Cena Suncokreta rod 2014.g.

Problem je što ne može svugde sejati soju... Znaš dobro Robert da u Jutalek i u Jogove ne smeš sejati soju.... Tamo ako opali suša od soje nećeš dobiti ni 500kg/kj
 
Ma znam komsijo al znas da ja imam puno u ritu tako da meni to ne predstavlja nikakav problem posejem par godina soju pa posle psenica a na gornjim parcelama ide kukuruz i psenica.
 
Kad bi se dva uslova ispunila sledece godine,kisno leto i manje zasejanih povrsina...Bila bi cena opet 50 dinara,ali to je tesko ostvarljivo_Ovo drugo je lako ostvarljivo i vec izvesno ali u kisnim godinama prinosi su znatno manji nego u susnim,to se pokazalo zadnjih 3-4 godine ako se uporede relativno kisne 2010-2011 i 2012-2013 koje su dosta susne bile...Inace u DIS marketu konacno cena litre ulja ispod 100 din,odnosno 99,99 ali verujem da je malo ukrsteno!
 
To sve zavisi od nas koliko budemo strpljivi i ni jedan potpisan ugovor do kraja aprila, pa da vidimo!
Al nasi ljudi su cudni kad treba nesto slozno uraditi.
Posto hrvatima ne treba vise nas suncokret, a drzava stoji iza monopolskog ponasanja uljara, samo bojkot moze nesto promeniti na bolje, inace cemo i narednih godina gledati isti scenario.
 
Vec vise godina unazad sejem manje suncokreta. 2012 7 kj, ove god. 16 kj. a 2014 maksimalno 2.5 kj.! Tako da me nesto i ne dotice cena suncokreta. Ono sto me pecka je cena soje i kukuruza!
 
Na ovogodisnjim protestima koji su slavno propali bilo je reci o stvaranju jedinstvene krovne asocijacije proizvodjaca. Mozda bi to bilo resenje da se na taj nacin istupi sa zahtevom za zagarantovanom cenom mada sumnjam da bi i to imalo efekta na ove derikoze. Izgleda da oni zamisljaju ugovorenu proizvodnju tako da mi samo radimo kao magarci a oni plate kolko im volja ili da budemo zahvalni sto nam uopste i plate. Iz ovog proistice da me cena suncokreta dotice nikad ga nisam sejao manje od 20 hektara sad cu dodro razmisliti.
 
Poslednja izmena:
Ja licno mislim da ce sledece godine cena biti oko 35 dinara, ne verujem da ce biti kao prosle, iznad 50. A ja ga sejem, zato sto nemam sta, kod nas soja ne uspeva, repa se ne radi...
 
Ako ne uspeva soja, tek sa repom bi se proslavio onda:haha:

Cena ce biti bolja nego ove godine to je sigurno (gore od 27din ne moze biti). DOBRA cena tek 2015 ili 2016.
 
Znam da je davno zadruga kod nas radila repu, e kakav su rod imali, u to nisam upućen...
 
Što se cene 2014 godine tiče jednostavno ne mogu dati prognozu.Ove godine im je na očigled cele države dozvoljen klasičan monopol pa me ne bi čudilo da tako bude i 2014.E sad jesino što mi daje nadu u dobru cenu je to što je izvezeno rekordno puno suncokreta,što Glencore ulazi u otkup ogromnih količina i što su se mnogi opametili pa će suncokret zadržati u svojim skladištima i prodati onima koji više plate.
 
Bas me cudi da uopste i razmisljate o setvi bez garantovane cene ?Ako se uzme u obzir nasankavanje od prosle godine ili se to vec zaboravilo?
 
susa se ocekuje svake godine, kao i jaka zima sa puno snega..:p dok je drzavne zemlje u banatu bice i suncokreta..:)
 
Cena semena ide gore za 10e, singentina vreca od 150 000 semenki...ovo vise nema veze sa nici, merkantila jeftina, zaradili na izvozu i na kraju seme poskupljuje, bice nama veselo i to maskembal!!!
 
Nazad
Vrh