Cena Soje rod 2014.g.

Ako se desi scenario kao i sa psenicom gde ce svi da odvuku u zetvi agro kurti i murti moze lako da bude pusiona.Ja cu da gledam da prodam samo onoliko koliko moram stalo kuci ko i prosle sezone.
 
Teško pitanje , jedino sad da potpisujem ugovor pristao bi na dosta nižu cijenu nego prošle godine jer tako pretpostavljam . Ovde znam većeg uvoznika koji uvozi soju iz Južne Amerike , a nama ovde pametuju o zabrani GMO .
Najgore što kod mene ne očekujem čak ni dobar rod , dosta slab sklop a i slabo sam se izborio sa ambrozijom , kad je godina kontra. Kasno sam sijao bojeći se suše , a ono bilo dosta ležanja vode , pa nemožeš ni prskati na vrijeme ...
 
Moje ocekivanje je oko 33-35din/kg u vrsidbi. Soje kod nas u ataru fantasticno izgledaju. Slicno kao 2010. godine. Ako avgust ne uprska mislim da 2-2.2t/kj je sasvim realno.
 
Samo vi dajte predloge za cenu, moja očekivanja su minimum 45,oo u protivnom lageruje se kod kuće.
 
за прошлу годину сам погодио акда сам оцу рекао да ће у вршидби бити ту негде око 50 динара. за ову годину између 35-40 динара ће јој бити цена а све опет зависи од августа и сунца у том месецу. Ако упече као прошле године род ће бити мањи самим тим и цена ће бити нешто већа.

Иначе ове године ћу оплатити чардак па ћу је ту лагеровати, нећу је продавати одмах нити давати на чување овим лоповима. Једва сам убедио оца да то урадимо.

Изгледа да нам не гине израда смештаја за производе. Гледао сам како то раде швабе у већини случајева, када сам био код стрикана у швабији. Једноставно имају велике хангаре у које складиште производе. мало њих има силосе.
 
Ово ми је најбоље решење, и најмање места ми заузима иста та соја. Са џамбо врећама треба ти доста места у шупи. Свеједно ми чардаци зврље празни, ејр кукуруз вршим сав, мало остављам за код куће....
 
Soja u atarima mozda izgleda dobro ali ne prodaje se izgled vec ono sto se istrese u prikolicu i izmeri na vagi. Do zetve je jos uvek daleko i moze svasta da se desi do vrsidbe. Sve i da prinos bude dobar soja ne uspeva svuda i kako god bilo traznja za njom je uglavnom stabilna a ponuda veoma ogranicena. Cenu oko 50 dinara smatram korektnom ako rod bude na nivou prethodne godine.
 
Pri formiranju cene treba uzeti u obzir da nasa soja nije gmo, a to neki kupci izuzetno cene. Kad bi mi mogli da dodjemo direktno do njih sigurno bi cena bila i vise nego odlicna, a ovako je sve otvoreno. Predpostavka je da bi u otkupu mogla da bude oko 400 e/t.
 
Pri formiranju cene treba uzeti u obzir da nasa soja nije gmo, a to neki kupci izuzetno cene. Kad bi mi mogli da dodjemo direktno do njih sigurno bi cena bila i vise nego odlicna, a ovako je sve otvoreno. Predpostavka je da bi u otkupu mogla da bude oko 400 e/t.
Ni soja koja se uvozi nije gmo, pricao sam sa par uvoznika iz Hrvatske koji trguju sa sojinom sacmom, dolazi iz Brazila i Indije, nekad je bila 0-1% a sada je 2-3% gmo u njoj.
 
I ti im verujes da nije GMO. Nadji mi parcelu u Brazilu i uopste u juznoj Americi pod sojom a da nije gmo.
Nemojmo biti neozbiljni, da ne ispadnemo smesni.
NO-GMO soja se jos jedino uzgaja na ovim nasim prostorima i ponegde u evropi i nasa soja se u velikom procentu koristi za ljudsku ishranu, to jest upotrebu.
Najveci kupci nase soje su bogatije zemlje EU.
 
Paore nisi u pravu, to su nogmo soje koje se oprase mestimicno sa gmo, zato se pojavljuje taj procenat, inace u eu a mislim i kod nas se do 4% tolerise.
 
Nikola jel ti to pokusavas da nas ubedis u nesto sto i vrapci znaju. Brazil ima gotovo 100-postotnu proizvodnju gmo soje.
Sva sreca pa ne zavisimo od izvoza soje u Crnu Goru (bez uvrede i losih namera). Backa opstina sa okolinomje ubedljivo najveci proizvodjac soje u Vojvodini i znam gde zavrsava ta soja, a to svakako nije u Crnoj Gori.
 
Nazad
Vrh