Cena Suncokreta rod 2014.g.

Strašno, da ne poveruješ. Da nije tužno, bilo bi smešno. Nije toliko fora u tih 10e, koliko je fora u tome kakve krave muzare ispadamo. ::lose::
 
Pa ni pola 0,5e ne treba ici gore, ako je seme proizvedeno u takvoj godini gde merkantila belezi dosat nizu cenu od predhodne godine, seme treba za neki procenat pasti cenovno!
Kako je bilo 2012, merkantila belezi neverovatan rast, pa na prolece dobijamo neverovatno skupo seme naspram predhodne godine, od 50-60e po vreci iste one singente!
I sta da radis, nemocni smo pred ociglednom nepravdom, samo drzava tome moze stati na put, al trenutno nismo na istoj strani, na zalost...
 
Cena semena ide gore za 10e, singentina vreca od 150 000 semenki...ovo vise nema veze sa nici, merkantila jeftina, zaradili na izvozu i na kraju seme poskupljuje, bice nama veselo i to maskembal!!!
pa zar nevidite kuda sve to vodi ali vi i dalje terate svoje ,sejte suncokret na veliko ali kad oprave cenu na bazi proslogodisnje kukace te i plakacete, a nece niko da se buni jer ko se bunio prosle godine i protestvovao nece ga sejati, nalaze se alternativne kulture tj vec su ih nasli.Bez ugovora o ceni nista od suncokreta.
 
Meni samo nije jasno zašto mi svi kukamo? PA nemojmo sejati suncokret, godinu ili dve, pa će cena dostići ono što mi hoćemo. Da se razumemo, da ne bi počelo neko prozivanje, i ja mislim da je cena suncokreta mala, ali pojedinačno pišući ovde na forumu, bez nekog udruživanja, mi ništa postići nećemo... Mada i udruženja već ima koliko hoćeš i svako radi za sebe, tako da nam je i tu mala vajda...
 
Meni samo nije jasno zašto mi svi kukamo? PA nemojmo sejati suncokret, godinu ili dve, pa će cena dostići ono što mi hoćemo. Da se razumemo, da ne bi počelo neko prozivanje, i ja mislim da je cena suncokreta mala, ali pojedinačno pišući ovde na forumu, bez nekog udruživanja, mi ništa postići nećemo... Mada i udruženja već ima koliko hoćeš i svako radi za sebe, tako da nam je i tu mala vajda...
Ima nesto sto se zove plodored, mora se i to postovati.Kod nas psenica, kukuruz, suncokret pa u krug. Ni alternativne kulture koje je neko spomenuo nemaju neke cene sa kojim bi bili sigurni, a i ne vidim sta bi to novo moglo da bude. Soja,slacica, uljana repica pa isecerna repa ovde su slabo zastupljeni, a i njihova cena je od godine do godine tj. od dobre do porazavajuce. Zakljucak. Sta god proizvodili uvek dolazimo mecki na rupu jer nam na kraju plate sta i koliko hoce.
 
Pa to apsolutno i ja kažem... Kod mene u selu a i okolini suncokret nije bio zastupljen na ozbiljnim površinama do 2010, tako reći samo su ga velike gazde sejale, a sada ga seje i onaj ko ima 5 jutara zemlje. Tako da imaju veliku ponudu sirovine i mogu da rade šta oće.

Ja ga na mojim površinama imam zastupljeno u stalnom plodoredu u skoro istim površinama, a što se tiče cene, na to se neobazirem mnogo jer u ovoj našoj lopovskoj državi ništa nije izvešno, već gledam da postignem što veći prinos.
 
Poslednja izmena:
pa zar nevidite kuda sve to vodi ali vi i dalje terate svoje ,sejte suncokret na veliko ali kad oprave cenu na bazi proslogodisnje kukace te i plakacete, a nece niko da se buni jer ko se bunio prosle godine i protestvovao nece ga sejati, nalaze se alternativne kulture tj vec su ih nasli.Bez ugovora o ceni nista od suncokreta.
Lako je da spustis **greška u fotelju i da pametujes nekome kako da radi, a kuci Tata odlucuje, a ako Deda drzi sarajtov onda mi i jasne frustracije!
 
Bez ugovorene cene nebi trebalo sejati, bar cu ja tako. Sto se semena tice ako syngenta podigne cenu trebalo bi se opet malo ici na ns seme.
 
Bez ugovorene cene nebi trebalo sejati, bar cu ja tako. Sto se semena tice ako syngenta podigne cenu trebalo bi se opet malo ici na ns seme.

To znaci svesno ici na manji prinos. Da se razumemo ni ja ne podrzavam poskupljenje semena, ali mislim da je NS zaostao u kvalitetu hibrida i kukuruza i suncokreta.
 
pa zar nevidite kuda sve to vodi ali vi i dalje terate svoje ,sejte suncokret na veliko ali kad oprave cenu na bazi proslogodisnje kukace te i plakacete, a nece niko da se buni jer ko se bunio prosle godine i protestvovao nece ga sejati, nalaze se alternativne kulture tj vec su ih nasli.Bez ugovora o ceni nista od suncokreta.
Da li imamo ugovorenu cenu za pšenicu ,kukuruz ?
 
Nema logike da seme poskupljuje 10%, a da se cena sigovine krece i do -100% u odnosu na prethodnu godinu!Dirigovana otimacina i pljacka seljaka...Psenicu i kukuruz mozes sam cuvati i cekati cenu,to kod suncokreta nije slucaj i na tu loptu i idu!
 
Cena Singentinih hibrida suncokreta~300e/sj,sa dozom hemije za 2,5 ha.
Radi se na tome da u ugovorima za sunc.bude minimalne zagarantovane cene,ali polako da ne trcimo pred rudu.
 
Isto odprilike jer ide vise hemije nego prosle godine,tako da je cenovno odprilike tu negde.
 
U pravu ste za hemiju,prosle god. je sa imi hibridima isla litra pulsara,sada su je povecali za jos jednu litru.a stim se i cena povecala.Juce na skupu u Zr je bilo reci o Lg cenama semena bice oko 170-180 e sj.
 
Lako je da spustis **greška u fotelju i da pametujes nekome kako da radi, a kuci Tata odlucuje, a ako Deda drzi sarajtov onda mi i jasne frustracije!
dragi moj prijatelju moras da svatis da ako je tako kod tebe nije kod svakog,a da spustam **greška u fotelju i da pametujem drugom kako da radi, pa ja sam samo iznosio moje cudjenje na vase kratko pamcenje i pricanje svega i svacega. ovo sto sam napisao je moj stav i tako ce kod mene da bude, a vi radite sta hocete . Bez garantovane cene nista.

e sad o garantovanoj ceni ostalih proizvoda pa lepo je savato objasnio, sta da radis sa suncokretom koji si lagerovao kuci ? golubari uzimaju manje kolicine kao i ovi sto drze zivinu? mozda imas srece pa se pojavi neka mala uljara ali to je opet mala kolicina. a ima i ovo jako je gadan za lagerovanje hoce da se upali posle mozes samo da ga bacis, mnogo kalira? jer si u njihovim rukama cim ga posejes slabo se trguje sa njim na berzi jer uljare daju premije za kolicinu otkupljivacima, pa se otkupljivacima neisplati da dozvole trgovinu na berzi itd itd.
 
Pa naravno, prosle godine su nam prodali samo 1 lit. pulsara, znali su da cemo kupit drugi.Od ove godine na trzistu krecu kopije pulsara, koji ce najverovatnije bit u pola cene(ili i manje), pa sad ce da stave u paket i vise nego sto je potrebno za vrecu semena(2,5ha).
San na paritet za suncokret ide oko 1=1, pa od toga mozete izracunati njihovu planiranu otkupnu cenu.
 
Nazad
Vrh