Cena Soje rod 2014.g.

Ako ne predje 50din, nije dobro, a ako ode preko 50din bice jos gore, zato sto ce biti posejano mnogo vise na prolece nego do sada. Kod nas soja zamenjuje secernu repu ove godine kod mnogih proizvodjaca.
A sa druge strane, i to sto mi povecamo, to je malo u odnosu na svetska kretanja, ali ko kod nas jos prati svet kada su u pitanju cene, mislim da ce nasi otkupljivaci samo da spuste cene ako soje bude vise nego obicno.
Meni se soja svidja zato sto ima malo posla oko nje, ali ume da varira u prinosima drasticno, znam da smo jedne godine imali oko 1000kg po kj.
 
Mislim da cena neće puno uticati na posejane površine. Skim god sam pričao iz mog mesta (pre mesec dana) već su svi odlučili da povećaju površine pod sojom,jer se dosta ljudi opeklo sa repom, pa sad puno njih prelazi na soju. A što se tiče cene mislim da neće preći 50 din.A daj bože da grešim.
 
Od toga što povećavaju površine pod sojom ništa nemora da bude... Opali na leto suša, i kad rodi pola od normalnog mnogi vće opet odustati od soje. U našem ataru je letos bilo soje i gde nikad ne uspeva, pa su obarali rekorde, sad kad se navade ima pola atara da bude pod sojom, pa kad zapeče avgust, ima da vrše po 600 700 kila, i opet neće biti viška!
 
Pa jeste li vi svesni u kojoj državi mi živimo !!! Za ostatak sveta cena zavisi od ponude i tražnje, ali kod nas važe neka druga pravila. Ako mislite da nisam u pravu, samo proverite trenutnu cenu kod nas i u svetu sada, ali obratite pažnju, dali je soja GMO ili nije, i uporedite kretanje cene u predprošloj godini, kada je nije bilo toliko kao prošle...
 
Naravno da je u pravu, ponuda-potraznja vazi za SVET, a mi tamo nismo ohoho po'odavno. Tako da je mnogo bolje da nase stoke ima znatno vise, al nema je i znamo svi zasto...
 
Kod nas cena soje malo krenula ka gore sa 42 na 43 din, još kad bi imala trend da svake nedelje skoči za dinar ko bi nam bio ravan.
 
Nazad
Vrh