Poljo wiki KWS uljana repica
Strana 52 od 82 PrvaPrva ... 242505152535462 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1,021 do 1,040 od 1623

Tema: Ракија од шљиве

Novajlija AHIL avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Poruka
    23
    Zahvalio se
    9
    Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    geber je to pokusavao objasniti u nekoliko njegovih vrlo korisnim porukama.
    Bitnije od dodavanja secera je zatvorena ,kontrolirana fermentacija.Tako se "zadrzi" stvorena kolicina alkohol u kominu i nema potrebe to "kompenzirati" sa dodavanjem secera.
    Bitnije od dodavanje vode je dodavanje enzim i gnjecenje,pasiranje voca za ukomljavanje.Tako ce to voce pustiti svoju vodu.
    Poslusaj savjet, pa ces vidjeti koja je razlika kod rakije.Ima trubace da pozoves....

Član bratori avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    109
    Zahvalio se
    1
    Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Cvejo, ako hoces rakiju, gustu kao ulje, onda moras istu drzati najmanje 5 godina u buretu, bez dolivanja iste. Ako hoces brze starenje rakije, bure drzi u kacari, ako je imas, ili na tavanu, onda je dovoljno godinu-dve. Pozdrav

Član CVEJA Po avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    2,629
    Zahvalio se
    790
    Zahvaljeno 865 puta na 426 poruka
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Hvala svima na pomoci.Bratori a sta je to kacara?

- - - - - - - - - -

Evo kako to sad izgleda mada jos se kupe sljive.Nisu ciscenje od kostica niti muljane.E sad vi me posavetujte sta da dodam da li neki enzim secer vodu..da ih muljam cistim kostice??

Član bratori avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    109
    Zahvalio se
    1
    Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kacara je objekat u kojem se drze burad i kace sa cuvanje rakije i komine.
    Evo, radnja se odvija unutar kacare. http://www.youtube.com/watch?v=cXVCRwWIt_c

Član Isnogood avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Poruka
    489
    Zahvalio se
    146
    Zahvaljeno 71 puta na 50 poruka
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    http://poljoinfo.com/attachment.php?...2&d=1377606277

http://poljoinfo.com/attachment.php?...1&d=1377606267

http://poljoinfo.com/attachment.php?...3&d=1377606289

e ovako je to izgledalo... i sada izgleda...juce zatvirio, sad sam promesao i zatvorio i vise ne diram...

Član geber avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Poruka
    292
    Zahvalio se
    92
    Zahvaljeno 328 puta na 158 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Noćas si napisao ovo...
    Znaci vise ne diram nista... samo gledam i trljam ruke kao baja patak...
    Danas ovo...
    ...juce zatvirio, sad sam promesao i zatvorio i vise ne diram...
    Kao da vidim šta će sutra biti napisano...
    U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.

Član Isnogood avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Poruka
    489
    Zahvalio se
    146
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Pa neki kazu mesaj 3 dana,neki ne mesaj,neki kazu do zadnjeg dana...
    Znaci vise ne diram nista... -ovo je bilo upitno...-trebao je neko reci ne pipaj:)
    Sutra ce da pise isto sto i narednih dana:: nisam ni pogledao...sutra cu:)
    Inace sad spremam jos jedno bure... Da utvrdim-bez kospe,bez secera,bez vode i bez pipanja... samo crevo i flasa?:)

Novajlija AHIL avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Poruka
    23
    Zahvalio se
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: Isnogood Pogledaj Poruke
    ....Inace sad spremam jos jedno bure... Da utvrdim-bez kospe,bez secera,bez vode i bez pipanja... samo crevo i flasa?:)
    TO, MAJSTORE!!!! Isnogood-this will be very good!!!

Član Isnogood avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Poruka
    489
    Zahvalio se
    146
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Pa vidis da sam naucio... Sad jos da naucim da pecem.... i veseo ceo zivot:)))))))))))

- - - - - - - - - -

Inace,kad vidim sta i kako rade ovde po macvi, i sta stavljaju u kominu......ja sam u startu bolji-stavljao sam samo one koje bih pojeo i pokoju dehidriranu-malo se vise sasusila na zemlji-nije trula... vidi se otprilike na slikama...

- - - - - - - - - -

A za 20ak dana mi stize stenlejka,i jos dokupim koje kilo...

Član radashin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Poruka
    1,692
    Zahvalio se
    604
    Zahvaljeno 1,292 puta na 550 poruka
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Бем ти више ту ракију... Кркни бре у буре од 200 литара 150кг воћа, затвори га, сачекај да преври и - пеци ракију бре!!!
    Ракија до јаја, мало си можда изгубио шмека, ароме, мало запремине, али цепај ако ти то није толико битно!!!
    Poslednji uredio radashin; 29-08-13 u 13:10.

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Poruka
    90
    Zahvalio se
    16
    Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Da li je tacno da umesto kiseline moze da se koristi limuntus? Procitao sam da se (za krusku) koristi 2gr na 1kg mase.

Član sljivar avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Poruka
    685
    Zahvalio se
    101
    Zahvaljeno 492 puta na 242 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Juče i danas peče se ljepotica, od 120 litra koma dobije se negdje oko 32 litre patke jačine 12 gradi, a ona potkupljana što je ranije opala, prvih par kotlova negdje oko 25-27 litara.

Poslušao sam par geber-vih i AHIL-ovih savjeta stavio enzim (FM-Top) i kvasac (Spiriferm Arom). Mogu samo raći da je enzim napravio posao. Kace su od 500 litara, samo gornjih 15-tak cm ima kolača ostatak koma je sav tačan kao vino. Sutra slijedi druga destilacija pa u bure, a o ukusu i aromi je još rano govoriti, vidjet ćemo kad razblažimo.
    “Zaista čovjek zna samo ako malo zna. Sa povećanjem znanja raste i sumnja.”
    ......J. W. von Goethe

Član geber avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Poruka
    292
    Zahvalio se
    92
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: nem Pogledaj Poruke
    Da li je tacno da umesto kiseline moze da se koristi limuntus? Procitao sam da se (za krusku) koristi 2gr na 1kg mase.
    Nije tačno jer se i kod pravljenja vina izbjegava dodavanje limunske kiseline prije fermentacije, nego se dodaje poslije nje. Pogotovo se to ne radi u količinama koje bi morale biti višestruko veće nego što su ova 2 g, jer 1 g spušta pH za samo 0,1; pa bi za krušku trebalo nekih 10 grama. U toj količini bi itekako došla do izražaja njena bakteriološka nestabilnost. Nastala bi znatno veća količina sirćetne kiseline (kisela rakija) i diacetila koji u većim koncentracijama daje miris i okus na užegle masnoće.

- - - - - - - - - -

Citiraj Citiram: sljivar Pogledaj Poruke
    ...o ukusu i aromi je još rano govoriti, vidjet ćemo kad razblažimo.
    Ako si sve radio onako kako treba, onda ne treba još dugo čekati za tako nešto. Ja to godinama radim odmah nakon druge destilacije-prepeka. Ne mogu da čekam i razblažim je trenutno, čak je i pijem čitavo vrijeme dok radim destilaciju. Uopšte ne izgleda kao da je nova rakija. Probaj, nećeš se pokajati, samo malo zanemari naknadni i gotovo neprimjetan uticaj bockanja na zadnjem dijelu jezika, zbog brzog i trenutnog razblaživanja. Nakon samo nekoliko dana i on nestaje.
    Poslednji uredio geber; 28-08-13 u 19:54.
    U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.

14. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku geber na ovoj poruci:

sljivar (28-08-13)

Član AcA OPEL avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Poruka
    3,711
    Zahvalio se
    345
    Zahvaljeno 747 puta na 488 poruka
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Lele ljudi kad vidim sta sve stavljate u te sljive i koju nauku napraviste od toga,nista mi nije jasno.
    Kod mene se skupljaju sljive,suve i budjave ne,bez grancica i lisca i onda se isipaju u kace ili bacve i nista se vise ne dodaje niti oduzima.Znaci to je to.Posle se pece i naravno proba i mi je obicno pustamo 23-24 gradi i kazu ljudi da je extra.
    Kod mene se vec pece,a boga mi i proba.
    Nakrivicu kapu,rodila mi njiva... (OO--[][]--OO)

Član sljivar avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Poruka
    685
    Zahvalio se
    101
    Zahvaljeno 492 puta na 242 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: geber Pogledaj Poruke
    Ako si sve radio onako kako treba, onda ne treba još dugo čekati za tako nešto. Ja to godinama radim odmah nakon druge destilacije-prepeka. Ne mogu da čekam i razblažim je trenutno, čak je i pijem čitavo vrijeme dok radim destilaciju. Uopšte ne izgleda kao da je nova rakija. Probaj, nećeš se pokajati, samo malo zanemari naknadni i gotovo neprimjetan uticaj bockanja na zadnjem dijelu jezika, zbog brzog i trenutnog razblaživanja. Nakon samo nekoliko dana i on nestaje.
    Par litara hoću sigurno, a ostatak tek poslije nove godine počinjem i to lagano 2-3 stepena sedmično, nigdje ne žurim. Ja sam više za varijentu rakije iz hrastovog bureta.
    “Zaista čovjek zna samo ako malo zna. Sa povećanjem znanja raste i sumnja.”
    ......J. W. von Goethe

Član geber avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Poruka
    292
    Zahvalio se
    92
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: AcA OPEL Pogledaj Poruke
    Lele ljudi kad vidim sta sve stavljate u te sljive i koju nauku napraviste od toga,nista mi nije jasno.
    Možda ti nakon ovih podataka i objašnjenja bude jasnije.
    Francuska godišnje napravi 7,6 milijardi eura od izvoza vina i 3,5 milijardi eura od izvoza alkoholnih pića, od toga 2,4 milijarde eura od izvoza konjaka, ostalo velikim djelom otpada na kalvados. Konjak zauzima više od dvije trećine cjelokupne prodaje žestokih alkoholnih pića u svijetu. Sve to „samo“ zbog masovnog kvaliteta nastalog dugogodišnjim zakonskim odrednicama koje velikim dijelom regulišu ono što je konstatovala struka i nauka kada je u pitanju kvalitet i ispravan postupak proizvodnje rakije, a o čemu i ja pišem na ovom forumu.
    Gdje je u svemu tome šljivovica? Jednostavno i bukvalno nigdje. Drugačije rečeno smiješno je to gdje je, naročito kada se zna da može parirati najcjenjenijim rakijama na planeti. Na žalost godinama već sve stoji na ovom može. Zašto je to tako? Možda, i ne samo možda, u stavu i odnosu mnogih koji misle isto ovo što si ti napisao u gornjem citatu.
    Nemoj se ljutiti ali ću morati odgovoriti istom mjerom na ono što si ti rekao meni. Pravljenje ćumeza zahtijeva više pažnje i aktivnosti nego ovo kako si ti napisao da praviš rakiju.

- - - - - - - - - -

Citiraj Citiram: sljivar Pogledaj Poruke
    Par litara hoću sigurno,
    I mislio sam na malu količinu za degustaciju.

18. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku geber na ovoj poruci:

AHIL (28-08-13)

Novajlija AHIL avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Poruka
    23
    Zahvalio se
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Gdje je u svemu tome šljivovica? Jednostavno i bukvalno nigdje. Drugačije rečeno smiješno je to gdje je, naročito kada se zna da može parirati najcjenjenijim rakijama na planeti. Na žalost godinama već sve stoji na ovom može. Zašto je to tako?
    Eh,da nije samo ova nasa balkanska trdoglavost ...gde bih sad bili

Кркни бре у буре од 200 литара 150кг воћа, затвори га, сачекај да преври и - пеци ракију бре!!!
    Ракија до јаја, мало си можда изгубио шмека, ароме, мало запремине, али цепај ако ти то није толико битно!!!
    Krkni ga bre majstore,nemoj da se zamaras sa naukom -kome to treba... teraj tako kako je tebi najlakse,pa sta bude nek bude!
    Na silu nekome mozes samo uzeti nesto, ali ne i dati.
    Poslednji uredio AHIL; 28-08-13 u 23:15.

Član AcA OPEL avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Poruka
    3,711
    Zahvalio se
    345
    Zahvaljeno 747 puta na 488 poruka
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Možda ti nakon ovih podataka i objašnjenja bude jasnije.
    Francuska godišnje napravi 7,6 milijardi eura od izvoza vina i 3,5 milijardi eura od izvoza alkoholnih pića, od toga 2,4 milijarde eura od izvoza konjaka, ostalo velikim djelom otpada na kalvados. Konjak zauzima više od dvije trećine cjelokupne prodaje žestokih alkoholnih pića u svijetu. Sve to „samo“ zbog masovnog kvaliteta nastalog dugogodišnjim zakonskim odrednicama koje velikim dijelom regulišu ono što je konstatovala struka i nauka kada je u pitanju kvalitet i ispravan postupak proizvodnje rakije, a o čemu i ja pišem na ovom forumu.
    Gdje je u svemu tome šljivovica? Jednostavno i bukvalno nigdje. Drugačije rečeno smiješno je to gdje je, naročito kada se zna da može parirati najcjenjenijim rakijama na planeti. Na žalost godinama već sve stoji na ovom može. Zašto je to tako? Možda, i ne samo možda, u stavu i odnosu mnogih koji misle isto ovo što si ti napisao u gornjem citatu.
    Nemoj se ljutiti ali ću morati odgovoriti istom mjerom na ono što si ti rekao meni. Pravljenje ćumeza zahtijeva više pažnje i aktivnosti nego ovo kako si ti napisao da praviš rakiju.
    Pa znas kako?Bitno je da ta rakija bude dobrog kvaliteta,sta god to znacilo.Kako se pravi cumez ne znam,ali ako ja moju rakiju lakse napravim onda sam zadovoljan.Jednostavno moj deda je tako pece,a i njegov deda je tako i sto bi ja tu nesto menjao ako je ta rakija dobra.Ja cak i ne pijem to kazu ljudi koji je probaju.
    Nakrivicu kapu,rodila mi njiva... (OO--[][]--OO)

Član geber avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Poruka
    292
    Zahvalio se
    92
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ostavi dedu za kamere i marketing, a ti radi onako kako treba. Kao što to i Deki mudro radi na ovom linku koji je nedavno postavljen na forumu. Rakija mu je inače zvanični proizvod Fk Crvene Zvezde.
    http://poljoinfo.com/showthread.php?...l=1#post739209

Član radashin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Poruka
    1,692
    Zahvalio se
    604
    Zahvaljeno 1,292 puta na 550 poruka
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: AHIL Pogledaj Poruke
    Krkni ga bre majstore,nemoj da se zamaras sa naukom -kome to treba... teraj tako kako je tebi najlakse,pa sta bude nek bude!
    Na silu nekome mozes samo uzeti nesto, ali ne i dati.
    Као прво, шалио сам се мало, изгледа да није схваћено... Нема везе. Ево сада мало озбиљно.
    Ко производи веће количине за продају, поготово ако хоће да заштити име, значи озбиљнија производња - само наука! Овако, код мене у домаћинству нико не пије ракију, испечем годишње (углавном од кајсије) 100-200 литара ракије коју похвале сви који је пробају (гости и људи којима понесем на поклон неки литар) и заиста ми се не исплати вееелико цимање (а признаћете да јесте) да бих све то скоцкао 100% како треба. Изгубим мало количине и квалитета, знам то, али и овако је резултат солидан, а много је лакши начин. Битна ствар: бирам само квалитетне плодове за у кацу и не додајем ништа (вода, шећер...). Поздрав.
    Poslednji uredio radashin; 29-08-13 u 13:08.

Strana 52 od 82 PrvaPrva ... 242505152535462 ... PoslednjaPoslednja

Dozvole pisanja

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete odgovoriti u temi
  • Ne možete postavljati atačmente
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •  
Svi postovi su vlasništvo njihovih autora. Poljoinfo.com ne garantuje tacnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo cijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju izmedu registrovanih clanova.