducavam eventualno do ponedeljka kada pocinjem da radim pa necu imati vremena :ppozdrav:
Znaci Luj Pastera i aerobne anaerobne uslove sam jasno objasnio u svojim ranijim postovima a ti si dva dana spremao odgovor i na kraju prepisao:osmeh:

..Sveze voce se meri siromerom,spektomerom ili spetografom,znaci istom spravom
Ovo si ti napisao a ja sam te ispravio jer su ovo TRI razlicite "sprave" jer cak ni spektrometar i spektrograf nisu isto i ne koriste se za istu namenu

I nijednom recju nisi pomenuo refraktometar koji koji je najcesca sprava koja se koristi u proizvodnji vina i rakije o kome sam ja pisao ali si zato sada ponovo pokusao da se napravis pametan i pisao o "reflektometru" koji veze sa secerom nema i koristi se za proveru telekomunikacionih vodova
To sto ti mislis da mozes od uredjaja koji je namenjen za jedno da napravis 3u1 je greska ali ja necu vise da te poducavam pa ces morati da se malo vise potrudis za odgovor
A evo ti pomoc prijatelja
Jedina tacna metoda za ispitivanje dali je sav secer iz voca proveden u alkohol je hemijska analiza a refraktometar je u tom slucaju precizan kao i jezik nekog kazandzije:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Postavovani, Kicca , nisam nista pisao ,nemam ,brate ,vremena,tekuci posao,jbg,treba da zavrsim 2 programa za novi model fiskalnih kasa,u pitanju je komunikacija i transfer sa Pc racunara ka kasi ,+otvaranje fioke i prikaz podataka na eksterni display...hvala Bogu,privodim ga kraju,tako da nisam nista pripremao 2-3 dana odgovor , pa na kraju prepisao...Opet ,kazem,samo sam izneo svoje iskustvo u pracenju toka fermentacije...ideja mi je bila da vidim ,da li ovaj moj kazandzija ima dobar jezik...itd...Sto se tice,naziva uredjaja..pa jbg...pre 10 godina sam napisao jedno "programce" ,za pracenje i upravljanje jedne CNC masine ,za izradu alata za plastiku,i veruj mi i ne znam kakav je njen pravi naziv bio_Ovo ti sve pominjem ,jer znam ,kako funcionise software za analizu i prikaz rezultata...ili ti na prepoznatljiv ,citljiv uredjaj..Ipak,uredjaj za merenje secera u krvi radi priblizno isto kao i ovaj "reflektomer",msm citljiv mi je software... ...hvala na edukaciju...oduzicu ti se? i naravno :ppozdrav:..izvinjenje moderatu sto odoh :off_topic:
Ps. Naravno i sa ovom tvojom se recenocom se slazem:"i koristi se za proveru telekomunikacionih vodova:osmeh:",gde bih dodao "optickih,telekomunikacionih vodova,naravno,svetlost ne ide kroz bakar,logicno",opet multifunkcijski uredjaj...2U1,ili 3u 1...ili 100 u 1...niko,koliko ja znam ne razvija uradjej koji ce da se primeni samo za jednu vrstu posla,ostalo su modifikacije na istu temu...." spektrometar i spektrograf,refraktometar,(odomaceni naziv je reflektometar,jbg,Srbi kao Srbi, citaju sta im se svidja itd.." jer ,prvi uredjaj "meri", ovaj drugi "meri i pise"..itd..zna Cica,grcki,a sve je vezano za spektar,svetlost,ovo,ono..itd..Debele su to ,brate,knjige,koje sam ja prelistao,mada svinje su debele, a knige su obimne,sto rece...jedan covek..cik pogodi koji.....
 
Poslednja izmena:
U subotu zavrsena prerada sljiva u cistu Rankovacu.Imao sam 650l kljuka i ispekao 68lit ljute prepecenice na 27gradi.Sada samo da joj se doda destilovana voda i da se obori na 21 grad,pa u bure na starenje.
 
Tako kazu brojke,burad je fabricki izmerena ja je nisam merio a rakiju je majstor kazandzija merio i gradirao.Kad je uzeo usur(tako se kod nas kaze) meni je ostalo 64lit.
 
Nazad
Vrh